Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 03:19:02 πμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μαλαχιτης Ελεφαντοδοντο  (Αναγνώστηκε 36080 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 10:04:21 μμ »

Αγαπητη Μαρινα ο καθενας συμφωνα με την συνειδηση του  μπορει να αγοραζει ότι θελει!!Στους συλλεκτες τι περνα?Αγοραζουμε μονο παλια απαγορευμένα ειδη?Οσο για τον χαβαλέ ισως χρειαζετε μερικες φορες.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 10:06:23 μμ »

Τελικα εγω το δοντι απο την πρωτη φωτο σε ποια συλλεκτικη κατηγορια να το καταταξω? Θυμός
Σε ένα σπανιο συλλεκτικο εργο τεχνης,να το χαιρεσαι.
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 10:07:22 μμ »

Χρειαζομαστε επειγοντως μαζωξη σε ταβερνα τωρα που αλλαζει ο καιρος Χαμόγελο Χαμόγελο Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 10:15:21 μμ »

Τελικα εγω το δοντι απο την πρωτη φωτο σε ποια συλλεκτικη κατηγορια να το καταταξω? Θυμός
Σε ένα σπανιο συλλεκτικο εργο τεχνης,να το χαιρεσαι.
Του σαιτ εννοω Γιαννη μου του σαιτ γιατι δεν βλεπω κατηγορια με συλλεκτικα δοντια εδω μεσα οσο κ να ψαχνω Θυμός Θυμός
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 10:18:41 μμ »

Συγνωμη δεν καταλαβα. Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 10:37:27 μμ »

Τελικα εγω το δοντι απο την πρωτη φωτο σε ποια συλλεκτικη κατηγορια να το καταταξω? Θυμός

Στο διαφορετικές συλλογές μήπως?
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #96 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 10:58:57 μμ »

Το δόντι δεν νομίζω ότι μπορεί να ενταχθεί σε κάποια κατηγορία.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #97 στις: Οκτώβριος 02, 2017, 08:48:01 πμ »

σκαλισμενα ελεφαντοδοντα ειναι πανεμορφα(οταν ειδα πρωτη φορα μου πεσαν τα σαγονια),ειναι εργα τεχνης,αλλωστε αυτο το υλικο εχουν εκει για να εκφρασουν τον πολιτισμο τους..απλα εξεληχθηκε σε σφαγειο για την επιβιωση των ιθαγενων και για το κερδος των μεσαζοντων..
  για μενα το ζητημα εχει να κανει με την εξεληξη που παρατηρω τα τελευταια χρονια του ανθρωπινου γενους και αναφερομαι σε ζητηματα ηθικης οπως πχ τους παιδεραστες(που εχουν την συλλογη τους σε βιντεακια)που τωρα τελευταια τους ονομαζουν παιδοφιλους και αργοτερα θα τους δινουν και αλλα ελαφρυντικα (οπως προχτες στη γαλλια που αθοωθηκε ενας βιαστης μιας 12χρονης επειδη η μικρη δεν του αντισταθηκε ,δεν του πε οχι)η κτηνοβασια(σεξ με σκυλους)που νομιμοποιηται στη γερμανια κ.α.
 το ζητημα λοιπον ειναι κατι πιο μεγαλο και φυσικα δεν ειναι ζητημα συλλεκτισμου που προσπαθει να πει η μαρινα..
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Οκτώβριος 02, 2017, 03:05:56 μμ »

Ρε παιδιά, πολύ το παιδεύετε το θέμα, ενώ είναι πολύ απλό:
Το ερώτημα μας είναι υποκειμενικό, δηλαδή τι θα κάνει Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ μπροστά στο δίλημμα που θα βρεθεί, όταν βρει ένα κομμάτι απ΄το υλικό αυτό, σκαλισμένο εννοώ, και σε τιμή που του επιτρέπει να το πάρει:

Α) Δεν του αρέσει,
Β) Του αρέσει.

Στην (Α) περίπτωση δεν υπάρχει πρόβλημα, το προσπερνάει και πάει παραπέρα.
Στην (Β) περίπτωση πάλι υπάρχουν δύο (υπο)περιπτώσεις:

Γ) Θα έχει πρόβλημα με το νόμο
Δ) Δεν θα έχει πρόβλημα με το νόμο.

Στην (Γ) περίπτωση δεν υπάρχει πρόβλημα, το προσπερνάει και πάει παραπέρα.
Στην (Δ) περίπτωση είναι ελεύθερος να αποφασίσει τι θα κάνει. Το ξανασκέπτεται, τα ζυγίζει όλα, και παίρνει την απόφαση του. Όποια και να'ναι, ούτε συνέπειες θα έχει, ούτε βάρος στη συνείδηση του, ούτε κάποιο άλλο πρόβλημα. Επομένως δεν υπάρχει θέμα συζήτησης.

Πάμε τώρα στο στα συγκεκριμένα αντικείμενα, και στο συγκεκριμένο άτομο (εμένα), και θα σκεφτώ φωναχτά για να καταλάβουν όσοι διαβάζουν πως σκέφτομαι:

[Δέχομαι σαν δεδομένο την (αυτονόητη) διαβεβαίωση του νηματοθέτη ότι δεν υπάρχει νομικό πρόβλημα με τα αντικείμενα.]

Μ' αρέσουν, ή δεν μ' αρέσουν?
Από όλα τα αντικείμενα των φωτογραφιών (σκακιέρα, κολιέ, βραχιόλια, δαχτυλίδι, μικρογραφία ελεφαντοστού, μικρογραφία ελέφαντος) μόνο το μικρογραφία ελέφαντος μου προξενεί κάποιο ενδιαφέρον.
Επομένως σαν σύνολο το ενδιαφέρον μου είναι πολύ μικρό, για να ασχοληθώ με το θέμα.
Το προσπερνώ και πάω παραπέρα.

Κάποιος άλλος μπορεί να τα εύρισκε όλα (ή περισσότερα από μένα) πολύ ενδιαφέροντα, και να του άρεσαν. Αυτός θα το ξανασκεφτόταν (και καλά θα έκανε).

Που είναι το πρόβλημα? Τι συζητάμε?
Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Οκτώβριος 02, 2017, 03:07:17 μμ »

Ρε παιδιά, πολύ το παιδεύετε το θέμα, ενώ είναι πολύ απλό:
Το ερώτημα μας είναι υποκειμενικό, δηλαδή τι θα κάνει Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ μπροστά στο δίλημμα που θα βρεθεί, όταν βρει ένα κομμάτι απ΄το υλικό αυτό, σκαλισμένο εννοώ, και σε τιμή που του επιτρέπει να το πάρει:

Α) Δεν του αρέσει,
Β) Του αρέσει.

Στην (Α) περίπτωση δεν υπάρχει πρόβλημα, το προσπερνάει και πάει παραπέρα.
Στην (Β) περίπτωση πάλι υπάρχουν δύο (υπο)περιπτώσεις:

Γ) Θα έχει πρόβλημα με το νόμο
Δ) Δεν θα έχει πρόβλημα με το νόμο.

Στην (Γ) περίπτωση δεν υπάρχει πρόβλημα, το προσπερνάει και πάει παραπέρα.
Στην (Δ) περίπτωση είναι ελεύθερος να αποφασίσει τι θα κάνει. Το ξανασκέπτεται, τα ζυγίζει όλα, και παίρνει την απόφαση του. Όποια και να'ναι, ούτε συνέπειες θα έχει, ούτε βάρος στη συνείδηση του, ούτε κάποιο άλλο πρόβλημα. Επομένως δεν υπάρχει θέμα συζήτησης.

Πάμε τώρα στο στα συγκεκριμένα αντικείμενα, και στο συγκεκριμένο άτομο (εμένα), και θα σκεφτώ φωναχτά για να καταλάβουν όσοι διαβάζουν πως σκέφτομαι:

[Δέχομαι σαν δεδομένο την (αυτονόητη) διαβεβαίωση του νηματοθέτη ότι δεν υπάρχει νομικό πρόβλημα με τα αντικείμενα.]

Μ' αρέσουν, ή δεν μ' αρέσουν?
Από όλα τα αντικείμενα των φωτογραφιών (σκακιέρα, κολιέ, βραχιόλια, δαχτυλίδι, μικρογραφία ελεφαντοστού, μικρογραφία ελέφαντος) μόνο το μικρογραφία ελέφαντος μου προξενεί κάποιο ενδιαφέρον.
Επομένως σαν σύνολο το ενδιαφέρον μου είναι πολύ μικρό, για να ασχοληθώ με το θέμα.
Το προσπερνώ και πάω παραπέρα.

Κάποιος άλλος μπορεί να τα εύρισκε όλα (ή περισσότερα από μένα) πολύ ενδιαφέροντα, και να του άρεσαν. Αυτός θα το ξανασκεφτόταν (και καλά θα έκανε).

Που είναι το πρόβλημα? Τι συζητάμε?


+++1
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Οκτώβριος 02, 2017, 03:08:34 μμ »

Ρε παιδιά, πολύ το παιδεύετε το θέμα, ενώ είναι πολύ απλό:
Το ερώτημα μας είναι υποκειμενικό, δηλαδή τι θα κάνει Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ μπροστά στο δίλημμα που θα βρεθεί, όταν βρει ένα κομμάτι απ΄το υλικό αυτό, σκαλισμένο εννοώ, και σε τιμή που του επιτρέπει να το πάρει:

Α) Δεν του αρέσει,
Β) Του αρέσει.

Στην (Α) περίπτωση δεν υπάρχει πρόβλημα, το προσπερνάει και πάει παραπέρα.
Στην (Β) περίπτωση πάλι υπάρχουν δύο (υπο)περιπτώσεις:

Γ) Θα έχει πρόβλημα με το νόμο
Δ) Δεν θα έχει πρόβλημα με το νόμο.

Στην (Γ) περίπτωση δεν υπάρχει πρόβλημα, το προσπερνάει και πάει παραπέρα.
Στην (Δ) περίπτωση είναι ελεύθερος να αποφασίσει τι θα κάνει. Το ξανασκέπτεται, τα ζυγίζει όλα, και παίρνει την απόφαση του. Όποια και να'ναι, ούτε συνέπειες θα έχει, ούτε βάρος στη συνείδηση του, ούτε κάποιο άλλο πρόβλημα. Επομένως δεν υπάρχει θέμα συζήτησης.

Πάμε τώρα στο στα συγκεκριμένα αντικείμενα, και στο συγκεκριμένο άτομο (εμένα), και θα σκεφτώ φωναχτά για να καταλάβουν όσοι διαβάζουν πως σκέφτομαι:

[Δέχομαι σαν δεδομένο την (αυτονόητη) διαβεβαίωση του νηματοθέτη ότι δεν υπάρχει νομικό πρόβλημα με τα αντικείμενα.]

Μ' αρέσουν, ή δεν μ' αρέσουν?
Από όλα τα αντικείμενα των φωτογραφιών (σκακιέρα, κολιέ, βραχιόλια, δαχτυλίδι, μικρογραφία ελεφαντοστού, μικρογραφία ελέφαντος) μόνο το μικρογραφία ελέφαντος μου προξενεί κάποιο ενδιαφέρον.
Επομένως σαν σύνολο το ενδιαφέρον μου είναι πολύ μικρό, για να ασχοληθώ με το θέμα.
Το προσπερνώ και πάω παραπέρα.

Κάποιος άλλος μπορεί να τα εύρισκε όλα (ή περισσότερα από μένα) πολύ ενδιαφέροντα, και να του άρεσαν. Αυτός θα το ξανασκεφτόταν (και καλά θα έκανε).

Που είναι το πρόβλημα? Τι συζητάμε?


+++1

+++2
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #101 στις: Οκτώβριος 02, 2017, 03:26:09 μμ »

@ Douglas
Δεν κατάλαβες τίποτα μετά από τόσες σελίδες;
Συζητάμε πόσο φιλόζωοι είναι ωρισμένοι εδώ μέσα σε σχέση με μερικούς ανάλγητους που θέλουν να σκοτώνουν ελέφαντες για το χαυλιόδοντα. Τα άλλα που γράφεις είναι άσχετα. (συγγνώμη για την επιθετικότητά μου).

Ρε παιδιά για τα χάμστερ δεν θα πούμε τίποτα; (Τελικά το κέρατο του ρινόκερου έχει μαγικές ιδιότητες;)

Τέλος, ποιος εγκληματεί περισσότερο, ο βοσκός, ο χασάπης ή ο μάγειρας;





Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Οκτώβριος 02, 2017, 03:33:03 μμ »

Ο καινούργιος ZeroVT έχει να μπεί απο το Σάββατο και μάλλον δεν θα ξαναμπεί.
Ολες αυτές οι σελίδες για ποιό λόγο άραγε Λύπη
Θα μπορούσε να πάρει μια απάντηση απο την αρχή και μέχρι εκει Χαμόγελο

Διορθώνω Παρασκευή Λύπη
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2017, 03:34:56 μμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Οκτώβριος 02, 2017, 03:36:31 μμ »

@ Douglas
Δεν κατάλαβες τίποτα μετά από τόσες σελίδες;
Συζητάμε πόσο φιλόζωοι είναι ωρισμένοι εδώ μέσα σε σχέση με μερικούς ανάλγητους που θέλουν να σκοτώνουν ελέφαντες για το χαυλιόδοντα. Τα άλλα που γράφεις είναι άσχετα. (συγγνώμη για την επιθετικότητά μου).

Ρε παιδιά για τα χάμστερ δεν θα πούμε τίποτα; (Τελικά το κέρατο του ρινόκερου έχει μαγικές ιδιότητες;)

Τέλος, ποιος εγκληματεί περισσότερο, ο βοσκός, ο χασάπης ή ο μάγειρας;






Εγκληματει περισοτερο ο χασαπης συλλεκτης που αγοραζει αυτά τα αντικείμενα από ματαιοδοξια,νεοπλουτισμο κλπ.Παμε παλι από την αρχη.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2017, 03:38:21 μμ από giannist » Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Οκτώβριος 02, 2017, 06:02:19 μμ »

Όχι!!! φταίει ο καταναλωτής, είναι ο ηθικός αυτουργός Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο                                                                         Δεν άντεξα ο Ανθρωπας
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences