Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 02:09:10 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: PayPal-Revolut card  (Αναγνώστηκε 11907 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 26, 2020, 12:13:39 μμ »

Ελπίζω να παραμείνει ιδια και μετά την αποχωρηση της UK απο την ΕΕ γιατι εχει έδρα το Λονδίνο

ναι, το φοβαμαι και γω αυτο

Μου ήρθε σήμερα το παρακάτω
Παράθεση

Νέα ευρωπαϊκή άδεια
Γεια σας,

Πριν περίπου 18 μήνες, μας δόθηκε άδεια ηλεκτρονικού χρήματος στη Λιθουανία. Πρόκειται για την ίδια άδεια που έχουμε και στο Ηνωμένο Βασίλειο. Προχωρήσαμε σε αυτήν την ενέργεια, καθώς θέλαμε να διασφαλίσουμε ότι οι Ευρωπαίοι πελάτες μας δεν πρόκειται να επηρεαστούν από το Brexit.

Ήδη από σήμερα, θα ξεκινήσουμε να μεταφέρουμε τους πελάτες μας που βρίσκονται στην Κεντρική και Ανατολική Ευρώπη στη νέα μας ευρωπαϊκή οντότητα. Μην ανησυχείτε, δεν θα χρειαστεί να κάνετε τίποτα. Θα τα αναλάβουμε όλα εμείς και θα επικοινωνήσουμε πάλι μαζί σας μόλις ολοκληρώσουμε τη μετάβαση.

Η εν λόγω μετάβαση θα διασφαλίσει ότι θα μπορείτε να συνεχίσετε και μελλοντικά να χρησιμοποιείτε τη Revolut, ανεξάρτητα από το ποια θα είναι η έκβαση του Brexit. Θα μπορείτε να χρησιμοποιείτε όλες τις αγαπημένες σας υπηρεσίες και λειτουργίες, ενώ, παράλληλα, τα κεφάλαιά σας θα εξακολουθούν να προστατεύονται με τις συνεργαζόμενες τράπεζές μας.
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 26, 2020, 12:40:10 μμ »

Το πήρα και εγώ πριν απο λίγο
Εάν οι χρεώσεις στο συνάλαγμα συνεχίσουν οι ιδιες κανένα πρόβλημα πιστεύω
Επίσης πλέον επειδή η Λιθουανία είναι στη ζώνη του euro και δεν χρειαζονται για αυτούς μετατροπες λογικά δεν θα εχουμε θέμα
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 26, 2020, 03:22:41 μμ »

Ελπίζω να παραμείνει ιδια και μετά την αποχωρηση της UK απο την ΕΕ γιατι εχει έδρα το Λονδίνο

ναι, το φοβαμαι και γω αυτο

ευχαριστω και τους δυο σας

να ρωτησω κατι αλλο ? πως ερχεται σπιτι ? με ΕΛΤΑ συστημενο ?

Είχαν στειλει καποιο μαιλ και ζητουσαν στοιχεια γιατι θα μετεφεραν την έδρα κάπου στην ευρωπη, νομιζω Λουξεμβουργο αν θυμαμαι καλα

Δεν ξερω τελικα τι εγινε
Καταγράφηκε
MORGUL
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 101


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 26, 2020, 04:14:23 μμ »

Εγώ έκανα αναβάθμιση στην metal για ένα χρόνο όταν αλλάξαν τους όρους για δωρεάν συναλλαγές σε άλλο νόμισμα και τις προμήθειες σε κρυπτο,μετοχές κτλ. Δίνουν 0.1 % επιστροφή με τη metal αλλά νομίζω ότι δεν αξίζει, το premium που είναι πιο φθηνό πιστεύω καλύπτει μια χαρά. Kαι να πω την αλήθεια με μπέρδεψαν με το ποσοστό επιστροφής, δεν ήταν ξεκάθαρο, ανέφεραν 1% επιστροφή για εκτός Ευρώπης και φαντάστηκα ότι αν πχ αγόραζα κάτι σε δολάρια θα είχα 1%. Τελικά έχει να κάνει με την χώρα που είσαι και όχι το νόμισμα, άρα για εμάς είναι 0,1% που είναι αμελητέο ποσό.

Καταγράφηκε
MORGUL
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 101


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 26, 2020, 04:16:22 μμ »

Και όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω αλλάζουν τους λογαριασμούς με έδρα Λιθουανία, πιστεύω όσο περνάει ο καιρός και τους μαθαίνει ο κόσμος θα χαλάει η φάση, θα βάζουν χρεώσεις και γενικά θα μοιάζει παραπάνω με κανονική τράπεζα.
Από όσο ξέρω καλύπτονται απ την ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις καταθέσεις οπότε δεν υπάρχει φόβος για τα λεφτά που έχεις μέσα. Κατά τα άλλα είναι ωραίο εργαλείο, ειδικά αν έχεις συναλλαγές σε άλλα νομίσματα συμφέρει πολύ
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 27, 2020, 01:12:02 πμ »

Δεν έχει σημασία σε ποια χώρα είσαι αλλα σε ποια χώρα αγοράζεις απ ότι διαβάζω. Δλδ άμα παραγγείλεις κάτι από Βραζιλία το 1% θα πάρεις.
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
MORGUL
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 101


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 28, 2020, 01:45:31 μμ »

Δεν έχει σημασία σε ποια χώρα είσαι αλλα σε ποια χώρα αγοράζεις απ ότι διαβάζω. Δλδ άμα παραγγείλεις κάτι από Βραζιλία το 1% θα πάρεις.
και εγώ αυτό είχα καταλάβει αλλά πήρα κάτι σε δολάρια και μου επέστρεψαν 0,1%! Αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως η αποστολή έγινε από ευρωπαϊκό έδαφος, γιατί έδινε την δυνατότητα να πληρώσεις και σε ευρώ παρόλο που η εταιρία είναι αμερικάνικη. Θα επανέλθω με νεότερα αν προκύψει αγορά εκτός  Ευρώπης.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 30, 2020, 02:06:25 μμ »

ευχαριστω για την ενημερωση, τωρινη και μελλοντικη
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 03, 2020, 12:02:28 πμ »

Παρατηρώ τις τελευταίες εβδομάδες κατι που δεν ξερω αν γίνεται μόνο σε εμένα ή ειναι κάτι που γίνεται γενικώς.
Σε πληρωμές που κάνω για εγορές στο eΒay γίνεται μετατροπή σε Αγγλικές λιρες και κατόπιν στο νόμισμα που ζητάει ο αγοραστής με αποτέλεσμα χρεώσεις χωρίς λόγο και αιτία ενώ οι μετατροπες κανονικά είναι χωρίς εξοδα στα περισσότερα νομίσματα. Ψάχνω στις ρυθμίσεις και δεν εχει επιλογή πληρωμής στο νόμισμα που ζητάει ο αγοραστής.Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος ? Υπάρχει ρύθμιση που να το διορθώνει αυτό όπως παλιά?

Ευχαριστώ
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 03, 2020, 08:32:28 πμ »

Θα πρέπει πρώτα να κάνεις τις μετατροπές εσύ. Και μετά να κάνεις την πληρωμή.
Δλδ να έχεις νόμισμα στη ρέβολουτ σε αυτό που θα κάνεις την πληρωμή.
Αν κατάλαβα σωστά αυτό που ζητάς.
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 03, 2020, 08:46:02 πμ »

Καλημέρα,ευχαριστώ για την απάντηση.
Εκανα μετατροπή σε δολλάρια αλλα πήρε απο τα ευρώ τα μετέτρεψε σε λιρες και ξανά δολλάρια για πληρωμή σε δολλάρια που ζητούσε ο πωλητής.
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 03, 2020, 09:07:27 πμ »

Ανοίγεις λογαριασμό στο νόμισμα που θέλεις και μετά κάνεις την ανταλλαγή. Είναι βάση χρηματιστηριακής
τιμής ημέρας. Τώρα μόλις έκανα ανταλλαγή. δεν μου κράτησε κάτι.
Λογαριασμό σε δολάρια έχεις? 
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 03, 2020, 09:27:48 πμ »

Καλημέρα,ευχαριστώ για την απάντηση.
Εκανα μετατροπή σε δολλάρια αλλα πήρε απο τα ευρώ τα μετέτρεψε σε λιρες και ξανά δολλάρια για πληρωμή σε δολλάρια που ζητούσε ο πωλητής.

Όπα!!!! Τώρα κατάλαβα το πρόβλημά σου!!! 

Θα πρέπει πρώτα να βάλεις σαν νόμισμα πρώτης επιλογής, αυτό που θέλεις να γίνει η πληρωμή.
Δλδ όταν ανοίγεις το app βλέπεις το νόμισμα που έχεις εσύ σαν επιλογή πρώτο.
Και απο κάτω όλα τα υπόλοιπα.
Θα πρέπει όταν κάνεις πληρωμή(σε νόμισμα που εσύ επιλέγεις) να το έχεις και σαν πρώτο στην επιλογή.
Το έπαθα και εγώ.
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 03, 2020, 09:47:34 πμ »

 Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καλό μου ακούγεται αυτό!
Θα το δοκιμάσω σε επόμενη πληρωμή και αν δεν δουλέψει θα επανέλθω
Ευχαριστώ και πάλι Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1203


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 03, 2020, 02:58:17 μμ »

Επειδή βλέπω για πληρωμές σε δολάρια, υποθέτω πως η αγορά έγινε από Αμερική. Τελικά για αγορές εκτός Ε.Ε. συμφέρει να αγοράσει κάποιος? Εννοώ πως δεν υπάρχουν τέλη εκτελωνισμού, Φ.Π.Α. κλπ. που πληρώνουμε ώστε τελικά να γίνεται η αγορά ασύμφορη?
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences