Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 01:07:30 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ ΧΡΥΣΟ ΝΟΜΙΣΜΑ. ΘΕΛΩ ΕΚΤΙΜΗΣΗ.  (Αναγνώστηκε 14317 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
tolisman
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 08, 2012, 10:05:58 μμ »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Κ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΣΑΙΤ. ΕΧΩ ΣΤΗ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ΕΝΑ ΧΡΥΣΟ ΝΟΜΙΣΜΑ 
ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ. ΔΟΥΛΕΥΕ ΣΕ ΕΝΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΠΟΥ ΛΕΓΟΤΑΝ Hoechst ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙ . ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΕΙΧΕ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΟ 1863,Κ ΤΟ 1963 ΠΟΥ ΓΙΟΡΤΑΖΕ ΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ , ΕΔΩΣΕ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ ΧΡΥΣΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΣΑΝ ΔΩΡΟ. ΕΝΑΣ ΤΥΧΕΡΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ.
ΑΠΟ ΤΟ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ: ΒΑΡΟΣ-7,9 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ,
 ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ-22,5 ΧΙΛΙΟΣΤΑ, ΠΑΧΟΣ-1,3 ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η 22Κ Η 18Κ...ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΙ ΓΝΩΜΕΣ ΔΙΙΣΤΑΝΤΑΙ. ΕΠΙΔΕΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΣΑΝ ΤΙΜΗ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΑΝ ΑΞΙΑ ΧΡΥΣΟΥ ΑΛΛΑ Κ ΣΑΝ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΗ. ΓΙΑΤΙ ΒΓΗΚΑΝ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ Κ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΤΟΜΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 10:34:55 μμ »

Είναι μετάλλιο του 1963. 8γρμ, 900/Χρυσός. Προσωπική εκτίμηση,τιμή μετάλλου,Διότι κυκλοφόρησαν πολλά.
Κοίτα εδώ στο Νο 996 
http://www.tempelhofer-muenzenhaus.homepage.t-online.de/downloads/130s.972-1049.pdf
Επίσης και εδώ:
http://www.emuenzen.de/forum/medaillen/55799-suche-gedenkmuenze-100-jahre-farbwerke-hoechst-ag-1963-a.html
 
Καταγράφηκε
tolisman
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 10:51:07 μμ »

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ...ΔΙΛΑΔΕΙ ΤΟ 900 ΠΟΣΑ ΚΑΡΑΤΙΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ? Κ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΣΑΙΤ ΠΟΥ ΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ 996 ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙ 200,- ΤΙ ΣΗΜΑΝΕΙ ΑΥΤΟ? Κ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΒΓΗΚΑΝ ΠΟΛΛΑ ΤΕΟΙΑ ΠΟΣΑ ΠΕΡΙΟΥ ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ.
Καταγράφηκε
antvou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 96


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 11:01:01 μμ »

900=90% χρυσός=90%*24=21,6 καράτια

996 είναι ο κωδικός αριθμός του μεταλλίου στον κατάλογο

200 είναι τα ευρώ που κοστίζει σύμφωνα με τον κατάλογο.
Καταγράφηκε
tolisman
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 11:06:34 μμ »

Α ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ. ΔΗΛΑΔΗ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 200 ΕΥΡΟ, ΚΡΙΜΑ Κ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΟ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 11:14:51 μμ »

Καλό θα ήταν να το έχεις και στη συσκευασία του,όπως το έδινε το εργοστάσιο.Επίσης είπα πολλά κομμάτια,
χωρίς να ξέρω πόσα ακριβώς.Το συμπέρασμα το έβγαλα διότι πήραν πολλοί αργάτες.Άλλη μια΄δημοπρασία που
έκλεισε στα 150 ευρώ.Είναι παλιά όμως,χωρίς φωτό.
http://www.ebay.de/itm/Medaille-100-Jahre-Farbwerke-Hoechst-massivem-Gold-/120723220550#ht_500wt_1182
Καταγράφηκε
tolisman
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 11:17:17 μμ »

ΔΥΣΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ...ΑΡΑ ΚΑΝΑ 200 ΘΑ ΠΙΑΝΕΙ ΤΩΡΑ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 11:34:30 πμ »

ΔΥΣΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ...ΑΡΑ ΚΑΝΑ 200 ΘΑ ΠΙΑΝΕΙ ΤΩΡΑ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Αυτη η βεβαιοτητα σου βρε tolisman που ενω δεν εχεις ιδεα, ξερεις και ποσο κανει σπαει κοκκαλα.
Κανονικα δεν θα απαντουσα αλλα, αν ειναι αληθεια οσα γραφεις, πρεπει να σαι πιτσιρικας. Για χαρη του παππου σου λοιπον που δουλεψε σε ξενη χωρα. Τα λινκς που βλεπετε ειναι παλια και απο τοτε εχει ανεβει η τιμη του χρυσου. Αν το μεταλλιο ειναι 8 γρ. και εχει χρυσο σε ποσοστο 900%, τοτε ποσα γραμμαρια καθαρο χρυσο εχει; Και μετα βρες ποσο αξιζουν αυτα τα γραμμαρια οταν το ενα γραμμαριο κοστιζει 43 ευρω περιπου.
Ζυγισε ομως το μεταλλιο που κρατας στα χερια σου για να δεις ποσα γραμμαρια ειναι γιατι υπαρχει και αλλη εκδοση σε ασημι και επιχρυσωμενο.
Καταγράφηκε
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 11:50:13 πμ »

Μπες εδώ και τσεκάρισε το Weight το Gram το Gold και το 900, τέλος πάτα το Cakculate Value  και θα σου βγάλει την τιμή σε δολάρια.

http://dendritics.com/scales/metal-calc.asp?WeightU=8&Units=g&Metal=Au&PurityC=.900&Purity=0.9&PrOzt=&Markup=0
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 11:51:13 πμ »

Φίλτατε spykat και Κ.Νίκο,από εχθές το βράδυ,προσπαθώ να του ανοίξω τα μάτια, αλλά τίποτα!!!
Καλλίτερα λοιπόν να το πάρει κάποιος από το στέκι,και να το αξιοποιήσει σωστά,και όχι κάποιος σαράφης.
Αυτό συμβαίνει όταν είσαι ''αλεξιπτωτιστής''!!!!!και έρχεσαι από το πουθενά!!! Λύπη Λύπη
Φαντάσου του έστειλα και πμ.......,όχι για να το αγοράσω....
Τι άλλο να κάνω;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;  
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 11:54:57 πμ »

Μπες εδώ και τσεκάρισε το Weight το Gram το Gold και το 900, τέλος πάτα το Cakculate Value  και θα σου βγάλει την τιμή σε δολάρια.

http://dendritics.com/scales/metal-calc.asp?WeightU=8&Units=g&Metal=Au&PurityC=.900&Purity=0.9&PrOzt=&Markup=0


Ναι ας μη βαλει κανεις το μυαλο του να δουλεψει και να κανει καμια πραξη γιατι θα καψει καμια θερμιδα παραπανω
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 12:02:28 μμ »

Φίλτατε spykat και Κ.Νίκο,από εχθές το βράδυ,προσπαθώ να του ανοίξω τα μάτια, αλλά τίποτα!!!
Καλλίτερα λοιπόν να το πάρει κάποιος από το στέκι,και να το αξιοποιήσει σωστά,και όχι κάποιος σαράφης.
Αυτό συμβαίνει όταν είσαι ''αλεξιπτωτιστής''!!!!!και έρχεσαι από το πουθενά!!! Λύπη Λύπη
Φαντάσου του έστειλα και πμ.......,όχι για να το αγοράσω....
Τι άλλο να κάνω;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;  

Δηλαδη πως θα το αξιοποιησει σωστα καποιος απο το στεκι? Θα το παρει 200 και θα το πουλησει 320?
Τελος παντων, αυτα εχουν οι αγοραπωλησιες
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 12:16:13 μμ »

Στο πμ που του έστειλα,του αναλύω τιμη χρυσού,καράτια χρυσού κλπ.Και σύγκριση με λύρα του έκανα!!!!!!!
Και τιμές του είπα!!!(κοντά στη δική σου)και για το επίχρυσο του έκανα αναφορά!!!
Αλλά θα επιμείνω,οτι καλλίτερα θα ήταν να το πάρει κάποιος από το στέκι.(άν είναι το χρυσό.... και μόνο)
Πάντα φιλικά Μιχάλης  
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2012, 06:19:10 μμ από silahim » Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 12:28:59 μμ »

Στο πμ που του έστειλα,του αναλύω τιμη χρυσού,καράτια χρυσού κλπ.Και σύγκριση με λύρα του έκανα!!!!!!!
Και τιμές του είπα!!!(κοντά στη δική σου)
Αλλά θα επιμείνω,οτι καλλίτερα θα ήταν να το πάρει κάποιος από το στέκι.(άν είναι το χρυσό.... και μόνο)
Πάντα φιλικά Μιχάλης 

Και δεν τα εγραφες και δημοσια βρε Μιχάλη να μην σπαταλαμε και μεις τον χρονο μας???
Χαιρετω
Καταγράφηκε
tolisman
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 09:12:48 μμ »

ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΠΙΔΕΙ ΠΕΣΑΤΕ ΜΕ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΝΑ ΜΕ ΦΑΤΕ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΤΑ ΕΞΗΣ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ Κ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΣΟΒΑΡΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΟΜΠΙ. ΟΣΑ ΕΓΡΑΨΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΕΠΕΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΕΙΜΑΙ 28 ΧΡΟΝΩΝ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΕΩΡΟΥΜΑΙ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΣ..ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΣΑΝ ΚΟΠΛΙΜΕΝΤΟ..ΦΙΛΕ spykat  ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΩ ΟΛΑ,ΑΠΛΟΣ ΕΙΠΑ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 200 ΕΥΡΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΠΙΔΕΙ ΠΟΙΟ ΠΡΙΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΣΤΕΙΛΕΙ ΕΝΑ LINK  Κ ΕΓΡΑΦΕ ΑΥΤΗ ΤΙ ΤΙΜΗ, ΕΤΣΙ ΥΠΕΘΕΣΑ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΠΟΥ.
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΝΑΣ ΧΑΖΟΣ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΩ ΑΜΕΣΟΣ ΕΠΙΔΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΤΙΜΗ..ΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΤΙ Η ΠΟΥΛΗΣΩ ΚΑΝΩ ΜΕΑΛΗ ΕΡΕΥΝΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ. ΕΔΩ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ Mizuno ΓΙΑ ΤΡΕΞΙΜΟ ΕΨΑΧΝΑ( ΕΙΜΑΙ ΔΡΟΜΕΑΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΟΜΠΙ ΜΟΥ) Κ ΕΨΑΧΝΑ 3 ΜΗΝΕΣ.ΕΔΩ ΓΡΑΦΤΗΚΑ ΜΟΝΟ Κ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.
ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΩ, ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΥΣΑ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΑΞΙΑ ΜΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ. ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΥΣΟΧΟΕΙΑ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΙΜΗ.
ΟΤΙ ΕΙΠΑ ΤΟ ΕΙΠΑ ΜΕ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ. ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences