Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 08:54:09 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Συλλογή από επίχρυσα ασημένια 1 ουγγιάς  (Αναγνώστηκε 48657 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« στις: Ιούλιος 09, 2017, 02:37:17 μμ »

Μία πρόσφατη αγάπη έγιναν τα επίχρυσα (gilded) ασημένια. Όταν έπεσε το πρώτο στα χέρια μου τα ερωτεύτηκα. Ήταν η χρυσή (κυριολεκτικά!) τομή ανάμεσα στα απλά ασημένια (λίγο βαρετά) και κάποια άλλα πολύχρωμα κλπ. (αρχίζουν και δε μου θυμίζουν νομίσματα πλέον...).

Μαζεύω διάφορα κομμάτια αυτή την εποχή, μερiκά ήταν κάτι βουλγάρικα που είχα δeίξει στην ενότητα με τα ασημένια. Εδώ είναι αυτά που δεν έχουν συγκεκριμένη θεματολογία, είναι κυρίως ειδικές εκδόσεις από γνωστά bullion.







Δε νομίζω πως χρειάζεται να τα αναφέρω ένα ένα , είμαι σίγουρος πως σας είναι λίγο πολύ γνωστά.

Συνέχεια σε μερικές μέρες με κάτι ενδιαφέρον από το Perth Mint!  Άνεση
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 09, 2017, 05:49:12 μμ »

Eντυπωσιακή συλλογή με πολύ γνωστά κομμάτια από πασίγνωστα νομισματοκοπεία. Πολύ ωραία και η βελούδινη κασετίνα για την παρουσίαση. Σου εύχομαι να την γεμίσεις και να πάρεις και άλλες στο μέλλον.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 09, 2017, 07:39:59 μμ »

Ευχαριστώ φίλε μου. Αυτό είναι μόνο ένα tray που τα κρατάω προσωρινά. Όταν γίνουν αρκετά έχω στο μυαλό μου κάποιο εξειδικευμένο κουτί.
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 09, 2017, 08:07:11 μμ »

Όμορφη συλλογή, να τα χαίρεσαι.
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 09, 2017, 09:15:30 μμ »

Πραγματι πανεμορφα! Συνεχισε να μαζευεις και θα συμπληρωσεις μια εντυπωσιακη συλλογη!
Καταγράφηκε
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 20, 2017, 08:45:11 πμ »

Το  πανέμορφο κουτί που θα στεγάσει τη συλλογή και νεοαποκτειθήσα σειρά Europa.





Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 20, 2017, 04:20:48 μμ »

Η συρταριέρα σου είναι φοβερή! Είναι λούξ και σε αυστηρό ύφος - ό,τι πρέπει για νομίσματα αξίας. Πόσο την αγόρασες αν επιτρέπεται?
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 20, 2017, 06:33:58 μμ »

Η συρταριέρα σου είναι φοβερή! Είναι λούξ και σε αυστηρό ύφος - ό,τι πρέπει για νομίσματα αξίας. Πόσο την αγόρασες αν επιτρέπεται?

Η συρταριέρα είναι από το Franklin Mint και πουλιόταν με μια σειρά από ασημένια μετάλλια με τα έργα του Rembrandt αρχικά. Την πήρα σκέτη περίπου 130€ με τα μεταφορικά (βασικά πήρα δύο!).

Ίσως ακουστεί λίγο κάπως, αλλά για μένα η δυνατότητα αποθήκευσης/παρουσίασης παίζει εξίσου σημαντικό ρόλο όταν επιλέγω μια συλλογή.
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 20, 2017, 07:16:56 μμ »

Είναι κάπως ακριβή βέβαια αλλά να σου πω την αλήθεια μάλλον και εγώ θα την αγόραζα αν είχα τα ''κατάλληλα'' αντικείμενα να την γεμίσω!
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 22, 2017, 09:34:42 πμ »

Αυτη ειναι επιτραπεζια !!
Αμα τις γεμισεις και τις δυο με το καλο να πας και στα επιπλα για νομισματα  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο


Υ,Γ Οταν ανοιξαμε το σαιτ ειχε γινει ενα θεμα με αυτα τα επιπλα.
Δεν ξερω που βρισκετε αυτο το ποστ και δεν ξερω εαν εχουν σωθει οι φωτογραφιες που υπηρχαν μεσα.
Μεχρι και το επιπλο του Λουδοβικου ειχαμε βρει και το ειχαμε βαλει.
Αυτο ηταν κυριολεκτικα ντουλαπα , οχι απλο επιπλο.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 23, 2017, 10:49:00 πμ »

'Ισως κάποια στιγμή να έρθει και το έπιπλο. Προς το παρόν δύο Franklin Mint boxes και αρκετές θήκες (θεματικές και μη) έχουν αρκετό δρόμο για να γεμίσουν.  Στριφογύρισμα ματιών

Και μια και μιλούσα για Perth Mint, η επόμενη σειρά που συλλέγω είναι τα Lunar 2 σε επίχρυσα. Έχω πάρει όλα τα δύσκολα κομμάτια εκτός από την (πανάκριβη) τίγρη και βρήκα και θήκη που είχε βγει ακριβώς για τα συγκεκριμένα. Έξι ήδη μέσα λοιπόν και απομένουν άλλα εξι:

Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 24, 2017, 10:14:58 μμ »

Με το καλό να την συμπληρώσεις κι'αυτή!
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 17, 2017, 04:55:48 μμ »

Τα επόμενα πέντε κομμάτια της συλλογής. Τα δύο αριστερά είναι τα αγαπημένα μου από αυτή τη φουρνιά. Ο κόκορας από τη Rwanda είναι εκπληκτικής ποιότητας νόμισμα ενώ τα φίδια του Niue πρωτότυπη και ποιοτική κατασκευή (το χρυσό φιδάκι μέσα κουνιέται ελεύθερα).



Να πω εδώ πως όσα κομμάτια εξελίσσονται σε σειρές αποκτούν το δικό τους σπίτι και ακολουθούν αυτόνομη πορεία. Αυτό έγινε με τα Lunar 2 παραπάνω και γίνεται με μια άλλη σειρά, που θα σας δείξω σύντομα, μόλις έρθουν και κάτι τελευταία κομμάτια που περιμένω.

Επίσης προσπαθώ να αποκτήσω τουλάχιστον ένα επίχρυσο από κάθε σημαντική σειρά, αν το βρίσκω σε λογική τιμή (ή αν το βρίσκω καν). Μερικά που θέλω στο εγγύς μέλλον είναι Libertad, Krugerrand, Noah's Ark, άλλες εκδόσεις του Britannia και άλλα. Κάθε πρόταση και ιδέα όπως πάντα ευπρόσδεκτη.
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 17, 2017, 07:50:17 μμ »

Φίλε Xappas συνεχίζεις πολύ δυναμικά, μπράβο! Συνέχιζε αν θέλεις να ανεβάζεις τα κομμάτια σου να τα χαζεύουμε και εμείς  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 17, 2017, 08:50:31 μμ »

Φίλε Xappas συνεχίζεις πολύ δυναμικά, μπράβο! Συνέχιζε αν θέλεις να ανεβάζεις τα κομμάτια σου να τα χαζεύουμε και εμείς  Χαμόγελο

Ευχαριστώ και χαίρομαι αν ενδιαφέρουν κάποιους. Περιμένω να μαζευτούν κάποια για μια νέα δημοσίευση, να μην τα βάζω ένα ένα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences