Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 05:21:35 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πυροβολημενοι Οθωνες........  (Αναγνώστηκε 10563 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 12:26:01 μμ »

το θεμα δεν ειναι ποσα ζηταει αλλα τι εχει επανω
Καταγράφηκε

pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 02:36:04 μμ »

Οταν ξεκινησε την αγγελια στη XE θυμαμαι καλα οτι ζητουσε ακριβως 12.000 ευρω ,μου ειχε κανει μεγαλη εντυπωση τοτε
Σε προσωπική επικοινωνία είχε πει στα 5000€ αν θυμάμαι καλά.
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 03:34:27 μμ »

το θεμα δεν ειναι ποσα ζηταει αλλα τι εχει επανω

Οντως εχει πολυ πραμα επανω του. Φαντασου να τυχει μεσα στο σωρο καμια του 45-46-47  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη  Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 06:37:07 μμ »

το θεμα δεν ειναι ποσα ζηταει αλλα τι εχει επανω

Οντως εχει πολυ πραμα επανω του. Φαντασου να τυχει μεσα στο σωρο καμια του 45-46-47  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη  Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα

 με επιασες
Καταγράφηκε

Hufnagel
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 148


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 01:57:21 πμ »


Οντως εχει πολυ πραμα επανω του. Φαντασου να τυχει μεσα στο σωρο καμια του 45-46-47  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη  Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα
Τι αξία έχει ένα τρυπημένο νόμισμα του 1846. (1/2 δραχμής)
Ένα έχω σίγουρα, ενώ σε άλλα δύο ίδια δεν φαίνεται - λόγω τρύπας - αν είναι 36 ή 46. Πάντως σε 6 λήγουν.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 04:27:14 πμ »

ισως τα ακουσω... αλλα προσωπικα.. για καποιο που δεν εχω.. και ξερω οτι δεν θα μπορω να παρω καλυτερο... καλα ειναι κι αυτα... κι αν τα βρω πολυ φτηνα...ισως παρω καποιο που μου λειπει... αναλογα...

δυστυχως το τρυπημα ηταν παλιο κακο... που εμεινε... και στα αρχαια χρονια υπηρχε, και στα βυζαντινα το εκαναν οταν ειδικα το νομισμα ειχε πανω τον Χριστο ή την Παναγια.. για φυλακτο.. και για τον ιδιο λογο τα περισσοτερα χρυσα βενετικα ειναι τρυπια (φυλακτο αλλα και για να τα ραβουν πανω τους οι εμποροι...).

το κακο παραγινε στα οθωμανικα χρονια... που τα χρησιμοποιουσαν τα νομισματα σε στολες και σε κοσμηματα! ειδικα δε τα χρυσα... και αυτο ειχε ως αποτελεσμα να κοψει το Οθωμανικο κρατους τα λεπτοτερα αλλα μεγαλυτερα κερματα...... ακομα και νομισματα τους στυλ του μαχμουτιε... κοπηκαν σαν αρχη ετσι..  αν και ειχαν προτυπο το χρυσο ευρωπαικο φλουρι. φυσικα ειχαν και την ανταλλακτικη τους αξια... πχ... το μεμντουχιε αλτιν.. ηταν 20 κουροι... το μισο.. 10....
 οι φτωχοι εκαναν το ιδιο τρυπωντας ασημενια μικρα ή και χαλκινα νομισματα... (αργοτερα κοπηκαν και παλι ειδικα τοκεν.. τα πενεζ.. για αυτο..)

οταν εγινε το ελληνικο κρατος... και η πλυθωρα των νομισματων που εβρισκαν ηταν τα ελληνικα... αρχισαν να τρυπανε τα Οθωνακια! Καποδιστριες δεν πολυβλεπεις... απλα γιατι τοτε υπηρχε ακομα πλυθωρα οθωμανικων νομισματων.. και πολλοι τα προτειμουσαν απο τους καποδιστριες! και γεωργιους βλεπουμε τρυπιους! ενας πολυ καλος μου φιλος που εδωσε ενα απιστευτο 20λεπτο του Γεωργιου του 1874 (ετσι κι αλλιως του 83 δεν το εχω..), που ομως ηταν τρυπιο! πραγματικα λυπηθηκα που ηταν ετσι.. αλλα τοτε που εγινε... δεν το λογαριαζαν αυτο! το χρημα ηταν χρημα και οχι κατι συλλεκτικο! μπορει σε 200 χρονια να λενε και για εμας πραγματα για κακομεταχειρηση αντικειμενων που τοτε θα ειναι ακρως συλλεκτικα ενω τωρα ειναι μονο χρηστικα!
για να επανελθω..... λογω οτι το ελληνικο κρατος εχανε και σε πολυτιμο μεταλλο και σε χρημα εν κυκλοφορια... εκανε λογικα τα στραβα ματια στα κακεκτυπα κουλουριωτικα νομισματα... που λογικα ειναι απλα επαργυρα! δεν ηταν για κυκλοφορια... ειναι πολυ χαλια αλλα τα συνανταμε και στον Οθωνα και στον Γεωργιο! τυγχανει να εχω μισοδραχμο τετοιο του Οθωνα.. αλλα και παλια να εχω δει να πουλιεται (και μαλιστα τσουχτερα...) ημιδραχμο του Γεωργιου...

ακομα και σημερα.. αν σκεφτειτε ποσα νομισματα τρυπιωνται η μπαινουν σε στεφανακια, (ειτε για στολες ειτε για κοσμημα) σε δαχτυλιδια, σε βραχιολια και καρφιτσες... και καταστρεφονται με κολλησεις κτλ....

ναι... ακομα καποια μερη κανουν παραδοσιακες στολες και εχουν απιστευτα νομισματα για το στηθος! αν δειτε κολαϊνες του Ολυμπου Καρπαθου... θα παθετε!!!! μιλαμε οτι τα πεντολιρα, δουκατα, εικοσαδολλαρα αλλα και μικροτερα νομισματα.... σχηματιζουν πανοπλια αφου το ενα ειναι πανω στο αλλο!! ειμαι να απορρησω πως τα σημωνουν ολα αυτα στο λαιμο!! χαχαχαχα



Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 29, 2012, 11:29:58 μμ »

αγαπητε φιλε νικο,τα τρυπια εχουν μεγαλη ιστορια και πολλες ερμηνειες,γιατι τρυπηθηκαν?και ποια εποχη!απο τα αρχαια ελληνικα,τα βυζαντινα!μια αλλη πικαντικη ιστορια που ισχυει,σε πολη της πελοπονησου!οπως και για ποιον λογο τρυπουσαν τα οθωνακια?υστερα απο προτροπες για πολιτικους λογους,στα μεσα του περασμενου αιωνα,ωστε επειτα να γινει μοδα!για κοινωνικη ισχυ,οικογενειακα κειμηλια,και τελος στην εποχη μας,σαν μοδα!στον λαιμο,δαχτυλιδια,μπρελοκ.κλπ.φυσικα αυτα ειναι απο μελετες,ιστορικων και κοινωνιολογων και θα θελαμε σελιδες,για να τα εξιστορησουμε!σε χαιρετω,οπως και ολην την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 01:46:07 πμ »

ενδιαφερον αυτο!!! δεν το ειχα σκεφτει τον πολιτικο λογο... ενα ειδος εκδικησης.. σωστα;; ισως αυτο να επαιζε για καποια που εχουν τρυπα νταλα πανω στον οθωνα...σαν να τον πυροβολουσαν! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 08:52:54 πμ »

ακριβως το αντιθετο,νικο μου!για να πεισθουν οι πλουσιες κυριες της εποχης?περιξ των αθηνων,να τα φορουν!αρβανιτισες,κυριες  πολιτικων,κλπ,μαλλον ηθελαν να ενισχυσουν το καθεστως της ξενης βασιλειας!υπαρχουν και διαφορες ευτραπελες ιστοριες για την επιβολη τους,σαν μοδα!η ιστορια μερικες φορες κρυβει πολυ απλα πραγματα!αν τα κοιτας με την πρακτικη παντα σκεψη!οπως τα γαλλικα σατυρικα μικρης αξιας χαλκινα,του περασμενου αιωνα,για την υποχωρητικοτητα του τοτε καθεστωτος στην γαλλια,απο του γερμανους!σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 02:11:41 μμ »

Να και μερικοι δικοι μου Οθωνες..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 02:13:02 μμ »

Και η αλλη μερια..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 02:15:32 μμ »

Ευτυχως με τους Καποδιστριες δεν ειχαν τοση μεγαλη μανια.......ουτε με τους Γεωργιους......Εβγαλαν το αχτι τους με τον Οθωνα.

Να και ενας Γεωργιος απο εμενα..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 02:27:44 μμ »

Πυροβολημενοι οθωνες ...Γεωργιοι κ,λ,π ,αχ θεε μου κανε να βγαλουν και καποιο νομισμα με τον Σαμαρα τον κουβελη και τον Βενιζελο,την αγια τριαδα της Γερμανοελληνικης πολιτικης και υποσχομαι να ανοιξω πολλα κεφαλια,καλο ε.....
Καταγράφηκε
jordan
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 43


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 02:34:59 μμ »

τοτε μονο τρυπα θα ειναι το νομισμα Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 02:39:18 μμ »

χαχαχαχαχαχα  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Αν ποτε βγαλουν τετοια νομισματα,να εισαι σιγουρος οτι δεν θα ειχαν μια τρυπα πανω τους αλλα οσες περισσοτερες χωρουσαν.και οοοοολοι θα το εκαναν και με ευχαριστηση!!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences