Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 19, 2024, 07:27:29 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 δρχ 1845  (Αναγνώστηκε 8803 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 30, 2012, 11:07:09 μμ »

 Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη και μολις.... 42 000 ευρο Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 31, 2012, 02:02:34 μμ »

ειναι δυνατον μια μπε εμ βε να κανει 60 χιλ ευρο και αυτο να κανει μονο 42???

Ειναι λιγα.

Νομιζω οτι δεν σκαμπαζετε και πολλα απο σπανιωτητες,μαλλον δεν σκαμπαζετε καθολου.

Για να κατανοησετε,Το UNA AND THE LION ,ειναι κοινο σε σχεση με το 5 δρχ 1845.

Τελσπα

Ευχομαι στους αληθινους συλλεκτες Ελληνικων νομισματων και οχι στους παπατζηδες που κοιτανε να αγοραζουν φτηνα και να νομιζουν οτι πηραν ευκαιρια(και τελικα πηραν τ######α τους)να βαλουν στην ζωη τους ενα τετοιο νομισμα στην συλλογη τους ακομη και σε κατασταση φαιν η μπαλωμενο.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
Georgios K
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 50


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 31, 2012, 02:57:03 μμ »

εμένα προσωπικά μου έφτιαξες την μέρα ενα μεγάλο ευχαριστω και μονο που το ειδαν τα ματια μου
Καταγράφηκε
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 31, 2012, 03:05:09 μμ »

Συμφωνω μαζι σου.Αλλα ακομα ειναι απουλητο........

Και η δημοπρασια

http://www.baldwin.co.uk/coins/europe/greece-modern/greece-5-drachmai-1845-athens.html?usrc=1

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 31, 2012, 04:14:44 μμ »

Ισως Νικο σε αλλους καιρους (πριν τεσσερα χρονακια πισω) να μην καθοταν ουτε μερα απουλητο!!
Με τις διεθνεις πιεσεις που δεχωντε ολοι τελικα ισως τα 40 να ειναι πολλα!!
Αλλα οχι πως δεν τα αξιζει σαν νομισμα!!

Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 31, 2012, 10:25:46 μμ »

Ισως Νικο σε αλλους καιρους (πριν τεσσερα χρονακια πισω) να μην καθοταν ουτε μερα απουλητο!!
Με τις διεθνεις πιεσεις που δεχωντε ολοι τελικα ισως τα 40 να ειναι πολλα!!
Αλλα οχι πως δεν τα αξιζει σαν νομισμα!!



ειναι πολλα για σενα που εισαι μπατιρης.
Το νομισμα ειναι το καλυτερο γνωστο μετα του νομισματικου μουσειου.

Ταλληρο 44 βγαινει στην λεσχη καλο βερυ φαιν με 8 κατοσταρικα.

Επισης βγαινει για σενα ταλληρο 45 τρυπιο και μπαλωμενο στα 2300.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 07:25:35 πμ »

Ισως Νικο σε αλλους καιρους (πριν τεσσερα χρονακια πισω) να μην καθοταν ουτε μερα απουλητο!!
Με τις διεθνεις πιεσεις που δεχωντε ολοι τελικα ισως τα 40 να ειναι πολλα!!
Αλλα οχι πως δεν τα αξιζει σαν νομισμα!!



ειναι πολλα για σενα που εισαι μπατιρης.
Το νομισμα ειναι το καλυτερο γνωστο μετα του νομισματικου μουσειου.

Ταλληρο 44 βγαινει στην λεσχη καλο βερυ φαιν με 8 κατοσταρικα.

Επισης βγαινει για σενα ταλληρο 45 τρυπιο και μπαλωμενο στα 2300.

Για σενα που δεν εισαι μπατιρης γιατι δεν το παιρνεις μονο μενει απουλητο στον Baldwin ?
Ταληρο VF toy 44 εχω , το πηρα πιστοποιημενο (pcgs)  950 ευρω και εσυ ελεγες οτι το πηρα ακριβα και θα το εβρισκες 450!!
800 εκινηση στην ΠΝΕ ? Ακριβο δεν ειναι? Γιατι δεν το αποδοκιμαζεις αυτο?
Μπαλωμενο στα 2300 σημαινει 2300 πεταμενα στον αερα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 07:42:13 πμ »

εχεις πιασει στην ζωη σου ταλληρο 45 έστω και μπαλωμενο?

Εκφερεις γνωμη οτι του Μπαντουιν οτι ειναι λιγο ακριβο ενω δεν ξερεις.

Ασε ρε Γιωργακη,παρε κανα σκουπιδη απο το εβαυ και περιμενε τον επομενο Μπαμπη να του το χωσεις επι 15 και ασε τα ταλληρα 1845,ειναι σε αλλη στρατοσφαιρα απο αυτη που κινησε.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 07:43:57 πμ »

το ταλληρο που σε πιασανε λαγο με τα 950 που πηρες ειναι φαιν και οχι βερυ φαιν.Βερυ φαιν ειναι αυτο της λεσχης.Καταλαβες Γιωργακη?
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 07:44:31 πμ »

Καλησπερα. Πραγματικα πανεμορφο νομιμσα. Κατα την γνωμη μου, δεν ειναι τοσο το ποσό (για αυτους που το διαθετουν) οσο ειναι η "παγωμενη" αγορα. Ξερω τουλαχιστον 10 ατομα που εχουν τις 42 χιλ. , αμεσα διαθεσιμες, χωρις να στερισουν καποια αλλη δουλεια, αλλα λενε και πολυ σωστα: " Αστο προς το παρων, αστο..." Δεν ειναι οτι δεν υπαρχουν αγοραστες με χρηματα, αλλα δεν ρισκαρουν σε καμια περιπτωση να δεσμευσουν τα λεφτα τους. Ακομη και εγω π.χ. υποθετικα μιλαμε, που δεν εχω υποχρεωσεις ουτε εξοδα διαμονης, ενδυσης, διατροφης, ολος ο μισθος, που με ικανοποιει πολυ με αυτα που ακουω για 400 και 500 ευρω το μηνα δοξα το θεο, μου μενει ολοκληρος, εαν πουλουσα ολα μου τα νομισματα, αυτα που εχω τωρα και με καποια βοηθεια απο τους γονεις μου θα το επαιρνα, λεω και παλι υποθετικα ενας μικροσυλλεκτης της δικης μου ταξης. Αντε και το πηρα, μετα; Ισως να μην εχω σε μεγαλο βαθμο το μικροβιο του συλλεκτη, ισως να ειμαι απο αυτους που λενε Καλυτερα να εμπορευεσαι αυτο που σου αρεσει... ετσι και θα βλεπεις και θα συναλλασεσαι με το ειδος που αγαπας (οποιο και εαν ειναι αυτο) και θα κερδιζεις!  Κλείσιμο ματιού Ο καθενας οπως αγαπα βεβαια ειναι προσωπικη ευχαριστηση του καθενος.. Αλλα αντε και το πηρες..... ;;;;
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 07:50:38 πμ »

το ταλληρο που σε πιασανε λαγο με τα 950 που πηρες ειναι φαιν και οχι βερυ φαιν.Βερυ φαιν ειναι αυτο της λεσχης.Καταλαβες Γιωργακη?

Φαιν ειναι?? ?? ??
Αυτο που βλεπεται ολοι παρακατω ειναι φαιν?? ??
Ο ντηλερ της pcgs λεει οτι η εταιρια που εκθεσιαζει σαν την καλυτερη του κοσμου , που δεν κανει ποτε της λαθη , που εχουν σπουδασει νομισματικη στα καλυτερα πανεπιστημια κτλ κτλ (Γραμμενα εδω μεσα ειναι ολα αυτα)
πιστοποιησε το ταληρο μου σαν vf 35 και το νομισμα ειναι f??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 08:01:08 πμ »

Και Βασιλη? Εβαλα ατομο να σου μιλησει να μην ξεπερνας τα ορια και να προσπαθεις να ( θαψεις ) ειτε ατομα ειτε νομισματα δημοσια με σκοπο να φανεις εσυ καλος , εσυ ο προστατης ολων , εσυ ο μονος καλος πωλητης!!
ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ για τελευταια φορα : Εαν συνεχισεις ετσι η εξοδο σου θα γινει!!
Εχω δωσει πολλες προιδοποιησεις!!
Οτι εχεις κανει σε αλλα φορουμ εδω δεν θα αφησω να γινει!!
Λες και λες για τον Μπαμπη!!
Μηπως εσυ του Μπαμπη δεν του εστειλες ενα ολοκληρο κουτι με πιστοποιημενα και του ζητουσες 8000 ευρω κοντα??
Μηπως ειναι ψεμα οτι οταν σου ειπε οτι δεν τα αγοραζει και οτι θα στα γυρισει πισω η τιμη επεσε δια μαγειας στα 5000 ευρω περιπου??
Προσπαθουσες λοιπον να τον δαγκωσεις γυρω στα 2000-25000 ευρω παραπανω εαν τα καταφερνες??
Να με κρινει ενα ατομο οπως ο Φανης απο την Θεσσαλονικη ο οποιος δεν εχει πουληση τιποτα ποτε εδω μεσα αλλα απεναντιας χαρισε να το δεχτω και να σκυψω το κεφαλι!!
Αλλα να το κανεις εσυ που ξερω πως κινησε και το τι γυρευεις-μαγειρευεις δεν το δεχωμε!!
Προσεξε λοιπον ξανα απο εδω και περα το πως μιλας ειτε σε μενα , ειτε σε αλλους (πχ στις πωλησεις που σηκωνουν διαφορα μελη).
Δεν θα υπαρχει αλλη προιδοποιηση!!!
Τερμα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 01:12:25 μμ »

Χωρίς να γνωρίζω πόσο κάνει το τάλιρο του 45 αλλά με δεδομένο το πόσα κομμάτια σώζονται συν το ότι είναι σε κατάσταση που καλύτερη δεν πρέπει να έχει κανένας εκτός αν είναι κάτοικος Σταδίου - πρώην κατοικίας Ερρίκου , με αυτά λοιπόν τα δεδομένα η τιμή μου φαίνεται άκρως δελεαστική.
Το 50ρκο του 76 πωλήθηκε στον σινκονα 50κ περίπου πριν τρεις μήνες, το 50ρικο!!!!!!!! 182τεμάχια. Ναι, ακυκλοφόρητο αλλα 182. Και δεν είναι το μόνο ακυκλοφόρητο. Το ταλιράκι έχει και λιγότερα κομμάτια κομμάτια, πολύ λιγότερα, και είναι το καλύτερο δυνατό που μπορεις να χεις ή έστω από τα καλύτερα, ας κρατήσουμε και μια πισινή. Μακάρι να τα είχα......Η γνώμη μου και τίποτε άλλο.
Γενικώς κρίνω από την σπανιότητα, σε σχέση με άλλα νομίσματα παρόμοιας ζήτησης που γνωρίζω πόσο πουλήθηκαν
Πάντως αν το πάρει κάποιος και όταν τελειώσει η κρίση ξαναπουληθει για 65κ δεν θα απορήσω
Βασίλης


Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 01:34:53 μμ »

Το τάληρο του 45 δεν είναι και τόσο σπάνιο όσο φαντάζεστε.  Έχουν εμφανιστεί αρκετά τα τελευταία 3 χρόνια.  Υπάρχουν περισσότερα ταληρα απ´ ότι υπάρχουν δραχμές του 45.
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 05:43:22 μμ »

συνφωνω,εχτες εκανα μια βλακεια,αλλα την διωρθωσα!!!γιαννηςτ.σιγουρα οι τιμες σε αυστηρως ακυκλοφορητα,ειναι μεγαλη,αλλα εχω δει αρκετα εξαιρετικα,και ευτυχως,δεν πουλησα του 45,που νομιζα οτι ειχα δυο του 44!!!ευτυχως ο αγοραστης εδειξε κατανοηση!!!του 44 μαλιστα το εχω αγορασει,απο την πνε σε πολυ καλη τιμη για τοτε!!ακομη και για σημερα!!γιαννηςτ.υγ.σιγουρα το ταλληρο του 1845 ειναι πολυ πιο ακριβο απο του 1844 και ειδικα σε ακυκλοφοητη!!!!ταλληρο του 1844 σε vf,πιστευω οτι δεν ειναι μεγαλη σπανιωτητα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2012, 08:11:36 μμ από giannist » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo