Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 08:56:49 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ασημι  (Αναγνώστηκε 9768 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
silvermoda
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 12:41:20 μμ »

Καλό μεσημέρι σε όλους, Είμαι νέο μέλος (μόλις χθές) εδώ και θα ήθελα να ρωτήσω άν ξερει κάποιος να μου πει το εξής.... εγώ είχα κατάστημα με ασημένια κοσμήματα το οποίο πρόσφατα έκλεισα. Όλα τα κοσμήματα τα έλιωσα στην ΚΙΜΕΤ η οπία το ασήμι μου το έκανε αφό(μικρές μπιλίτσες). Τώρα θέλω να μάθω άν ξέρετε κάποιον να παιρνει τον αφό και να πάρω πλάκες ασημιού
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2012, 06:54:20 μμ από epop » Καταγράφηκε
thettalos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 106


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 01:24:51 μμ »

δεν εχει κανεις απαντηση???

με ενδιαφερει κ μενα το θεμα αυτο?

μπορουμε να παμε καπου μεταλλο (χρυσο ή ασημι) για να το λιωσουν κ να μας δωσουν πλακες καθαροτητας 0.999???
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 04:16:07 μμ »

στην ελλαδα δεν υπαρχει ιδιωτικο νομισματοκοπειο οπως ακριβω φαινεται να υπαρχει στα βιντεο που εχω ανεβασει απο το youtube.Οποιος θελει να αλλαξει αφο με πλακες πρεπει να παει ή Γερμανια ή Τουρκια.
Καταγράφηκε
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 04:28:56 μμ »

στην ελλαδα δεν υπαρχει ιδιωτικο νομισματοκοπειο οπως ακριβω φαινεται να υπαρχει στα βιντεο που εχω ανεβασει απο το youtube.Οποιος θελει να αλλαξει αφο με πλακες πρεπει να παει ή Γερμανια ή Τουρκια.
Αν καποιος θέλει οπωσδήποτε πλάκες πάει σε κάποιον του χώρου και της φτιάxνει μόνος του απλός θα είναι λιγότερο γυαλιστερές αλλά μόνο στο μάτι θα υστερούν από της άλλες 999 άρες
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 08:50:27 μμ »

και φυσικα δεν θα εχουν αξιοπιστια και θα αγοραζονται under spot οπως το αφο. Τα brands παντου και παντα πωλουντια ακριβοτερα.ειναι νομος της αγορας.Το 90% δεν αγοραζει no name bullion γιατι δεν εχει τα μεσα να ελεγξει την  καθαροτητα.Μονο του χωρου που φυσικα δεν θα πληρωσουν πανω απο 80% ή και πολυ λιγοτερα.
Καταγράφηκε
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 09:14:20 μμ »

και φυσικα δεν θα εχουν αξιοπιστια και θα αγοραζονται under spot οπως το αφο. Τα brands παντου και παντα πωλουντια ακριβοτερα.ειναι νομος της αγορας.Το 90% δεν αγοραζει no name bullion γιατι δεν εχει τα μεσα να ελεγξει την  καθαροτητα.Μονο του χωρου που φυσικα δεν θα πληρωσουν πανω απο 80% ή και πολυ λιγοτερα.
καλό είναι να μην  μιλάτε για αξιοπιστία στην ανώνυμη μπάρα, έχω δει εδώ μέσα φωτογραφίες από  αξιόπιστες- επώνυμες  μπάρες που ήταν μαϊμού το περιεχόμενο .Tο κόλπο είναι κλασικό σας περνούνε το ασημί χύμα σε τιμές γελίες το πάνε έξω και το κάνουνε μπάρες η boulion και σας το πουλάνε μετά  πάνω από την σποτ τιμή .υπάρχει ετaiρια  στην αμερική  που τους   στελνης ασημί και σου στέλνουν boulion .
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 09:40:55 μμ »

φαντασου λοιπον μεθοδιε αν εχεις υποψιες για τις επωνυμες  μπαρες τι γινεται με τις ανωνυμες που φτιαχνει ο οποιοσδηποτε με ενα φλογιστρο.Αν γνωριζει καποιον στην Ελλαδα που να αγοραζει μπιλιες σε τιμη spot ενημερωσε μας σε παρακαλω. θα αγορασω απο ενεχυροδανειστες και θα βγαλω καλο μεροκαματο πουλωντας σ αυτον.Αυτο που συμβαινει στον αργυρο συμβαινει σε ολα τα προιοντα.Τa τυποποιημενα ειναι ακριβοτερα απο τα χυμα. Ακομα και νομισματα-μπαρες υπαρχουν εμπορικα και μη.Με ασημι σε μπιλιες δεν εχω ασχοληθει ποτε γιατι σε μενα τον απλο συλλεκτη ειναι αδυνατη η ρευστοποιηση του γιατι δεν εχω ''ακρες'' με τεχνιτες.Εγω αλλους συλλεκτες γνωριζω και εκει μπορω να ρευστοποιησω οποτε θελω.
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 09:46:17 μμ »

Ταπεινη μου γνωμη ολη την ελλαδα να γυρισεις πανω απο 600-640 ευρω για μια μπαρα ενος κιλου
δεν προκειται ναβρεις.
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 09:56:32 μμ »

Ταπεινη μου γνωμη ολη την ελλαδα να γυρισεις πανω απο 600-640 ευρω για μια μπαρα ενος κιλου
δεν προκειται ναβρεις.
Aν μου φέρεις αύριο το πρωί 10 μπάρες ανώνυμες του κιλού  στις αγοράζω στα 700  αγαπητέ .
Καταγράφηκε
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 10:07:41 μμ »

φαντασου λοιπον μεθοδιε αν εχεις υποψιες για τις επωνυμες  μπαρες τι γινεται με τις ανωνυμες που φτιαχνει ο οποιοσδηποτε με ενα φλογιστρο.Αν γνωριζει καποιον στην Ελλαδα που να αγοραζει μπιλιες σε τιμη spot ενημερωσε μας σε παρακαλω. θα αγορασω απο ενεχυροδανειστες και θα βγαλω καλο μεροκαματο πουλωντας σ αυτον.Αυτο που συμβαινει στον αργυρο συμβαινει σε ολα τα προιοντα.Τa τυποποιημενα ειναι ακριβοτερα απο τα χυμα. Ακομα και νομισματα-μπαρες υπαρχουν εμπορικα και μη.Με ασημι σε μπιλιες δεν εχω ασχοληθει ποτε γιατι σε μενα τον απλο συλλεκτη ειναι αδυνατη η ρευστοποιηση του γιατι δεν εχω ''ακρες'' με τεχνιτες.Εγω αλλους συλλεκτες γνωριζω και εκει μπορω να ρευστοποιησω οποτε θελω.
1)ΥΠΟΨΊΕΣ ΈXΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΏΝΥΜΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΏΝΥΜΕΣ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΆΝΩ ΑΝΆΛΥΣΗ 2)Eγώ δεν έγραψα πουθενά ότι υπάρχει καπιος που αγoράζει σε τιμή σποτ μπίλιες 3)Mε το χύμα ασημί αυτό που συμβενει είναι καθάρη κλεψιά - 15 % απόκλιση από την τιμή σποτ είναι σκάνδαλο .στον χρυσό τον χύμα  υπάρχει απόκλιση 5 μάξιμουμ .Για τα αλλα που γραφεις δεν εχεις αδικο.Παντα με σεβασμο ΓΙΩΡΓΟΣ.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 10:09:52 μμ »

ειχε μπει καποιος καποτε στο στεκι (μαλλον ενεχυροδανειστης) και ειχε βαλει μια αγγελια στις πωλησεις οτι πωλουσε ή μπορουσε να προμηθευσει λιρες και αλλα χρυσα νομισματα σε ακρως δελεαστικες τιμες και ειχε βαλει μαλιστα και τηλεφωνο. Τοτε ηταν σε ανοδο παλι το μεταλλο και οι νεοι του την ειχαν πεσει με προσωπικα μηνυματα και φυσικα με πολλα τηλεφωνα.Μετα απο δυο μερες εστειλε μηνυμα στον Γιωργο και τον παρακαλουσε να σβησει την αγγελια.Ειχε κανα δυο τρια κομματια ο ανθρωπος και αφου τα πουλησε φυσικα δεν μπορουσε να προμηθευσει και σε αλλους.
Αυτα ολα τα αναφερω γιατι το ονομα epop/methodios/tom δεν ειναι και καμμια τρομερη εγγυηση οτι αυτο που λεει θα το κανει.Εδω μιλαμε για το πως συμπεριφερεται γενικα η αγορα και προς τα που κινειται
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 10:11:48 μμ »

οτι γραφεται ειναι αντα με σεβασμο.Μια παρεουλα ειμαστε και τα λεμε ''καφενειακα''.Δεν υπαρχει οποιαδηποτε παρεξηγηση απο μερους μου.
φιλικα Αναργυρος
Καταγράφηκε
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 10:13:11 μμ »

οτι γραφεται ειναι αντα με σεβασμο.Μια παρεουλα ειμαστε και τα λεμε ''καφενειακα''.Δεν υπαρχει οποιαδηποτε παρεξηγηση απο μερους μου.
φιλικα Αναργυρος
διαδικτυακη κουβεντα κανουμε, με πρόλαβες αυτό θα έστελνα
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 10:23:14 μμ »

ειμαι ισως απο τους θαμωνες του στεκιου απο τους περισσοτερο απομακρυσμενους απο το κεντρο,αθηνα, οποτε το στεκι μου εχει δωσει την δυνατοτητα να κουβεντιαζω με ανθρωπους με κοινα ενδιαφεροντα πραγμα αδυνατο εδω που μενω.
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 01:23:44 πμ »

Αυτο που ξερω εγω ειναι οτι κατω απο 750 το κιλο δεν υπαρχει αυτη τη στιγμη σε μορφη γρανας παντα.Φυσικα και τα επενδυτικα ειναι πιο ακριβα γιατι η εταιρια που τα βγαζει εχει βαλει  και καποια λεφτα να παρει τα μηχανηματα για να τα βγαζει.Δεν εχει καποια αλλη διαφορα το ενα μεταλλο με το αλλο .Θα το ξαναπω για ακομα μια φορα οτι εχουμε και στην ελλαδα εταιριες που βγαζουν καθαρα μεταλλα και οχι μαιμουδιαρικα το λεω αυτο γιατι κοντευουμε να γινουμε λακης ο εισαγομενος.methodio εχεις μια μανια να τα κανεις ολα μπαρες Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences