Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 09:39:33 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 λεπτά 1845  (Αναγνώστηκε 6091 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 30, 2017, 08:11:28 μμ »

Χωρίς να έχω προσωπική άποψη για ακριβές ποσό, βλέπω ότι πρόσφατα έκλεισε σε δημοπρασία μια σε χειρότερη κατάσταση στα 15.539 δολάρια. Νομίζω ότι θα πρέπει να αναθεωρήσουμε τις τιμές πολύ προς τα επάνω.



http://www.numismaticnews.net/article/sleeper-brings-200-times-estimate
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 30, 2017, 08:22:56 μμ »

Περι αυτου δεν θελω να μιλησω Κωστα.
Εχω τις αποψεις μου δεν τις εκφραζω δημοσια.
Καποτε λεγατε για τρια-τεσσερα γνωστα.
Σας βγαζω εγω ενα.
Βλεπετε σημερα αλλο ενα.

Καλο ειναι να αρχισετε να σκεφτεστε  και να κρατατε μικρο καλαθι !!

Υ.Γ Φιλε μου εσυ που το πηρες;;
Βγαλε το 10,000 ευρω να δω ποσοι θα πουν οτι ενδιαφερωνται να το αγορασουν!!
Οποιος σου τα δωσει ΔΩΣΕ ΤΟ !!

https://www.youtube.com/watch?v=UQJj_Nb0V3A
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 30, 2017, 08:28:34 μμ »

θεωρω οτι μια μεμονωμενη πωληση δεν ειναι μπουσουλας..εχουμε δει φθηνα κομματια να φευγουν πανακριβα και δυσκολα κερματα να φευγουν τζαμπα τελειως..δεν σημαινει ομως οτι ετσι ειναι κ η πραγματικοτητα..ο σπυρος πηρε ενα κερμα δυσκολο και του στοιχησε κατω απο 30.παει να πει οτι αυτη ειναι η τιμη του?εχω παρει απο εμπορο μονολεπτα οθωνικα στα 5 ευρω το κομματι.αυτη ειναι η τιμη τους?οχι..απλα ετυχε..ετσι και εδω,δεν θεωρω οτι παιζουν αυτα τα νουμερα των 10-15 χιλιαδων.
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 30, 2017, 08:42:07 μμ »

Κωστα ειναι  ατοπο αυτο που λες διοτι ο φιλος το πηρε κατω απο 30 εν αγνοια οτι ειναι σχημα μεταλιου.
Το αλλο στην δημοπρασια το τονισαν οτι ειναι σχεδιο  μεταλλιου.
Μην κρινουμε ανομιες καταστασεις.

Το ολο ζητημα πρεπει να σταθει αλλου:
Μεχρι να βγει αυτη η δημοπρασια και να χτυπηθει σε αυτο το τρελο ποσον ολοι ελεγαν οτι γυρω στα 600 εισαι καλοπληρωμενος για ενα τετοιο νομισμα.
Βγηκε αυτη η δημοπρασια και καποιος ειπε οτι ειναι τρια τεσσερα γνωστα ΜΟΝΟ !!
Βαλε το δικο μου;; ΠΕΝΤΕ.
Βαλε σημερα αυτο;; ΕΞΙ !!

Ποσα υπαρχουν ακομη που δεν τα ξερετε;;

Να σας πω κατι;; Ποιο  πολλες πιθανοτητες εχετε να βρεθει αυτη η δεκαρα παρα να πεσει στα χερια σας ενα τριανταδραχμο του 1963 που να γραφει πανω ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟΝ για το οποιο λεγετε οτι καποια εφυγαν στην κυκλοφορια!!

Δεκαρες τετοιες θα δω και αλλες μεχρι να κλεισουν τα ματια μου σιγουρα!! Ειμαι πεπεισμενος!!
Αναμνιστικον δεν θα δω κανενα!!

Κρατατε λοιπον μικρο καλαθι στις εκτιμησεις σας και εσυ φιλαρακο ειπαμε : 10,000 ευρω;; Αγαπουλα;; Πουλα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 30, 2017, 08:46:16 μμ »

ετσι που το θετεις εχεις ενα δικιο με τον συσχετισμο..απο την αλλη σκεφτομαι οτι τα 3-4 που αναφερονται οτι ειναι γνωστα (δεν το υποστηριζω) μπορει να ειναι καπου καταγεγραμενα η να εχουν περασει απο οικους του εξωτερικου και να το λενε.στην πραγματικοτητα ομως,το τι υπαρχει εγχωρια (οπως το δικο σου η του σπυρου και του καθε ενα που κατεχει καποιο) δεν αναφερεται πουθενα και δεν το γνωριζουν αλλοι εκτος απο εμας εδω μεσα κατα καποιον τροπο..αρα και οι πληροφοριες που δωσαν στην δημοπρασια,για μενα ειναι λανθασμενες..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 30, 2017, 08:49:10 μμ »

Εψαξα και βρηκα την αποψη μου.
Δεν ειναι τωρινη.
Και ειναι παλι σε δικο σου θεμα φιλε!!
Εκει παλι αναφερω : Οι μητρες ευθυγραμηστικαν σε σχεδιο μεταλλιου κατα λαθος.
Ποσα να εκοψαν;; 1000;; Τωρα  εβαλα και 2000 σαλτσα.
Δεν γινετε να χτυπησαν 5-10 κοματια!! Εκει εξω υπαρχουν σιγουρα και αλλα.

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=33412.30
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 30, 2017, 09:29:14 μμ »

Γιώργο έχω ακούσει σήμερα απο 200 ευρώ μέχρι 16000.Εγώ θα πω το εξης:Βγαλτε και ψαξτε όλοι τις συλλογές σας και αύριο αν βρεθεί κάτι ακόμα έστω και μια να την βάλουμε εδώ ή να καρφιτσωθει σαν θέμα και οποίος βρίσκει να τη βάζει εδώ μιας και μιλάμε για ενα τοσο σπάνιο νόμισμα.
Ερώτηση:Απο αυτους που ασχολούνται ποιο είναι το κοστος πιστοποίησης και συντήρησης για pcgs;
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 30, 2017, 09:53:14 μμ »

Σπύρο είναι απλά τα πράγματα. Σου κόστισε 30 ευρώ και ακόμη 50 για την συντήρηση πιστοποίηση. Μέχρι να το πουλήσεις απλώς θα χάνεις 80 ευρώ. Αν σου λείπουν τα 80 ευρώ, φυσικά και θα πρέπει να το πουλήσεις, αλλά μέχρι τότε δεν χάνεις 200-1.000-5.000-15.000 ευρώ, χάνεις 80. Έτσι να το βλέπεις πάντα και έτσι να προχωράς.

Αν αποφασίσεις να πουλήσεις μας ενημερώνεις. Έτσι όσοι ενδιαφέρονται θα κάνουν την προσφορά τους, είτε στην πώληση είτε στην δημοπρασία, οι υπόλοιποι θα δούμε ακόμη μια ενδεικτική τιμή.

Μέχρι τότε να 'κλαις' τα 30 ή 80 ευρώ που σου λείπουν.  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 30, 2017, 10:05:09 μμ »

Σπύρο δεν γνωρίζω τίποτα για αυτά τα νομίσματα αλλά καταλαβαίνω ότι έφθασε κάτι καλό στα χέρια σου οπότε να σου ευχηθώ καλορίζικο και καλοστέργιωτο.
Κώστα η προσέγγιση σου σχετικά με το νόμισμα με άφησε ἁφωνο.Τελικά οι απλές σκέψεις είναι και οι καλύτερες.
Καταγράφηκε
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 30, 2017, 10:48:29 μμ »

Καλορίζικο και από εμένα. Φοβερή αγορά!  Δεν μπορώ να καταλάβω πως ο Έλληνας που το πούλησε δεν είδε την ποικιλία!
Καταγράφηκε
george2017
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 182


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 30, 2017, 11:16:50 μμ »

Συγχαρητήρια κι από μένα για το νέο απόκτημα, καταπληκτικό νόμισμα!!

Πριν λίγες μέρες διάβαζα σε ένα άλλο θέμα εδώ για μια λίρα RRR που αναφέρονταν σε ένα ποσό γύρω στα 8 χιλιάδες λίρες Αγγλίας (ας με διορθώσουν όσοι το ξέρουν το θέμα καλύτερα) και η οποία έχει 4-8 γνωστά κομμάτια... Για παρόμοια σπανιότητα δηλαδή μια πολύ χαμηλότερη τιμή, ενώ υπάρχει και πολύ μεγαλύτερη συλλεκτικό κοινό. Ίσως μπέρδεψα τώρα μήλα με πορτοκάλια και η διαφορετικότητα των νομισμάτων και των ομάδων που τα συλλέγουν να επιδρούν πολύ διαφορετικά στις τιμές, αλλά με ευκολία θα πίστευα ότι μια λίρα με αυτά τα χαρακτηριστικά είναι ακριβότερη από τη δεκάρα...
Από την άλλη σκέφτομαι διαβάζοντας τη συζήτηση ότι αυτός που έδωσε τα 15 χιλιάρικα και τουλάχιστον ένας ακόμη (για να φτάσει αυτό το ποσό) κάτι θα ξέρανε. Αυτός που το πήρε ή είναι σίγουρος γι αυτό, ή το ποσό είναι τόσο μικρό για εκείνον που δε τον επηρεάζει η οποιαδήποτε αμφιβολία σχετικά με τη σπανιότητα (αυτό δυσκολεύομαι να το πιστέψω για τον συνδυασμό "τέτοια ποσά και τέτοια νομίσματα"). Ο καθένας πιστεύει ότι του κάνει και με αυτό προχωρά. Το σίγουρο είναι ότι μπορεί να δωθεί από 30 μέχρι και 15000 και ότι η άγνοια κόστισε είτε στον πωλητή του δικού σου, είτε στον πλειοδότη της δημοπρασίας ένα σημαντικό ποσό.


ΥΓ1. Ελπίζω ο πωλητής να μη διαβάσει ποτέ το θέμα αυτό στο στέκι Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

ΥΓ2. Πάντως αν δεν καίγεσαι να το κρατήσεις σκέψου ότι αυτός που έχασε την παραπάνω δημοπρασία που έβαλε ο Κώστας θα ψάχνει ένα άλλο τώρα  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 31, 2017, 05:07:09 μμ »

....αν το πηρες απο τύχη, θα ηταν προτιμότερο την στιγμή που έκανες το bid να επαιζες ενα τζοκερ.
Για την τιμη του μην ρωτας κανεναν και σε κανενα Φόρουμ...Δυο ατομα μπορουν να την ορισουν οταν πουληθει.
Εσυ και ο αγοραστής.
Ολοι οι αλλοι.....απλα κάνουμε κερκίδα.
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 31, 2017, 06:53:33 μμ »

Για την τιμη του μην ρωτας κανεναν και σε κανενα Φόρουμ...Δυο ατομα μπορουν να την ορισουν οταν πουληθει.
Εσυ και ο αγοραστής.

+1
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences