Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 01:17:14 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 λεπτα 1849  (Αναγνώστηκε 1750 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
DIRIGO
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 297



Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 07, 2012, 06:58:16 μμ »

Χαζευω τα 2 δεκαλεπτα 1849 στην δημοπρασια του Καραμητσου και θα ηθελα να ρωτησω το εξης.
Εχω ενα 10 λεπτο 1849 πολυ ταλαιπωρημενο αλλα βλεπω οτι ενω στον οπισθοτυπο του ειναι ακριβως οπως το δεκαλεπτο Λοτ 06078, ο εμπροσθοτυπος του ειναι οπως αυτο του Λοτ 06079 και το Τ και Α στο ΛΕΠΤΑ εχουν κανονικη αποσταση μεταξυ τους.
Εχουμε διασταυρωση μητρων?
Λευτερης
Καταγράφηκε

A PLURIBUS UNUM
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 05:46:12 μμ »

Γεια σου φιλε Λευτερη. δεν μπορω να βρω τα 10λεπτα που λες στην δημοπρασια του καραμητσου με τους αριθμους που δινεις. Εγω βλεπω μονο ενα 10λεπτο του 49 με κωδικο 03705.
Αυτο που εχει παντως ειναι ιδιο με το δικο μου παροτι το δικο μου ειναι χαμηλοτερης καταστασης. Αν θελεις σου ανεβαζω και φωτογραφια να συγκρινεις με το δικο σου.
Γενικα παντως στα χαλκινα του οθωνα παρατηρουνται διαφορες "ποικιλιες" με ψιλοσφαλματακια ανευ ουσιας οπως κολλητα γραμματα, αποστασεις μεταξυ αριθμων, στραβοι αριθμοι κ.α.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
DIRIGO
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 297



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 10:03:44 μμ »

Γεια σου φιλε Ιαπωνα,
Τα lot στου Καραμητσου δεν τα βλεπεις γιατι ειναι στο λοτ της δημοπρασιας 438 της 6ης Οκτωβριου.
Πηγαινε στο κατω κατω μερος της ιστοσελιδας του και ανοιξε την δημοπρασια 438 και θα τα βρεις.
Η ερωτηση μου ηταν αν εχουμε διασταυρωσεις μητρων και στην περιπτωση του Οθωνα οπως παρατηρειτε και στα Καποδιστριακα νομισματα.
Δεν εχω ασχοληθει πολυ με τα νομισματα του Οθωνα αν και πιστευω οτι κρατουν αρκετες συλλεκτικες εκπληξεις.
Εχεις ακουσει ποτε για δεκαλεπτο του 1833 αθηναικης κοπης με κουκουβαγια?
Καταγράφηκε

A PLURIBUS UNUM
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 10:48:42 μμ »

Οκ τις ειδα τις δεκαρες που ελεγες..  Κλείσιμο ματιού
Σιγουρα δεν εχουμε διασταυρωσεις μητρων στον οθωνα οπως στον καποδιστρια διοτι οι μητρες των νομισματων του οθωνα ειναι τυπωμενες απο μια κυρια μητρα (master die) και ουσιαστηκα ειναι πανομοιοτυπες ολες αναλογα με τον τυπο. Τωρα σιγουρα θα υπαρχουν σφαλματακια δεδομενου οτι σε πολλες μητρες νομισματων χαρασαν καποιους αριθμους με το χερι.
 Στα καποδιστριακα τωρα υπηρξαν τοσες μητρες, αλλες τις διασταυρωναν μεταξυ τους αλλες αφου ειχαν κοψει μια ποσοτητα νομισματων την διορθωναν και της προσθεταν καποιες λεπτομερεις ακομη και ετσι γιναν πολλες υποποικιλιες και ου το καθε εξης.

Οποτε δεν μπορεις να συγκρινεις τις δυο νομισματικες περιοδους σε θεμα σφαλματων/ποιλιλιων κατα την γνωμη μου Κλείσιμο ματιού

Δεν εχω ακουσει για δεκαρα 33 με κουκου..!!  Έκπληξη Έκπληξη  Εχω ακουσει ομως για δεκαρα 42 οκταγωνη!!!! Υπαρχουν πολλα κουφα στα νεοελληνικα νομισματα.. Απορία
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences