Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 08:27:05 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 50 λεπτά,1 και 2 δραχμές χάρτινα Βασίλειον της Ελλάδος.Ξέ  (Αναγνώστηκε 6275 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GeorgeT
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 69


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 25, 2017, 06:50:46 μμ »

Είναι πρός πώληση αυτό?
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 25, 2017, 06:52:00 μμ »

Οχι φίλε μου,δεν πωλείται.
Είναι οικογενειακό κειμήλιο.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 25, 2017, 08:16:16 μμ »

Το χαρτι σου αυτο ειναι ενα ντοκουμεντο απο μονο του του τι συνεβη εκεινη την νυχτα οπου ο Πλαστηρας βλεπωντας να χανει ο Βενιζελος απο τον Τσαλδαρη εκανε αυτο το κινημα και πιθανον μοιραστηκαν αυτα τα χαρτια στους δρομους σαν φεισβολαν φανταζομε γιαυτο και ειναι ανυπογραφα.
Ηταν μια εκτακτη ανακοινωση η οποια ηθελε να διαβαστει απο ολους.
Δεν γνωριζω ποσα τετοια εχουν σωθει φιλε μου.
Και εγω το βλεπω πρωτη φορα χαρη σε σενα και σε ευχαριστουμε για αυτο.
Εαν θες την προσωπικη μου εκτιμηση για χρηματικη αξια το κατατασω γυρω στα 30-50 ευρω μαξιμου εαν βρεις καποιον φανατικο του Πλαστηρα.
Εαν ηταν ενυπογραφο ιδιοχειρη υπογραφη θα μιλουσαμε για 100 ευρω τουλαχιστον.

Πολυ ωραιο και μαλλον θα πρεπει να κανουμε ενα θεμα χωριστο για αυτο καπου αλλου για να μην χαθει μεσα στον σορο .

me ektimisi
herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 25, 2017, 08:30:55 μμ »

Δεν έχω αντίρρηση,πράξτε τα δέοντα,με όποιον τίτλο θέλετε,σίγουρα έχει την αξία του ως κομμάτι της ιστορίας,και σίγουρα δεν αξίζει να  χαθεί στο σωρό θεμάτων που υπάρχουν στο Στέκι.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 25, 2017, 08:49:12 μμ »

Ο Πλαστηρας ειναι ενας απο τους Πολιτικους που μελετωντας την ιστορια μου αρεσαν το εργο του και το ηθος το οποιο επεδειξαν.
Μαζι με τον Καποδιστρια τους εχω στην κορυφη (πρωτα Καποδιστριας μετα Πλαστηρας) και πολυ θα ηθελα αργοτερα να βρισκοταν και αλλα τετοια χαρτια ντοκουμεντα της πολιτικοστρατιωτικης τους καριερας .
Εχουν πολυ ενδιαφερον.
Φυσικα ακολουθουν και αλλοι εξεχωντες ειτε Πολιτικοι ειτε Στρατιωτικοι που το οτιδηποτε εμφανιζετε για την σταδιοδρομια τους θα πρεπει να ξεσκονιζετε αποθηκευετε για συλλογη!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 25, 2017, 09:06:26 μμ »

Εκφραζω μια απορια.
Το χαρτι αυτο τι αξια εχει ως εχει , και τι αξια θα ειχε αν ηταν υπογεγραμμενο;;
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 26, 2017, 05:12:09 μμ »

Εκφραζω μια απορια.
Το χαρτι αυτο τι αξια εχει ως εχει , και τι αξια θα ειχε αν ηταν υπογεγραμμενο;;

Θα έλεγα γύρω στα 20-30 ευρώ. Το συγκεκριμένο θα ήταν δύσκολο να είναι υπογεγραμμένο, καθώς προορίζονταν μάλλον για τοιχοκόλληση ή μαζικό μοίρασμα στους δρόμους. Αν μιλούσαμε για μια αυθεντική υπογραφή (όχι σφραγίδα, όχι από κάποιο γραμματέα), τότε θα έπαιζε ρόλο και το ίδιο το έγγραφο. Άλλο π.χ. μια ευχετήρια κάρτα, άλλο ένα υπηρεσιακό έγγραφο με ιστορική σημασία. Πιθανόν από 100 ευρώ όπως είπε ο Ηρακλειώτης, μέχρι αρκετά ανεβασμένο τριψήφιο νούμερο, ανάλογα με το περιεχόμενο. Αν μιλούσαμε για το πρωτότυπο χειρόγραφο του συγκεκριμένου π.χ., αν υπήρξε τέτοιο, θα μπορούσε ίσως να αγγίξει και τετραψήφιο νούμερο.

Γενικά πάντως στην Ελλάδα η συλλογή εγγράφων δεν είναι από τους "δυνατούς" συλλεκτικούς τομείς. Κυκλοφορούν αρκετά διαμαντάκια σε αρκετά προσιτές τιμές. Ίσως να φταίει το ότι δεν είναι τόσο "φανταχτερά" ή ότι θέλουν ίσως και κάποια έρευνα.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 26, 2017, 08:42:00 μμ »

Οι αποψεις μας περι τιμων πανω κατω την ιδια περιπου προσεγγιση ειχαν Γιωργο. Απλα εγω πηγα μεχρι 50 μαξιμουμ οπως αναφερα απο καποιον που το θελει διακαως για την συλλογη του.
Τι 30 τι 50 αμα θες να παρακαμψεις τον ανταγωνισμο.  Κλείσιμο ματιού

Το στεκι αυτες τις μερες εχει την τιμητικη του να παρουσιαζει χαρτια και ντοκουμεντα πρωτοεμφανιστικα και χαιρομε για ολους εσας οι οποιοι τελικα μοιραζεστε με τους υπολοιπους αυτα τα μικρα δειγματα απο συλλογες οπου υπαρχουν και εμπλουτιζετε η γνωση των ανθρωπων!!

Ειναι βασικο για εναν συλλεκτη να εχει γνωσεις!!
Η γνωση για μενα ειναι απο μονη της ενας τεραστιος θησαυρος τον οποιον πρεπει να εκμεταλευτουμε ολοι και να τον  κραταμε καλα μεσα μας φυλαγμενο αλλα και με ζεστη!!
Διοτι αμα τον αφησουμε και κρυωση , χασαμε το παιγνιδι!!

Με εκτιμηση προς ολους
herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences