Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:59:11 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γκραβουρες, μαλλον  (Αναγνώστηκε 14567 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
tenten1908
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 386


“Αβρόχοις ποσίν”


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 27, 2017, 10:50:59 πμ »

Καλησπέρα

Επειδή δεν τα γνωρίζω καλα ονομάζω το θέμα έτσι. Είναι κατι σαν φωτογραφίες επάνω σε ΄΄χαρτόνι΄΄

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει? Εκτίμηση, πως να τις καδράρω,  κτλ?

1. Κ. ΒΟΛΑΝΑΚΗ: ΙΤΑΛΙΚΟ ΛΙΜΑΝΙ            ΕΘΝΙΚΗ ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗ
2. Κ. ΒΟΛΑΝΑΚΗ: ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ             ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ
3. Κ. ΒΟΛΑΝΑΚΗ: Η ΤΡΑΤΑ                        ΣΥΛΛΟΓΗ Ε .ΚΟΥΤΛΙΔΗ
4. Κ. ΒΟΛΑΝΑΚΗ: ΠΡΟ ΤΗΣ ΚΑΤΑΙΓΙΔΟΣ     ΕΘΝΙΚΗ ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗ

5. BONNA SPERANZA  (αυτή πρέπει να θεωρείτο γκραβούρα ή οποια ανέβηκε πρόσφατα και από κάποιον αλλο)

6. Κ. ΒΟΛΑΝΑΚΗ: ΙΣΤΙΟΦΟΡΑ                     ΣΥΛΛΟΓΗ Ε .ΚΟΥΤΛΙΔΗ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2017, 11:03:08 πμ από tenten1908 » Καταγράφηκε
tenten1908
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 386


“Αβρόχοις ποσίν”


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 27, 2017, 10:52:25 πμ »

..
Καταγράφηκε
tenten1908
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 386


“Αβρόχοις ποσίν”


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 27, 2017, 10:54:12 πμ »

..
Καταγράφηκε
tenten1908
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 386


“Αβρόχοις ποσίν”


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 27, 2017, 10:54:46 πμ »

..
Καταγράφηκε
tenten1908
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 386


“Αβρόχοις ποσίν”


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 27, 2017, 10:57:08 πμ »

...
Καταγράφηκε
tenten1908
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 386


“Αβρόχοις ποσίν”


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 27, 2017, 11:02:41 πμ »

...
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 27, 2017, 11:10:05 πμ »

Δεν  ξέρω αν είναι πάντως οι δύο πρώτες , το ιταλικό λιμάνι και το απο το λιμάνι είναι πολύ ωραίες
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
tenten1908
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 386


“Αβρόχοις ποσίν”


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 27, 2017, 11:16:11 πμ »

Δεν  ξέρω αν είναι πάντως οι δύο πρώτες , το ιταλικό λιμάνι και το απο το λιμάνι είναι πολύ ωραίες


Ευχαριστώ.
Δεν ξέρω τι θεωρούνται, είναι σαν ζωγραφισμένη φωτογραφία (αλλά δεν φαινεται να είναι φωτογραφία) κολλημένες επάνω σε χαρτί/χαρτόνι. Περιμένω να δω τι θα που και οι γνώστες τόσο για τη συντήρηση τους ( μην τα βάλω κολλητά σε γυαλί και χαλάσουν όταν τα καδράρω) καθώς και την αξία τους.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 27, 2017, 12:34:46 μμ »

Για αξια δεν γνωριζω.ο βολανακης θεωρειται ο πατερας της θαλλασογραφιας και πραγματι ειναι πανεμορφα..υποθετω οτι ονομαζονται φωτογκραβουρες...πολυ ομορφα...να τα χαιρεσαι..αν αποφασισεις να τα κορνιζαρεις,προτιμησε μια λιτη κορνιζα,χωρις ιδιαιτερα σχεδια,κ σε σκουρο καφε αποχρωση..οπως ηταν περιπου οι κορνιζες περασμενων 10ετιων..μην επιλεξεις βαριες-φορτωμενες κορνιζες που χρησιμοποιουνται σε πινακες κ σιγουρα οχι τις ψευτοκορνιζες τυπου jumbo-praktiker..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
tenten1908
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 386


“Αβρόχοις ποσίν”


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 27, 2017, 12:44:44 μμ »

Για αξια δεν γνωριζω.ο βολανακης θεωρειται ο πατερας της θαλλασογραφιας και πραγματι ειναι πανεμορφα..υποθετω οτι ονομαζονται φωτογκραβουρες...πολυ ομορφα...να τα χαιρεσαι..αν αποφασισεις να τα κορνιζαρεις,προτιμησε μια λιτη κορνιζα,χωρις ιδιαιτερα σχεδια,κ σε σκουρο καφε αποχρωση..οπως ηταν περιπου οι κορνιζες περασμενων 10ετιων..μην επιλεξεις βαριες-φορτωμενες κορνιζες που χρησιμοποιουνται σε πινακες κ σιγουρα οχι τις ψευτοκορνιζες τυπου jumbo-praktiker..

Καλησπέρα φιλε μου

Αυτό ακριβώς είχα στο μυαλό μου και εγώ. Σκουρο καφε με μια ιδεα χρυσο στη  λεπτή κορνιζουλα. Θα τις περιποιηθώ όπως τους αξίζει.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 27, 2017, 01:29:03 μμ »

Κατα την γνωμη μου δεν χρειαζεται καθολου αλλο χρωμα περα του σκουρου καφε..ουτε χρυσο ουτε τιποτα..τετοια θεματολογια σε γκραβουρες παει το στυλ το παλιο αρχοντικο.οπου δεν χρειαζονται πολλα φρου φρου..η δυναμη του αντλειται απο την απλοτητα και το solid της κορνιζας...βεβαια αυτα αποτελουν δικη μου ιδεα κ προτιμηση..το στυλ το δικο σου μπορει να ειναι διαφορετικο, οποτε κ παω πασο..μολις τα κορνιζαρεις ομως,αναμενουμε φωτο!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
tenten1908
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 386


“Αβρόχοις ποσίν”


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 27, 2017, 01:32:48 μμ »

Κατα την γνωμη μου δεν χρειαζεται καθολου αλλο χρωμα περα του σκουρου καφε..ουτε χρυσο ουτε τιποτα..τετοια θεματολογια σε γκραβουρες παει το στυλ το παλιο αρχοντικο.οπου δεν χρειαζονται πολλα φρου φρου..η δυναμη του αντλειται απο την απλοτητα και το solid της κορνιζας...βεβαια αυτα αποτελουν δικη μου ιδεα κ προτιμηση..το στυλ το δικο σου μπορει να ειναι διαφορετικο, οποτε κ παω πασο..μολις τα κορνιζαρεις ομως,αναμενουμε φωτο!

Συμφωνώ απόλυτα με τις κορνίζες.
Αυτό που δεν ξέρω ακόμα είναι αν θα πρέπει το γυαλί να ακουμπάει στις γκραβούρες. Επηρεάζονται από αυτό με τα χρόνια?
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 27, 2017, 02:47:24 μμ »

Πολυ ομορφα,αλλα ειναι μαλλον εκτυπωση offset.Για να ειναι φωτογκραβουρες,θα πρεπει στην υφη,οταν περνας το χερι σου επανω τους,να μοιαζει σαν βελουδο ή σαν να αισθανεσαι μια μαλακη αντισταση.Αν τα κορνιζαρεις,θα βαλεις πασπαρτου,για να μην ερχεται σε επαφη με το γυαλι.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
tenten1908
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 386


“Αβρόχοις ποσίν”


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 27, 2017, 02:59:43 μμ »

Πολυ ομορφα,αλλα ειναι μαλλον εκτυπωση offset.Για να ειναι φωτογκραβουρες,θα πρεπει στην υφη,οταν περνας το χερι σου επανω τους,να μοιαζει σαν βελουδο ή σαν να αισθανεσαι μια μαλακη αντισταση.Αν τα κορνιζαρεις,θα βαλεις πασπαρτου,για να μην ερχεται σε επαφη με το γυαλι.

ευχαριστώ
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences