Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:54:08 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μετεξεταστέος στα δεκάρικα !!!  (Αναγνώστηκε 6592 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« στις: Μάιος 16, 2017, 09:51:13 πμ »

Έτσι για να κοντράρω λίγο τον Ηρακλειώτη άνοιξα το θέμα .
Δεν έχω καταλάβει και δεν μπορώ να αναγνωρίσω 2 ποικιλίες στο 10ρικο.
Ούτε με γυμνό μάτι ούτε με μεγέθυνση δεν μπορώ να  διακρίνει τη διαφορά του
επίπεδου ηλεκτρονίου από το κανονικό το 3D.
Και δεν καταλαβαίνω τη διαφορά της κοτσίδας από τα άλλα " χτενίσματα "στο
δεκαδικό.Η κοτσίδα είναι ή τελευταία μπούκλα ? ή κάποια άλλη αλλοίωση  ποιο πάνω σαν γραμμή
σαν κορδέλα (δίνω ζεστό ψωμάκι στον Γιώργο για τρολαρισμα αλλά δεν πειράζει)
Καταγράφηκε

exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 16, 2017, 01:07:28 μμ »

Στα δεκάρικα του 1976 και 1986 υπάρχουν με στρογγυλά ηλεκτρόνια (σύνηθες), και με επίπεδα (ποικιλία). Στις υπόλοιπες ημερομηνίες είναι η στρογγυλά η επίπεδα. Στην κοτσίδα απο φθορά χαλάει το μαλλί στο σβέρκο και φαίνεται σαν κοτσίδα. Πρέπει να υπαρχει και σε άλλες ημερομηνίες η και σε συνδυασμό με την σπασμένη μύτη.

Για επίπεδα απάντηση 46,  για κοτσίδα απάντηση 49       http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=33017.45  

Υγ   Δεν χρειάζεται μεγέθυνση, διακρίνετε εύκολα και καθαρά.

Υγ2  Η αστείες κατά τα άλλα ονομασίες σε κάθε ποικιλία, είναι για να ξεχωρίζουμε για ποια μιλάμε  π.χ βαρεία στ τάλιρο του Οθωνα (σπάσιμο μήτρας) η κοτσίδα στο ίδιο (και εδώ, σπάσιμο μήτρας, υπαρχει και σε διαφορετικό μέγεθος κοτσιδας) κλπ....

Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 16, 2017, 01:25:30 μμ »

Ωραία τη κοτσίδα πιστέυω ότι τη κατάλαβα ! Σαρκασμός

Αν μπορείς μια επιπλέον βοήθεια στα ηλεκτρόνια.
Aυτά στην εικόνα στην Απάντηση #50 τι είναι ; επίπεδα ή όχι ;
Γιατί εγώ βλέπω το κάτω δεξια επίπεδο και τα άλλα δυο 3D
Καταγράφηκε

exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 16, 2017, 01:36:50 μμ »

 Ποικιλία "επίπεδα ηλεκτρόνια" υπαρχει στα δεκάρικα του 1976 και 1986. Τα υπόλοιπα είναι η όλα με στρογγυλά , η όλα με επίπεδα.
 Αυτό που βλέπεις στην απάντηση 50 (είναι του 1992) , απλά δεν ήξερα πως στα κομμάτια να το περιγράψω ( για αυτόν τον λόγο δίνουμε και τις διάφορες ονομασίες). Πάρε ένα δεκάρικο του 1976 και πρόσεξε τα ηλεκτρόνια ( δεν χρειάζεται φακός) σε κάποια ειναι στρόγγυλα και σε κάποια επίπεδα.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 16, 2017, 06:37:32 μμ »

λοιπον κωστα..εχουμε και λεμε..παρακατω σου δειχνω φωτο απο τα δικα μου.σχετικα με την διαφορα στην ποικιλια κοτσιδας ειναι αυτη η μικρη ελλειψη λεπτομεριας στο σημειο που εχω κυκλωσει (πανω απο την τελευταια μπουκλα)

σχετικα με τα ηλεκτρονια,σε κομματια που εχουν διατηρησει τις λεπτομεριες τους και ειναι καθαρα διακρινεται πολυ ευκολα η διαφορα επιπεδου-κανονικου.παρακατω σου εχω φωτο παλι.στα επιπεδα ειναι εντελως φλατ τα ηλεκτρονια ενω στα κανονικα κανουν ενα 'αναγλυφο'.ελπιζω να καταλαβες τι εννοω..

τωρα σε ποιες χρονιες εχουμε τι,ειναι ολα γραμμενα και στον καταλογο του κωστα και εδω μεσα.. Χαμόγελο
για σπασμενη μυτη,δεν εχω καποιο να δειξω..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 16, 2017, 06:51:37 μμ »

Υπαρχουν ομως πολλα στρογγυλλα ηλεκτρονια τα οποια ειναι φαγωμενα απο την χρηση των νομισματων και καποιοι τα βλεπουν σαν επιπεδα!!
Εκει μετραει η γνωση για να καταλαβεις τι συμβαινει πραγματικα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 16, 2017, 06:54:35 μμ »

για αυτο ειπα οτι σε κομματια που εχουν κρατησει λεπτομεριες και ειναι καθαρα φαινεται πιο ευκολα..αν και πιστευω οτι ηταν τετοιο το υλικο τους (5-10-20 δραχμες) που δεν επεφτε και πολυ ευκολα απο την χρηση..επρεπε να φαει πολυ ταλαιπωρια για να κατεβει..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 16, 2017, 07:10:37 μμ »

H αληθεια είναι ότι αυτά που φαγώθηκαν εκτων υστέρων είναι που με μπερδευουν πολύ ...

Αλλά οι φωτογραφίες βοηθούν πολύ . Οπότε πιστευώ ότι μετά απ αυτα τα ιδιαίτερα
από τέτοιο team δασκάλων EXMIM και KOSTAKIS88 και φυσικά HERAKLIOTIS
αλλά και σημειώσεων των συμμαθητών (έχω ταράξει στα p.m τον NTZOUN  !!! )
πιστευω ότι κάτι θα κάνω και θα τη περάσω τη χρονιά .

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια όλους !!!
Καταγράφηκε

kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 16, 2017, 07:21:21 μμ »

αντε,και σε λιγο καιρο θα οργανωνουμε και live μαθηματα!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο και ο νικολας στην παρεα??και δεν λεει κουβεντα??χμμμμ..νικολα!!βλεπε να μαθαινεις και εσυ!!! Σαρκασμός Σαρκασμός Φιλί Φιλί

Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 17, 2017, 10:27:08 πμ »

Μπααα, συμμαθητές είμαστε όλοι, και ανταλλάσουμε γνώσεις και σημειώσεις.  Την καλημέρα μου παιδιά Χαμόγελο Χαμόγελο..

Υγ  μια συνάντηση θα ειχε ενδιαφέρον Στριφογύρισμα ματιών… μακάρι.
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 17, 2017, 02:22:31 μμ »

Επειδή είναι κοινή διαπίστωση, πως υπάρχει δυσκολία σε νεότερους συλλέκτες να ξεχωρίσουν τα "στρογγυλά" από τα "επίπεδα" ηλεκτρόνια στο εν λόγω δεκάδραχμο, αναφέρω προς διευκόλυνση και μια επιπλέον διαφοροποίηση, επίσης εντοπισμένη στην εικόνα του ατόμου, και πιο συγκεκριμένα στο κεντρικό τμήμα του οκτάκτινου (ακτινοβόλου) πυρήνα του.

Με προσεκτικό έλεγχο, παρατηρούνται οι εξής 2 τύποι:
α. Πυρήνας με μορφή εξαπέταλου άνθους (κανονικά ηλεκτρόνια)
β. Πυρήνας με μορφή κύκλου και κουκίδα στο κέντρο (επίπεδα ηλεκτρόνια)

Προσωπικά, εντοπίζω με μεγαλύτερη ευκολία τις ως άνω διαφορές παρά αυτές των ηλεκτρονίων, που σημειωτέον, οι τελευταίες τείνουν να συγχέονται επειδή προιόντος του χρόνου, τα "κανονικά" ηλεκτρόνια.. μεταλλάσσονται σε "επίπεδα"!

Χάριν ευκολίας, παραθέτω τις εικόνες του φίλου "kostakis88", όπου επισημειώνονται οι επιπλέον διαφορές:

Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 17, 2017, 02:33:31 μμ »

η διαφορα ανθους και κυκλου με Λ,νομιζω οτι δεν ειναι δειγμα διαφοροποιησης της ποικιλιας αλλα διαφορα σχεδιου.οπως εμφανιζεται και στα πρωτα 20δραχμα της περιοδου (στο αετωμα του κτηριου).δεν το εχω ψαξει να δω αν το σημαδι αυτο παρατηρειται στις ποικιλιες μονο (νομιζω πως δεν συμβαινει).θα το κοιταξω πιο μετα και θα ενημερωσω παλι..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 17, 2017, 04:00:43 μμ »

Συμφωνώ πως το θέμα χρήζει διερεύνησης.
Αναμένω αγαπητέ με ενδιαφέρον τα όποια συμπεράσματά σας, μιας και αδυνατώ να το τσεκάρω λόγω έλλειψης πολλαπλών αντιτύπων..
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 17, 2017, 07:06:03 μμ »

αυτο που ειδα ειναι οτι στα νομισματα του 76 (10-20 δρχ)  υπαρχει το σχεδιο με το Λ σε κυκλο.απο το 78 και μετα αλλαζει αυτο και εχουμε στα 10αρικα το σχεδιο που μοιαζει με λουλουδι και στα 20αρικα να ειναι απλα ενας κυκλος.αρα λοιπον δεν θεωρω οτι ειναι στοιχειο διαχωρισμου της ποικιλιας επιπεδα-κανονικα ηλεκτρονια..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
ntzoun
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 128


"εν οίδα ότι ουδέν οίδα"


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 18, 2017, 07:46:09 μμ »

αντε,και σε λιγο καιρο θα οργανωνουμε και live μαθηματα!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο και ο νικολας στην παρεα??και δεν λεει κουβεντα??χμμμμ..νικολα!!βλεπε να μαθαινεις και εσυ!!! Σαρκασμός Σαρκασμός Φιλί Φιλί


Καλησπέρα στην παρέα.
Κώστα επειδή ήμουν καλός μαθητής στο σχολείο, ξέρω ότι πρέπει περισσότερο να ακούς και να διαβάζεις παρά να μιλάς  Κλείσιμο ματιού
 
Υ.Γ. Απουσίαζα λίγες μέρες στην Σαλόνικα και δεν είχα pc, οπότε δεν πήρα είδηση το θέμα. Βρήκα όμως(σε χαμηλές καταστάσεις) αρκετές ποικιλίες στη σειρά του 1973Α' σε ένα ταψί μαγαζιού   Μεγάλο χαμόγελο και τώρα τα φωτογραφίζω. Θα τα δείτε σύντομα να μου πείτε γνώμες!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences