Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 06:39:12 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βαθμολογηση 5Δ 1833  (Αναγνώστηκε 8081 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Giorgos78
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 53


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 14, 2012, 10:20:23 πμ »

Παιδια

ειδα τα παρακατω 5δραχμα, τα δυο πρωτα βαθμολογημενα ΑU55 απο NGC και το τριτο AU58 απο PCGS
 
1) http://coins.ha.com/c/item.zx?saleNo=3015&lotNo=25078
2) http://coins.ha.com/c/item.zx?saleNo=3012&lotNo=24321
3) http://coins.ha.com/c/item.zx?saleNo=425&lotNo=52003

Ειμαι καινουργιος και προσπαθω να καταλαβω τα βασικα της βαθμολογησης.  Οι αποριες μου ειναι οι εξης παρακατω:
1)Εχω την εντυπωση οτι απο τα δυο NGC AU55, το δευτερο θα επρεπε να ειναι τουλαχιστον μια βαθμολογια πανω σε σχεση με το πρωτο. Μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι εχουν την ιδια βαθμολογηση απο την ιδια εταιρεια??
2)Εαν τα δυο προηγουμενα ειναι AU55 το τριτο απο PCGS ειναι δυνατον να ειναι ΑU58?? Προσωπικα εκτος απο  την υπαρξη, ισως, καποιων μικρο εκδορων στο μαλλι του Οθωνα δεν μπορω να δω κατι αλλο που θα εκανε το νομισμα AU.. Ειναι αυτες αρκετες για να το καταταξουν σαν AU ή υπαρχει και κατι αλλο που εγω δεν βλεπω?? Επισης, αν αυτο ειναι AU58, τοτε τα αλλα με τι θα επρεπε να βαθμολογηθουν?


Ευχαριστω
Γιωργος 
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 10:43:24 πμ »

Το τριτο 5δραχμο πρεπει να καθαριστηκε πολυ και να εκανε και βουτια στο ντιπ αρκετη ωρα Θυμός
 Αλλιως θα ειχε πολυ υψηλοτερη βαθμολογηση...
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Giorgos78
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 53


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 10:54:43 πμ »

Αν ειναι ετσι τοτε το νομισμα δεν θα επρεπε να ειχε χαρακτηριστει ως PCGS Genuine και με κωδικους 92 ή/ και 91??. Απο το Slab της PCGS δεν βγαινει τετοιο συμπερασμα...
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 10:58:55 πμ »

Εχω την εντυπωση οτι τα ελαφρα καθαρισμενα βαθμολογουνται. Απλα πεφτουν στην βαθμολογηση αρκετα χαμηλοτερα απο την κατασταση που ειναι πραγματικα. Βεβαια ειναι και θεμα grader η θεμα εταιριας τι οδηγιες δινει στους εκτιμητες της.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 11:01:51 πμ »

Το PCGS δεν ειναι καθαρισμενο και εχει σωστο βαθμο, το δευτερο της NGC θα μπορουσε καλλιστα να βγει 58αρη , το πρωτο κατα δικα μου κριτηρια ειναι υπερεκτιμημενο και ισως να εχει φαει ενα πολυ παλιο καθαρισμα (ισως) .
Ολα αυτα γινωντε διοτι και αυτοι που βαζουν τους βαθμους ειναι ανθρωποι αρα μπορουν να κανουν λαθος.
Επιπλεον τωρα τελευταια η πιστοποιηση εχει γινει ποιο χαλαρη (τα περνανε στο ντουκου ολα γρηγορα για να πιστοποιησουν οσο γινετε περισσοτερα νομισματα ανα ωρα) με αποτελεσμα να γινωνται ολο και περισσοτερα λαθη!!
Για μενα προσωπικα σαν Γιωργο οσο ποιο παλιο ειναι το σλαμπ τοσο ποιο αληθινη ειναι η πστοποιηση του!!
(ποσοι και ποσοι δεν σπανε τα παλια σλαμ και τα ξαναστελνουν για να βγαλουν εναν και δυο βαθμους παραπανω) (αρα σε σπανια νομισματα μιλαμε για χιλιαρικο-χιλιαρικα παραπανω)
Ρεσουμε?
Κοιταμε παντα το νομισμα να μας αρεσει και οχι τι γραφει στο σλαμπ!!

Υ,Γ εαν καποιος εχει αλλη εκτιμηση να κανει ας την πει δημοσια , ολοι ανθρωποι ειμαστε , ολοι κανουμε λαθος εκτιμησεις και ολοι μαθαινουμε μεσα απο τα λαθη μας!!
Εγω εκφρασα την δικη μου αποψη.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 11:20:40 πμ »

Γιωργο πιστευω οτι ειναι καθαρισμενο το pcgs. Τωρα αν εχει σωστο βαθμο θα μας ελεγε καποιος που εχει ασχοληθει με εκτιμησεις τετοιων κοματιων.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Giorgos78
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 53


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 11:46:54 πμ »

Φιλε Γιωργο,

Συμφωνω απολυτα με το υστερογραφο σου, και θα παρακαλεσω και αλλους να πουν την γνωμη τους δημοσια ασχετα εαν μπορει να ειναι λαθος. Το θεμα το ανοιξα για να παρω την υποκειμενικη αποψη αλλων συλλεκτων. Τις "αντικειμενικες" βαθμολογησεις απο τις εταιρειες που πληρωνονται για να βαθμολογουν "αντικειμενικα" τις βλεπουμε ήδη.

Θα ηθελα, λοιπον, να μαθω την αποψη σου για το που κοβεις βαθμους ακριβως στο PCGS για να θεωρεις σωστη την βαθμολογηση του ΑU58 σωστη.

Συμφωνω απολυτα με την αποψη σου για το πρωτο NGC και η υποκειμενική (απειρη) γνωμη μου ειναι οτι το νομισμα μάλλον θα επρεπε να ειναι XF αφού λειπει αρκετη λεπτομερεια απ την κορωνα.

Παντα φιλικα Γιωργος

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 12:13:36 μμ »

Συμφωνω απολυτα με την αποψη σου για το πρωτο NGC και η υποκειμενική (απειρη) γνωμη μου ειναι οτι το νομισμα μάλλον θα επρεπε να ειναι XF αφού λειπει αρκετη λεπτομερεια απ την κορωνα.


Καταρχην για να εχεις την ποιο εμπεριστατωμενη αποψη θα πρεπει να εχεις το νομισμα στα χερια σου ζωντανο οπως λεμε.
Οι φωτογραφιες πολλες φορες παραπλανουν ή δεν μας τα δειχνουν ολα!!
Οταν βλεπουμε ενα βαθμολογιμενο νομισμα και το αγοραζουμε εκεινη την στιγμη βασιζωματσε σε αυτο που βλεπουμε και στην βαθμολογια που του εδωσε καποιος!!
Εκει εχουμε μια παραπανω σιγουρια οπως λεει και ο φιλος Μανος οτι το νομισμα που αγοραζουμε δεν μας δειχνει AU  στην φωτο και μας βγαινει VF στο χερι μας κατοπιν εορτης (αφου το εχουμε πληρωσει και το παραλαβαμε απο την Αμερικη πχ )
Και εαν εχει γινει καποιο λαθος στην Βαθμολογηση αυτο θα ειναι μικρο , αρα τα χαμενα χρηματα θα ειναι λιγοτερα.
Αυτο το καλο εχουν τα πιστοποιημενα.
Απο την αλλη εαν το ματι σου ειναι καπως καλο και διακρινεις καπου ενα καλο νομισμα απιστοποιητο εκει εχεις ενα μεγαλυτερο ρισκο αλλα και ενα μεγαλυτερο οφελος!!
Εαν το νομισμα που σταμπαρες ειναι οντως υψηλης καταστασης αλλα απιστοποιητο τα λεφτα που θα κλεισει ειναι κατα πολυ λιγοτερα απο ενα πιστοποιημενο!!
Αρα εαν αργοτερα σου βγαλει ενα τρελο βαθμο εχεις να κανεις με κερδος για την τσεπη σου απο τα λεφτα που γλυτωσες!!
Εκει που θα πρεπει να κατασταλαξης κατα εμενα σαν νεος συλλεκτης ειναι το τι συλλογη θελεις να αποκτησης.
Τα θες ολα ακυκλοφορητα? Εχεις υπολογισει ποσο κανουν ολα σε υψηλες καταστασεις?
Θες μια μεσαια συλλογη?
Μια εντελως φτηνη για να κανεις το κεφι σου?
Αυτο ειναι το πρωτο σημειο ελεγχου για εμενα. Ενα ταληρο του 1833 50-55 μπορει να κανει ενα χιλιαρικο ενα ομως 62-63 θα σου παει 3,500 χιλιαδες!!
Μια σειρα του Παυλου κομπλε 65αρα κανει 2000 ευρω μια σειρα 50-55 την φτιαχνεις με 300-500 περιπου!!
Πρωτο λοιπον μελημα του συλλεκτη ειναι ποσο σηκωνει η τσεπη του!!
Μην σε ψησει ποτε κανεις να κανεις πραγματα πανω απο οσα μπορεις να σηκωσεις διοτι θα αποθαρυνθεις μετα και θα σταματησης!!
Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 12:44:51 μμ »

Γιωργο η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το πρωτο ειναι εναν (τουλαχιστον)  βαθμο υπερτιμημενο.
Το δευτερο οκ, και το τριτο 1-2 βαθμους υποτιμημενο.
Αυτος  μαλλον ειναι ο λογος που σου δημιουργηθηκε η ευλογη  και σωστη παρατηρηση.
Αυτα συμβαινουν παρα  πολυ συχνα, ετσι καταλαβαινεις οτι υπαρχει μια σχετικοτητα στο θεμα.
Καποιος που στελνει για πιστοποιηση  μπορει να ειναι τυχεροτερος απο καποιον αλλο.
Καταγράφηκε
Giorgos78
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 53


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 01:06:55 μμ »


Φιλε Coll συμφώνω με την αποψη σου.

Παραθετω τώρα ενα παραδειγμα MS63 της ΝGC

1) http://coins.ha.com/c/item.zx?saleNo=3004&lotNo=21489

Αναρωτιέμαι, η φθορά στην κορώνα εχει θεωρηθεί κακό/ατελές(??) κτυπημα της μήτρας αλλα κατα τα άλλα το νόμισμα ειναι ακυκλοφόρητο ώστε να το βαθμολογούν MS63??  Και ποια είναι η αποψη σας σε συγκριση με το PCGS AU58?
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 01:23:10 μμ »

Mαλλον ειναι αυτο που αναφερθηκε πιο πανω. Το 58αρι εχει χασει βαθμους ισως λογω καθαρισματος.
Προσωπικα μου αρεσει περισσοτερο το 63 αρι .
Νομιζω οτι ειναι φθορα παρ ολα αυτα πηρε πολυ καλο βαθμο. Αν δεν ηταν αυτο θα ηταν τελειο!!
Καταγράφηκε
Giorgos78
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 53


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 01:33:28 μμ »

Αν το νομισμα ήταν καθαρισμενο όπως ειπα και πιο πανω το νομισμα θα επρεπε να εχει χαρακτηριστει PCGS Genuine συμφωνα με αυτα που γραφει η PCGS στο site της.Αρα υποθετουμε οτι δεν του κοψανε βαθμους λογο καθαρισμου. Ας με διορθωσει καποιος που ξερει, αν κάνω λάθος.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 01:39:35 μμ »

Δεν εχω εμπειρια φιλε μου. Παρ ολα αυτα δεν νομιζω οτι  ασημενιο νομισμα 180 χρονων θα ηταν δυνατον να εχει αυτη την οψη. (στο 58αρι αναφερομαι)
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 01:54:44 μμ »

Μαλλον το 58 αρι ειναι αδικημενο,το πρωτο καθαρισμενο εμφανως και δεν ξερω αν επρεπε να βοθμολογηθει ,και το δευτερο σωστα εκτιμημενο,προσωπικα το 58 αρι το θεωρω 62-63
Καταγράφηκε
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 02:01:22 μμ »

Δεν γινεται ενα ασημενιο αντικειμενο νομισμα η οτιδηποτε αλλο ασημενιο 180 χρονων να εχει τετοια οψη συμφωνω με τον Σωτηρη εχει καθαριστει.Καλο θα ηταν να δοθει ημερησια αδεια στον Βασιλη να μπει να μας φωτισει για το νομισμα της εταιρειας που αντιπροσωπευει και μετα να συνεχιστει κανονικα η τιμωρια του Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences