Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 12:12:11 μμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γραμματοσημα - καλη επενδυση ή οχι?  (Αναγνώστηκε 39527 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Οκτώβριος 09, 2018, 05:06:49 μμ »

Προσωπικά δεν μου αρέσει να τα βλέπω σαν επένδυση να βγάλω χρήματα  με τον ορισμό του κέρδους. Η όποια υπεραξία προκύπτει είναι επένδυση για αγορά νέων φιλοτελικών προϊόντων. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος  η σειρά  (Μύρτις) είναι σε 25.000 αριθμημένα Φεγιέ. Εχουν κάποιο ιδιαίτερο φιλοτελικό ενδιαφέρων περα πως ειναι πανέμορφα!!

Φίλε, μείνετε μακριά από τις σύγχρονες φιλοτελικές εκδόσεις! Αποφύγετε τη λάνθασμένη κίνηση!

Διότι θα εκκινήσετε ουσιαστικά, μιά ατέρμονη οικονομική αιμορραγία και αργά ή γρήγορα θα απογοητευτείτε και θα μετανοήσετε γιά την ατυχή επιλογή σας να ασχοληθείτε με αυτές.
Θα κλαίτε τα λεφτά σας (επί το λαϊκότερον), καθώς και τον χαμένο προσωπικό χρόνο που διαθέσατε, για μια κακοστημένη.. φιλοτελική φούσκα.

Αντιλαμβάνομαι έως και συμμερίζομαι τον γνώριμο ενθουσιασμό σας, δυστυχώς όμως, το όμορφο περιτύλιγμα των σύγχρονων φιλοτελικών εκδόσεων, μετά βίας αποκρύπτει την πλήρη φιλοτελική/επενδυτική απαξίωσή τους.

Ομιλώ εκ πείρας αγαπητέ. Παθός και μαθός γαρ..


πως τεκμηριώνεται το γεγονός αυτό που περιγράφεται? Η αλήθεια είναι οι έχουν υψηλό κόστος αν θες να παρακολουθήσεις όλες τις σειρές που βγαίνουν αλλά δν μπορω να καταλαβω γτ το περιγράφεται σαν μια φουσκα. Εσείς  πως την έχετε πατήσει αν αγοραζατε μια σειρα στην ονομαστική της αξία ? Γραμματόσημο που έχει σταμάτησιε να κυκλοφορεί εδω και 1 χρονο και εκανε ενα ευρώ το έχω δει με 1.5Ε


Θέλει να σου πει ο φίλος ότι ακόμα και το 1 ευρώ που θα δώσεις είναι "πεταμένα λεφτά"επειδή σε περίπτωση που θα χρειασθείς να ρευστοποιησεις με βια θα εισπράξεις 0,20 λεπτά για τους λόγους που αναφέρθηκαν παραπάνω.
Η υπεραξία στην οποία αναφέρεσαι την συναντάς σε καταλόγους εμπόρων και αφορά "υποψήφια θύματα".
Βέβαια από την άλλη δεν είναι όλα δούνε και λαβείν διότι επισερχεται και το γουστάρισμα για ορισμένα πράγματα.
Οπότε τα λεφτά δικά σου όπως και η απόφαση.
Καταγράφηκε
werty21
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 85


Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Οκτώβριος 09, 2018, 08:58:41 μμ »

υπάρχουν σειρες ασφράγιστες  απο 2000 και μετά που να πουλιουνται κάτω απο την ονομαστικη ΑπορίαΑπορία? που βρισκονται?
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Οκτώβριος 09, 2018, 09:19:02 μμ »

Αν και το όλο τόπικ έχει λάθος προσανατολισμό,καθώς η συλλογή γραμματοσήμων και γενικότερα ο φιλοτελισμός είναι πολλά πράγματα μαζί και μέσα σε αυτά και η επενδυτική διάσταση,δίνετε η εντύπωση πως η τοποθέτηαη χρημάτων σε αυτό το χόμπυ πρέπει σώνει και ντε να φέρει άμεσο κέρδος...
Δεν νομίζω να μπαίνουν τέτοια διλήμματα σε άλλα συλλεκτικά πεδία,πχ οι συλλογές αναμνηστικών ευρώ,παλαιότερα οι τηλεκάρτες,οι επενδύσεις σε αγορά έργων νέων καλλιτεχνών σε γλυπτό ,πίνακα,ή άλλο αντικείμενο τέχνης και ύστερα να τίθενται απορίες του αν θα κονομήσουμε.....

Σαν αγοραστής νέων μοντέρνων σειρών λόγω συλλογών των παιδιών,έχω άμεση εικόνα του τι συμβαίνει στις σειρές 2005-2015.Εκει λοιπόν παρατηρούμε πως κάποιος μπορεί να αγοράσει απο το ταχυδρομείο αυτές τις χρονιές στη τιμη κυκλοφορίας τους συν ΦΠΑ 24%,πράγμα που θεωρείται υπεραξία.Επειτα οι δημοπράτες της Θεσσαλονίκης βγάζουν προς πώληση τις σειρές,σαν ολόκληρες χρονιές με μια υπεραξία του 5% με 10% αλλά εδώ πρέπει να υποπολογίσουμε τις προμήθειες που είναι 22.32% επάνω,άρα όλοι καταλαβαίνουν πως εδώ έχουμε ακόμα μεγαλύτερη υπεραξία.Τέλος υπάρχει η ηλεκτρονική οδός,ebay,fb groups,ή ακόμα και πωλήσεις απο φιλοτελικά σωματεία χέρι με χέρι.Εκεί ,ναι,υπάρχουν διακυμάνσεις που ακόμα φτάνουν και σε τιμές μικρότερες απο το λεγόμενο face value αλλά εδώ μιλάμε για πολύ λίγες περιπτώσεις ''σκοτώματος''μια σειράς,σίγοουρα για άμεση οικονομική ανάγκη του πωλητη.

Με λίγα λόγια αγαπητέ φίλε η προτροπή μου είναι ασφαλώς και να συλλέγεις γραματόσημα,αλλά θέτοντας σαν κριτήριο της ευτυχία που σου προσφέρει ο φιλοτελισμός και ύστερα όλα έπονται.

Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Οκτώβριος 09, 2018, 09:51:00 μμ »

Αν και το όλο τόπικ έχει λάθος προσανατολισμό,καθώς η συλλογή γραμματοσήμων και γενικότερα ο φιλοτελισμός είναι πολλά πράγματα μαζί και μέσα σε αυτά και η επενδυτική διάσταση,δίνετε η εντύπωση πως η τοποθέτηαη χρημάτων σε αυτό το χόμπυ πρέπει σώνει και ντε να φέρει άμεσο κέρδος...
Δεν νομίζω να μπαίνουν τέτοια διλήμματα σε άλλα συλλεκτικά πεδία,πχ οι συλλογές αναμνηστικών ευρώ,παλαιότερα οι τηλεκάρτες,οι επενδύσεις σε αγορά έργων νέων καλλιτεχνών σε γλυπτό ,πίνακα,ή άλλο αντικείμενο τέχνης και ύστερα να τίθενται απορίες του αν θα κονομήσουμε.....

Σαν αγοραστής νέων μοντέρνων σειρών λόγω συλλογών των παιδιών,έχω άμεση εικόνα του τι συμβαίνει στις σειρές 2005-2015.Εκει λοιπόν παρατηρούμε πως κάποιος μπορεί να αγοράσει απο το ταχυδρομείο αυτές τις χρονιές στη τιμη κυκλοφορίας τους συν ΦΠΑ 24%,πράγμα που θεωρείται υπεραξία.Επειτα οι δημοπράτες της Θεσσαλονίκης βγάζουν προς πώληση τις σειρές,σαν ολόκληρες χρονιές με μια υπεραξία του 5% με 10% αλλά εδώ πρέπει να υποπολογίσουμε τις προμήθειες που είναι 22.32% επάνω,άρα όλοι καταλαβαίνουν πως εδώ έχουμε ακόμα μεγαλύτερη υπεραξία.Τέλος υπάρχει η ηλεκτρονική οδός,ebay,fb groups,ή ακόμα και πωλήσεις απο φιλοτελικά σωματεία χέρι με χέρι.Εκεί ,ναι,υπάρχουν διακυμάνσεις που ακόμα φτάνουν και σε τιμές μικρότερες απο το λεγόμενο face value αλλά εδώ μιλάμε για πολύ λίγες περιπτώσεις ''σκοτώματος''μια σειράς,σίγοουρα για άμεση οικονομική ανάγκη του πωλητη.

Με λίγα λόγια αγαπητέ φίλε η προτροπή μου είναι ασφαλώς και να συλλέγεις γραματόσημα,αλλά θέτοντας σαν κριτήριο της ευτυχία που σου προσφέρει ο φιλοτελισμός και ύστερα όλα έπονται.



Συμφωνώ απόλυτα.
Αλλα μιλάς για πωλήσεις εμπόρων η άλλων προς εμάς τους απλούς συλλέκτες.
Έχεις προσπαθήσει ποτε να ρευστοποιησεις τις συγκεκριμενες σειρές?
Εγώ ναι.ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΕ ΑΚΟΥΝ.
Αυτός ήταν και ο λόγος που άλλαξα συλλεκτικό προσανατολισμο.
Καταγράφηκε
Nick09
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 238

Ο συλλέκτης είναι ένας καλλιτέχνης χωρίς έμπνευση


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Οκτώβριος 09, 2018, 09:54:03 μμ »

Ρωτάω και όποιος θέλει ας απαντήσει. Ψάχνεις σαν τρελός ένα κομμάτι που σου λείπει απ την συλλογή σου για πολύ καιρό. Τελικά το βρήσκεις στην τιμή των 100 ευρώ και ξέρεις εκ των προτέρων ότι η τιμή του θα πέσει στο μέλλον στα 10 ευρώ. Το αγοράζεις?  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Οκτώβριος 09, 2018, 10:00:11 μμ »

Ρωτάω και όποιος θέλει ας απαντήσει. Ψάχνεις σαν τρελός ένα κομμάτι που σου λείπει απ την συλλογή σου για πολύ καιρό. Τελικά το βρήσκεις στην τιμή των 100 ευρώ και ξέρεις εκ των προτέρων ότι η τιμή του θα πέσει στο μέλλον στα 10 ευρώ. Το αγοράζεις?  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών

Οποιος κατα τη γνώμη μου σκέφεται με καθαρά οικονομικά κριτήρια ξεφεύγει απο την έννοια του συλλεκτισμού.

Εαν αγαπητέ θέλεις να "προστατεύσεις" τα χρήματα σου προτείνω να στραφείς στα κλασικά γραμματόσημα οπου οι πιθανότητες γι αυτούς που ξέρουν να χάσουν χρήματα λιγοστεύουν
Για να αποκτηθεί γνώση χρειάζεται συνεχής μελέτη και ενασχόληση σε βάθος με το αντικείμενο

Φιλικά
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2018, 10:05:24 μμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Οκτώβριος 09, 2018, 10:28:44 μμ »

Ρωτάω και όποιος θέλει ας απαντήσει. Ψάχνεις σαν τρελός ένα κομμάτι που σου λείπει απ την συλλογή σου για πολύ καιρό. Τελικά το βρήσκεις στην τιμή των 100 ευρώ και ξέρεις εκ των προτέρων ότι η τιμή του θα πέσει στο μέλλον στα 10 ευρώ. Το αγοράζεις?  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών

Οποιος κατα τη γνώμη μου σκέφεται με καθαρά οικονομικά κριτήρια ξεφεύγει απο την έννοια του συλλεκτισμού.

Εαν αγαπητέ θέλεις να "προστατεύσεις" τα χρήματα σου προτείνω να στραφείς στα κλασικά γραμματόσημα οπου οι πιθανότητες γι αυτούς που ξέρουν να χάσουν χρήματα λιγοστεύουν
Για να αποκτηθεί γνώση χρειάζεται συνεχής μελέτη και ενασχόληση σε βάθος με το αντικείμενο

Φιλικά

Απόλυτα σωστός.
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Οκτώβριος 09, 2018, 11:27:47 μμ »

Η μονη ελπίδα για τα ελληνικά ειναι για τα 2014-2019, και τα χρόνια της έντονης κρίσης, που πιθανόν να μην στοκάρονται σε μεγάλες ποσότητες και οι συλλέκτες είναι περιορισμένοι.

Ίσως μελλοντικα υπάρξει ζήτηση και να μπορέσουν να διατηρήσουν την αξιοπρέπεια τους.
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Οκτώβριος 10, 2018, 02:58:08 πμ »

Ρωτάω και όποιος θέλει ας απαντήσει. Ψάχνεις σαν τρελός ένα κομμάτι που σου λείπει απ την συλλογή σου για πολύ καιρό. Τελικά το βρήσκεις στην τιμή των 100 ευρώ και ξέρεις εκ των προτέρων ότι η τιμή του θα πέσει στο μέλλον στα 10 ευρώ. Το αγοράζεις?  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών

Αν και εντελώς φσνταστικό και ανεδαφικό το σενάριο (επειδή δεν υπάρχουν τέτοιου είδους ασφαλείς προβλέψεις), η απάντηση είναι σαφέστατα αρνητική. Δεν το αγοράζεις!
Διότι ουδείς σόφρων -ή έστω λογικός άνθρωπος- σκορπάει τα λεφτά του σε κάτι, όταν εκ των προτέρων γνωρίζει πως η τιμή του θα.. υποδεκαπλασιαστεί.

Ο συλλεκτισμός αγαπητέ είναι μια ασθένεια τρόπον τινά (εξ ου και το «συλλεκτικό μικρόβιο») που αν δεν προσεχτεί, μπορεί να προξενήσει ποικίλες ανεπιθύμητες παρενέργειες, ενίοτε οικονομικής φύσεως. Προς αποφυγήν τους ο κάθε νεόκοπος συλλέκτης-ασθενής, οφείλει πρωτίστως να αποκτά γνώσεις για το αντικειμένο και παράλληλα να οπλίζεται με υπομονή, εγκράτεια και σωφροσύνη.

Δώστε λοιπόν βάση στα λεγόμενα των ανθρώπων που κατέχουν το αντικείμενο και δεν θα χάσετε.

Η όποια επιλογή δική σας και βεβαίως.. καλή τύχη!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2018, 03:01:56 πμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
werty21
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 85


Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Οκτώβριος 10, 2018, 09:59:05 πμ »

Προσωπικά δεν μου αρέσει να τα βλέπω σαν επένδυση να βγάλω χρήματα  με τον ορισμό του κέρδους. Η όποια υπεραξία προκύπτει είναι επένδυση για αγορά νέων φιλοτελικών προϊόντων. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος  η σειρά  (Μύρτις) είναι σε 25.000 αριθμημένα Φεγιέ. Εχουν κάποιο ιδιαίτερο φιλοτελικό ενδιαφέρων περα πως ειναι πανέμορφα!!

Φίλε, μείνετε μακριά από τις σύγχρονες φιλοτελικές εκδόσεις! Αποφύγετε τη λάνθασμένη κίνηση!

Διότι θα εκκινήσετε ουσιαστικά, μιά ατέρμονη οικονομική αιμορραγία και αργά ή γρήγορα θα απογοητευτείτε και θα μετανοήσετε γιά την ατυχή επιλογή σας να ασχοληθείτε με αυτές.
Θα κλαίτε τα λεφτά σας (επί το λαϊκότερον), καθώς και τον χαμένο προσωπικό χρόνο που διαθέσατε, για μια κακοστημένη.. φιλοτελική φούσκα.

Αντιλαμβάνομαι έως και συμμερίζομαι τον γνώριμο ενθουσιασμό σας, δυστυχώς όμως, το όμορφο περιτύλιγμα των σύγχρονων φιλοτελικών εκδόσεων, μετά βίας αποκρύπτει την πλήρη φιλοτελική/επενδυτική απαξίωσή τους.

Ομιλώ εκ πείρας αγαπητέ. Παθός και μαθός γαρ..


πως τεκμηριώνεται το γεγονός αυτό που περιγράφεται? Η αλήθεια είναι οι έχουν υψηλό κόστος αν θες να παρακολουθήσεις όλες τις σειρές που βγαίνουν αλλά δν μπορω να καταλαβω γτ το περιγράφεται σαν μια φουσκα. Εσείς  πως την έχετε πατήσει αν αγοραζατε μια σειρα στην ονομαστική της αξία ? Γραμματόσημο που έχει σταμάτησιε να κυκλοφορεί εδω και 1 χρονο και εκανε ενα ευρώ το έχω δει με 1.5Ε


Θέλει να σου πει ο φίλος ότι ακόμα και το 1 ευρώ που θα δώσεις είναι "πεταμένα λεφτά"επειδή σε περίπτωση που θα χρειασθείς να ρευστοποιησεις με βια θα εισπράξεις 0,20 λεπτά για τους λόγους που αναφέρθηκαν παραπάνω.
Η υπεραξία στην οποία αναφέρεσαι την συναντάς σε καταλόγους εμπόρων και αφορά "υποψήφια θύματα".
Βέβαια από την άλλη δεν είναι όλα δούνε και λαβείν διότι επισερχεται και το γουστάρισμα για ορισμένα πράγματα.
Οπότε τα λεφτά δικά σου όπως και η απόφαση.



Αυτό που λέω είναι πως είμαστε κάπως υπερβολικοί στις απόψεις μας.. Δεν έχω βρει όμως κανέναν που θέλει να ρευστοποιήσει σειρές κάτω απο την ονομαστική τους αξία μετά το 2000 και στο 75%! Αν ρευστοποίση σημαίνει να πας στον έμπορο, κλάψτα...
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Οκτώβριος 10, 2018, 10:05:08 πμ »

Ρωτάω και όποιος θέλει ας απαντήσει. Ψάχνεις σαν τρελός ένα κομμάτι που σου λείπει απ την συλλογή σου για πολύ καιρό. Τελικά το βρήσκεις στην τιμή των 100 ευρώ και ξέρεις εκ των προτέρων ότι η τιμή του θα πέσει στο μέλλον στα 10 ευρώ. Το αγοράζεις?  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών

Στις 3/11 γίνετε μια σπουδαία δμπρ,εκποίηση του δεύτερου μέρους πολυβραβευμένης συλλογής με ΜΚΕ.
Εκει λοιπόν υπάρχει ένα γραμμ.ποΥ ξεκινάει στα 150ε.Επειδή με αυτό ''κλείνω'' μια συγκεκριμένη παρουσίαση για αυτή τη αξία στο μελλοντικό μου έκθεμα,που θα πάρω μέρος σε κάποια προσεχη φιλοτελική έκθεση είμαι διαΤεΘιμένος να πληρώσω όσα πρέπει για να το αποκτήσω.Δεν θα μου περάσει απο το μυαλό εκείνη τη στιγμή,μιλάω για την real time ώρα στη αίθουσα η μεταπώληση ,που πότε και αν θα κάνω,και τι συνθήκες θα επικρατουν τότε κτλ κτλ...απλά,με λογικά κριτήρια,θα το πάρω{το λογικό βάση της συχνότητάς που εμφανίζετε αυτη η περίπτωση στα τελευταία 20 χρόνια μου επιτρέπει να σκεφτώ ένα Χ3}

Και στο φινάλε που ξέρεις μπορει κάποτε να πάρω και επι δύο τα χρήματά μου,καθώς έχω παραδειγμα,μπορει να έχω ξαναναφερθει παλαιότερα, να πάρω γραμμ,το 2002 με 147ε τελική και ίδο ακριβώς γραμμ.,έκδοσης και με το ίδιο σφάλμα στους ΑΕ,να κατακυρώνεται σε δμπρ το 2015 στα 750+22.32%, μη σου πω και με καλύτερα περιθώρια στο δικό μου{οι ΜΚΕ ως γνωστό έχουν κορυφαίο σημείο αξίας το πόσο μεγάλα περιθώρια έχουν γύρω απο την εικόνα}
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2018, 10:06:31 πμ από LHH » Καταγράφηκε
Nick09
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 238

Ο συλλέκτης είναι ένας καλλιτέχνης χωρίς έμπνευση


Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Οκτώβριος 10, 2018, 10:23:57 πμ »

Ευχαριστώ. Γιατί λοιπόν συλλέγουμε αντικείμενα? Διότι στα μάτια μας έχουν κάποια αξία. Και η αξία είτε μας αρέσει είτε όχι είναι άριστα συνδεδεμένη με το χρήμα. Όταν έχεις ένα σπάνιο γραμματόσημο με ευτελή χρηματική αξία και ένα σπάνιο με σφάλμα που αξίζει χιλιάδες ευρώ, σε ποιό δίνεις μεγαλύτερη αξία και γιατί?  
Καταγράφηκε
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Οκτώβριος 10, 2018, 10:46:03 πμ »

Αγαπητέ LHH . Ερασιτεχνικά και περιστασιακά ασχολούμαι με τα γραμματόσημα. Απολαμβάνω τις γνώσεις που έχετε για αυτά αλλά δεν ήξερα ότι κορυφαίο σημείο αξίας ΜΚΕ είναι τα μεγάλα τους περιθώρια.   Να είστε καλά να μας τροφοδοτείτε με τις γνώσεις σας.
Καταγράφηκε
mpalarina
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78



Προφίλ WWW
« Απάντηση #88 στις: Οκτώβριος 10, 2018, 11:02:07 πμ »

Θεωρώ πως λίγο ή πολύ έχετε όλοι κάποιο δίκιο. Σαφώς συλλέγω δε σημαίνει επενδύω χρήματα. Προσωπικά μιλώντας, δεν αγοράζω ποτέ κάτι με σκοπό την ενδεχόμενη μεταπώλησή του. Όποιος το κάνει αυτό μπαίνει στην κατηγορία του εμπόρου για μένα. Πχ παλιότερα στόκαραν τετράδες. Ποτέ δεν κατάλαβα το λόγο! Στριφογύρισμα ματιών (Φυσικά δε μιλάω για περιπτώσεις που τυχαίνουν διπλά πράγματα. Εκεί εννοείται θα ανταλλάξεις ή πουλήσεις για να πάρεις κάτι που δεν έχεις.)
Όπως ειπώθηκε, όταν κάτι σου λείπει πολύ καιρό και το βρίσκεις ενδεχομένως να δώσεις και κάτι παραπάνω προκειμένου να το αποκτήσεις κι ας ξέρεις ότι είναι υπερεκτιμημενο στην παρούσα. Αντίθετα, υπάρχουν και περιπτώσεις που σειρές ή κομμάτια είναι υπερεκτιμημένα παρότι δεν είναι σπάνια. Πχ δεν έχω ακόμη στη συλλογή μου τη σειρά της ΕΟΝ. Θεωρώ ότι είναι πολλά τα χρήματα για κάτι που μπορείς να βρεις πραγματικά άμεσα και παντού.
Σαφώς όμως δε μπορώ να παραβλέψω την ευχαρίστηση που σου δίνει η κατοχή ενός πιο σπάνιου κομματιού κι είναι λογικό. Σε όλες μας τις εκφάνσεις προσπαθούμε να ξεχωρίσουμε. Είναι στη φύση του ανθρώπου. Όμως η αξία δε σταματάει εκεί. Δε συνδέεται μόνο με το χρήμα.  
Καταγράφηκε
werty21
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 85


Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Οκτώβριος 10, 2018, 11:08:43 πμ »

Οι γνώσεις σας είναι πολύτιμες σε εμάς που ξεκινάμε τώρα. Πάντως η τιμή πώλησης σε δημοπρασία ειναι λίγο σχετικη. Υπάρχουν δημοπρασίες για νεότερες σειρές ή λόγο της ευτελής τους αξία δν αξίζει να μπουν?
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences