Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 11:46:41 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσα χαρτονομισματα  (Αναγνώστηκε 4217 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« στις: Μάιος 28, 2017, 09:45:44 πμ »

Μου ειναι  φυσικα γνωστα απο φωτο καθως και εδω τα εχω δει πολλες φορες ,αλλα συντομα  εγω θα τα δω απο κοντα......γνωστη μου  και η απαντηση που θα παρω γενικα περι συλλεκτικης αξιας Σαρκασμός
Η σειρα κατα τα λεγομενα του φιλου μου περιεχει μια μιξη κρατων συμπεριλαμβανομενου και ενος Ελληνικου.
Θα δω την κασετινα , αλλα θελω απο σας αν ειναι δυνατον να βοηθηθω σχετικα με καποια στανταρ , οπως βαρος, καρατια , αν ειναι μασιφ ή επιχρυσα κλπ κλπ, οτι μπορει να γνωριζετε
Επιπλεον γιατι ο φιλος μου δεν γνωριζει την τιμη αποκτησης ,αν σας διναι γνωστη στο περιπου , και ετσι να μπορεσω να κανω μια εκτιμησης τιμη (κατα βαρος;;  Αναποφασιστικότητα).
 
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 28, 2017, 11:40:10 πμ »

Αγαπητε φιλε
Κατα τη γνωμη μου προκετε για φτηνα συλλεκτικα για αφελης νοεσυλλεκτες που νομιζουν οτι κανουν επενδυση αγοραζοντας τα . Κατα καιρους υπηρξαν πολλες εταιριες που τα πλασαραν , και φυσικα οχι οτι δεν ειναι πανεμορφασαν χαρτονομισματα .
Μιλαμε για ενα χαρτονομισμα επιχρυσο με 24 καρατια χρυσο που ψαχνοντας τπ ebay τα βρισκεις απο 2 εως 1ο  δολαρια να πολουνται το κομματι. Φυσικα συνοδευονται και απο το πιστοποιητικο αυθεντικοτητας πορολο και αυτο ειναι μια παραπλανηση. Ο χρυσος που χρησημοποιειται ειναι φυλλο χρυσου και επειδη ειναι πολυ ψιλο τοποθετειται/πρεσαρετε  πανω σε φυλλο πλαστικο η χαρτι ωστε να αποκτηση σταθεροτητα . Τωρα δεν λεω πανεμορφο αλλα απο ποια  πλευρα θεωρειται οτι κανεις επενδυση αγοραζοντας ενα τετοιο χαρτονομισμα.
Πες οτι οντος ειναι 24 καρατια χρυσο. Στα περισσοτερα σαιτ το αναφερουν οτι ειναι περιπου 5 γραμαρια το χαρτονομισμα , δεν το πιστευω αλλα ας πουμε οτι ζυγιζει 1 γραμμαριο καθαρο αξια σε ευρω απο 30-40 το γραμμαριο ?? , πως τωρα αυτοι τα πουλανε οπως προειπα στο e-bay απο 2-10 δολαρια ??
 Εχε υποψη σου ποσοι ενδιαμεσοι θελουν να βγαλουν και αυτοι ,κατασκευαστεης μεσαζοντας,μεταφορικα εβαυ !!
Για μενα ειναι μια απατη για αφελεις συλλεκτες , πανεμορφα πρωτοπωριακα στο ματι , αλλα μεχρι εκει
Μια γρηγορη ματια στο alibaba
https://www.alibaba.com/showroom/gold-bills.html
 
Ολα οσα προειπα ειναι μονο η γνωμη μου για αυτα , θα ακουσουμε και αλλους .
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 28, 2017, 11:54:33 πμ »

Απο τις ελαχιστες γνωσεις που εχω συμφωνω απολυτα με τον Γιωργο.
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 28, 2017, 11:59:40 πμ »

Are gold notes really made of 99,99% pure gold ? Part II
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 28, 2017, 12:25:58 μμ »

Καθολου δεν το αμφισβητω, η πατατα μου ειναι γνωστη αλλα θελω να πληροφορησω ενα φιλο.
Δεν ξερω αν υπαρχουν ποιοτητες στις <απατεωνιες >, αλλα το βιντεο ειναι κατατοπιστικοτατο Στριφογύρισμα ματιών
Οποια επιπλεον γνωμη ευπροσδεκτη.
Γιωργο αν εχεις καποιο παραδειγμα καποια κασετινας καλυτερα στο εβαυ , ριχτην , γιατι δεν ξερω πως να τα κανω αναζητηση.
Ειναι γεγονος οτι αρκετοι ανθρωποι απογοητευονται απο την πραημαυικοτηυα αλλα τι να γινει... οσυλλεκτισμος θελει κοπο και γνωσεις Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 28, 2017, 12:31:47 μμ »

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=gold++bamknotes+collection&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xgold+++24+k+bamknotes+collection.TRS0&_nkw=gold+++24+k+bamknotes+collection&_sacat=0

Βαλε μια φωτο της κασετινας σου να  τη βρουμε !!
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 28, 2017, 12:39:37 μμ »

Απο οτι βλεπω στις δημοπρασιες που εχουν παρελθει , τα 90th γεννεθλια της γιαγιας ,που ειναι το μονο σε κουτι με πιστοποιητικο, ο Αγγλος προσπαθει να δημιουργησει καθεστος τιμης με στημενη στα 21-22 ευρω το κομματιι με μονα κτυπηματα...

Σας ευχαριστω φιλαρακια

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&LH_Complete=1&LH_Sold=1&_nkw=gold+24k+bank+notes+collection&rt=nc&LH_Auction=1


Γιωργο θα μου την φερουν (πιθανον στο κεφαλι Σαρκασμός), καταλαβαινεις   αν μου ειναι πρακτικα ευκολο , γιατι οχι θα βγαλω φωτο
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 28, 2017, 12:42:12 μμ »

Φύλλα χρυσού 24Κ πουλιώνται στα καλά, παραδοσιακά καταστήματα ειδών ζωγραφικής, και χρησιμοποιούνται σε αναπαλαιώσεις, αγιογραφίες κλπ.
Είναι ΠΑΜΦΘΗΝΑ, γιατί το βάρος εκάστου φύλλου είναι ελάχιστο.
Έχω δύο τέτοια, τα οποία έχω βάλει ανάμεσα σε δυο πλαστικά φύλλα προ 20ετίας.
Είναι τόσο λεπτά, που είναι διαφανή!  Αν κοιτάξεις κόντρα τον ήλιο μέσα από το φύλλο, τον βλέπεις!
(Σήμερα δεν έχει ήλιο για να βγάλω φωτογραφία - τη βγάζω με φακό)

Βρέθηκαν στα χέρια μου γιατί αγοράστηκαν (δεκαετία '90) 5-10 γραμμάρια χρυσού σε φύλλα (που ήταν άπειρα φύλλα) και πήρα δύο για να τα κρατήσω. Χρησιμοποιήθηκε σε μια αναπαλαίωση, από έναν συντηρητή.

Αν τα βγάλω από το πλαστικό, θα διαλυθούν. Είναι εξαιρετικά ευαίσθητα, και θέλουν ειδικό χειρισμό που μόνον οι καλλιτέχνες που ασχολούνται με αυτές τις δουλειές ξέρουν να τον κάνουν.

Τα "χαρτονομίσματα από χρυσό" που πουλιώνται απ' αυτούς τους διάφορους έχουν ακόμα λιγότερο μέταλλο.

Εγώ λέω:  ΜΗΝ.....
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 28, 2017, 03:56:49 μμ »

Εχουν βγαλει οι αυστραλοι καποιες αντιστοιχες συλλογες ,
 ριξε μια ματια παιζει ναναι μια απο αυτες

http://www.ebay.com/sch/sis.html?_itemId=252735490468&_nkw=13+DIFF+EURO+24+KT+GOLD+BANKNOTES+13+COUNTRIES+ALBUM+BOOK+LIMITED+ISSU+NOTE+GIFT&_trksid=p2047675.m4096.l9146
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 28, 2017, 06:02:09 μμ »

Γιωργο ευχαριστω.
Αυτη ειναι η συσκευασια ,και οπως βλεπω παει με τα τεμαχια που περιεχει.
Τσαμπα πραγμα!!

Φιλια
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 29, 2017, 10:23:30 μμ »

η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι θα πρεπει να γινει ενας διαχωρισμος στα χρυσα χαρτονομισματα, αναμεσα σε αυτα που εχουν τυπωθει απο κρατικη αρχη και σε αυτα που ειναι ιδιωτικες τυπωσεις.

ολα ειναι πανω κατω με την ιδια μεθοδο.. δηλαδη παφιλλα χρυσου που ειναι υποχρεωτικα πανω σε καποιο υποστρωμα για να εχει την απαιτουμενη στηριξη! σαν υποστωμμα μπορει να ειναι ειτε πλαστικο ειτε χοντρο χαρτι... το ιδιο ισχυει και σε χρυσα γραμματοσημα....

εξαιρεση αποτελει ισως ενα γραμματοσημο ασημενιο που εχω απο ολλανδια που ειναι κανονικα μεταλλο... αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια...

η παφιλλα ειναι τοσο μα τοσο λεπτη που με τον αερα μπορει να διαλυθει! αν την πιασεις... το ιδιο! και οντως χρησιμοποιητε στην αγιογραφια αλλα και σε επιπλα κτλ...

ας περασουμε τωρα στις κατηγοριοποιησεις που αναφερα...

η πρωτη ειναι τα επισημα απο κρατικη αρχη, απο τραπεζα κτλ! αυτα ειναι σαν τα υπολοιπα συλλεκτικα! εχουν συλλεκτικη αξια!

η δευτερη κατηγορια ειναι απλα σουβενιρ.. ιδιωτικες κοπες... και με δεδομενο οτι ετσι κι αλλιως ειναι παφυλλα πολυ λεπτη.. αρα και σχεδον ανευ βαρους... καταλαβαινεται και την αξια της!

δεν μπορουμε ομως να βαζουμε στο ιδιο σακι τα χρυσα πχ απο αντιγκουα, απο μπελιζ, απο λιβανο κτλ.. με τα αλλα που βγαινουν απο τον καθενα!

στα του λιβανου.... εγιναν τα παραπονα λογο αστοχιας του πιστοποιητικου... που αναφερει οτι ειναι απο καθαρο χρυσο... και το αφηνει φλου....

η παφιλλα ειναι καθαρος χρυσος... αλλα επρεπε να αναφερει οτι ειναι παφιλλα...

απο εκει και μετα... σε οτι αφορα επενδυση κτλ.... παιζει ρολο και η συλλεκτικοτητα! τα επισημα εχουν και επισημο τιραζ, ειναι απο επισημη αρχη... και ειναι και μεσα σε καταλογους!  η συλλεκτικοτητα τους δεν ειναι μονο στο μεταλλο τους αλλα και στο ποσα εχουν βγει! τα του λιβανου βγηκαν καποια σε 2000 τεμαχια και πουλιωνταν προς 150$ ενω καποια αλλα σε μολις 200 τεμαχια και πουλιωνταν προς 666$ το ενα.

τα περισσοτερα εξαντλουνταν μιας και ηταν περιζητητα... οποτε  μετα επαιρνε φωτια η μαυρη αγορα! αυτα που η τραπεζα τα εδινε προς 150$, στην μαυρη αγορα τα εβρισκες με 250-300 $ ενω τα των 666$ τα εβρισκες με τιμη στα 1000$... ενω για καποια μεσα σε ακρυλικο... οι συλλεκτες εδιναν και περισσοτερα!

οποτε δεν μπορεις να μιλας για επενδυση σε χρυσο.. αλλα σε επενδυση συλλεκτικη!

προσωπικα πιστευω οτι αν καποιος λεει οτι κανει επενδυση σε χρυσο.. αγοραζοντας ενα χρυσο χαρτονομισμα των 2.6 γραμμαριων... προς 150 ή 666 ή 1000 δολλαριων... και το πιστευει... ειναι το λιγοτερο αφελης!

σκεφτειτε.... τα ελληνικα χρυσα ή ασημενια που τα αγοραζουμε πολυ παραπανω απο την τιμη μεταλλου... ειναι επενδυση σε χρυσο ή σε συλλεκτικη αξια; αν πας για επενδυση... πας σε λιρες, σε Βullion κτλ... οχι σε συλλεκτικο κερμα...

στα αλλα... τα ιδιωτικα.. ουτε ξερεις ποσα υπαρχουν ουτε μπορεις να εισαι σιγουρος τι αγοραζεις...

τιμες σε ιδιωτικα... μπορεις να βρεις και με 1-2 δολλαρια.... εχω δει να κλεινουν με πχ.. 2 δολλαρια το ενα.. και με δωρεαν ταχυδρομικα... ε λοιπον εκει... ειλικρινα... πιστευει αυτος που το αγορασε οτι κανει επενδυση σε χρυσο και επιασε κοροιδο τον πωλητη... χωρις να σκεφτει... μα καλα.. ειναι δυνατον να παρω 2.6 γραμμαρια χρυσου τοσο λιγο.. και χωρις ταχυδρομικα;;; φανταστειτε απλα ποσο στοιχιζει ενα τετοιο πραγματικα...

απλα... μπορει να παρεις ενα ετσι για πλακα...

οι τιμες στα επισημα δεν ειναι ετσι... πανε παραπανω... και αν καποιος δεν το πιστευει... ας μου πουλησει με 2-3 ευρω ενα χρυσο του μπελιζ για την συλλογη μου... απο τα επισημα....  Γλώσσα

προσωπικα.. δεν θα με χαλουσε ενα απο τα ιδιωτικα ετσι να το εχω... αλλα απλα για την πλακα και να το βαλω στο αλμπουμ σαν ιδιαιτεροτητα στο τι ειχε βγει........ σε καμια περιπτωση δεν θα το εβλεπα σαν επενδυση ή σαν συλλεκτικη αξια....

και για να τελειωσω... ελληνικο χρυσο σε παφιλλα υπαρχει... μεσα σε κανδρο απο μαιλινκ... και το εχει ως δωρο... ειναι η 1 δραχμη του 1944
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 30, 2017, 01:25:43 πμ »

κι απο οτι διαβασα... καποιοι λιιβανεζοι συλλεκτες ηταν ενθουσιασμενοι γιατι τους ειχαν πει (δεν ξερω ποιοι) οτι καθε τετοιο λιβανεζικο χαρτονομισμα εχει τουλαχιστον 1 γραμμαριο καθαρου χρυσου πανω του!  αυτο δεν ισχυει με τιποτα... αλλα ακομα κι αν ισχυε... στην καλυτερη των περιπτωσεων το αγοραζεις 150$... και εισαι και χαρουμενος;;; χαχαχαχαχαχα τι να πω... 
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 30, 2017, 01:38:36 πμ »

εχει τουλαχιστον 1 γραμμαριο καθαρου χρυσου πανω του

"Κοπανιστού", είναι το ορθόν.

Όπως λέμε "αέρας κοπανιστός", you know?
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 30, 2017, 02:07:25 πμ »

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences