Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:03:55 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 16
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΤΗΛΕΚΑΡΤΩΝ  (Αναγνώστηκε 77422 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 05, 2017, 09:31:33 μμ »

Μετά από 4 περίπου χρόνια που ασχολούμαι αρκετά με τις τηλεκάρτες και έχω μαζέψει αρκετές πληροφορίες, κυρίως από φίλους συλλέκτες, αλλά και εμπόρους, έχω φτιάξει έναν δικό μου κατάλογο που πραγματικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να τον μοιραστώ μαζί σας.
Έχω όλες τις κάρτες μου σε excel καταχωρημένες με τις αριθμήσεις τους και θέλω να τις ανεβάσω μία-μία κι όπου φτάσει, όπως έχω κάνει και σε άλλο θέμα με τίτλο "Η Συλλογή Μου". Αν κάποιος πει γιατί δεν συνεχίζω εκεί είναι επειδή με τον καιρό έχω βρει πάρα πολλές κάρτες - κυρίως κλειστές - αλλά και κωδικούς και αριθμήσεις οι οποίες δεν ήξερα καν αν υπάρχουν. Άρα το προηγούμενο θέμα το θεωρώ ανεπαρκές.
Πάνω στις αναρτήσεις μπορεί ο καθένας να γράφει τα σχόλια του και το τι ξέρει περισσότερο ή λιγότερο γι αυτά που θα βλέπει. Εγώ έχω βασιστεί, κυρίως, στη λογική που έχει και ο Σιμώνης ο οποίος στις αριθμήσεις του έχει βάλει το πρώτο και το τελευταίο κομμάτι που είχε πέσει στα χέρια του, έτσι ώστε ο κατάλογος του να είναι όσο δυνατό πιο αληθοφανής. Οπότε αν κάποιος έχει μία αρίθμηση εκτός από αυτή που θα αναφέρω (που ουσιαστικά θα είναι του Σιμώνη) ας το λέει για να μας βοηθάει.
Όσον αφορά το κόστος και την εκτίμηση της κάθε κάρτας είμαι της λογικής του 20% περίπου από τον κατάλογο του Μ.Γ.
Να διευκρινήσω ότι τίποτα δεν είναι για πώληση (άμεσα), καθώς επίσης το ότι δεν θα ήθελα να αναφέρω (ειδικά στα πολύ δύσκολα κομμάτια) την τιμή κτήσης τους.
Αν πάλι κάποιος δει οποιοδήποτε κάρτα ανοικτή, την έχει κλειστή και θέλει να την πουλήσει, ας μου κάνει pm. Θα ήθελα ότι γράφεται στο παρόν θέμα να είναι κυρίως σχόλια για τη κάθε κάρτα και μόνο.
Αν, λοιπόν, θεωρούν και οι διαχειριστές ότι αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι χρήσιμο και καλό για όλους ας δώσουν οκ και εγώ ξεκινάω σιγά-σιγά με λίγα post όχι όπως την άλλη φορά που αντέδρασαν κάποιοι από τα νομίσματα και τα γραμματόσημα  Σαρκασμός
ΥΓ: Δεν θα σκεπάσω κανένα κωδικό.
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 09, 2017, 01:27:07 μμ »

Σύντομα θα ξεκινήσω να ανεβάζω. Αν κάποιος έχει κάτι διαφορετικό από αυτό που ανεβάζω εγώ, η έχει κάποια διαφορετική πληροφορία για την αρίθμηση της κάθε κάρτας ,η έστω και κάποια αντίρρηση  παρακαλώ να το αναφέρει .
Θα προσπαθήσω (γιατί νομίζω έτσι είναι πιο σωστό) να αναφέρω τις αριθμήσεις κυρίως από τον κατάλογο του Σιμώνη , ο οποίος επαναλαμβάνω ψάχνοντας μέσα σε χιλιάδες κάρτες , έχει βάλει στις αριθμησεις του την πρώτη και την τελευταία που είχε βρει. Τουλάχιστο αυτές ισχύουν σίγουρα.!
Έτσι κι εγώ ότι ανεβάζω θα είναι σίγουρο ότι υπάρχει.
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 09, 2017, 04:44:43 μμ »

Οποιαδήποτε,επίσης, διαφωνία υπάρχει σχετικά με την τιμή κάθε κάρτας είναι ευπρόσδεκτη. Να τονίσω ότι οι τιμές που θα αναφέρω δεν θα έχουν (γενικά) σχέση με την τιμή που έχω αγοράσει , η ενδεχομένως έχω πουλήσει κάποια κάρτα. Αν κάποιος θέλει να έχει άποψη σε κάποια τιμή σκεπτόμενος να αγοράσει η να πουλήσει τη συγκεκριμένη κάρτα , καλύτερα να μην ποστάρει καθόλου. Θα ήθελα να είμαστε όσο πιο αντικειμενικοί γίνεται.
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 09, 2017, 04:59:26 μμ »

Θανάση συμφωνώ εν μέρει μαζί σου.
Βγάζω το καπέλλο για τη δουλειά που έχει κάνει ο Σιμώνης για το κατάλογό του και που αυτός πρέπει να είναι το ευαγγέλιο του κάθε καρτοσυλλέκτη και όχι αυτός του Μ.Γ.

Όμως στη προσπάθεια καταλογοοποίησης των καρτών υπήρξαν προγενέστερα αρκετές σημειώσεις και κατάλογοι, κατά πολύ ατελέστερα του δικού του. Κατάλογοι που προϋπήρξαν ήταν αυτοί του Κρητικού, της Άρτεμης της Στρούντζα κ.α. που δεν θυμάμαι μετά από τόσα χρόνια.

Επίσης έχω κάμει προσωπικά σε excel αρκετά καλές σημειώσεις, πριν τον κατάλογο του Σιμώνη.
Δεν μπορεί να έχει ο Σιμώνης στα χέρια του:
το τελευταίο νούμερο της κάρτας Πάτρα 08/93 105, αφού αυτό βρίσκεται στη συλλογή μου (190.050),
Μαρινόπουλος Elseve 07/96 3108 (610.610 και αυτό στη συλλογή μου),
Marlboro  09/96 3111 (το τελευταίο με τo Cowboy, 714.110 και  αυτό στη συλλογή μου)
Τράπεζα Πίστεως Πρέκας 06/97 (το τελευταίο 31.999 βρίσκεται στη συλλογή μου)
Τράπεζα Πίστεως Σάμιος 06/97 (το πρώτο 32.000 βρίσκεται στη συλλογή μου)
Lucky Strike 1o 10/98 (το τελευταίο 38.999 βρίσκεται στη συλλογή μου)
Κύπελλο ιππασίας 07/99 3162 (μετά το κατάλογο του Σιμώνη, το τελευταίο 969. 999 βρίσκεται στη συλλογή μου)
Park Hotel 01/96 1102 (το πρώτο 5.203 βρίσκεται στη συλλογή μου)
X0999 Αdvanced Media Agency 08/00   1199 (μετά το κατάλογο του Σιμώνη, το τελευταίο 634.999 βρίσκεται στη συλλογή μμυ)

Καταλαβαίνεις λοιπόν τι τρέξιμο και ψάξιμο έχω ρίξει, αλλά σου επαναλαμβάνω το κατάλογο του Σιμώνη τον θεωρώ το πρώτο, του βγάζω το καπέλλο και τον έχω σαν οδηγό μου.


.
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 09, 2017, 05:08:24 μμ »

ΥΓ Θανάση, σου προτείνω να μη βάλεις τιμή σε κάθε τηλεκάρτα, γιατί όσοι συλλέκτες είμαστε, τόσες προτάσεις-απαντήσεις ενδεχόμενα να βρεθούν για τη κάθε κάρτα.
Καλύτερα άνοιξε καινούργιο ποστ για τις προτεινόμενες τιμές και άσε αυτό το ποστ για συζήτηση πάνω στη καταλογοποίηση μόνο της ελληνικής τηλεκάρτας.
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 09, 2017, 05:27:06 μμ »

ΥΓ2 Θανάση, καλό θα είναι να αρχίσεις τη καταλογοποίηση των ελληνικών τηλεκαρτών.
Όποιος έχει διαφωνίες μπορεί να σου απαντά, τεκμηριώνοντας την άποψή του.
Και κάθε συλλέχτης θα κάνει το δικό του κατάλογο σύμφωνα με τη κρίση του στις προτάσεις-μηνύματα που έχουν υποβληθεί.
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 09, 2017, 07:21:38 μμ »

Αγαπητέ Γιώργο καταρχήν σ ευχαριστώ και μόνο που ασχολήθηκες να διαβάσεις και να ανταποκριθείς θετικά σε αυτό που θέλω να κάνω. Είναι ευχάριστο στο ότι δεν θα είμαι μόνος μου.
Όσον αφορά τις τιμές, διαφωνώ λίγο γιατί κάθε κατάλογος νομίζω πρέπει να έχει τιμές. Άλλωστε το τόνισα ότι θα είναι απλά μια εκτίμηση χωρίς να είναι απαραίτητο να αρχίσουμε όλοι να "γκαρίζουμε" όταν βλέπουμε ανεβασμένα πράγματα. Ας αρκεστούμε περισσότερο στο να μιλάμε για τις αριθμησεις και τους κωδικούς.
Όσον αφορά τις κάρτες που έχεις θα σε παρακαλέσω να τις αναφέρεις η ακόμα
Καλύτερα να τις ανεβάσεις "στην ώρα τους" - άμα βέβαια θέλεις. Έτσι θα μπορέσω και γω να διορθώνω τον κατα τα
Αλλά εξαιρετικό κατάλογο του Σιμώνη. Έτσι κι αλλιώς με τις gpt γίνεται χαμός θα χρειαστεί μεγάλη προσπάθεια για
Να βγάλουμε άκρη.
Τονίζω και πάλι ότι ένα 15 με 25 τις εκατό (το πολύ) από τον κατάλογο του ΜΓ είναι αντιπροσωπευτικό για τις τιμές - ειδικά για τις κλειστές.
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 09, 2017, 07:26:19 μμ »

ΥΓ:Μην ξεχνάς ότι έχουν βρεθεί κάρτες με ίδιο κωδικό!!! Τώρα, βέβαια, θα μου πεις αν έχει βγει η πρώτη η η τελευταία κάρτα της αρίθμησης δυο φορές.... εντάξει άντε γεια (πάμε για τζόκερ!!!)
Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις...
Εγώ για αυτό δεν θα σκεπάζω κανέναν κωδικό.
Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 98


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 09, 2017, 09:30:57 μμ »

Καλησπερα και απο εμενα. Βασικα μπερδευτηκα λιγο με τουτο το θεμα. Θα γινει ενας καταλογος απο τον  THANEFST6 που θα εχει θεματα φυσικα, τιμες 15 με 25% του ΜΠ και τι αριθμηση? Την μεχρι οπου φτανει η καθε καρτα? Δηλαδη θα ψαξουμε να βρουμε οσα περισσοτερα νουμερα ανηκουν σε καθε θεμα με πρωτο και κυριο τα τελευταια καθε εκτυπωσης? Μιλαμε δηλαδη για κωδικοποιηση και αρχειοθετηση αριθμησης στις καρτες κυκλοφοριας του ΟΤΕ?
Καταγράφηκε
stdark
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 127


Fear of the Dark


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 09, 2017, 10:06:34 μμ »

Καλησπέρα Θανάση
ξεκίνα και μην σε νοιάζει υπάρχουν κάρτες να μπουν σε κατάλογο  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 10, 2017, 11:36:50 πμ »

Καλησπερα και απο εμενα. Βασικα μπερδευτηκα λιγο με τουτο το θεμα. Θα γινει ενας καταλογος απο τον  THANEFST6 που θα εχει θεματα φυσικα, τιμες 15 με 25% του ΜΠ και τι αριθμηση? Την μεχρι οπου φτανει η καθε καρτα? Δηλαδη θα ψαξουμε να βρουμε οσα περισσοτερα νουμερα ανηκουν σε καθε θεμα με πρωτο και κυριο τα τελευταια καθε εκτυπωσης? Μιλαμε δηλαδη για κωδικοποιηση και αρχειοθετηση αριθμησης στις καρτες κυκλοφοριας του ΟΤΕ?

Μια χαρά τα κατάλαβες.
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 10, 2017, 02:14:49 μμ »

Βεργίνα

ΚΩΔ: 0190
100 μονάδες
09/92 (GEMPLUS 2)
Αρίθμηση 000001-032000
Τιράζ:32000

Εδώ μπορούμε, νομίζω να εμπιστευθούμε τον κατάλογο του Μ.Γ. μιας και είναι η πρώτη τηλεκάρτα. Ο Σιμώνης λέει 000217-031707 (τιράζ 31491) ...λίγο δύσκολο.
Τώρα τελευταία έχουν βρεθεί και κάποιες στις οποίες δεν έχει τυπωθεί κωδικός και πουλιούνται πολύ-πολύ ακριβά (σαν σφάλμα)

Εκτίμηση: Κλειστή 90€ , Ανοικτή: 30€ (αν είναι άψογη)
Για το σφάλμα :Κλειστή 200€, Ανοικτή: Δεν το ακουμπάμε
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 10, 2017, 04:07:15 μμ »

Παρθενών

ΚΩΔ:0100
100 μονάδες
10/92 (GPT1)
Αρίθμηση:000051-200050
Τιράζ:200000

Από εδώ και μετά παρατηρούνται διάφορες παραλλαγές στις γραφές, ενδεικτικά ανεβάζω δύο. Επίσης, ξεκινούν και εμφανίζονται τα στρογγυλά (letraset) που στις περισσότερες περιπτώσεις είναι πολύ δύσκολα. Όπως πχ εδώ στο οποίο ο κατάλογος του ΜΓ αναγράφει ΕΔ (εκτός διαπραγμάτευσης).

Εκτίμηση: Κλειστή 4€, Ανοικτή 0,5€
Στρογγυλό: Κλειστή 200€, Ανοικτή 20€
Καταγράφηκε
panos13
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 10, 2017, 07:57:37 μμ »

Θανάση καλησπέρα.  Το ΕΔ νομίζω ότι σημαίνει ελεύθερη διαπραγμάτευση.
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 10, 2017, 08:33:50 μμ »

Καλησπέρα Παναγιώτη αυτό ακριβώς που λες σημαίνει αλλά εγώ είχα το νου μου μη μου ξεφύγει καμμία αρίθμηση όταν το έγραφα!!
Ευχαριστώ για τη διόρθωση. Οποίος βλέπει κάτι στραβό να το λέει.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 16
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences