Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Δεκέμβριος 09, 2019, 08:04:03 πμ
Σελίδες: 1 ... 23 24 [25] 26
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τάληρα της συλλογής μου  (Αναγνώστηκε 40538 φορές)
0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
thaler
Αργυρό μέλος
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας

Προφίλ
« Απάντηση #360 στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 11:04:15 μμ »

Φίλοι μου σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.

Καλό είναι όλοι μας να παρουσιάζουμε τις συλλογές μας ή μέρος από αυτές, όχι μόνο να μιλάμε για χρυσές λίρες και την τιμή του χρυσού. Και αυτά χρειάζονται, δε λέω, αλλά σε μια συλλεκτική ιστοσελίδα σαν αυτή, πρώτα θα πρέπει, νομίζω, να υπάρχουν θέματα σαν και αυτό, αλλά και συζητήσεις, ανταλλαγή απόψεων, επιχειρηματολογία, παροχή πληροφοριών και γνώσεων και γενικά να γίνεται κουβέντα για όλα τα νομίσματα.

Πράγματι κάποιοι λόγοι της εξάπλωσης αυτού του τάληρου είναι η σταθερή του αξία, η προέλευσή του (δυναστεία των Αψβούργων) και οι πολιτικές και οικονομικές επιδιώξεις της εποχής. Κανείς όμως δεν ανέφερε την ομορφιά του. Δεν σας αρέσει ή δεν το θεωρείτε σημαντικό?
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χάλκινο μέλος

Άρχε σεαυτού

Προφίλ
« Απάντηση #361 στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 11:16:39 μμ »

Είναι πανέμορφο σαν νόμισμα,αλλά εγώ προσωπικά δεν ανέφερα σαν αιτία της δημοτικότητας του την ομορφιά του, γιατί δυστυχώς στον κόσμο του εμπορίου δεν υπάρχει η ευαισθησία του συλλέκτη...εκεί κοιτούν μόνο την χρηματική αξία και την ευκολία στη συναλλαγή...
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Χρυσό μέλος

Προφίλ
« Απάντηση #362 στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 11:17:03 μμ »

Φιλε Στελιο συγχαρητηρια κατ αρχας για την εξαιρετικη παρουσιαση. Ομολογω πως αγνοουσα την ιστορια αυτου του νομισματος. Σ ευχαριστω απο καρδιας που κανεις τοσο κοπο να μοιραζεσαι μαζι μας τις εξαιρετικες σου γνωσεις. Σαν νεος συλλεκτης ειχα γοητευτει απο την ομορφια του κ ειχα αγορασει 3 restrikes. Οντως το θεωρω απο τα ομορφοτερα που υπαρχουν
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος

γενvιέσαι -δεν γίνεσαι.

Προφίλ
« Απάντηση #363 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 12:13:04 μμ »

Πολυ ομορφα οτι μας προσφερεις απλοχερα ως συλλεκτης πραγματικος....
Keep going....
Καταγράφηκε
thaler
Αργυρό μέλος

Προφίλ
« Απάντηση #364 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 02:59:17 μμ »

Παράθεση

Δυστυχώς έτσι είναι φίλε Γιώργο (αυτό είναι το όνομά σου?).

Φίλοι Δημήτρη και ΡΟΔΑΚΑ, σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Παράθεση
Σαν νεος συλλεκτης ειχα γοητευτει απο την ομορφια του κ ειχα αγορασει 3 restrikes. Οντως το θεωρω απο τα ομορφοτερα που υπαρχουν

Δημήτρη αυτό το τάληρο είναι από τα λίγα που οι περισσότεροι έχουμε αποκτήσει. Πράγματι, όταν το βλέπεις, και, κυρίως, όταν το κρατάς στην παλάμη σου, γοητεύεσαι. Και σε συνδυασμό με την χαμηλή τιμή του, εύκολα μπαίνεις στον πειρασμό να το αγοράσεις.
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος

Προφίλ
« Απάντηση #365 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 11:21:11 πμ »

ναι γιωργο η αληθεια ειναι οτι εχει κ καλα πραγματα εδω μεσα οπως το θεμα αυτο με τα με τα ταληρα η και η συλλογη του cat..αλλα οπως εχω πει και πριν υπαρχει κ μεγαλη σαπιλα κ ατιμια και πολλοι θελουν την μαμα τους για λογους αδιανοητους
+1 Σαρκασμός

+1000 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
ειναι αμοιβαιο στρατηγε μου giannist..μεσα στο μυαλο μου ησουν.. Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού μαζι με αλλους δυο..φιλακια
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
thaler
Αργυρό μέλος

Προφίλ
« Απάντηση #366 στις: Σεπτέμβριος 27, 2019, 11:27:34 μμ »

Επειδή το τάληρο της Μαρίας Θηρεσίας είναι ένα από τα πιο φημισμένα τάληρα, αξίζει, νομίζω, με την ευκαιρία παρουσίασης αυτού του κέρματος να παραθέσω μερικές πληροφορίες ακόμη, που ίσως σας ενδιαφέρουν:

Το 1768 ο Δόγης της Βενετίας Alvise Mocenigo (1763-78) προσκάλεσε το Γερμανό χαράκτη Anton Schabel στη Βενετία για να χαράξει το τάληρο του Αγίου Μάρκου (tallero di San Marco) όσο το δυνατόν πιο όμοιο με το τάληρο της Μαρίας Θηρεσίας. Από δω και πέρα το τάληρο της Βενετίας είχε γυναικεία προτομή στην μπροστινή όψη με μαργαριταρένιο διάδημα όμοιο με εκείνο στο κεφάλι της Θηρεσίας.

Στη Πρωσία, ο Φρειδερίκος ο Μέγας (1740-86) έκοψε εμπορικό τάληρο του Λεβάντε με την εικόνα του στην μπροστινή όψη και το Πρώσικο αετό στο πίσω μέρος, αλλά αυτά τα τάληρα ήταν σκέτη αποτυχία στην ανατολή. Κάποια στιγμή, γύρω στο 1787, και οι Γάλλοι σκέφθηκαν να κόψουν το δικό τους τάληρο για εμπορική χρήση στο Λεβάντε έχοντας μάλιστα την προτομή της Μαρίας Αντουανέτας (κόρης της Θηρεσίας), αλλά τελικά το όλο σχέδιο εγκαταλείφθηκε.

Η Δημοκρατία της Ραγκούσας που υπήρξε μεγάλη εμπορική δύναμη, μιμήθηκε το τάληρο της Θηρεσίας, κόβοντας τη δική της Libertina που είχε γυναικεία προτομή με διάδημα στην μπροστινή όψη και το οικόσημο της Ραγκούσας στην πίσω όψη.

Στην Αυστρία έπαψε να είναι νόμιμο κέρμα την 1η Νοεμβρίου 1858, παρέμεινε όμως το επίσημο εμπορικό νόμισμα

Η Αιθιοπία κατέχει μια ξεχωριστή θέση στην ιστορία του τάληρου της Μαρίας Θηρεσίας. Πάνω από το 20% όλων των τάληρων της Μαρίας Θηρεσίας που κόπηκαν μέχρι το 1931 κατέληξαν στην Αιθιοπία. Έτσι τα τάληρα αυτά έγιναν κυρίαρχα στην Αιθιοπία στα μέσα του 18ου αιώνα.

Το 1894, ο αυτοκράτορας της Αιθιοπίας Menelik II (1889-1913) άρχισε να κόβει τα Menelik thalers με το σκίτσο του έχοντας ως πρότυπο αυτό της Θηρεσίας, με ελάχιστη όμως επιτυχία. Το 1890, οι Ιταλοί εισήγαγαν το Eritrean tallero στη νεοαποκτηθείσα αποικία της Ερυθραίας. Είχε μια στεφανωμένη προτομή του Umberto I (1878-1900) στην μπροστινή όψη και έναν αετό με το οικόσημο του οίκου της Σαβοΐας στο πίσω μέρος. Οι Ιταλοί ήλπιζαν να το επιβάλλουν στο εμπόριο με την Αιθιοπία, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, οπότε εγκαταλείφθηκε το 1921. Το τάληρο της Θηρεσίας παρέμεινε νόμιμο στην Αιθιοπία μέχρι το 1945 και η Αιθιοπία τύπωσε ακόμη και τάληρα σε τραπεζογραμμάτια.

Τα τάληρα της Μαρίας Θηρεσίας με τα αρχικά S.F. αρχικά κόπηκαν στο νομισματοκοπείο του Günzburg στη σημερινή νότια Γερμανία. Όταν οι Αψβούργοι έχασαν την περιοχή κατά τη διάρκεια των ναπολεόντειων πολέμων το 1805, οι μήτρες μεταφέρθηκαν στη Βιέννη. Από το 1824 αυτές χρησιμοποιήθηκαν στα νομισματοκοπεία του Μιλάνου και της Βενετίας (τότε στην Αυστριακή επικράτεια) καθώς και στο κεντρικό νομισματοκοπείο της Βιέννης. Αργότερα την Αυστρία έχασε το Μιλάνο το 1859 και τη Βενετία το 1866, τα τάληρα κόβονταν μόνο στη Βιέννη, όπου περίπου 185 εκατομμύρια κόπηκαν μεταξύ 1858 και 1915.

Σε μια συμφωνία-εξαναγκασμό που υπογράφηκε στις 9 Ιουλίου 1935, παραχωρήθηκε από την Αυστρία στον Μουσολίνι, για 25 χρόνια, το δικαίωμα παραγωγής του τάληρου της Θηρεσίας. Επίσης η Αυστρία επιτρέπονταν να κόβει μόνο μέχρι 10.000 τεμάχια ετησίως και απαγορευόταν να συνάπτει εξωτερικές συμβάσεις με άλλα κράτη για το σκοπό αυτό. Έτσι άρχισε η παραγωγή του τάληρου στη Ρώμη σε μεγάλες ποσότητες, μέχρι και 100.000 κομμάτια την ημέρα.  Περίπου 18 εκατομμύρια τάληρα μεταφέρθηκαν στην Ανατολική Αφρική για να τροφοδοτήσουν τον Μουσολίνι στον πόλεμο κατά της Αιθιοπίας και την κατοχή της χώρας αυτής. Επίσης οι Ιταλοί αμέσως απαγόρευσαν σε μη Ιταλικές τράπεζες και εμπόρους να κατέχουν τέτοια τάληρα και αυτό οδήγησε, από το 1937, στην κοπή τους από το Βασιλικό Νομισματοκοπείο στο Λονδίνο και στο Μπέρμιγχαμ για τα Βρετανικά στρατεύματα που βρίσκονται στο Σουδάν, το Άντεν, και τα αραβικά εδάφη γύρω από την Ερυθρά Θάλασσα. Κατά τη διάρκεια του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου, 19 εκατομμύρια τάληρα της Μαρίας Θηρεσίας κόπηκαν στη Βομβάη και την Καλκούτα για τα Ινδικά στρατεύματα που αναπτύχθηκαν εναντίον των Ιταλών στην Αφρική.

Μετά τον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο, η Βρετανία συνέχισε να κόβει τα τάληρα της Μαρίας Θηρεσίας για την περιοχή του Άντεν στην Αραβική χερσόνησο και τις γύρω περιοχές. Η Γαλλία, οι Κάτω Χώρες και το Βέλγιο ακολούθησαν το παράδειγμα της Βρετανίας και άρχισαν να κόβουν τάληρα της Θηρεσίας στο Παρίσι, την Ουτρέχτη και τις Βρυξέλλες για την υποστήριξη των οικονομικών τους συμφερόντων στην Ερυθρά Θάλασσα, τον Περσικό Κόλπο και την ανατολική ακτή της Αφρικής. Εκτιμάται ότι μεταξύ 1935 και 1949, 72 εκατομμύρια τέτοια τάληρα κόπηκαν.

Το 1960, έληξε η 25ετή παραχώρηση του δικαιώματος κοπής από την Ιταλία και οι μήτρες επιστράφηκαν στη Βιέννη. Στη συνέχεια, η Αυστρία έκανε διπλωματικές κινήσεις με σκοπό τον τερματισμό της κοπής των τάληρων από άλλα κράτη. Το Ηνωμένο Βασίλειο ήταν η τελευταία χώρα που συμφώνησε επίσημα με το αυστριακό αίτημα τον Φεβρουάριο του 1962.

Το τάληρο της Μαρίας Θηρεσίας που φέρει την ημερομηνία του 1780 είναι πλέον «προστατευόμενο νόμισμα» σύμφωνα με το Βρετανικό νόμο περί πλαστογραφίας και παραποίησης του 1981, μέρος ΙΙ, άρθρο 27. Συνεχίζει να κόβεται μέχρι σήμερα από το Αυστριακό νομισματοκοπείο κατόπιν ειδικών παραγγελιών.
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χάλκινο μέλος

Άρχε σεαυτού

Προφίλ
« Απάντηση #367 στις: Σεπτέμβριος 27, 2019, 11:44:11 μμ »

Πραγματικά χάνομαι στον κόσμο μου,όταν διαβάζω τέτοιες ιστορίες-πληροφοριες!σε ευχαριστώ πολύ Στέλιο!! έχεις πραγματική αγαπη κ μεράκι για το αντικείμενο....μέσα από αυτα που μας έγραψες,στο μυαλό μου σχηματίστηκε η ιδέα ότι οι Αμερικάνοι πιθανόν να χρησιμοποίησαν το αρχέτυπο του άκρως επιτυχημένου ταληρου της Θηρεσίας για να φτιάξουν το δολάριο τους,που κ αυτό κυριάρχησε στον κόσμο...δλδ από τη μια πλευρά να βάλουν μια εστεμμένη γυναίκα και από την άλλη έναν αετό!
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Χρυσό μέλος

Προφίλ
« Απάντηση #368 στις: Σεπτέμβριος 28, 2019, 12:55:02 μμ »

Τελικα αυτο το ταληρο συνεβαλε τα μαλα στην ενοια της παγκοσμιοποιησης
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
kostakis88
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Προφίλ
« Απάντηση #369 στις: Σεπτέμβριος 28, 2019, 06:58:04 μμ »

Έκπληξη  Έκπληξη Έκπληξη  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
thaler
Αργυρό μέλος

Προφίλ
« Απάντηση #370 στις: Σεπτέμβριος 29, 2019, 03:17:00 μμ »

Φίλοι μου πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σας για το "παγκοσμιοποιημένο" τάληρο της Θηρεσίας.

Θα δούμε όμως σε επόμενες παρουσιάσεις νομισμάτων μου, πως ο ρόλος αυτός (του παγκόσμιου τάληρου) διεκδικείται από δύο ακόμη τάληρα.
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος

Προφίλ
« Απάντηση #371 στις: Σεπτέμβριος 30, 2019, 12:46:50 μμ »

αραγε ενα τελληρο αιθιοπικο ποσο να κοστιζει?
Καταγράφηκε

thaler
Αργυρό μέλος

Προφίλ
« Απάντηση #372 στις: Σεπτέμβριος 30, 2019, 11:10:22 μμ »

Αυτά τα τάληρα είναι γνωστά ως Ethiopian Birr. Μπορείς να τα βρεις σε χαμηλές καταστάσεις από 30-40 ευρώ ως μερικές χιλιάδες ευρώ σε UNC.
Πάντως σε μια καλή, σχετικά, κατάσταση τα βρίσκει κανείς, raw, γύρω στα 80-100 ευρώ.
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος

Προφίλ
« Απάντηση #373 στις: Οκτώβριος 01, 2019, 07:49:57 πμ »

πραγματικα θα ειναι μια πανεμορφη συλλογη με ταλληρα..και ατελειωτη..ευχαριστω πολυ
Καταγράφηκε

thaler
Αργυρό μέλος

Προφίλ
« Απάντηση #374 στις: Οκτώβριος 25, 2019, 10:13:11 μμ »

.

Στάλθηκε από το MEIZU_M5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 23 24 [25] 26
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: