Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:30:00 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σετ Μονακό  (Αναγνώστηκε 17584 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 22, 2017, 06:07:38 μμ »

Οντως, ήρθε Βαγγέλη. Λυπάμαι να σχίσω τη ζελατίνα.

Τη ζελατινα δεν θα την σχίσετε. Με κοπιδάκι στην άκρη θα την κόψετε και θα βγάλετε απο μέσα το μπλιστεράκι.
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 22, 2017, 06:11:10 μμ »

Άψογος ο Μιχάλης
Καταγράφηκε

silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 22, 2017, 06:15:22 μμ »

Μπρίκια κολλάμε??  Σαρκασμός

Μέλι συλλέγουμε......και που και που συλλέγουμε και κανα νόμισμα!! Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 22, 2017, 06:32:24 μμ »

Οντως, ήρθε Βαγγέλη. Λυπάμαι να σχίσω τη ζελατίνα.

Τη ζελατινα δεν θα την σχίσετε. Με κοπιδάκι στην άκρη θα την κόψετε και θα βγάλετε απο μέσα το μπλιστεράκι.
Κοπίδι δεν έχω. Εχω σκαρπέλο, κάνει;  Απορία
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 22, 2017, 06:36:31 μμ »

Εσύ να πας να κάνεις παρέα με τον άλλον τον γεγέ.......τον κολλητό σου απο το νησί!!!  Στριφογύρισμα ματιών
Εδώ είμαστε σοβαροί συλλέκτες. Γλώσσα
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 22, 2017, 06:55:22 μμ »

Ζηλιάρη! Ναι, βρε ο γιεγιές είναι φίλος μου!  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 22, 2017, 07:36:38 μμ »

Εδώ είμαστε σοβαροί συλλέκτες. Γλώσσα

++
Καταγράφηκε
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 22, 2017, 10:39:13 μμ »

Οντως, ήρθε Βαγγέλη. Λυπάμαι να σχίσω τη ζελατίνα.

Τη ζελατινα δεν θα την σχίσετε. Με κοπιδάκι στην άκρη θα την κόψετε και θα βγάλετε απο μέσα το μπλιστεράκι.
Κοπίδι δεν έχω. Εχω σκαρπέλο, κάνει;  Απορία

Χαχα! Εγώ για να ανοίξω μπλίστερ, να βγάλω ζελατίνες κλπ., δεν χρησιμοποιώ ούτε κοπίδια ούτε σκαρπέλα... αλλά αληθινό χειρουργικό νυστέρι ακριβείας νούμερο 4 (ατσάλινο HILBRO) με λάμες μιας χρήσεως! Πείτε με εμμονικό, αλλά εγγυώμαι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να κόψετε με περισσότερη ακρίβεια, ώστε να μην του κάνετε ζημιά! τα χειρουργικά εργαλεία έχουν την ιδιότητα κυριολεκτικά να "γλιστράνε" μόνα τους επάνω στην επιφάνεια και να "βρίσκουν" ακριβώς το σημείο που πρέπει να κόψουν! Δυστυχώς δεν μπορώ να περιγράψω καλύτερα την αίσθηση αυτή, αλλά ας πούμε ότι είναι σαν το χέρι σου να βρίσκεται πάνω σε "σιδηροτροχιά" καθώς κόβει!

Φυσικά, δεν συνιστώ σε κανέναν να αγοράσει ένα ακριβό νυστέρι, μόνο και μόνο για να ανοίγει μπλίστερ (εγώ τυχαίνει να έχω πολλά, οπότε δεν με ένοιαξε να θυσιάσω ένα παλιό)! Άλλωστε πάντα υπάρχει κίνδυνος, αντί για το μπλίστερ, να κόψεις το δάχτυλό σου, αν δεν έχεις σταθερό χέρι και δεν παίρνεις μέτρα ασφαλείας! Και βέβαια το τραύμα από νυστέρι, ας μην σχολιάσω πόσο άσχημο μπορεί να είναι...
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 23, 2017, 06:17:11 πμ »

Δεν ξέρω αν το παρατηρήσατε αλλά οι Μονεγάσκοι δεν έβαλαν ούτε φέτος, ούτε πέρυσι απόδειξη.
Λέτε να είναι φοροφυγάδες;
Μήπως πρέπει να τους στείλουμε τον Πιτσιλή να τους βάλει κανένα πρόστιμο;
Καταγράφηκε

silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 23, 2017, 11:23:49 πμ »


Χαχα! Εγώ για να ανοίξω μπλίστερ, να βγάλω ζελατίνες κλπ., δεν χρησιμοποιώ ούτε κοπίδια ούτε σκαρπέλα... αλλά αληθινό χειρουργικό νυστέρι ακριβείας νούμερο 4 (ατσάλινο HILBRO) με λάμες μιας χρήσεως! Πείτε με εμμονικό, αλλά εγγυώμαι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να κόψετε με περισσότερη ακρίβεια, ώστε να μην του κάνετε ζημιά! τα χειρουργικά εργαλεία έχουν την ιδιότητα κυριολεκτικά να "γλιστράνε" μόνα τους επάνω στην επιφάνεια και να "βρίσκουν" ακριβώς το σημείο που πρέπει να κόψουν! Δυστυχώς δεν μπορώ να περιγράψω καλύτερα την αίσθηση αυτή, αλλά ας πούμε ότι είναι σαν το χέρι σου να βρίσκεται πάνω σε "σιδηροτροχιά" καθώς κόβει!

Φυσικά, δεν συνιστώ σε κανέναν να αγοράσει ένα ακριβό νυστέρι, μόνο και μόνο για να ανοίγει μπλίστερ (εγώ τυχαίνει να έχω πολλά, οπότε δεν με ένοιαξε να θυσιάσω ένα παλιό)! Άλλωστε πάντα υπάρχει κίνδυνος, αντί για το μπλίστερ, να κόψεις το δάχτυλό σου, αν δεν έχεις σταθερό χέρι και δεν παίρνεις μέτρα ασφαλείας! Και βέβαια το τραύμα από νυστέρι, ας μην σχολιάσω πόσο άσχημο μπορεί να είναι...


εγώ πάντως λέω ότι είμαστε όλοι αρρωστάκια!!! Μεγάλο χαμόγελο
chronos βάλεμας σε σειρά και ξεκίνα λοβοτομές,μπας και γειάνουμε.  Γλώσσα
Διότι αν δεν το κάνεις εσύ,θα το κανουν οι γυναίκες μας,άμα μάθουν πόσα χρήματα χαλάμε για
το πάθος μας!!! Σαρκασμός



Δεν ξέρω αν το παρατηρήσατε αλλά οι Μονεγάσκοι δεν έβαλαν ούτε φέτος, ούτε πέρυσι απόδειξη.
Λέτε να είναι φοροφυγάδες;
Μήπως πρέπει να τους στείλουμε τον Πιτσιλή να τους βάλει κανένα πρόστιμο;


ΜΟΝΑΚΟ!!!!  Ο φορολογικός παράδεισος. (κάποτε)

Σταρόβας - Monako & Αυτό που θέλουν οι γυναίκες LIVE
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 23, 2017, 03:43:15 μμ »

Δεν ξέρω αν το παρατηρήσατε αλλά οι Μονεγάσκοι δεν έβαλαν ούτε φέτος, ούτε πέρυσι απόδειξη.

δεν εβαλαν γιατι δεν το ηξεραν οτι επρεπε να βαλουν  Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
(ετσι για να μαστε και στο κλιμα των ημερων)
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 23, 2017, 04:12:43 μμ »

Να προσθέσω μια πληροφορία...
Το απλό 2€ θα βγει σε μασούρια με συνολικό τιράζ 1.391.528 κομμάτια
Επομένως αν τελικά βγει το αναμνηστικό θα είναι με ίδιο τιράζ με πέρυσι και λογικά μόνο προυφ.
https://journaldemonaco.gouv.mc/Journaux/2017/Journal-8335/Ordonnance-Souveraine-n-6.423-du-20-juin-2017-modifiant-l-Ordonnance-Souveraine-n-15.191-du-17-janvier-2002-autorisant-l-emission-et-la-mise-en-circulation-de-pieces-de-monnaie-de-0-01-0-02-0-05-0-10-0-20-0-50-1-et-2-euros-modifiee
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 23, 2017, 05:37:30 μμ »

Μια απορία:
Πώς τους επιτρέπουν να κόβουν τόσο μεγάλη ποσότητα από κέρματα των 2 ευρώ, όταν μια Μάλτα κόβει μόλις 700.000 - 800.000 και εμείς κάτι λίγο παραπάνω από 1.500.000 (βάζω αναμνηστικά και κανονικά).
Καταγράφηκε

Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 23, 2017, 06:09:41 μμ »

Μια απορία:
Πώς τους επιτρέπουν να κόβουν τόσο μεγάλη ποσότητα από κέρματα των 2 ευρώ, όταν μια Μάλτα κόβει μόλις 700.000 - 800.000 και εμείς κάτι λίγο παραπάνω από 1.500.000 (βάζω αναμνηστικά και κανονικά).


Νομίζω όλες οι μικρές έχουν στην συμφωνία τους να μπορούν να κόβουν 2.500.000€ περίπου κάθε χρόνο.
Οπότε το Μονακό φέτος τα έκοψε όλα σχεδόν σε απλά 2€. Για αυτό πριν έγραψα ότι το αναμνηστικό αν βγει θα έχει πολύ μικρό τιράζ (λογικά 15.000 μόνο σε Proof όπως πέρυσι).

Αντιγράφω από το παρακάτω λινκ...
Παράθεση
1.   Το ετήσιο ανώτατο όριο κατ’ αξίαν για την έκδοση κερμάτων ευρώ από το Πριγκιπάτο του Μονακό υπολογίζεται ως το άθροισμα:

ενός σταθερού τμήματος, το αρχικό ποσό του οποίου για το 2011 καθορίζεται σε 2 340 000 ευρώ.

ενός μεταβλητού τμήματος, το οποίο αντιστοιχεί, κατ’ αξίαν, στη μέση κατά κεφαλήν κοπή κερμάτων της Γαλλικής Δημοκρατίας κατά το έτος n-1 πολλαπλασιαζόμενη επί τον αριθμό των κατοίκων του Πριγκιπάτου του Μονακό.

Η μεικτή επιτροπή δύναται να αναθεωρεί ετησίως το σταθερό τμήμα ώστε να λαμβάνονται υπόψη τόσο ο πληθωρισμός — βάσει του εναρμονισμένου δείκτη τιμών κατανάλωσης της Γαλλίας κατά το έτος n-1 — όσο και οι πιθανές σημαντικές εξελίξεις που επηρεάζουν την αγορά συλλεκτικών κερμάτων ευρώ.

2.   Το Πριγκιπάτο του Μονακό δύναται επίσης να εκδίδει ειδικό αναμνηστικό νόμισμα ή/και συλλεκτικά κέρματα επ’ ευκαιρία σημαντικών γεγονότων για το Πριγκιπάτο. Σε περίπτωση που με αυτή την ειδική έκδοση η συνολική έκδοση υπερβαίνει το ανώτατο όριο που προβλέπεται στην παράγραφο 1, η αξία της ειδικής έκδοσης συνυπολογίζεται για τη χρησιμοποίηση του υπολοίπου του ανώτατου ορίου του προηγούμενου έτους ή/και αφαιρείται από το ανώτατο όριο του επόμενου έτους.


http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/HTML/?uri=CELEX:22012A1013(01)&qid=1498233924226&from=EN
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 24, 2017, 07:30:02 μμ »

Μια απορία:
Πώς τους επιτρέπουν να κόβουν τόσο μεγάλη ποσότητα από κέρματα των 2 ευρώ, όταν μια Μάλτα κόβει μόλις 700.000 - 800.000 και εμείς κάτι λίγο παραπάνω από 1.500.000 (βάζω αναμνηστικά και κανονικά).

Επιπλέον, μια ακόμα παράμετρος που λαμβάνεται υπόψιν είναι, γενικά σε κάθε χώρα, αφενός το ακαθάριστο εθνικό προϊόν (που στην περίπτωση του Μονακό είναι εξωφρενικά υψηλό, αναλογικά με τον πληθυσμό του) και αφετέρου η νομισματική πολιτική εκάστοτε χώρας, αναφορικά με το ποσοστό του πλούτου της που επιθυμεί να είναι σε κομμένο χρήμα και το ποσοστό που επιθυμεί να είναι σε ηλεκτρονικό χρήμα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences