Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:53:15 πμ
Σελίδες: 1 ... 27 28 [29] 30 31 ... 40
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τάληρα της συλλογής μου  (Αναγνώστηκε 165890 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #420 στις: Μάρτιος 24, 2020, 08:47:53 πμ »

να ρωτησω κατι που ισως σας φανει χαζο..υπηρχαν χρυσα ταληρα?
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #421 στις: Μάρτιος 24, 2020, 10:13:40 πμ »

Αρχοντα Μαρίνου Σκορδύλλη.

αυτος εδω (ή ο πατερας του) ηταν φραγκος με αλλο επωνυμο και το εξελληνισμενο ονομα του ηρθε απο τον θυρεο του
και πρεπει να ειναι και μενα (αυτος ή καποιος αλλος απο τους αμεσους υπηκοους του με τους οποιους ηρθε στην κρητη, αν επαιρναν και αυτοι το ονομα του "αφεντικου" τους, αλλα δεν εχω βρει κατι τετοιο) ο προ-προ-προ-προ-(βαλτε αλλα 100 προ)- παππος μου

ΥΓ: το επιθετο υπαρχει ακομα σε μακρινους συγγενεις μου, αλλα οταν μεγαλωσα εμαθα οτι ηταν γαλλος ο σκορδυλλης, με λιγα λογια παιδια : φραγκεψα  Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2020, 10:19:11 πμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #422 στις: Μάρτιος 24, 2020, 11:59:10 πμ »

Αρχοντα Μαρίνου Σκορδύλλη.

αυτος εδω (ή ο πατερας του) ηταν φραγκος με αλλο επωνυμο και το εξελληνισμενο ονομα του ηρθε απο τον θυρεο του
και πρεπει να ειναι και μενα (αυτος ή καποιος αλλος απο τους αμεσους υπηκοους του με τους οποιους ηρθε στην κρητη, αν επαιρναν και αυτοι το ονομα του "αφεντικου" τους, αλλα δεν εχω βρει κατι τετοιο) ο προ-προ-προ-προ-(βαλτε αλλα 100 προ)- παππος μου

ΥΓ: το επιθετο υπαρχει ακομα σε μακρινους συγγενεις μου, αλλα οταν μεγαλωσα εμαθα οτι ηταν γαλλος ο σκορδυλλης, με λιγα λογια παιδια : φραγκεψα  Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα

Και εγώ που νόμιζα ότι όλοι είμαστε απευθείας απόγονοι του Λεωνίδα!
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #423 στις: Μάρτιος 24, 2020, 12:22:32 μμ »

Και εγώ που νόμιζα ότι όλοι είμαστε απευθείας απόγονοι του Λεωνίδα!

απ αυτον απτου πατερα μου τη μερια καταγωγη  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #424 στις: Μάρτιος 24, 2020, 12:31:34 μμ »

Ο παππούς μου (πατέρας μεριά) ήταν αμερικανός πολίτης που ήρθε στην Ελλάδα το 1912 για να βοηθήσει στους Βαλκανικούς πολέμους. Τα ελληνικά του λιγοστά, πολέμησε, επέζησε, παρασημοφορήθηκε, παντρεύτηκε και έκανε 6 παιδιά. Έτσι από τον φιλελληνισμό του παππού μου γεννήθηκα και εγώ......
Καταγράφηκε
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1203


Προφίλ
« Απάντηση #425 στις: Μάρτιος 24, 2020, 12:51:43 μμ »

Παράθεση
αυτος εδω (ή ο πατερας του) ηταν φραγκος με αλλο επωνυμο και το εξελληνισμενο ονομα του ηρθε απο τον θυρεο του

Μα πως ήταν Φράγκος αφού λέμε πως ήταν ένας από τους 12 ευγενείς που ήρθαν από την Κωνσταντινούπολη?

Και μάλιστα όχι ένας όποιος να' ναι ευγενής αλλά ανιψιός του Αυτοκράτορα, άρα έχεις αυτοκρατορικό αίμα μέσα σου!  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1203


Προφίλ
« Απάντηση #426 στις: Μάρτιος 24, 2020, 01:04:55 μμ »

Παράθεση
να ρωτησω κατι που ισως σας φανει χαζο..υπηρχαν χρυσα ταληρα?

Φίλε ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟ όχι, δεν υπάρχουν χρυσά τάληρα, τουλάχιστον όσο γνωρίζω. Το τάληρο, την εποχή που κόπηκε, δηλ. το 1518, αυτό ακριβώς το σκοπό είχε: να υποκαταστήσει το χρυσό gulden/δουκάτο/φιορίνι. Έτσι, τότε, ένα τάληρο ισούταν με ένα χρυσό gulden/δουκάτο/φιορίνι. Φυσικά αυτή η αναλογία με το πέρασμα του χρόνου άλλαξε εις βάρος του τάληρου αλλά ως τάληρο καθιερώθηκε να είναι ένα ασημένιο νόμισμα βάρους από περίπου 25-26 γρ. ως 29-30 γρ. ανάλογα με την εποχή. Άρα το βάρος του είναι το καθοριστικό σημείο αναφοράς για να πούμε πως ένα νόμισμα είναι τάληρο.

Βέβαια, μπορεί κάποιες φορές να κόπηκαν μεγάλα χρυσά νομίσματα με βάρος ή διάμετρο ίση με αυτό του τάληρου, και ο κόσμος, βλέποντάς τα να τα ονόμασε, για χάρη εύκολης αναγνώρισης, "τάληρα".

Περισσότερες πληροφορίες για τα τάληρα μπορεί κάποιος να βρει στο θέμα "Ασημένια τάληρα - ονομασία και προέλευση" που άνοιξε ο αγαπητός φίλος Γιώργος (Lary). Αλήθεια που είσαι βρε Γιώργο (Lary)? Χάθηκες τώρα τελευταία!

Προς συντονιστές: Γνώμη μου είναι το συγκεκριμένο θέμα το φίλου Lary να "καρφιτσωθεί", καθώς αφορά πληροφορίες για ένα ευρέως διαδεδομένο τύπο νομίσματος και ίσως να είναι χρήσιμο σε πολλούς συλλέκτες.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #427 στις: Μάρτιος 24, 2020, 01:51:24 μμ »

Παράθεση
αυτος εδω (ή ο πατερας του) ηταν φραγκος με αλλο επωνυμο και το εξελληνισμενο ονομα του ηρθε απο τον θυρεο του

Μα πως ήταν Φράγκος αφού λέμε πως ήταν ένας από τους 12 ευγενείς που ήρθαν από την Κωνσταντινούπολη?

Και μάλιστα όχι ένας όποιος να' ναι ευγενής αλλά ανιψιός του Αυτοκράτορα, άρα έχεις αυτοκρατορικό αίμα μέσα σου!  Σαρκασμός Σαρκασμός

Καλησπέρα και πραγματικά πολλά μπράβο για το νήμα και για τις πολύ ωραίες πληροφορίες! Ειδικά σε ότι έχει να κάνει με Ενετικά τα διαβάζω και τα ξαναδιαβάζω Μεγάλο χαμόγελο. Μια παρατήρηση τμήμα, των Σφακιών είχαν και οι Μελισσινοί όπως και τμήμα της επαρχίας Σελίνου. Θα μπορούσες αν γίνεται να μου στείλεις σε π.μ. αν μπορείς μήπως, κάποιες από τις πηγές που έχεις βρει για το όλο θέμα των 12 Αρχοντόπουλων γιατί το ψάχνω λεπτομερώς το θέμα και θέλω να δω γιατί πολύ πιθανόν να μου έχουν ξεφύγει πράγματα. Και πάλι μπράβο!
Καταγράφηκε

dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #428 στις: Μάρτιος 24, 2020, 04:13:38 μμ »

Παράθεση
αυτος εδω (ή ο πατερας του) ηταν φραγκος με αλλο επωνυμο και το εξελληνισμενο ονομα του ηρθε απο τον θυρεο του

Μα πως ήταν Φράγκος αφού λέμε πως ήταν ένας από τους 12 ευγενείς που ήρθαν από την Κωνσταντινούπολη?

Και μάλιστα όχι ένας όποιος να' ναι ευγενής αλλά ανιψιός του Αυτοκράτορα, άρα έχεις αυτοκρατορικό αίμα μέσα σου!  Σαρκασμός Σαρκασμός

φραγκος στην φυλή εννοω
ρωμιος εισαι αν ομολογεις την πιστη σου στο πατριαρχειο

"Ο Ανδρέας Πατεράκης στο βιβλίο του ‘’ΠΟΙΜΕΝΙΚΗ ΖΩΗ-ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΑ ΣΤΟ Ν.Α.ΣΕΛΙΝΟ Ν. ΧΑΝΙΩΝ’’ 1996 γράφει. Οι Σκορδίλοι έλκουν την καταγωγή τους από την Γαλλία, όπου λέγονταν Πεγκωλίνοι (Πεγκωλίνος ήταν ένας από τους Σταυροφόρους ο οποίος παντρεύτηκε βυζαντινή αριστοκράτισσα και δημιούργησε την γενιά).Η οικογένεια είχε αρχηγό τον Μαρίνο Σκορδίλη, ανιψιό του Αυτοκράτορα, μέγα Στρατάρχη του Βυζαντίου, από την Εκκλησία του Αγ. Ευθυμίου."

ΥΓ1: προσεξτε πως κολλησε με τον κορωνοϊο τωρα  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
πας να ψαξεις για τους Πεγκωλινους και σου βγαζει τον κακομοιρη τον παγκολινο που πηγε να την πληρωσει μαλλον χωρις λογο  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
ΥΓ2: οριστε εχω και απο την αυτοκρατορισσα δλδ thaler, αλλα τι να το κανεις, μας το χαλασε το αιμα ο γαλλος παιδι μου  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2020, 04:35:02 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #429 στις: Μάρτιος 24, 2020, 04:30:55 μμ »

Μια παρατήρηση τμήμα, των Σφακιών είχαν και οι Μελισσινοί όπως και τμήμα της επαρχίας Σελίνου.

δυστυχως ειχα βρει καπου καποια γενεαλογικα, γτ πολλες φορες αλλαζε το "επωνυμο" και εμπαινε ονομα ή παρατσουκλι και "χωριζοτανε" η γενια σε δεντρα, αλλα ειχα κρατησει μονο αυτα που μ ενοιαζαν και οχι τους μελισσηνους

λιγα πραγματα που βρηκα σε μια ιστοσελιδα που ειχα κρατησει :

μελισσηνοι εκ μερους της μονης Αγ Ρωμανου

ανδρεας, δημητριος, βασιελειος, θεοδωρος, κοσμας, παντολεων, ιωαννης, δαμιανος, ρωμανος
η οικογενια εδωσε τους αρχηγους της επαναστασης του 1230 εναντιον των βενετσιανων , ενω απο τον κλαδο της στην νικαια προερχονταν ο αλεξιος στρατηγοπουλος (με τ ονομα συμπληρωνω εγω) που ανακατελαβε το 1261 την κωνσταντινουπολη απο τους φραγκους

αι επαρχιαια και γονικα των ανωθεν 12
παρουσιασθηκαν εμου
μπλα μπλα μπλα
ο εντιμος και ευγενης αρχων κυριος Θεοδωρος ο μελισσηνος υιος του κυριου Ανδρεου με τους αδερφους του.
μπλα μπλα μπλα
και εδοθησαν τα μεριδια
μπλα μπλα μπλα
οι δε αρχοντες και στρατιωται μελισσηνοι να εχουν ταις μεριδες και τα συνορα αυτων απο του πετρου το ποταμι εως του αλμυρου το ποταμι να εβγη τας λιβαδας και χαλεπας εως τα ασκυφια να γυρισει εις τα συνορα του βαμενου ποταμου
μπλα μπλα μπλα

ΥΓ: συμπληρωνω εγω: μην πας τωρα και τσακωθεις για το χωραφι στα συνορα του βαμμενου ποταμου, εχουν περασει χρονια, ξεχνα το, μην το χω και στη συνειδηση μου.  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2020, 04:42:54 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #430 στις: Μάρτιος 24, 2020, 04:36:44 μμ »

Ο παππούς μου (πατέρας μεριά) ήταν αμερικανός πολίτης που ήρθε στην Ελλάδα το 1912 για να βοηθήσει στους Βαλκανικούς πολέμους. Τα ελληνικά του λιγοστά, πολέμησε, επέζησε, παρασημοφορήθηκε, παντρεύτηκε και έκανε 6 παιδιά. Έτσι από τον φιλελληνισμό του παππού μου γεννήθηκα και εγώ......


αυτον τον παππου που λες τον θεωρω πιο ελληνα απο τους μισους που δηλωνουν ετσι
γτ ετσι το παω εγω στο μυαλο μου τλχστν, οπως παλια στην ρωμαϊκη αυτοκρατορια που συζηταμε εδω, και οχι οπως λενε μερικοι μερικοι τωρα. ελληνας(ρωμιος) δηλωνεις και ζεις ως τετοιος για να εισαι, δε γεννιεσαι
αυτα τλχστν οσο ειχαμε αξιοζηλευτο πολιτισμο και ιδανικα
τωρα πια εχω και γω τις αμφιβολιες μου
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2020, 04:39:42 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #431 στις: Μάρτιος 24, 2020, 05:11:18 μμ »

Μια παρατήρηση τμήμα, των Σφακιών είχαν και οι Μελισσινοί όπως και τμήμα της επαρχίας Σελίνου.

δυστυχως ειχα βρει καπου καποια γενεαλογικα, γτ πολλες φορες αλλαζε το "επωνυμο" και εμπαινε ονομα ή παρατσουκλι και "χωριζοτανε" η γενια σε δεντρα, αλλα ειχα κρατησει μονο αυτα που μ ενοιαζαν και οχι τους μελισσηνους

λιγα πραγματα που βρηκα σε μια ιστοσελιδα που ειχα κρατησει :

μελισσηνοι εκ μερους της μονης Αγ Ρωμανου

ανδρεας, δημητριος, βασιελειος, θεοδωρος, κοσμας, παντολεων, ιωαννης, δαμιανος, ρωμανος
η οικογενια εδωσε τους αρχηγους της επαναστασης του 1230 εναντιον των βενετσιανων , ενω απο τον κλαδο της στην νικαια προερχονταν ο αλεξιος στρατηγοπουλος (με τ ονομα συμπληρωνω εγω) που ανακατελαβε το 1261 την κωνσταντινουπολη απο τους φραγκους

αι επαρχιαια και γονικα των ανωθεν 12
παρουσιασθηκαν εμου
μπλα μπλα μπλα
ο εντιμος και ευγενης αρχων κυριος Θεοδωρος ο μελισσηνος υιος του κυριου Ανδρεου με τους αδερφους του.
μπλα μπλα μπλα
και εδοθησαν τα μεριδια
μπλα μπλα μπλα
οι δε αρχοντες και στρατιωται μελισσηνοι να εχουν ταις μεριδες και τα συνορα αυτων απο του πετρου το ποταμι εως του αλμυρου το ποταμι να εβγη τας λιβαδας και χαλεπας εως τα ασκυφια να γυρισει εις τα συνορα του βαμενου ποταμου
μπλα μπλα μπλα

ΥΓ: συμπληρωνω εγω: μην πας τωρα και τσακωθεις για το χωραφι στα συνορα του βαμμενου ποταμου, εχουν περασει χρονια, ξεχνα το, μην το χω και στη συνειδηση μου.  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Τα συγκεκριμένα τα έχω όλα καταγεγραμμένα. Και τις τοποθεσίες και τα ονόματα. Και τον κύκλο από πίσω. Συγκεκριμένα από την Φρυγία. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η μετέπειτα πορεία στην Κρήτη. Έχω βρει και μερικά επίθετα που άλλαξαν από μελλισινούς σε κάτι παραπλήσιο κλπ.κλπ. εκ των οποίων είναι και το δικό μου. Να δούμε τι έχει να μας πει και ο thaler μπας και προσθέσω τίποτα άλλο γιατί ψάχνω πολύ με λίγο αποτέλεσμα όμως.
Καταγράφηκε

dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #432 στις: Μάρτιος 24, 2020, 06:03:09 μμ »

δειτε τωρα πως κολλησε, εδω που βρηκα στο wiki, το θεμα που ανοιξε ο malef με αυτα που λεγαμε πριν
(@malef αμα βρω τπτ για την συνεχεια κρητη εκει που ειχα κρατησει και τα "δικα μου" θα το αναρτησω εδω)

"Τον 13ο αιώνα αναφέρεται κλάδος της οικογένειας στην Μαγνησία με αρχηγό της τον Νικόλαο. Γιος του ήταν ο τοπάρχης της Δημητριάδας, Κωνσταντίνος, με τη σύζυγό του Άννα Μελισσηνή και ο επίσης τοπάρχης και γιος του Νικόλαος (1255-1275)[25]. Επόμενοι τοπάρχες ήταν οι Ιωάννης (1275-1285) γιος του Νικολάου, ο Γαβριήλ (1285-1318) γιος του Ιωάννη, ο Στέφανος (1318-1333) γιος του Γαβριήλ [26]. Ο Στέφανος παντρεύτηκε την αδελφή του Ότο Δενόβελ (Odo de Novelles) ενός από τους αρχηγούς της Καταλανικής Εταιρείας, ήταν ο γενάρχης του Οίκου των Μελισσηνών-Νόβε
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2020, 06:04:22 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1203


Προφίλ
« Απάντηση #433 στις: Μάρτιος 24, 2020, 06:56:36 μμ »

Φίλε malef13 και dsp, διαβάστε το βιβλίο "Η ιστορία της Κρητικής Επαναστάσεως. Εκεί έχει αρκετά στοιχεία τόσο για τους Σκορδίλους όσο και για τους Μελισσινούς.

http://www.apostoliki-diakonia.gr/gr_main/catehism/theologia_zoi/category_lib/Afieromata/Eikosiena/text1821/Ιστορία%20της%20Κρητικής%20Επαναστάσεως1821-1866-1888,%20Τηλεμάχου%20Μ.%20Τσιχλάκη.pdf

Επίσης, αρκετές πληροφορίες και βιβλιογραφία μπορείτε να βρείτε εδώ:
http://agonaskritis.gr/τα-12-αρχοντόπουλα-της-κρήτης-μύθος-και/

Υπάρχει και ένα βιβλίο:
https://catalogue.nlg.gr/Record/b.302463

Επίσης η παρακάτω εργασία (δες σελ. 65 για βιβλιογραφία):
http://ikee.lib.auth.gr/record/113686/files/Binder1.pdf

Τέλος υπάρχουν αρκετές πληροφορίες στο έργο του Θοδωρή Παπαδέρου "Τοπωνύμια Κρήτης" (επισυνάπτω το έργο).



Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1203


Προφίλ
« Απάντηση #434 στις: Μάρτιος 24, 2020, 06:59:10 μμ »

Βρε dsp για ψάξε μπας και έχεις κληρονομιά στη Γαλλία κανένα κάστρο και δεν το ξέρεις?  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
Σελίδες: 1 ... 27 28 [29] 30 31 ... 40
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences