Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 01:19:49 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βυζαντινές Αγιογραφίες χειροποίητες  (Αναγνώστηκε 6204 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 06, 2017, 06:54:53 μμ »

Καλησπέρα, δυστυχώς τόσο δεν κοστίζουν ούτε εικόνες 18ου αιώνα.
Μάλλον ο εκτιμητής δεν γνωρίζει και τόσο καλά; ελπίζω να μη τον πλήρωσες.
Πάντως για να δεις αν είναι σοβαρός ζητά του να τις αγοράσει στο 1/4 από την εκτίμηση του, εάν θεωρεί ότι κοστίζουν τόσο τότε δεν θα πει όχι.
Καταγράφηκε
GeorgeT
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 69


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 06, 2017, 07:58:11 μμ »

Κάτι πρέπει να του είχες κάνει του εκτιμητή για να σου κάνει τέτοια πλάκα φίλε μου. Θα συμφωνήσω με τον Θάνο σε αυτά που σου έγραψε πιο πάνω. Για να καταλάβεις βυζαντινη με φυλλα χρυσου 30χ40 κάνει περίπου 300-400 ευρω στην αγορά. Οι τιμές που έγραψες πιο πάνω δεν είναι απλώς υψηλές αλλά εξωφρενικές.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 06, 2017, 08:19:40 μμ »



Ρε παιδιά, είμαι παντελώς άσχετος, αλλά βλέπω τον τιμοκατάλογο της κ. Φος.
Μια "προσωπογραφία" 30Χ40 την ξεκινάει "από 1260 ευρώ περίπου" και μια "ολόσωμη" ή "σκηνή" 30Χ40 "από 1800 ευρώ περίπου"...

Παραμένω άσχετος... και σκόπιμα, μάλιστα...
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 06, 2017, 11:55:24 μμ »

Μπορει να ζηταει τοσο,δεν σημαινει οτι πουλαει αλλα και αν πουλαει απευθυνεται σε ελαχιστους.Επισης μπορει να παιζουν κι αλλα στο παρασκηνιο με τις τιμες των εργων.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 07, 2017, 12:22:32 πμ »

Ναι, βρε παιδιά, αλλά όταν ο ένας γράφει στον τιμοκατάλογο 1000 ευρώ και ο άλλος σου λέει "μου το εκτίμησαν 1500", δεν θα πω ότι είναι εξωπραγματικό.

Εκτός αν συμβαίνει κάτι, όπως αυτό με τα πλακάκια (μπάνιου, δαπέδου). Τιμή τόσο, με έκπτωση 50-70%...
Καταγράφηκε
CheshireCat
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 07, 2017, 12:29:33 πμ »

Πάντως επειδή το εχω ψαξει καλα με τις τιμες και μαλιστα εκτος απο εκτιμητες , εχω απευθυνθει και σε ανθρωπους του κληρου, τα κοστη αυτα ειναι απο λογικα εως μικρα.
Και μενα με ξαφνιαζει για να ειμαι ειλικρινης, δηλαδη, και για πεταμα να ειχα λεφτα δεν θα τα εδινα για εικονες, αλλα απ'οτι εχω καταλαβει, οταν ειναι χειροποιητες, με καλα υλικα και με ιδιαιτερα θεματα, και φυσικα αναλογων διαστασεων, υπολογιζονται σαν εργα τεχνης, οχι σαν εικονες απλα τυπου αυτες που κανουμε δωρο ή βαζουμε σπιτι μας.
Εξου και οι τιμες αυτες.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences