Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 03:53:46 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πλαστο πεντολιρο  (Αναγνώστηκε 16315 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
jimse
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 384

End Of An Era


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 06:32:53 μμ »

πλαστο ειναι αλλα εχει μεγαλη ποσοτητα σε χρυσο απλα πιο λιγο απο την γνησια, οχι οτι ειναι απο αλλο μεταλλο.
Καταγράφηκε

From Wishes To Eternity
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 09:25:02 μμ »

Ουτε εγω μπορω να σε καταλαβω  Φιλί
Μιλησες για 1700 αρχικα (που ειναι πανω τις τιμης χρυσου) και οχι για 1500.
Τελος παντων σε οποια τιμη και να μας δινουν μια παλια πεντολιρα οι πιθανοτητες να ειναι πλαστη ειναι μεγαλυτερη απο το να ειναι αυθεντικη!!
Γιαυτο ας προσεχουμε.

Μα και 1700 να πουλαει καποιος μια καλη πεντολιρα του 93 και παλι χαμηλα δεν ειναι;Εκτος και αν ειναι καποιος ασχετος τελειως που μαλλον θα του την φαει κανας χρυσεμπορας.Μην ξεχνας ομως οτι υπαρχουν και πεντολιρα

π.χ. του 2000 που θα πρεπει να ξεκινανε περιπου απο τα 1700-1750 ευρω.Για μενα ειναι κανονας:Οτι ειναι περιεργως φτηνο και κατω της τιμης spot του χρυσου κατα 99% ειναι μουφα!!!

Γιαυτο απαντησα στον φιλο ποιο πανω οτι οποιο πεντολιρο πωλειται  κατω απο 1700 ειναι πλαστο.Αυτο όμως δεν συνεπαγεται οτι οποιο πωλειται παραπανω θα ειναι απολυτα γνησιο Χαμόγελο

Μ' αρεσε το παραδειγμα σου Γιαννη  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 09:45:48 μμ »

 Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Silektis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 01, 2012, 06:31:01 μμ »

Δηλαδη δεν υπαρχει λογος να βρω ψευτικο, χωρις χρυσο? Δεν θελω να το πουλησω καπου, απλα εμφανισιακα να μοιαζει με πεντολιρο
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 01, 2012, 07:14:05 μμ »

ψευτικες χωρις χρυσο ειναι οι αγιοβασιλιατικες .Καλπικη χωρις χρυσο δεν υπαρχει.
Καταγράφηκε
thettalos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 106


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 11:39:25 πμ »

συλλεκτη μου φαινεται την εκανες τη λαδια και τρεχεις τωρα να την καλυψεις! χεχεχεχε

α ρε μπαγασακο! στα φαγε καμια?
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 03, 2012, 04:55:37 μμ »

Αγοραστε ενα crown σε κατασταση F-VF και επιχρυσωστε το. Θα παει γυρω στα 80 ευρω.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 11:47:21 πμ »

συνφωνω,με εναν καλο επιχρυσωμα θα γινει πεντολιρο,αλλα δεν θελει πολλα πειραγματα,γιατι φευγει ευκολα!προσεχε μονο,γιατι αν( λεω,αν?)προσπαθησεις τιποτε αλλο, η εξαπατηση με επιχρυσωση νομισματος,επισυρει σοβαρη ποινη στα δικαστηρια!η αρχαια αθηνα εγινε ρεζιλι,σε ολον τον τοτε κοσμο,με τα -πονηρα χαλκεια- του πελλοπονησιακου πολεμου!σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Silektis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 06:22:58 μμ »

Που μπορω να βρω ενα τετοιο? Παιδια μην ανυσηχειτε, δεν παιζει το παραμικρο σεναριο εξαπατησης
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 06:54:00 μμ »

http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=silver+crown&_sacat=0&_from=R40
Καταγράφηκε
Silektis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 03:15:25 μμ »

Λεω να παρω αυτο
http://item.mobileweb.ebay.com/viewitem?itemId=380512288234&index=4&nav=SEARCH&nid=17913767187

Αυτο ειναι στο μεγεθος πεντολιρου? Καταρχην φαινεται σαν χρυσο. Αν δεν ειναι πως μπορω μετα να το κανω σαν χρυσο?
Καταγράφηκε
Silektis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 15, 2012, 05:13:36 μμ »

Τους εστειλα μηνυμα για το αν μου κανει και μου απαντησαν αυτο. Δεν καταλαβαινω ομως αν μου κανει.

Παράθεση
after looking at the coin again, the front does have a gold cast which is silver tarnish, the back does not have that. thanks for the inquiry jerry and ann


Ενα αλλο που βρηκα ειναι αυτο. http://www.ebay.com/itm/GREAT-BRITAIN-UK-1935-CROWN-LARGE-SILVER-COIN-UNC-/330827987103?pt=US_World_Coins&hash=item4d06e2789f Πως μπορω να το κανω χρυσαφι ομως?



Λοιπον ακουστε την ιστορια μου γιατι εχω αλλο θεμα τωρα. Ο παππους μου, μου ειχε αφησει ενα πεντολιρο. Ο παππους μου και η γιαγια μου εχουν "φυγει" πολλα χρονια. Εγω εχω μια μεγαλη αναγκη να πουλησω το πεντολιρο, κατι που φοβαται ο πατερας μου να μην το πουλησω κλπ. Οποτε θελω να εχω ενα, στην περιπτωση που μου ζητησει να το δει. Ενταξει ειμαι ενηλικος αλλα ξερω οτι θα σκοτωθουμε αν μαθει οτι το εδωσα.

Το προβλημα μου τωρα ειναι οτι πηγα σε ενα ενεχυροδανιστηριο και χωρις να το δει μου ειπε οτι κανει οσο 5 λιρες περιπου, αρα το πολυ 1000€. Εγω υπολογιζα πολυ περισσοτερο.
Καταγράφηκε
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 15, 2012, 05:15:23 μμ »

Τους εστειλα μηνυμα για το αν μου κανει και μου απαντησαν αυτο.

Παράθεση
after looking at the coin again, the front does have a gold cast which is silver tarnish, the back does not have that. thanks for the inquiry jerry and ann


Λοιπον ακουστε την ιστορια μου γιατι εχω αλλο θεμα τωρα. Ο παππους μου, μου ειχε αφησει ενα πεντολιρο. Ο παππους μου και η γιαγια μου εχουν "φυγει" πολλα χρονια. Εγω εχω μια μεγαλη αναγκη να πουλησω το πεντολιρο, κατι που φοβαται ο πατερας μου να μην το πουλησω κλπ. Οποτε θελω να εχω ενα, στην περιπτωση που μου ζητησει να το δει. Ενταξει ειμαι ενηλικος αλλα ξερω οτι θα σκοτωθουμε αν μαθει οτι το εδωσα.

Το προβλημα μου τωρα ειναι οτι πηγα σε ενα ενεχυροδανιστηριο και χωρις να το δει μου ειπε οτι κανει οσο 5 λιρες περιπου, αρα το πολυ 1000€. Εγω υπολογιζα πολυ περισσοτερο.
η 5 λιρες κανουν 1500 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 15, 2012, 05:19:43 μμ »

Για βαλε καμια φωτο απ΄το πεντολιρο να το δουμε κι εμεις  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Silektis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 15, 2012, 05:39:11 μμ »

Για ριξτε μια ματια


 
     
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences