Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 05:19:03 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κουπονια-Αποδεικτικα Σταφιδας Α.Σ.Ο  (Αναγνώστηκε 17710 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Ιούνιος 06, 2017, 12:59:16 μμ »

Καποια χαρτια που δεν θα βρουμε σε καταλογους πολλες φορες να γραφωνται ειναι αυτα του Α.Σ.Ο
δλδ Αυτονομου Σταφιδικου Οργανισμου.
Ο Οργανισμος αυτος δημιουργηθηκε με εδρα την Πατρα με σκοπο να εξυγιανει την πωληση τις σταφιδας την οποια ληστευαν τα ξενα συμφερωντα απο τα χερια των παραγωγων!!
Τωρα το γιατι δεν αναφερωνται σε καταλογους αρκετες φορες;;
Δεν ανεγραφαν τιμη!!
Ηταν ενα κουπονι ουσιαστικα που δινωταν στον Παραγωγο και αναλογουσε το βαρος της σταφιδας οπου καταθετε στον συνεταιρισμο!!
Μια σκεψη που κανω τωρα εγω:

Ισως θα επρεπε  να γινει μια ειδικα μνεια καπου  και για αυτα τα κουπονια διοτι εαν διαβασετε το καταστατικο του ΑΣΟ οπως το βρηκα το ιδρυτικο καταστατικο του ειχε μεσα:
<<από πέντε αντιπροσώπους των σταφιδοπαραγωγών, τρεις των υπουργείων Γεωργίας, Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών, έναν αντιπρόσωπο της Εθνικής Τράπεζας, δύο αντιπροσώπους των εξαγωγέων σταφιδεμπόρων και έναν αντιπρόσωπο του Πανελληνίου Συνδέσμου Αμπελοκτημόνων.>>

Απο την στιγμη οπου ειναι μεσα Εθνικη Τραπεζα , Υπουργειο οικονομικων και Εθνικης οικονομιας πιστευω οτι τους αναλογη μια θεση σαν ιστορικα χαρτια οπως αυτα του ΣΥΝΕΤ  ΖΑΓΟΡΑΣ  και ας μην εχουν μεσα αξια!!
Αποψη μου.

Σας παραθετω τις εννια αξιες που εχω αλλα σαν βαρος οπως ειπαμε και οχι σε νομισματικη μοναδα.

Περισσοτερα για τον Α.Σ.Ο μπορειτε να διαβασετε εδω :  http://www.rizospastis.gr/story.do?id=3693335
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 07, 2017, 08:46:58 πμ »

Κάποια στιγμή θα απασχολήσουν τους συλλέκτες και οι διάφορες διατακτικές π.χ. ticket restaurant, των σουπερμαρκετ κλπ.  Και αυτά ουσιαστικά είναι χρήμα.
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 07, 2017, 10:48:49 πμ »

Των ρεστωραν και των σουπερ μαρκετ φιλε Δημητρη ειναι καθαρα Ιδιωτικες θα ελεγα.

Εγω αυτο που κοιταω ειναι η θεματολογια καποιων ιδιαιτερων χαρτιων οπου εχει ανακατευτει ενεργα Η Τραπεζα και το Κρατος με καποια υπουργεια του!!

Αυτα πχ του ΑΣΟ σε πια κατηγορια θα μπορουσαν να ενταχθουν πχ;;
Στα Χαρτονομισματα;;

Δεν ειναι.

Γραμματια;;

Δεν ειναι.

Διατακτικη ;;

Πιστευω οτι θα μπορουσες να την πεις καπως διατακτικη διοτι απο το αναγραφεν βαρος εβγαινε το οικονομικο αντιτιμο.

Κουπονια πιστευω ειναι η ποιο δικαιη ονομασια.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 07, 2017, 04:16:21 μμ »

ειναι πανεμορφα! εχω του 1 κιλου μονο... αλλα ειναι οντως ομορφα!   κι αν εχουν χρησιμοποιηθει σαν ειδος συναλλαγης... ειναι χρημα! σκεφτομαι να αποκτησω μια σειρα...

οσο αφορα κουπονια, διατακτικες κτλ...

στο εξωτερικο υπαρχουν λιγοστοι ακομα που μαζευουν κουπονια κτλ...... αλλα υπαρχουν... και στην ελλαδα... ελπιζω να μην ειμαι ο μονος! χαχαχαχαχα

ξεχασα... χαχαχαχα απο οτι ειδα.. υπαρχουν τουλαχιστον 2 σειρες ετσι; μια του 1971 και μια του 1980.

το λεω γιατι 5κιλο εχω δει και με τις 2 ημερομηνιες... οποτε...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2017, 04:35:07 μμ από NMS » Καταγράφηκε
GASS
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 530


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 07, 2017, 04:51:08 μμ »

Αύριο  θα ανεβάσω κουπόνια  που ηταν ανταλαξιμα με τρόφιμα. Εχω στην συλλογή  μου ολόκληρο  το μπλοκ 100 κουπόνια  ακυκλοφοριτα.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 07, 2017, 05:11:37 μμ »

ωωωωωω!!!!! Χαμόγελο  ποιας εποχης;; ειναι απο σισσιτιο του πολεμου;  εγω εχω μονο καινουργια δυστυχως...
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 07, 2017, 05:13:59 μμ »

Γιώργο πολύ ωραία συλλογή, να την χαίρεσαι!!! Για εμένα έχουν την ίδια θέση με τα υπόλοιπα χαρτιά που κυκλοφόρησαν εκείνη την εποχή. Αν κάποτε έπεφτε στα χερια μου μια τετοια σειρα (μακάρι), σίγουρα θα έμπαινε στο αλμπουμ με τα κατοχικά....
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences