Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 02:28:38 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: "ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ" - "Copper -The Red Gold"  (Αναγνώστηκε 52293 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
YVASILAKIS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 169



Προφίλ
« στις: Απρίλιος 23, 2017, 12:55:01 μμ »



Προφίλ
 E-mail
 Προσωπικό μήνυμα (Σε σύνδεση)
 






«ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold». 

« στις: Απρίλιος 22, 2017, 05:57:43 μμ »

ΑπάντησηΠαράθεση



Έπειτα από πολύχρονη προσπάθεια και μελέτη που έχω πραγματοποιήσει στα νομίσματα κυκλοφορίας του βασιλιά Γεώργιου Α (1868-1913) είμαι πλέον στην ευχάριστη θέση να σας παρουσιάσω επισήμως την πρώτη μελέτη – λεύκωμα  με τίτλο «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» ή  «Copper -The Red Gold».

Ασχολήθηκα συστηματικά με τη μελέτη μιας ολοκληρωμένης συλλογής των χάλκινων νομισμάτων του Γεωργίου Α’, του μακροβιότερου βασιλέως της Ελλάδος, στοχεύοντας όχι σε μια στείρα καταγραφή των νομισμάτων, αλλά στην παρουσίαση μέσα από αξιόπιστο αρχειακό και φωτογραφικό υλικό αντιπροσωπευτικών δειγμάτων μιας συγκεκριμένης κατηγορίας νομισμάτων, της περιόδου του βασιλέως Γεωργίου Α’.

Το λεύκωμα περιλαμβάνει περιγραφή όλων των νομισμάτων με τα χαρακτηριστικά και τους πίνακες, φωτογραφίες υψηλής ανάλυσης, μετρήσεις των νομισματοσήμων για κάθε νόμισμα και καταγραφή των βασικών ποικιλιών, ενώ σε κάθε περιγραφή παρατίθεται και κλίμακα σπανιότητας ανάλογα με το χρώμα του χαλκού για ακυκλοφόρητα νομίσματα.

Πρόκειται για μία μελέτη-λεύκωμα 132 σελίδων με χαρτί πολυτελούς ποιότητας Matt 150 gr, διαστάσεων 24 x 19 εκατοστών ,πανόδετο εξώφυλλο , ειδική βιβλιοδεσία  με κλωστοραφή , γραμμένο στην ελληνική και αγγλική γλώσσα και αποτελούμενο από έγχρωμες φωτογραφίες  νομισμάτων υψηλής ανάλυσης διαστάσεων 9 εκατοστών ανά όψη .

Θα ήθελα επι του παρόντος να ευχαριστήσω αγαπητούς φίλους και συλλέκτες  και ειδικά την ομάδα που αποτελείται από άτομα διαφόρων ειδικοτήτων κι οι οποίοι ήταν παρόντες σε όλη αυτήν τη προσπάθεια και εργάστηκε μαζί μου όλο αυτό το διάστημα και ανταποκρίθηκε με συνέπεια και υψηλό αίσθημα ευθύνης και επαγγελματισμού.

Τέλος ελπίζω αυτό το βιβλίο  να αποτελέσει βασικό εγχειρίδιο για τα χάλκινα νομίσματα του βασιλιά Γεωργίου Α (1868-1913) τόσο των νέων όσο και των παλαιότερων  συλλεκτών.

Το βιβλίο μπορείτε να το προμηθευτείτε από σήμερα στο κατάστημα του A Karamitsos στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη όπως και από το  E-shop - www.karamitsos.com

Για περισσότερες πληροφορίες και λεπτομέρειες, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου με προσωπικό μήνυμα (ΠΜ) ή στο email μου kaleness@yahoo

Με εκτίμηση
Ιωάννης Βασιλάκης
Καταγράφηκε
YVASILAKIS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 169



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 23, 2017, 01:06:26 μμ »

...
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 23, 2017, 01:29:52 μμ »

Το είπα σήμερα στο καφε, αλλά θα το πω και από εδώ. Το είδα προ ημερών στον Βασιλη, δεν το εχω διαβάσει ακόμα, αλλά μια γρήγορη μάτια που έριξα πρέπει να είναι πάρα πολύ καλό, οι φωτο είναι απίστευτες. Ανυπομονώ αύριο να πάω να το πάρω. Μπράβο και συγχαρητήρια, καλή επιτυχία και ελπίζω να ακολουθήσουν και άλλα τετοια ωραία. Μίμης Χαμόγελο 
Καταγράφηκε
YVASILAKIS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 169



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 23, 2017, 01:49:50 μμ »

Ευχαριστώ πολύ Μίμη . Ελπίζω να σου αρέσει και όταν το διαβάσεις !!!!

Προσθέτω ακόμη μερικές φωτογραφίες
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 24, 2017, 10:43:13 μμ »

Σήμερα το πρωί ξεφύλλισα το βιβλίο -αν και δεν το αγόρασα λόγω υποχρέωσης άλλων αγορών από κερδισμένα λοτα δημοπρασιών - στα γραφεία του Καραμήτσου. Ένα έχω να πω: απλώς ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!! τόσο που με έκανε να αναρωτηθώ τι πάω να κάνω εγώ... δεν τα παρατάς Μπάμπη...
Και μία πρόταση προς τους διαχειριστές του φόρουμ: Δεν έπρεπε ήδη να έχει καρφιτσωθεί το θέμα; Άντε καρφιτσώστε το παιδιά, μην το αφήσετε έτσι και χαθεί ανάμεσα σε τόσα άλλα θεματάκια..
Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 25, 2017, 08:35:10 πμ »

Φαινεται οτι θα ειναι σημειο αναφορας για τα χαλκινα του Γεωργιου το συγκεκριμενο λευκωμα. Εξαιρετικη δουλεια και καταπληκτικη συλλογη-high valued. Congrats yvasilakis.
Καταγράφηκε
YVASILAKIS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 169



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 25, 2017, 06:00:01 μμ »

Σήμερα το πρωί ξεφύλλισα το βιβλίο -αν και δεν το αγόρασα λόγω υποχρέωσης άλλων αγορών από κερδισμένα λοτα δημοπρασιών - στα γραφεία του Καραμήτσου. Ένα έχω να πω: απλώς ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!! τόσο που με έκανε να αναρωτηθώ τι πάω να κάνω εγώ... δεν τα παρατάς Μπάμπη...
Και μία πρόταση προς τους διαχειριστές του φόρουμ: Δεν έπρεπε ήδη να έχει καρφιτσωθεί το θέμα; Άντε καρφιτσώστε το παιδιά, μην το αφήσετε έτσι και χαθεί ανάμεσα σε τόσα άλλα θεματάκια..

Θα χαρώ πολύ όταν το διαβάσεις να μου πείς τα σχόλια σου . Επίσης θα χαρώ πολύ να δώ τον κατάλογο που ετοιμάζεις!
Φαινεται οτι θα ειναι σημειο αναφορας για τα χαλκινα του Γεωργιου το συγκεκριμενο λευκωμα. Εξαιρετικη δουλεια και καταπληκτικη συλλογη-high valued. Congrats yvasilakis.

Σ ευχαριστώ πολύ για τα θετικά σου σχόλια . Ακόμα είναι νωρίς τώρα ξεκίνησε η διάθεση του βιβλίου ελπίζω να το γνωρίσει ο συλλεκτικός κόσμος και να το κρίνει!!!
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 03, 2017, 09:31:23 μμ »

Καλησπέρα σας.
Σήμερα με μεγάλη έκπληξη μου  έλαβα εντελώς δωρεάν το παρακάτω βιβλίο από τον οίκο δημοπρασιών του κ. Καραμητσος  και θέλω να  τον ευχαριστήσω δημόσια.
Είναι υπέροχη δουλειά .
Τα συγχαρητήρια μου στον συγγραφέα κύριο Βασιλάκη.
από την πρώτη ματιά είναι  μια   εξαιρετική δουλεία  πανόδετο 132 σελίδες έγχρωμο  και τυπώθηκε σε 1000 αντίτυπα.

σας ευχαριστω πολυ.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 03, 2017, 09:42:51 μμ »

ωωωω!!! πρεπει να ειναι πολυ καλoς καταλογος!!! συγχαρητηρια για την παραλαβη του και μπραβο στην κινηση αυτη με την αποστολη!!! Χαμόγελο

ευγε για την πολυ καλη δουλεια και την μελετη στον κυριο Βασιλακη! Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2017, 09:56:33 μμ από NMS » Καταγράφηκε
YVASILAKIS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 169



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 03, 2017, 10:51:44 μμ »


Πάντως να διευκρινίσω δεν είναι κατάλογος αλλά μια μελέτη λεύκωμα .Όπως και να έχει χαρά μου που σας άρεσε .
Σας ευχαριστώ πολύ.
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 03, 2017, 10:54:10 μμ »

και εμεις σας ευχαριστουμε !! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 03, 2017, 11:03:18 μμ »


Πάντως να διευκρινίσω δεν είναι κατάλογος αλλά μια μελέτη λεύκωμα .Όπως και να έχει χαρά μου που σας άρεσε .
Σας ευχαριστώ πολύ.

ευγε που εκανες την μελετη αυτη!! σημαινει πολλα φιλε μου! εν το μεταξυ τωρα το ειδα.... Καρπαθος;;; δωδεκανησιος;;; Χαμόγελο χαιρετισμους απο την ροδο! Χαμόγελο

Καταγράφηκε
YVASILAKIS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 169



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 03, 2017, 11:08:44 μμ »


Πάντως να διευκρινίσω δεν είναι κατάλογος αλλά μια μελέτη λεύκωμα .Όπως και να έχει χαρά μου που σας άρεσε .
Σας ευχαριστώ πολύ.

ευγε που εκανες την μελετη αυτη!! σημαινει πολλα φιλε μου! εν το μεταξυ τωρα το ειδα.... Καρπαθος;;; δωδεκανησιος;;; Χαμόγελο χαιρετισμους απο την ροδο! Χαμόγελο


Κάρπαθος σημαίνει νησιώτης και όσοι είναι από νησί καταλαβαίνουν τι εννοώ !!!
Χαιρετισμούς στην πανέμορφη Ρόδο . Η μητέρα μου και τα 3 από από τα 4 αδέλφια μου είναι πλέον μόνιμοι κάτοικοι Ρόδου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2017, 04:36:28 μμ από athas » Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 29, 2017, 02:12:47 μμ »

Συγχαρητηρια για την πρωτοβουλια και την προσπαθεια! Σπανιζουν τετοιες κινησεις στις μερες μας αλλα σιγουρα τις χρειαζομαστε.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 10, 2017, 11:30:43 πμ »

πολύ καλο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences