Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 08:22:16 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 Λεπτα 1879  (Αναγνώστηκε 12076 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 09:46:33 πμ »

εγω παντος επαθα οταν το ειδα

καλοριζικο το ΜΣΑΚΙ ΣΟΥ με την επιφυλαξη που ειπαμε

μπραβο φιλε μου

μου τα χαριζεις τωρα
Καταγράφηκε

pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 09:47:13 πμ »

εγω παντος επαθα οταν το ειδα

καλοριζικο το ΜΣΑΚΙ ΣΟΥ με την επιφυλαξη που ειπαμε

μπραβο φιλε μου

μου τα χαριζεις τωρα
Αμέσως ρε Λεό στην εκμετάλλευση.  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
geoval
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 09:48:24 πμ »

Θα κατέβω Ηλία αλλά νωρίς. Τι κομματάρα είναι αυτή ρε φίλε... 8 πιστοποιημένα ακυκλοφόρητα και στις 2 εταιρείες. Ειδικά όταν την παίρνεις raw και γράφει ms είναι σκέτη ηδονή.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 10:15:31 πμ »

εγω παντος επαθα οταν το ειδα

καλοριζικο το ΜΣΑΚΙ ΣΟΥ με την επιφυλαξη που ειπαμε

μπραβο φιλε μου

μου τα χαριζεις τωρα
Αμέσως ρε Λεό στην εκμετάλλευση.  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

τι να κανω με αυτους που κανω παρεα 

παντως αν μου το χαρισεις θα βαλω και μια φωτογραφια σου στο σαλονι μου

Καταγράφηκε

pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 01:01:59 μμ »

Θα κατέβω Ηλία αλλά νωρίς. Τι κομματάρα είναι αυτή ρε φίλε... 8 πιστοποιημένα ακυκλοφόρητα και στις 2 εταιρείες. Ειδικά όταν την παίρνεις raw και γράφει ms είναι σκέτη ηδονή.
Έφαγα και λίγο σπρώξιμο από τον Λεό και το Βασιλάκη για να την πάρω Γιώργο αλλά τέλος καλό όλα καλά.
Και AU58 να έβγαινε δε με χάλαγε καθόλου.
Έχει και Καραμήτσο αύριο δε θα κάτσεις?
Ευχαριστώ και δημόσια το φίλο συλλέκτη Χρήστο που μου την έδωσε.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 01:03:02 μμ »

εγω παντος επαθα οταν το ειδα

καλοριζικο το ΜΣΑΚΙ ΣΟΥ με την επιφυλαξη που ειπαμε

μπραβο φιλε μου

μου τα χαριζεις τωρα
Αμέσως ρε Λεό στην εκμετάλλευση.  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

τι να κανω με αυτους που κανω παρεα  

παντως αν μου το χαρισεις θα βαλω και μια φωτογραφια σου στο σαλονι μου


Να λείπει το βύσσινο. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
geoval
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 01:08:12 μμ »

Ηλία ότι κι αν έγραφε ο βαθμός, το νόμισμα πάλι το ίδιο θα ήταν. Όμως σε τέτοιο νόμισμα η διαφορά του AU 58 με το MS 62 ξέρεις πολύ καλά ότι μπορεί να είναι τετραψήφια.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 01:29:22 μμ »

Ηλια μπραβο και συγχαρητηρια για την αγορα σου και επιτυχια στον βαθμο που ειναι πολυ καλος,το νομισμα το ειπαμε εξ αρχης οτι ειναι πανεμορφο και δυσκολο οπως ολοι ξερουμε σε ακυκλοφορητες διαβαθμισεις,το θεμα τιμης αγορας δεν γνωριζω ,ειναι και αυτο μερος μιας επιτυχημενης εκτως απο συλλεκτικα και επενδυτικα επιτευξης αν αγοραστηκε σε λογικη τιμη για την εποχη ,εχω μονο μια μικρη ενσταση ως προς αναφορα φιλου οτι η τιμη απο au 58 σε ms 62 eιναι τεραψηφιος αριθμος αν καταλαβα καλα, αλλα αυτο εχει για μενα ελαχιστη σημασια ,καλο απογευμα
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 01:41:41 μμ »

Ηλια μπραβο και συγχαρητηρια για την αγορα σου και επιτυχια στον βαθμο που ειναι πολυ καλος,το νομισμα το ειπαμε εξ αρχης οτι ειναι πανεμορφο και δυσκολο οπως ολοι ξερουμε σε ακυκλοφορητες διαβαθμισεις,το θεμα τιμης αγορας δεν γνωριζω ,ειναι και αυτο μερος μιας επιτυχημενης εκτως απο συλλεκτικα και επενδυτικα επιτευξης αν αγοραστηκε σε λογικη τιμη για την εποχη ,εχω μονο μια μικρη ενσταση ως προς αναφορα φιλου οτι η τιμη απο au 58 σε ms 62 eιναι τεραψηφιος αριθμος αν καταλαβα καλα, αλλα αυτο εχει για μενα ελαχιστη σημασια ,καλο απογευμα
Ευχαριστώ Βασίλη, σε AU58 η τιμή στην αγορά είναι 700€-1000€ σε MS62 2000€-3000€.
Δυστυχώς πλέον τι βαθμό γράφει το κουτί μετράει όσον αφορά το οικονομικό.
Και ας μιλάμε για το ίδιο νόμισμα.
Και αυτό δεν πρόκειται να σταματήσει, η αγορά προς τα εκεί πάει.
Καταγράφηκε
geoval
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 02:02:09 μμ »

Φίλε Βασίλη, δυστυχώς η διαφορά τιμής μεταξύ AU και MS είναι τεράστια είτε συμφωνούμε είτε όχι. Αυτό το καταλαβαίνεις όταν θέλεις να δώσεις ένα νόμισμα που είναι AU και ένα που είναι MS. Όσα au νομίσματα έδωσα κάνοντας αναβάθμιση της συλλογής μου τα έδωσα στη μισή τιμή αγοράς τους, δυστυχώς. Αυτό ίσχυε πάντα, γι'αυτό και λένε ότι αν βλέπεις την συλλογή σου επενδυτικά αγόρασε ένα και καλό παρά τρία και μέτρια.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 02:03:33 μμ »

Να εισαι καλα και να χαιρεσαι οτι αποκτας,οσο για την αγορα επειδη παραπαιει ακομα και σε δοκιμια και αλλα σπανιοτατα απλως θα αναφερω για να καταλαβεις οπως και ολοι οτι και τα 8 δοκιμια  απο 1-5 λεπτα του γεωργιου 1869 και 1877 essai σε ms 64-65 με δυσκολα επιασε γνωστος μου συλλεκτης προσφορα λιγο πανω απο 20 χιλιαρικα για το συνολο πακετο και ακομα πιο δυσκολα δεχθηκε προσφορα γυρω στα 7 χιλιαρικα για την τετραδα 1877 μονη της ,αυτα ανεπισημα και να σημειωθει οτι τα δοκιμια δεν εχουν ακομα πιστοποιηθει αλλα εχουν εμφανιστει στην ngc απο τον ιδιο και εχουν εκτιμηθει ,φυσικα δεν πωλουνται σε αυτες τις τιμες.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 02:08:44 μμ »

Θα κατέβω Ηλία αλλά νωρίς. Τι κομματάρα είναι αυτή ρε φίλε... 8 πιστοποιημένα ακυκλοφόρητα και στις 2 εταιρείες. Ειδικά όταν την παίρνεις raw και γράφει ms είναι σκέτη ηδονή.
Έφαγα και λίγο σπρώξιμο από τον Λεό και το Βασιλάκη για να την πάρω Γιώργο αλλά τέλος καλό όλα καλά.
Και AU58 να έβγαινε δε με χάλαγε καθόλου.
Έχει και Καραμήτσο αύριο δε θα κάτσεις?
Ευχαριστώ και δημόσια το φίλο συλλέκτη Χρήστο που μου την έδωσε.

τωρα που βγηκες δημοσια και ειπες για το σπρωξιμο νομιζω οτι πρεπει τουλαχιστον να μου χαρισεις το παλιο σου
Καταγράφηκε

geoval
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 02:10:08 μμ »

Τα δοκίμια Βασίλη είναι πολύ ιδιαίτερο είδος και είναι λίγοι αυτοί που έχουν τη δυνατότητα να ασχοληθούν. Πάντως θα συμφωνήσω μαζί σου ότι οι καιροί είναι περίεργοι και όλα πια είναι ρευστά, πόσο μάλλον οι τιμές των συλλεκτικών.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 02:28:31 μμ »

Φίλε Βασίλη, δυστυχώς η διαφορά τιμής μεταξύ AU και MS είναι τεράστια είτε συμφωνούμε είτε όχι. Αυτό το καταλαβαίνεις όταν θέλεις να δώσεις ένα νόμισμα που είναι AU και ένα που είναι MS. Όσα au νομίσματα έδωσα κάνοντας αναβάθμιση της συλλογής μου τα έδωσα στη μισή τιμή αγοράς τους, δυστυχώς. Αυτό ίσχυε πάντα, γι'αυτό και λένε ότι αν βλέπεις την συλλογή σου επενδυτικά αγόρασε ένα και καλό παρά τρία και μέτρια.
Δεν θα ρισκαρα να τιμολογησω εγω προσωπικα ενα νομισμα πανω απο ολα για να μην αδικησω την ιδια την αγοραπωλησια δηλαδη τα δυο ατομα που την πραγματοποιησαν ,φυσικα και συμφωνω οτι η τιμη ενος νομισματος AU και MS ειναι τεραστια και ειδικα σε δυσκολα οπως το 5 λεπτο του 79 και εχω αποψη της ιδιας της αγορας που θελει και φυσικο ειναι να αποκτα ακυκλοφορητο ενα νομισμα αλλα ειναι τεραστιας σημασιας ζητημα αν ο αγοραστης βλεπει οπως λες την ολη διαδικασια συλλεκτικα - επενδυτικα - η και τα δυο μαζι ,δυσκολο πραγμα και ξερουμε ολοι μας  οτι ειναι θεμα τσεπης κυριως και μετα επιθυμιας αποκτησης η υπομονης για μελλοντικη αποκτηση ξερωντας οτι το χρηματοπιστωτικο συστημα παραπαιωντας παρασσυρει και τα συλλεκτικα οπως σαρωτικα κανει σχεδον στα παντα εκτως μεταλλων προς το παρον,γενικα η τοποθετηση σου ειναι σωστη αλλα ειλικρινα πιστευω επειδη ολο το οικονομικο συστημα ειναι πλεον παγκοσμια στον αερα ,οτι σχετιζεται με τιμολογησεις δεν πρεπει κανενας μας να δηλωνει ως δεδομενο,δεχομαι τιμες εκτιμησης αλλα οχι δεδομενες ... καλο απογευμα σε ολους
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 02:50:53 μμ »

Τα δοκίμια Βασίλη είναι πολύ ιδιαίτερο είδος και είναι λίγοι αυτοί που έχουν τη δυνατότητα να ασχοληθούν. Πάντως θα συμφωνήσω μαζί σου ότι οι καιροί είναι περίεργοι και όλα πια είναι ρευστά, πόσο μάλλον οι τιμές των συλλεκτικών.
Η πραγματικη αληθεια ειναι οτι οσο πιο μεγαλο βαθμο εχει ενα νομισμα τοσο λιγοτερα ομοια του υπαρχουν ,λογικο ειναι η αξια του μελλοντικα να ανεβαινει εκτως αν εμφανιστουν απο καποιους δεκαδες ομοια πραγμα δυσκολο διοτι καλως η κακως η αγορα χαλιναγωγειται επιδεξια ,αρα επενδυτικα συμφερει να αγοραζει καποιος το καλυτερο ασχετα αν πιστευω και σε εναν νομο που λεει οτι για το καθε πραγμα παντα υπαρχει ο καταληλος αγοραστης ,ποτε δεν θα υποβαθμισω ενα νομισμα ακομα και αν ειναι καταστασης F και συλλεκτικα διοτι σεβομαι και καταλαβαινω τους ανθρωπους που αγαπουν την ιστορια και διαδρομη του αλλα και την οικονομικη δυνατοτητα τους ,αλλα δεν θα το υποβαθμισω και επενδυτικα διοτι πολλες φορες 1-3-5 καταστασης F - VF μεσω αγοραπωλησιας η και ανταλαγης  με οδηγησαν στην αποκτηση ιδιου πολυ καλυτερου βαθμου η αν θελεις καταστασης ,στην νομισματικη τιποτα απολυτως δεν ειναι για πεταμα η αχρηστο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences