Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:23:58 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Απ: ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΤΗΛΕΚΑΡΤΩΝ  (Αναγνώστηκε 17478 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« στις: Μάιος 04, 2017, 01:45:56 μμ »

Ευχαριστούμε πολύ
Ας περιμένουμε λοιπόν λίγο ακόμα για καμμία άλλη άποψη, είτε σφάλμα εκτύπωσης, η αρίθμηση
η οτιδήποτε άλλο για 1992,1993 και προχωράμε.
Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 98


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 04, 2017, 08:20:07 μμ »

Καλησπερα, σαν παρουσιαση οντως πολυ ωραια και ομορφα που παρουσιαζονται ιδιαιτερες καρτες σε στρογγυλα και κωδικους και λοιπα.
 Η δικη μου απορια ομως ειναι μια: Τετοιες τιμες που μπορουμε να βρουμε? Ειδικα σε κατι ροδους πηλια και ναυπλια 104 σε στρογγυλα?Απορία??
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 04, 2017, 09:39:36 μμ »

Το ότι γράφουμε εδώ κάποιες τιμές σαν εκτίμηση δεν σημαίνει ότι
αν η κάρτα βρεθεί αύριο το πρωί θα κάνει τόσο. Για παράδειγμα ένα
Ναύπλιο Ο1Ο4 - όσο και να λέμε ότι κάνει - το θεωρώ παρά πολύ
δύσκολη κάρτα στο να βρεθεί.
Αν, όμως, ζητήσεις Πατμο-μετέωρα που είναι αρκετά πιο ακριβές
θεωρώ ότι θα τις βρεις πιο εύκολα.
Πριν από κανα δυο χρόνια έψαχνα κλειστές από το 2009 και μετά.
Πάντα τις έβρισκα ανοικτές και οταν τις βρήκα κλειστές τις πλήρωσα
λίγο τσιμπημένες. Σήμερα που συζητάμε κάποιες από αυτές έχουν
δυσκολέψει παρά πολύ παρόλο που κάνουν 5€, 6€ 10€ κλπ..
Το συμπέρασμα , λοιπόν, είναι ότι η τιμή δεν έχει να κάνει μόνο με
το τιραζ της κάθε κάρτας , αλλά και με το πόσες έχουν διασωθεί και
σε τι κατασταση. Για παράδειγμα μέχρι να πάρει χαμπάρι ο κόσμος
ότι το Ναύπλιο 0102 έχει αρίθμηση μέσα στη Κέρκυρα , τα κλειστά (Ναύπλια ΕΑ)
είχανε πάει περίπατο...
Και για να γίνω και ακόμα πιο συγκεκριμένος επειδή και γω ψάχνω
για στρογγυλά gpt: μερικά δεν είναι πολύ ακριβά , αλλά είναι παρά
πολύ δύσκολα.
Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 98


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 05, 2017, 12:26:59 μμ »

Καλημερα, εμ αυτο ακριβως εννοω! και το πιο ασχημο ειναι οτι ενω ολοι οσοι ασχολουνται με καρτες γνωριζουν τι ειναι και ποσο κανει καθε τι ακολουθουν ενα ΜΠ καταλογο ο οποιος ξεκινησε απο την αρχη της εκδοσης του με ΛΑΘΟΣ ΤΙΜΕΣ!!!!
Οσοι ειναι παλιοι ξερουν οτι αυτοι οι καταλογοι ηταν ενα μεσο να πουληθουν ακριβα τα στοκ που υπηρχαν και να αγορασθουν φτηνα τα πραγματικα δυσκολα κομματια.... Διοτι δε γινεται να λεμε σε καταλογο τα πατμο μετεωρα πιο ακριβα απο το ναυπλιο 104 στρογγυλο η ακομα και τη ροδο η το πηλιο η τα χανια η και πολλες αλλες στρογγυλες η και κωδικους οπως το μινιον η κνωσσος η scoplife η lufthansa και λοιπα....
Επειδη αυτα πολυ απλα δεν τα ειχε για να τα πουλησει ο ΜΠ και οι υπολοιποι γιατι ειναι ελαχιστα εδωσαν βαρυτητα σε βεργινες μονεμβασιες 102 θεσσαλονικες 101 aeg, συνταγματα και λοιπα.... Και μαλιστα το γυρισανε λεγοντας σα δικαιολογια οτι ολοι ασχολουνται με τα συλλεκτικα πατμο μετεωρα ενω στρογγυλα ποιος μαζευει.... Λες και αν καποιος αποφασισει να τα βρει  τα στρογγυλα θα μπορεσει. Προσωπικα ασχολουμαι απο το 1993 και καποια στρογγυλα που ο κατα τα αλλα χρησιμος καταλογος τα εχει σε τιμες αστειες εγω προσωπικα δεν τα εχω δει ΠΟΤΕ!!!!
Οταν λοιπον βλεπω οτι εν ετη 2017 καποιος ξεκιναει να τιμολογει θησαυρους  στο 20% ενος λαθος καταλογου το μυαλο μου παει σε δυο περιπτωσεις. Η μια στην αγνοια και η αλλη στο δολο. Δηλαδη η οτι δεν γνωριζει και αναφερει απλα μια τιμη η ξερει πολυ καλα και απλα προσπαθει να τα φτασει πατωμα οποτε αν βρεθουν να πουληθουν τσαμπα... Σα συλλεκτης εγω ενοχλουμαι με αυτο και στις δυο περιπτωσεις. Διοτι δε μπορει να λεμε σα συλλεκτες  ετσι απλα οτι κανουμε καταλογο και γραφουμε απλα μια εκτιμηση ελαφρα τη καρδια σε καρτες που βγηκαν πριν απο 20+ χρονια σε απειροελαχιστα κομματια και μαλιστα στηριζομενοι σε μια αρχικη τιμη  καταλογου που ηταν λαθος απο τη δεκαετια του 90 και εξυπηρετουσε συμφεροντα απο τοτε.... Εκτος και αν ειμαστε εμποροι....
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 05, 2017, 04:11:27 μμ »

1. Η παρουσίαση λέει "εκτίμηση" και τίποτα διαφορετικό.
2. Δεν έχω κρύψει ποτέ ότι αγοράζω και πουλάω κάρτες
προς όφελος ενίσχυσης της συλλογής μου και όχι της
τσέπης μου. Οι έμποροι είναι σε αλλά site όχι εδώ.
Γι αυτό δεν πουλάω κάρτες που τις έχω μια φορά.
3. Όσο δυσκολεύεσαι εσυ να βρεις τα στρογγυλά άλλο
τόσο και παραπάνω δυσκολεύομαι και γω επειδή είμαι
στην επαρχία.
4. Προσωπικά δεν ακολουθαω κανενός τον κατάλογο στις
τιμές, αλλά μόνο στους κωδικούς σαν μπουσουλα.
5. Όλοι θελουμε να αγοράσουμε τιμές "πάτωμα" γιατί έχουμε
δώσει αρκετά φράγκα και από τη στιγμή που τα βρίσκει αγοραστής
και πωλητής τα υπόλοιπα λόγια είναι περριτα..Όλοι , είτε συλλέκτες
είναι είτε έμποροι θέλουν να αγοράζουν φτηνά , κάτι το οποίο δεν
ΤΙΜΟΛΟΓΕΙΤΑΙ απλά ΕΚΤΙΜΑΤΑΙ.
Τώρα αν παρακάτω γράψω ότι ένα ζευγάρι ΠΑΤΜΟ-ΜΕΤΤΩΡΑ κάνει μόνο 200€ και ένας Ολύμπος Καρπαθιου
Φ119 κάνει 150€, εκεί μπορείτε να βαράτε όλοι μαζί.
Νομίζω σε κάλυψα.
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 05, 2017, 09:19:36 μμ »

Επίσης - όπως ήδη - το έχω γράψει - αν κάποιος δεν συμφωνεί με κάτι, είτε αυτό είναι κάποια αρίθμηση ειτε είναι κάποια τιμή, ας γράφει κάτι συγκεκριμένο που νομίζει αυτός ποιο σωστό. Έτσι μπορούμε να κάνουμε κουβέντα. Το να λέμε ότι ανεβάζουμε κάτι έχοντας δόλο ή ότι είναι "φτιαχτές" οι τιμές για να μπορούμε να αγοράσουμε φτηνά είναι τελείως λάθος (έτσι κι αλλιώς φτηνά θέλω να αγοράζω - δεν το κρύβω !!)
Με την ίδια λογική και σε αυτές που ήδη έχω (και φαίνεται ποιες είναι) αν ήθελα να γράφω τελείως άσχετες τιμές, θα μπορούσε κάποιος να μου πει να τις πουλήσω, πράγμα το οποίο δεν κάνω έτσι κι αλλιώς γιατί τις έχω από μία φορά.
Όταν, λοιπόν, κάτι σας φαίνεται τελείως λάθος μπορείτε (αφού μιλάτε συγκεκριμένα για κάτι) να γράφετε αυτό που πιστεύετε ο καθένας χωριστά.
Τώρα, βέβαια, αν κάποιος νομίζει ότι μία Πάτμος letraset , ή ένα σφάλμα Προπό κάνουν σήμερα 800€ η κάθε μία (επειδή τα έχει πληρώσει τόσο) αυτό είναι μία άλλη ιστορία και νομίζω ότι αφορά μόνο τον ίδιο.
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 05, 2017, 09:25:41 μμ »

Καλησπερα, σαν παρουσιαση οντως πολυ ωραια και ομορφα που παρουσιαζονται ιδιαιτερες καρτες σε στρογγυλα και κωδικους και λοιπα.
 Η δικη μου απορια ομως ειναι μια: Τετοιες τιμες που μπορουμε να βρουμε? Ειδικα σε κατι ροδους πηλια και ναυπλια 104 σε στρογγυλα?Απορία??
Και αν κάποια στιγμή βρεις κάτι από αυτές τις κάρτες, όσο και δύσκολες να είναι, παραπάνω λεφτά μην δώσεις. Εγώ ΔΕΝ θα έδινα. Στις περισσότερες (πάνω από το 90%) είναι οι τιμές που έχω αγοράσει.
Συμπέρασμα, λοιπόν, όλων των παραπάνω είναι ότι καμία τιμή δεν είναι λάθος, όπως και καμία τιμή δεν είναι απολύτως σωστή.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 10:10:48 μμ από THANEFST6 » Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 98


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 06, 2017, 07:06:44 μμ »

THANEFST6 οτι και να μου πεις τα κενα ειναι παρα πολλα για δυο απλους λογους.
Πρωτον δημιουργεις ενα θεμα το 2014 και το λες η συλλογη μου και αρχιζεις και παρουσιαζεις τις καρτες που εχεις και το φτανεις 138 σελιδες.... Μετα  το παρατας τελειως και τρια χρονια μετα κανεις ενα νεο θεμα του δινεις τιτλο καταλογος τηλεκαρτων και αρχιζεις να ανεβαζεις τις ιδιες καρτες που ειχες στο θεμα η συλλογη μου συν καποιες εξτρα που βρηκες μετα απο τοσα χρονια και τις τιμολογεις. Ποιος ο λογος να κανεις κατι τετοιο δευτερη φορα ενω αν ηθελες απλα να συνεχισεις να δειξεις καρτες που εχεις θα μπορουσες να τις ανεβασεις στο η συλλογη μου?? Και δευτερον λες οτι δεν ειναι καταλογος με τιμες απλα κανεις εκτιμηση.... Εκτιμηση κανεις οταν απλα λες οτι μια καρτα ειναι απλη η δυσκολη η πολυ δυσκολη .... Οταν κοτσαρεις τιμη διπλα δεν ειναι απλη εκτιμηση ειναι κοστολογηση.....
Και δευτερον αφου κοστολογεις τις καρτες ερχεσαι και λες οτι δινεις αξια 20% ΜΠ και φυσικα διαλυεται το συμπαν απο τα γελια.....Διοτι ειλικρινα ποιος συλλεκτης πιστευει οτι μπορει να παρει μια θεσσαλονικη 0101 κλειστη 300 ευρω η μια γιαννενα 0103 εα 150 ευρω η εθνοκαρτα δ 550...... Γιαν να μη πιασω τα στρογγυλα που με τις τιμες που εβαλες πεσανε εγκεφαλικα.... Λες οτι εισαι απο  επαρχια και οκ να το σεβαστω δε ξερεις και δε μπορεις να μαθεις τοσα πολλα λογω αποστασης απο τη πηγη μοναστηρακι αλλα βρε ανθρωπε ειλικρινα τωρα ειναι δυνατον να λες τετοιες τιμες για στρογγυλα χανια  ροδους πηλια και ναυπλια 104? Η ατλαντικ 0107 200 ευρω κλειστο?? εδω ανοικτο και ειναι δυο η ενα θα το βρεις εσυ  κλειστο και θα το παρεις τσαμπα??
Οταν ομως την ιδια στιγμη  ερχεσαι και προβαλεις εδεσσα εα δε γινεται να μη ξερεις τη δυσκολια καποιων στρογγυλων κομματιων και να τις λες τιμη πατωμα....... ειναι το λιγοτερο αστειο.....
Επισης να σου πω οτι αν βρεις πατμο στρογγυλο 800 ευρω ξερω ανετοτατα πεντε εξι που θα τα εδιναν ευχαριστως.....
Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 98


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 06, 2017, 07:09:53 μμ »

Και για να κανουμε και κουβεντα τη κνωσσο χωρις γραμμη τι θα την πεις 300 ανοικτη και 400 κλειστη??
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 08, 2017, 07:02:58 μμ »

Πήρα και δεν μου λένε γιατί λέει είμαι "βαλτός", βάζω "φτιαχτές" τιμές για κομμάτια "θησαυρούς" που κάνουνε πάνω από 800€.
Το συγκεκριμένο μου είπανε ότι κυκλοφόρησε μαζί με το Άγιο Δισκοπότηρο και ότι υπάρχουν μόνο δύο κομμάτια. Το ένα το έχεις εσύ και το άλλο είναι στο Βατικανό. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 98


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 08, 2017, 08:11:45 μμ »

Μπραβο ρε μαγκακια να τα βρειτε ολα  τα σφαλματα και τις τριπλετες και τα στρογγυλα και να τα βαλετε οτι κανουν 2 εως 5 ευρω μηπως και σας λυπηθει κανενας και σας τα δωσει χαρισμα νομιζοντας οτι δεν εχουν και   αξια....
 Αλλα το χειροτερο  θεμα ειναι οτι ναι ισως και καποιος καποτε βρεθει και το κανει και σας τα χαρισει  αλλα μετα γιατι εσεις θα κοκορευεστε και θα τα δειχνετε ανοιγοντας το ενα θεμα μετα το αλλο για να τα παρουσιαζετε αν οντως κανουνε τσαμπα?Απορία Μηπως τελικα δε κανουνε και τοσο τσαμπα??? Απλα ετσι ρωταω  για να κανουμε κουβεντα.......
Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 98


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 08, 2017, 08:19:01 μμ »

Γιατι αν ρωτατε εμενα το χαζο απλα αναρωτιεμαι γιατι ενω σε αναρτηση Φεβρουάριος 26 2014 στο θεμα η συλλογη μου η αρκαδι με διπλο κωδικο ξαναφανηκε και τωρα ξαναφαινεται και θα ξαναφαινεται και στο μελλον σε καθε ευκαιρια αν αυτος που την εχει, ο  THANEFST6 δηλαδη , δε πιστευε οτι οντως ειναι κατι που αξιζει??? Ετσι απλα ξαναρωταω δηλαδη για να κανουμε κουβεντα και να περναμε καλα......
Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 98


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 10, 2017, 09:57:43 μμ »

 Μα καλα αληθεια???ολυμπος καρπαθου Φ119: (564051-626050): 6000 τεμ, Κλειστή:45€ και ακριβως απο κατω Ο119 στρογγυλο ( που δεν εχουν βρεθει ουτε καμια δεκαρια.....) Κλειστή:150€....... Απορία Απορία Απορία
Μα καλα απο ποιο μερος της επαρχιας εισαι THANEFST6 Απορία?
Και επειδη το θεμα αρχιζει να ειναι προσβλητικο για καθε αληθινο συλλεκτη παρακαλω η τιμολογηση της πλακας να σταματησει γιατι θα εισηγηθω καταργηση θεματος απο τους διαχειριστες. THANEFST6 Αν ησουν πραγματικος  συλλεκτης δε θα εκανες ποτε κατι τετοιο. Θα εμενες απλα στην παρουσιαση των καρτων χωρις τιμες της πλακας....... Νομιζω πρεπει να σταματησει αυτη η προπαγανδα διοτι θιγει αληθινους συλλεκτες τηλεκαρτας!!!!Νομιζω υπαρχουν και ορια και πρεπει να ειναι σεβαστα!!!
Καταγράφηκε
aa_frag
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 282


Μέτρον Άριστον. Παν μέτρον 100 πόντους


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 10, 2017, 11:03:25 μμ »

Το συγκεκριμένο θέμα είναι ενδιαφέρον και έχει πολύ δουλειά και μεράκι από πίσω.
Αν έχεις κάποια διαφορετική πρόταση σε τιμές γιατί δεν ανοίγεις ένα δικό σου θέμα.
Πολύ θα ήθελα να δω και τη δική σου πρόταση σε τιμές, και να κρίνω και να συγκρίνω.

Με το να επιτίθεσαι, να διακόπτεις το θέμα και να πετάς κούφιες απειλές για εισηγήσεις και τα τοιαύτα, δε βοηθάς κανένα.



Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 98


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 11, 2017, 08:38:17 πμ »

aa_frag το συγκεκριμενο θεμα θα ειχε οντως ενδιαφερον και θα αναγνωριζοταν η πολυ δουλεια και το μερακι εαν δεν εθιγε τα πολυ πολυ δυσκολα κομματια των τηλεκαρτων της gpt.
ΑΝ ,και τονιζω το αν , εχεις ασχοληθει με καρτες απο τη  δεκαετια του 90 θα ξερεις οτι σε  αυτα τα στρογγυλα κομματια που λεει ο THANEFST6 τιμες ειναι κυριολεκτικα ελαχιστα σε παραγωγη και κυκλοφορια. Καποια εχουν βρεθει κυριολεκτικα σε μονο αριθμο και μονο ανοικτα. Οταν λοιπον γινεται μια τιμολογηση του στυλ 100 και 150 ευρω σε τετοια δυσκολα θεματα ειναι ανακριβης και αναληθης.
 Οταν μαλιστα ο THANEFST6 εχει ηδη κανει το ιδιο θεμα απο το 2014  και το λεει η συλλογη μου και τωρα τρια χρονια μετα ανεβαζει τα ιδια κομματια της συλλογης του σε νεο θεμα  και το λεει καταλογο τοτε αυτο απο μονο του δε θελει και πολλα σχολια για να καταλαβεις για τι προκειται....
Τωρα στο θεμα δικης μου προτασης για τιμες σου λεω το εξης: Σε κομματια που ειναι οντως πολυ δυσκολα οπως θεσσαλονικη 0101 κλειστη, Lufthansa 0105 κλειστη, αντλαντικ 0107 στρογγυλο, πηλιο ροδος χανια στρογγυλα, ναυπλιο 0104 στρογγυλο, ναυπλιο 0102 εα κλειστο, γιαννενα 0103 εα και πολλα αλλα τα οποια ανηκουν στη gpt θα εβαζα απλα ελευθερη διαπραγματευση. Διοτι ολα αυτα ειναι ελαχιστα κομματια δεν βρισκονται και οταν και αμα βρεθουν κανεις δε ξερει ποσο θα πουληθουν και θα αγορασθουν. Δε θα ελεγα ποτε 300 ευρω μια θεσσαλονικη 101 κλειστη οπως εβαλε ο  THANEFST6 ......
Επισης απο τη στιγμη που ειμαι συλλεκτης αληθινος και οχι εμπορος και αγαπω και αναγνωριζω το συλλεκτικο αντικειμενο τηλεκαρτα θεωρω οτι εχω καθε δικαιωμα να αντιδρω και να αμυνωμαι νομιμως σε οτι θεωρω προσβλητικο, υποπτο και αναληθες.  Αλλο πραγμα η παρουσιαση αλλο η εκτιμηση αλλο η κοστολογηση και αλλο η  προπαγανδα.... Το θεμα θα το επικροτουσα αν εμενε απλα στην παρουσιαση.....
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences