Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 04:13:32 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Ποια είναι η καλύτερη;
Χρυσά νομίσματα - 25 (75.8%)
Ασημένια νομίσματα - 0 (0%)
Bullions - 1 (3%)
Proof set - 1 (3%)
Πίνακες - 0 (0%)
Militaria - 0 (0%)
'Εγγραφα-βιβλία - 1 (3%)
Αυτοκίνητα αντίκες - 0 (0%)
Φωτογραφικά παλιά - 0 (0%)
Γραμματόσημα - 1 (3%)
Χαρτονομίσματα παλιά - 0 (0%)
'Αλλο - 4 (12.1%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 29

Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η καλύτερη συλλεκτική επένδυση  (Αναγνώστηκε 5440 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
syllektis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 139


Ισοκράτης


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 06:02:36 μμ »

Προσωπικά το διερωτόμαι και το απευθύνω και σε σας. 'Εχω στην κατοχή μου περι τις 17 μηχανές προβολής, μία εξ αυτών είναι απο παλιό σινεμά, μάρκας Prevost.

Τις μαζεύρω πιο πολύ απο μεράκι και όχι σαν επένδυση. 'Ομως έχω επενδύσει αρκετά λεφτά που δεν ξέρω αν κάποτε θελήσω να τις πουλήσω θα τα πάρω πίσω.

Εσείς τι προτείνετε σαν διαχρονική επένδυση;
Καταγράφηκε

smartmorpheus
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 07, 2009, 02:10:54 μμ »

Χρυσα νομισματα φιλε , ποτε δεν  χανουν την αξια τους ισα ισα μαλιστα.. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
syllektis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 139


Ισοκράτης


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 07, 2009, 08:23:17 μμ »

Χρυσα νομισματα φιλε , ποτε δεν  χανουν την αξια τους ισα ισα μαλιστα.. Κλείσιμο ματιού

Συμφωνώ, όμως ας λάβουμε υπόψιν και την σπανιότητα όπως πχ ένας πίνακας του Πικάσο. Ναι μεν ο χρυσός ανεβαίνει σταθερά, αλλά ένας σπάνιος πίνακας που σήμερα αγοράστηκε πχ 1000 ευρώ, σε 2-3 χρόνια μπορεί να εκτοξευτεί στα 5-10000 ευρώ.

Τα ποσά που αναφέρω είναι πλασματικά για να μην μπερδευόμαστε! Έκπληξη
Καταγράφηκε

vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 07, 2009, 08:40:18 μμ »

Καλύτερη επένδυση είναι αυτή που θα σου αποφέρει μεγαλύτερο κέρδος σε βάθος χρόνου και ταυτόχρονα να είναι άμεσα ρευστοποιήσιμη. Δηλαδή να υπάρχει κάποιος που θα αγοράσει άμεσως την επένδυσή μας, με άλλα λόγια .... ο χρυσός.
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 07, 2009, 08:54:34 μμ »

Αν και προσωπικα ψηφισα τον χρυσο δεν πρεπει να ξεχναμε ολους τους τυπους συλλογων!!Π.χ αναφερθηκαν οι πινακες πολυ σωστα.....Στο εξωτερικο υπαρχουν συλλεκτες που δινουν περιουσιες ολοκληρες για αυτοκινητα αντικες , μοτοσυκλετες 100 ετων κτλ!! Ολοι αυτοι οι συλλεκτες δεν σκεφτονται ποτε αν θα παρουν τα λεφτα τους πισω!!Το κανουν απο ευχαριστηση!!Αν σκεφτομαστε συμφεροντολογικα γινομαστε πιο πολυ επενδυτες παρα συλλεκτες!!Απο μια αλλη οπτικη πλευρα οτι και να συλλεγη καποιος κατα βαθος παντα εχει επενδυτικο χαρακτηρα απλα ισως να δυσκολευτει πιο πολυ να τα ρευστοποιηση!!Π.Χ αν ο Βαγγελης εχει ενα σπανιο Ελληνικο χαρτονομισμα λετε να δυσκολευτη να βρει αγοραστη αν το ψαχνουν 20 ατομα στην Ελλαδα??Πιστευω οτι θα χτυπηθουν να το αποκτησουν και σε τιμη πολλαπλασια απο οσο το ειχε αγορασει!!Το ιδιο μπορει να γινει στην νομισματικη με τα Καποδιστριακα και Οθωνικα νομισματα!!Υπαρχουν παρα πολλοι που κυνηγανε καποια κομματια και δεν ειναι λιγες οι φορες που ειδαμε τετοια νομισματα να κλεινουν σε εξωπραγματικες τιμες!!Αν λοιπον ξερεις τι να συλλεγεις παντα θα εισαι κερδισμενος Άνεση
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
phgassos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 23


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 18, 2009, 03:34:14 πμ »

Συμφωνω Γιωργο με αυτα που λες.Εμενα προσωπικα με ενδιαφερουν πολυ τα ασημενια νομισματα.Επειδη ομως ειμαι αρκετα ρεαλιστης στη ζωη μου, θεωρω οτι δεν θα ηταν συνετο να  συλλεγω μονο  ασημενια νομισματα.Ο χρυσος ρευστοποιειται  αμεσα. Παντα θα θεωρω οτι οποιος συλλεγει χρυσα νομισματα  σε καμια περιπτωση δεν θα ειναι χαμενος ειτε λειτουργει ως συλλεκτης ειτε λειτουργει ως επενδυτης. Απλα θα χαρακτηριζα πιο συνετο οποιον συλλεγει και χρυσα νομισματα.  Ο χρυσος διαχρονικα ειναι και ασφαλεια στον συλλεκτη.Χωριςκαι αυτο να σημαινει οτι και αλλες συλλογες δεν εχουν αξια.
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 06:20:39 μμ »

Κατα την γνωμη μου, ο συλλέκτης πρεπει να τηρει μια χρυση τομη στην συλλογή του. Δηλαδή, να συλλέγει και αντικειμενα αμεσα εμπορευσιμα αλλα και αντικειμενα με συλλεκτικη αξια. Εγώ προσωπικα 65% συλλεγω και 35% επενδυω. Συνδιαζω δηλαδή τον χρυσο με τα νομισματα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences