Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 01:43:04 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Παλαιά εργαλεία  (Αναγνώστηκε 16888 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pluton
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 24


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 22, 2017, 10:45:34 πμ »

Τα παλαιά εργαλεία δεν ξέρω πόσο συλλεκτικά είναι αλλά εγώ τα λατρεύω, έχω παλαιά εργαλεία μόνο επειδή είναι παλαιά χωρίς να τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ....





Εργαλεία χρυσοτυπίας και διακόσμησης βιβλίων.




Ένας σύγχρονος χρυσοτύπης (φυσικά έχουν μείνει ελάχιστοι και κοσμούν βιβλία χειροποίητα).

Σήμερα φυσικά υπάρχουν μηχανές που κάνουν αυτή την εργασία στα βιβλία.

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 22, 2017, 10:52:11 πμ »

Ενδιαφερον θεμα φιλε μου.
Εαν εχεις και αλλα εργαλεια θα ηταν χαρα μας να τα δουμε!!
Τα παραπανω οντος ειναι πολυ ομορφα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
pluton
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 24


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 22, 2017, 11:00:41 πμ »

Ενδιαφερον θεμα φιλε μου.
Εαν εχεις και αλλα εργαλεια θα ηταν χαρα μας να τα δουμε!!
Τα παραπανω οντος ειναι πολυ ομορφα.


Την χρυσοτυπία την εξασκώ ερασιτεχνικά για τα βιβλία μου, φυσικά αγόρασα πολλά τέτοια μπρούτζινα εργαλεία (κυρίως από τσαγκάρηδες που εγκατέλειψαν το επάγγελμα, είχαν εργαλεία για την διακόσμηση παπουτσιών) και πολλά έφτιαξα μόνος μου.... αλλά δεν είναι τα μόνα εργαλεία που μου αρέσουν γενικά το παλιό εργαλείο που το χρησιμοποιούσε χειρονάκτης τεχνίτης είναι μια από τις αδυναμίες μου....

Σήμερα στην οδό Αθηνάς μπορείς να βρεις χρυσοτυπικά εργαλεία (εισαγόμενα), εγώ προτιμώ τα παλιά....





Εδώ βλέπεται διακοσμητικά χρυσοτυπικά εργαλεία.





Ένα εργαστήριο χρυσοτύπη (χωρίς παλιά εργαλεία).




Κάπως  έτσι είναι και τα δικά μου εργαλεία.



Ένα τέτοιο αποτέλεσμα εγώ δεν μπορώ να το πετύχω, κυρίως διότι μου λείπουν βασικά εργαλεία   (ίσως και τεχνογνωσία). Σε μια τέτοια περίπτωση εργασίας σε δέρμα θα χρησιμοποιούσα πυρογράφο....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2017, 11:47:10 πμ από pluton » Καταγράφηκε
pluton
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 24


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 22, 2017, 12:08:27 μμ »



Δείτε πόσα εργαλεία έχει ένα χειροποίητο χρυσοτυπείο και αυτά είναι μέρος μόνον.



Αυτά είναι κοσμήματα...



Γράμματα .... εδώ πρέπει να έχεις απίθανες συλλογές (δεν έχουν καμιά σχέση με τα τυπογραφικά, κάποτε προσπάθησα να χρησιμοποιήσω τυπογραφικά και χάλαγαν αμέσως από την φωτιά και την πίεση, τα τυπογραφικά είναι μολύβι, αντιμόνιο κλπ ενώ αυτά που βλέπετε είναι μπρούτζος).



Διακοσμητικές γραμμές.



Στο Άγιο Όρος έχουν ανεκτίμητης αξίας διακοσμητικά βιβλίων, με δυσκολία οι καλόγηροι στα δείχνουν, εμένα μια φορά (μετά από παρακάλια και μέσον που έβαλα) μου έδειξαν κάποια και με παρακολουθούσαν διαρκώς, είμαι βέβαιος ότι μου έδειξαν κάποια λίγα.... ο καλόγερος μου είπε ότι και αυτοί τώρα κάνουν προσπάθειες ψάχνοντας παλιές καλύβες ασκητών (κάποιες και εγκαταλειμμένες) να συγκεντρώσουν τέτοια εργαλεία από παλαιούς βιβλιοδέτες μοναχούς που έχουν φυλαχτεί και οι νεώτεροι δεν ξέρουν ούτε καν την ύπαρξή τους... Το Άγιο Όρος σε όλα τα πράγματα είναι ένα τεράστιο μουσείο που διατηρεί την ιστορία μας σε όλα τα είδη τέχνης.
Καταγράφηκε
pluton
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 24


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 22, 2017, 12:28:48 μμ »

Το ζήτημα είναι που έφτιαχναν οι μοναχοί αυτά τα εργαλεία ;



Δείτε μια σφραγίδα " Αδελφότητος Κελλιωτών του Αγίου Όρους"

Έχω συναντήσει κελιά που διακόνημά τους είναι η αργυροχοία (όπως στην Αγία Άννα, οι Θωμάδες)



Ενδεχομένως εκεί μπορεί να φτιάχτηκαν τέτοια μπρούτζινα κοσμήματα χρυσοχοίας. ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ

Τα εργαστήρια βιβλιοδεσίας και διακόσμησης βιβλίων είναι πολυτελή (καμιά σχέση με αυτά που ξέρετε στον κόσμο) και πεντακάθαρα ....




Βεβαίως και οι ιδιώτες είναι άρχοντες ..... όχι εγώ διότι εγώ στο εργαστήριό μου ασχολούμαι με πολλά (ετερο άσχετα ) πράγματα.





Καταγράφηκε
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 22, 2017, 01:11:55 μμ »

Κύριε pluton, στις τελευταίες φωτο κάτω κάτω, είναι ο Βουγιουκας με το παλαιοβιβλιοπωλειο στα Εξάρχεια! Εσείς είστε αυτος???
Καταγράφηκε
pluton
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 24


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 22, 2017, 03:28:44 μμ »

Κύριε pluton, στις τελευταίες φωτο κάτω κάτω, είναι ο Βουγιουκας με το παλαιοβιβλιοπωλειο στα Εξάρχεια! Εσείς είστε αυτος???

Όχι, ερασιτέχνης, που όμως κάποια χρόνια ασχολήθηκα πολύ δραστήρια.
Καταγράφηκε
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 22, 2017, 03:33:15 μμ »

Ερασιτέχνης ερασιτεχνης, αλλά εγώ τουλάχιστον, αυτά που ξέρετε τα βλέπω μόνο στον ύπνο μου...
Επιτρέψτε μου κάποια στιγμή να σας ρωτήσω πως κάνετε τον καθαρισμό στις σελιδες!
Καταγράφηκε
pluton
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 24


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 22, 2017, 05:32:49 μμ »

Ερασιτέχνης ερασιτεχνης, αλλά εγώ τουλάχιστον, αυτά που ξέρετε τα βλέπω μόνο στον ύπνο μου...
Επιτρέψτε μου κάποια στιγμή να σας ρωτήσω πως κάνετε τον καθαρισμό στις σελιδες!


Γνωρίζω να βιβλιοδετώ με τρεις μεθόδους, ήθελα πολύ να μάθω βυζαντινή βιβλιοδεσία, αλλά δεν βρέθηκε κάποιος να μου δείξει δύο τρία πραγματάκια, μέσα από φωτογραφίες και γενικές περιγραφές δεν γίνεται δουλειά, έτσι μου έμεινε η επιθυμία.

Για να πούμε την αλήθεια η βυζαντινή βιβλιοδεσία δεν βοηθάει την βιβλιοθήκη κανενός, το βιβλίο γίνεται ογκώδες και δύσκολα αποθηκεύεται .... αλλά έτσι για να ξέρω, θα ήθελα να μάθαινα.

Ότι μπορώ να βοηθήσω ευχαρίστως. Τι εννοείς "καθαρισμό στις σελίδες" από τι καθαρισμό;

Τι όμορφα μηχανήματα βρε παιδί μου



Το μηχάνημα στο βάθος είναι κοπτική μηχανή χειροκίνητη. Ο τεχνίτης έχει βάλει το αντικείμενο που είναι να κοπή, το έχει σταθεροποιήσει με το οριζόντιο από πάνω στρογγυλό σφικτήρα και μετά έδινε ώθηση με το χέρι του στον στρογγυλό δεξιά και κατέβαινε το μαχαίρι και έκοβε το αντικείμενο.... όμορφο μηχάνημα.  με τέτοια μηχανήματα τρελαίνομαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2017, 06:05:52 μμ από pluton » Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 26, 2017, 07:48:11 μμ »

Μπράβο φίλε pluton που ασχολείσαι με κάτι τόσο ιδιαίτερο όσο η χρυσοτυπία και η βιβλιοδεσία. Εγώ είμαι λάτρης του βιβλίου και πάντα με εντυπωσίαζε το αποτέλεσμα αυτού του είδους της διακόσμησης. Αν θέλεις θα μπορούσες να ανεβάσεις και κάποια δικά σου τελειωμένα βιβλία για να χαζέψουμε.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
pluton
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 24


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 27, 2017, 04:16:15 μμ »

Μπράβο φίλε pluton που ασχολείσαι με κάτι τόσο ιδιαίτερο όσο η χρυσοτυπία και η βιβλιοδεσία. Εγώ είμαι λάτρης του βιβλίου και πάντα με εντυπωσίαζε το αποτέλεσμα αυτού του είδους της διακόσμησης. Αν θέλεις θα μπορούσες να ανεβάσεις και κάποια δικά σου τελειωμένα βιβλία για να χαζέψουμε.


Φυσικά, η διακόσμηση του βιβλίου δεν είναι μόνο η χρυσοτυπία, η χρυσοτυπία είναι μια παραγωγική και καλαίσθητη μορφή της διακόσμησης του βιβλίου.

Διακόσμηση του βιβλίου γίνεται με πολλούς τρόπους πχ με πυρογράφο (πάνω σε δέρμα) το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό, με σμάλτο - μπογιές, ακόμα και με επικόλληση γυαλιού ή μπρούτζου ή ότι φανταστείς.... ένα σπάνιο βιβλίο μου το βιβλιόδεσα με ράχη δέρμα και στα στελέχη επικόλλησα φύλλα φελλού   (έγραψα και διακόσμησα  με πυρογράφο).... το αποτέλεσμα ήταν άριστο. Αυτά που παραθέτω δεν είναι δικές μου δουλειές αλλά η διακόσμηση δε έγινε με χρυσοτυπία....













Μία μύτη του πυρογράφου (η συνηθέστερη)



Εδώ έχει χρησιμοποιηθεί σμάλτο και τα σχήματα έγιναν σε πρέσα και η πρέσα δημιουργεί άριστα αποτελέσματα πάνω στο δέρμα.




Εδώ έχουμε συνδυασμό ζωγραφικής και πυρογράφου.



Θα πρέπει να πούμε ότι σε βυζαντινά εκκλησιαστικά βιβλία χρησιμοποιούσαν άμφια ιερέων (δηλαδή έντυναν το βιβλίο με άμφια ιερέων με αποτέλεσμα να μη απαιτείται διακόσμηση του βιβλίου)
Καταγράφηκε
pluton
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 24


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 27, 2017, 04:34:14 μμ »

Μιας όμως και το ζήτημα είναι τα παλαιά εργαλεία.... το σπουδαιότερο εργαλείο του βιβλιοδέτη βιβλιοαμφιαστή, σταχωτή) είναι η πρέσα και εκεί κυριολεκτικά υπάρχουν πρέσες κομψοτεχνήματα (μία τέτοια έχω και εγώ, στο εξοχικό έχω φτιάξει μια ιδιοκατασκευή και παλαιά είχα μια πρέσα ξυλουργού ένα θερίο... πολύ αποτελεσματική, την έλυσα όμως διότι φοβόμουν μήπως από σεισμό πέσει και κάνει ζημιά, γκρίνιαζε και η γυναίκα μου  Σαρκασμός   ).























Έτσι ακριβώς είναι η δική μου, όταν την αγόρασα ήταν σε αθλία κατάσταση (την περιποιήθηκα όμως).



« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2017, 04:45:13 μμ από pluton » Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 27, 2017, 07:23:53 μμ »

Φιλε pluton εντυπωσιακες οι πρεσες αλλα τα βιβλια ως τελικο αποτελεσμα μεσα απο τις τεχνικες και τα εργαλεια που χρησιμοποιειτε γινονται πραγματικα εργα τεχνης!!!
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
pluton
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 24


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 28, 2017, 10:51:21 πμ »

Φιλε pluton εντυπωσιακες οι πρεσες αλλα τα βιβλια ως τελικο αποτελεσμα μεσα απο τις τεχνικες και τα εργαλεια που χρησιμοποιειτε γινονται πραγματικα εργα τεχνης!!!

Δεν είναι δικές μου εργασίες αυτές, έχω φτιάξει πολλά δικά μου βιβλία και πολλά ξένα (φίλων, γνωστών, συγγενών, εκκλησιών μοναστηριών) συνήθως με επιτυχία. Η διακόσμηση είναι ένα άλλο κεφάλαιο, ας πούμε ένας μπορεί να φτιάξει ένα βιβλίο η διακόσμηση με χρυσοτυπία απαιτεί πολλά εργαλεία και γνώσεις, έτσι πολλοί επιλέγουν άλλες μεθόδους που δίνουν αποτέλεσμα καλύτερο της χρυσοτυπίας.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 28, 2017, 03:34:23 μμ »

Φίλε pluton θες να μας τρελάνεις καλοκαιριάτικα με τέτοια ζέστη; Φοβερά πράγματα μας λες και μας δείχνεις... και λες ότι δεν είσαι και καλός στο όλο εγχείρημα!!!... άντε και έχω κάποια βιβλία για δέσιμο... Συγχαρητήρια φίλε μου...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences