Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 06:50:17 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ατομικον Επισιτιστικον Δελτιον 1953  (Αναγνώστηκε 30731 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 11, 2017, 06:47:27 μμ »

Τα δικα μου που βρεθηκαν;;
Καθαριζωντας ενα υπογειο τα βρηκαν στην Αθηνα και εφτασαν στα χερια μου.

Εγω εμεινα εκπληκτος που ηταν συνεχομενα νουμερα.

Αξια δεν γνωριζω μονο,

Εκτος αυτων των 5 υπηρχε και αλλο ενα το οποιο το εβγαλα στην πωληση μια και ειναι αλλης οικογενιας και αλλο νουμερο.

Το εβαλα εκει μια τιμη και οτι βρεξει ας κατεβασει.

Αν αξιζει παραπανω αδιαφορω ουσιαστικα διοτι επρεπε να τα παρω ολα για να επιτεθχει συμφωνια.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 11, 2017, 07:06:08 μμ »

Είμαι απο την Λευκάδα..
Το επώνυμο το βρίσκεις και στην Λευκάδα και στην Κεφαλλονιά όχι απο τα πολύ γνωστά αλλά υπάρχει. Τα συγκεκριμένα κουπόνια εκδόθηκαν στην Λευκάδα αλλά ίσως να είναι για κάποιο άλλο νησί του Ιονίου ..στο link φαίνονται αυτά που ήταν για την Λευκάδα (γράφουν ΛΕΥΚΑΣ)



Και κατι αλλο πανω σε αυτο που λες.
Αποκλειετε να εκδοθηκαν στην Λευκαδα διοτι ειναι του Ασπιωτη οπως λεω τυπωση.

Βαση του ιστορικου της εταιριας η εκδοση τους εγινε στην Αθηνα και μετα εικαζω οτι μοιραστηκαν εκει που επρεπε.

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=36552.0

Το οτι βρηκατε  εναν συνδεσμο οπυ εχει τα Λευκαδιτικα ξεκαθαριζει σε μενα οτι κατα περισσοτερο πλεον η ζυγαρια γερνει να ειναι απο Κεφαλονια.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 12, 2017, 12:04:07 πμ »

Εμένα μου κάνει εντύπωση ο σειριακός αριθμός, 446000 είναι πάρα πολλά για να προορίζονται για Κεφαλονιά. Τα Λευκαδίτικα πχ έχουν 2000 σειριακό αριθμό. Επίσης στο Λευκαδίτικο λέει ΛΚ (ΛευΚάδα? ή Λευκάδα-Κεφαλονια;) τα δικά σου έχουν το 5α1.
Βασικά κλίνω προς το συμπέρασμα ότι αυτά διανέμονταν και στην Αθήνα σε κάποιους διακαιούχους (πχ στο άρθρο για την υποτίμηση της δραχμής το 1953 (http://www.capital.gr/arthra/1835769/i-upotimisi-tis-draxmis-tou-53-kai-i-oikonomiki-anaptuxi) λέει για την κατάργηση των δελτίων άρτου γενικότερα, που μάλλον υπονοεί ότι χρησιμοποιούνταν ευρέως.

*Εδώ: http://www.omorfigeitonia.gr/gallery.php?cat=25#!/showgall.php?id=207 έχει ένα σαν τα δικά σου με 5α1 και σειριακό αριθμό 100000. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που το site είναι για την Καισαριανή, ίσως με μια επικοινωνία μαζί τους να σου πουν κάτι για την ιστορία του.
Καταγράφηκε

NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 12, 2017, 02:06:30 πμ »

δεν νομιζω να ειναι λευκαδας ή να εχει να κανει με τον σεισμο.. αλλα ειναι για απορους... ή γενικα βοηθημα για κοινωνικες ομαδες που δεν μπορουσαν να τα φερουν βολτα...

αν και δεν εχω στην συλλογη μου, με λιγο ψαξιμο ειδα του 1953 Ιανουαριου - Απριλιου, απο Θεσσαλονικη!
σε αυτα εχει την διαγωνια σφραγιδα που γραφει ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ και στον αριθμο σειρας εχει το ΘΝ 4α χχχχχχχ

αρα... εδω εικαζουμε οτι τα μη διαγωνιως σφραγισμενα, και χωρις ειδικα γραμματα στον αριθμο σειρας, μαλλον μιλαμε για Αθηνα! το ιδιο λογικα βγαινει και απο τον μεγαλο αριθμο σειρας.... που δειχνει πολυ μεγαλη πολη! παρατηρειστε στον αριθμο σειρας... 5α1. αλλαζουν το στυλ αριθμησης γιατι επρεπε να βγαλουν πολλα;  το 1 εκει θελει να μας πει οτι υπηρχαν και 2, 3 ... ;;;; αρα ειχε παρα πολλους που δικαιουνταν την βοηθεια αυτη... στην αττικη....

θα μου πει καποιος... και γιατι να μην γραφει αθηνα;; εκει το μυαλο μου πηγε στα ακυρωμενα χαρτονομισματα που ειχαν ξαναβγει για 1 χρονο στην κυκλοφορια στην κατοχη... μεχρι να βγει η κατοχικη σειρα...
κι εκει... οι ακυρωσεις ειχαν ονομα πολης εκτος της αθηνας! τα ακυρωμενα της αθηνας ειχαν απλα τρυπες!

οκ... τι πηγα τωρα και εμπλεξα ε;; χαχαχαχα αλλα... ισως μας δειχνει κατι... πχ οτι υπηρξε μια προσπαθεια να δουν και στις εκτος πρωτευουσης περιοχες ποσοι ειναι οι αποροι, οι ζητουντες βοηθεια.. ποιος ξερει...

ενδιαφερον κομματια! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 12, 2017, 04:51:39 πμ »

Μιας και λέμε για τον σεισμό του '53, έγινε σαν σήμερα:   Έκπληξη

"Σαν σήμερα, 12 Αυγούστου 1953, καταστροφικός σεισμός, μεγέθους 7,2 Ρίχτερ, πλήττει τα Επτάνησα, με αποτέλεσμα 871 άνθρωποι να χάσουν τη ζωή τους, 1.690 να τραυματιστούν και 145.052 να μείνουν άστεγοι.

Ζάκυνθος, Ιθάκη και Κεφαλλονιά υφίστανται ολοκληρωτική καταστροφή.



Σαν σήμερα, ακριβώς πριν 64 χρόνια, ξεκινούσαν τα μεγαλύτερα σεισμικά φαινόμενα που καταγράφηκαν στην Ελλάδα στη διάρκεια του 20ου αιώνα. Ο πρώτος σεισμός έπληξε με σφοδρότητα κυρίως την Ιθάκη και στις 12 Αυγούστου ο πιο ισχυρός, που καταγράφηκε στα 7 ρίχτερ, την Κεφαλονιά.

Οι ισχυρές δονήσεις κράτησαν για πάνω από 2 μήνες, αφήνοντας πίσω τους σχεδόν 500 νεκρούς, περίπου 2.500 τραυματίες και χιλιάδες άστεγους, αλλά και καταστροφές σχεδόν σε όλα τα νησιά.





Η πρώτη σεισμική δόνηση σημειώθηκε στις 9 Αυγούστου 1953, Κυριακή, και ήταν μεγέθους 6,4 Ρίχτερ με επίκεντρο στο Σταυρό Ιθάκης και τις 11 Αυγούστου 1953 έλαβε χώρα σεισμός 6,8 Ρίχτερ, βορειοδυτικά της Ζακύνθου, με μετασεισμούς μεγέθους 5,3 και 5,1 στην κλίμακα Ρίχτερ.

Την επόμενη μέρα έλαβε χώρα το πρωί έλαβε χώρα σεισμός 5,2 Ρίχτερ και αργότερα στην ίδια μέρα έλαβε χώρα ο ισχυρότερος και καταστροφικότερος από όλους, μεγέθους 7,2 Ρίχτερ, με επίκεντρο στην νοτιοανατολική Κεφαλονιά. Μάλιστα ο σεισμός αυτός ανύψωσε την Κεφαλονιά κατά 60 εκατοστά. Ακολούθησε μετασεισμός 6,3 Ρίχτερ μέσα στην ίδια μέρα.





Οι σεισμοί προκάλεσαν εκτεταμένες καταστροφές και στα τρία νησιά. Από τα 33.300 σπίτια σε Ζάκυνθο, Ιθάκη και Κεφαλονιά καταστράφηκαν εντελώς τα 27.659. Καταστροφές προκλήθηκαν επίσης στη Λευκάδα, στην Ηλεία και την Αιτωλοακαρνανία. Στο Αργοστόλι και στη πόλη της Ζακύνθου στη συνέχεια ξέσπασε πυρκαγιά. Τα περισσότερα από τα σπίτια στα οποία δεν προκλήθηκαν ζημιές βρίσκονταν στη βόρεια Ερισό, στο βόρειο άκρο της Κεφαλονιάς.







Ο σεισμός των 7,2 Ρίχτερ στις 12 Αυγούστου, είχε ισχύ στην κλίμακα Μερκάλι Χ (10), ήταν δηλαδή «Εξαιρετικά Καταστροφικός».

Παρά τη διεθνή βοήθεια και το γεγονός ότι η κυβέρνηση εξέδωσε ανακοίνωση στην οποία απαγόρευε την μετακίνηση του πληθυσμού του Ιονίου, πολλοί κάτοικοι των νησιών μετεγκαστάθηκαν τρομαγμένοι στην ηπειρωτική Ελλάδα. Στην Κεφαλονιά, από τους 125.000 κατοίκους στο νησί παρέμειναν μόνο οι 25.000."


Πηγή zougla.gr
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 12, 2017, 09:17:25 πμ »

Δεν μπορω να γνωριζω προσωπικα εαν ειναι Αθηνας ή Κεφαλονιας ή κατι αλλο.
Ξεκινησα να ψαχνω βαση αυτων των οποιων μου ειπε ο Πωλητης.
Το θεμα για μενα ηταν οτι ειναι συλλεκτικα και το ποιο τρελο οτι τα βρηκα συνεχομενα νουμερα!!

(εκει εχω ενα κολλημα γενικα)

Απο μια προχειρη ερευνα  ειδα οτι δεν υπηρχαν πουθενα προς πωληση και αξιολογησα οτι επρεπε να κλεισθει συμφωνια.

Τωρα εαν εκανα καλα ή κακα για το ποσον που εδωσα θα φανει μολις πεσει καποιο σε δημοπρασια.

Απο εκει θα εχω εναν μπουσουλα εκτιμησης.

Ετσι και αλλιως δεν με ενδιαφερει το δωσιμο μια και οτι βρισκετε σε γραμμη  συνεχες δεν μου αρεσει να το σπαω (εκτος εαν προκειτε για πληθωρα τεμαχιων) .
Πεντε τεμαχια πχ θεωρουνται λιγα.
Εαν ηταν 20 τεμαχια να δωσεις και αλλου. Τι να τα κανεις τοσα;;

Εαν παντως καποιος το δει σε δημοπρασια καπου θα ειναι ενδιαφερον να δουμε την καταληξη του. Το κλεισιμο του.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences