Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:54:05 μμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΞΕΚΙΝΗΜΑ  (Αναγνώστηκε 34738 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Απρίλιος 17, 2018, 11:03:11 μμ »

μαζευω και εγω χαρτονομισματα... δεν με πειραζει αν ειναι κυκλοφορημενα... Χαμόγελο ειναι ομορφα τα ατιμα...

Βασιλη μου, πολυ ομορφο το νεοζηλανδεζικο!!! ειναι το καινουργιο ε;;; εγω εχω το παλιοτερο πολυμερες! Χαμόγελο

ο εντμουντ Χιλαρρυ πανω... αυτος που ανεβηκε πρωτος στο εβερεστ... φυσικα... ισως να μην ειναι ετσι και να ανεβηκε ο οδηγος του... ο νεπαλεζος αν θυμαμαι καλα... αλλα....

καποια απο τα χαρτονομισματα... κρυβουν ιστοριες προσωπικες για τον καθενα! ξυπνανε μνημες απο ομορφα χρονια.... ανεμελα...

ενα τετοιο χαρτονομισμα ειναι και αυτο! χαχαχαχα θυμαμαι πιτσιρικας που μου ειχαν δωσει ενα βιβλιο με τους εξερευνητες!!! μαρκο πολο, κολομβος, χιλαρρυ, σκοτ... ακομα το εχω το βιβλιο.... εστω και σε χαλια κατασταση....

ειχα ενθουσιαστει με αυτους τους εξερευνητες!!! και πολυ με τον χιλαρρυ!!! τι ειχε καταφερει... και σχεδον μονος...  ετσι οταν εμαθα οτι βγηκε χαρτονομισμα με αυτον πανω... προσπαθησα και το απεκτησα! ηταν το πρωτο χαρτονομισμα απλης κυκλοφοριας που ειχε πανω εικονιζομενο καποιον που δεν ηταν βασιλιας κτλ... και ηταν ακομα εν ζωη!!!

αλλα χαρτονομισματα με κομματια της παιδικης μου ηλικιας..... ειναι οι σουδικες 20 κορωνες.... το μικρο χαρτονομισμα... τοσο το παλιοτερο οσο και αυτο της νεας σειρας!!!
πανω τους βλεπουμε παιδικες σειρες που μας σημαδευσαν!!!  το παλιο εχει πανω τον Νιλς Χολγκερλσον... ποιος δεν θυμαται την Ακα την αγριοπαπια.... και τα ταξιδια που εκαναν οι παπιες της ΑΚΑ και ο νιλς με τον χηνο και το σκιουρακι του;; χαχαχαχα

το νεο χαρτονομισμα εχει την.... πιπη φακιδομυτη!!!!  και φυσικα την συγγραφεα του παιδικου... χαχαχα

αφου μαζευεται χαρτονομισματα... θα σας συμβουλευα να τα βρειτε αυτα τα 2.... θα σας πανε πολλα χρονια πισω... Κλείσιμο ματιού

εγω ψαχνω το νεο 20ρικο με την πιπη... θα βρεθει.... που θα παει.. χαχαχαχα

θα νιωσεται να εχουν μια αλλη δυναμη αυτα... που ξεπερναει την συλλεκτικη αξια, την χρηματικη, τα παντα!!! εστω κι αν ειναι φτηνα... εστω κι αν τα βρητε κυκλοφορημενα... θα διαπιστωσεται οτι ειναι το κλειδι που θα ελευθερωσει το παιδι που κρυβεται μεσα σας... τα ματια σας θα λαμψουν και παλι.... οπως τοτε που βλεπατε το καθε επεισοδιο της σειρας.. θα γινουν ο θησαυρος σας... κι ασχετος ηλικιας... θα νιωσεται την χαρα και τον ενθουσιασμο που ειχατε και παιδια.....


*** τι κριμα να μην εχει χαρτονομισμα με τον νταρταγκαν... χαχαχαχαχαχα αν τον θυμαται κανεις.... οι 3 σωματοφυλακες αλλα με ηρωες καρτουν σκυλους... χαχαχαχα
Καταγράφηκε
chrisvas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 859



Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Απρίλιος 17, 2018, 11:10:39 μμ »

Άλλο ένα γιατι κλείνουν τα μάτια μου   Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Τα μάτια πρέπει να είναι ανοιχτά και τα δύο. Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Πας λόγος εστί μάταιος ο μη τετελεσμένος
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Μάρτιος 13, 2020, 09:18:05 μμ »

Πέρασε αρκετός καιρός αλλά ο ελεύθερος χρόνος μου λιγόστεψε!!!
Σας δείχνω τα αναμνηστικά 1 Baht-5 Baht και 10 Baht που εκδόθηκαν για τον εορτασμό των 80 ετών του βασιλιά της ΤΑΥΛΑΝΔΗΣ BHUMIBOL ADULYADEJ στις 5 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2007.
Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχουν τα prefix και οι αριθμοί των χαρτονομισμάτων!!!
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Μάρτιος 13, 2020, 09:43:46 μμ »

Μα καλα τωρα, βρηκες 3 διαφορετικες αξιες απο το χαρτονομισμα ΜΕ ΙΔΙΟΥΣ ΣΕΙΡΙΑΚΟΥΣ??? πως το εκανες αυτο??!?!?!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Μάρτιος 13, 2020, 10:45:38 μμ »

Μα καλα τωρα, βρηκες 3 διαφορετικες αξιες απο το χαρτονομισμα ΜΕ ΙΔΙΟΥΣ ΣΕΙΡΙΑΚΟΥΣ??? πως το εκανες αυτο??!?!?!
Ντέιβιντ Κόπερφιλντ  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #80 στις: Μάρτιος 13, 2020, 10:55:37 μμ »

πραγματικα χαζεψα τωρα
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Μάρτιος 13, 2020, 11:44:26 μμ »

Πολυ ομορφα!
Ολες οι τριαδουλες βεβαια ειναι αδερφακια Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2020, 11:44:46 μμ από coll » Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Μάρτιος 14, 2020, 10:44:08 πμ »

Ντέιβιντ Κόπερφιλντ  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Αυτός δε μετράει μπροστά σου!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Μάρτιος 14, 2020, 02:11:31 μμ »

πραγματικα χαζεψα τωρα
Αφού σου άρεσε σου βάζω άλλο ένα.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #84 στις: Μάρτιος 14, 2020, 02:20:13 μμ »

αυτο το πραγμα ειναι μια συλλογη απο μονο του
σκεψου να εχεις μαζεψει τον ιδιο αριθμο απο ολες τις σειρες ενος συγκεκριμενου χαρτονομισματος δλδ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2020, 02:20:45 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Μάρτιος 14, 2020, 03:18:54 μμ »

Πολύ ενδιαφέροντα πράγματι. Εντάσσονται στην κατηγορία «identical serials» ή «matching numbers set».

Τα κυνηγάνε αρκετοί συλλέκτες και.. έμποροι. Παραθέτω έναν σχετικό σύνδεσμο από το eBay:

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=banknotes+matching%2C+identical+set&_sacat=0
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2020, 03:19:55 μμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Ιούνιος 06, 2020, 11:47:11 πμ »

Καλημέρες,
έχω πράμα αλλά δεν έχω χρόνο
Ας δούμε κάτι όμορφο
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Ιούλιος 17, 2021, 12:24:19 μμ »

Τα μάρκα Γερμανίας είναι απο τα ωραιότερα χαρτονομίσματα για μένα.Βρήκα λίγο χρόνο και ανεβάζω μερικά.

5 μαρκα 1960
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Ιούλιος 17, 2021, 12:26:00 μμ »

5 μάρκα 1970
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Ιούλιος 17, 2021, 12:30:44 μμ »

5 μάρκα 1980
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2021, 12:31:36 μμ από ellinas » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences