Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 09:46:06 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Φοίνικας 1828  (Αναγνώστηκε 3709 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
antvou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 96


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 29, 2012, 10:11:47 μμ »

Αυτό το νόμισμα http://www.ebay.com/itm/Greece-Ioannis-Kapodistrias-1828-Silver-1-Phoenix-/221061915082?pt=UK_Coins_European_RL&hash=item33785121ca πως το βλέπετε; Γιατί μένει απούλητο τόσο καιρό; Λόγω τιμής;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2012, 08:33:50 μμ από epop » Καταγράφηκε
strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 30, 2012, 01:58:48 πμ »

Φοίνικας του 1928,που τον βρήκες βρε θηρίο;Άπαπααα!!!  Έκπληξη  Έκπληξη  Έκπληξη
3.180 δολάρια είναι πολλά,γι'αυτό και 2 μήνες που το πουλάει,δεν το αγοράζει κανείς.
Εάν δεις και τα άλλα νομίσματά του είναι φαρμακείο,και εκείνα παραμένουν απούλητα εδώ και καιρό.
Αυτά.
Τον πουλάς τον Φοίνικα του 1928;  Γλώσσα  Γλώσσα  Γλώσσα
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 30, 2012, 12:05:49 μμ »

φιλε στρατο 1828,συγνωμη για την παρεμβολη αλλα το ειδα?και ειπα μην εγινε καμμια επανοκοπη κρατικη,το 1928!!!!ελλαδα ειναι αυτη,ολα γινονται!!!.σιγουρα ενας καλος φοινικας πληρωνεται,και αποτελει κοσμημα,για μια συλλογη.αν και δεν αποτελει τρομερη σπανιωτητα,ειδικα σημερα,αν υπαρχει και το απαιτουμενο ποσο!!!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
antvou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 96


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 30, 2012, 01:59:59 μμ »

Για να σας τραβήξω την προσοχή το έγραψα!!! Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Παρακαλώ ας το διορθώσει κάποιος διαχειριστής.
Καταγράφηκε
strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 30, 2012, 02:19:31 μμ »

Έ,ρε τζάμπο που σου χρειάζεται!!!  Γλώσσα  Γλώσσα  Γλώσσα
Ρουφάμε και τα λέμε,λέμε!Ρουφάμε και τα λέμε!!!  Έκπληξη  Έκπληξη  Έκπληξη
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2012, 08:33:30 μμ από epop » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 09:38:37 πμ »

παντως φιλε στρατο,ο φοινικας της φωτογραφιας αξιζει και με το παραπανω,το εν λογω ποσο!μιλαμε για το πρωτο ελληνικο αργυρο,συνχρονο νομισμα,που πριν λιγα χρονια,(που λεφτα υπηρχαν) πολλοι θα ετρεχαν να προλαβουν,για το συγκεγκριμενο νομισμα.η κριση δυστηχως η ευτυχως?εχει ριξει αρκετα τις τιμες των νομισματων λογω ελλειψεως ρευστου,η ανεχειας.αλλα τα δυσκολα κομματια,η εχουν τραβηχτει απο την αγορα,και οσα βγαινουν,μας φαινονται υπερβολικες οι τιμες?οσο για των πωλητη του νομισματος ειναι απο τους σοβαρωτερους και εμπειρους πωλητες νομισματων,που τουλαχιστον θα εισαι σιγουρος οτι,δεν φταινε οι κινεζοι οταν αγοραζουμε φθηνες ευκαιριες!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 01:42:38 μμ »

Γεια σας.
Φίλε Γιάννη,θα συμφωνήσω μαζί σου,όπως συμφωνώ και σε πολλά γραφόμενά σου,σε πολλά θέματα,ότι είναι ένα από τα σπανιότερα και σε σούπερ κατάσταση το νόμισμα αυτό,γι'αυτό και είναι πολύ ακριβό.
Τώρα για το Ελληνικό νόμισμα σε περίοδο κρίσης,μπορώ να αναφερθώ,και να πω πολλά,και πολλές αλήθειες, αλλά θα βγω εκτός θέματος.Ίσως σε κάποιο άλλο θέμα να τοποθετηθώ.
Τώρα όσον αφορά τον πωλητή,δεν τον γνωρίζω,γιατί είμαι νέος στον συλλεκτικό χώρο,θα συμφωνήσω μαζί σου ότι ειναι απο τους σοβαρότερους και έμπειρους πωλητές νομισμάτων αλλά όπως έγραψα πιο πάνω,ο άνθρωπος είναι φαρμακείο.Και όχι απλά φαρμακείο,αλλά το διορθώνω και λέω ότι είναι εργοστάσιο φαρμάκων!!!
Δες τα άλλα νομίσματα που πουλάει και κρίνε.
http://www.ebay.com/itm/Greece-1930-Five-5-Drachmai-Nickel-/180918685829?pt=UK_Coins_European_RL&hash=item2a1f981085
255 δολάρια αυτό το νόμισμα.Σιγά ρε μεγάλε,τι νομίζεις ότι πουλάς;
KM71.1 Greece 1930 5 Drachmai Nickel, London mint. Gem BU. Uncertified but MS64+ quality.
Και ας βγει και MS64+ πάνω από 100 δολάρια δεν αξίζει.
Και για ένα επίσης πολύ φθηνό νόμισμα...
http://www.ebay.com/itm/Greece-Crete-Prince-George-High-Comisioner-Silver-Five-Drachmai-1901-AU55-/180930073104?pt=UK_Coins_European_RL&hash=item2a2045d210
4.820 δολάρια για αυτό;Δεν λέω σπάνιο και σε τέλεια κατάσταση,αλλά όχι και 4.820!
Θα προτιμούσα το νόμισμα του πέπος μιας και μου αρέσει περισσότερο και το αγόρασε κατιτίς λιγότερο από όσο πουλάει ο μεσιέ!
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=387.45  σελίδα 4,απάντηση 58.
Μπορεί να είναι η κατάσταση του νομίσματος του πέπους ελαφρώς μικρότερη από αυτό του μεσιέ,την οποία θα την συγκρίνετε εσείς,γιατί εσείς είστε γνώστες και έμπειροι συλλέκτες,αλλά εμένα μου αρέσει του πέπους,το οποίο το αγόρασε 1.391 δολάρια και όχι 4.820 δολάρια του μεσιέ!!!
AU-50 vs AU-55..............1.391 δολάρια vs 4.820.
Τα σχόλια δικά σας.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 02:57:44 μμ »

φιλε στρατο,εχεις  δικιο,βαση της σημερινης οικονομικης κρισης,για τις υπερβολικες τιμες του πρωτου.που ομως ειναι εμπορος,αρα ειναι η δουλεια του,ενω ο φιλος ηλιας,το εχει σαν χομπυ,αν και αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να τα δινει τσαμπα.σιγουρα και του ηλια ειναι πανεμορφο και υψηλης καταστασης,ενω το αλλο αν και δεν εχει μεγαλη διαφορα πιστοποιησης,εχει ομως διαφορα!οπως παρατηρησες και της heritage,που ειναι τιμη εκκινησης?χωρις τα υπολοιπα συν,της αγορας του!οσο για το  ταλληρο του 1930,κοιταξε ποσα θα βρεις τετοιας καταστασης ενω σιγουρα μπορεις να βρεις πανεμορφα,αλλα οχι ιδια.εδω για εναν βαθμο πιστοποιησης,μπορει η αξια να μεταβληθει οχι σημαντικα απλως,αλλα ουτε καν να συγκρινεται!στα υψηλης καταστασης νομισματα,οι τιμες ειναι και καπως υποκειμενικες,και ειδικα οι εμποροι δεν σου αφηνουν περιθωρια επιλογης!εδω κοιτα ποσο πουλανε στην ελλαδα,οι πεντε εξι  βασικοι εμποροι,ενα εξαιρετικο ταλληρο κρητικο,η οθωνα.θελεις αιθερα για να συνελθεις απο το σοκ!οπως του γεωργιου του α,οταν ειναι καλο στοιχιζει 40-50 ευρω,μολις φανει σε ενα, λιγο μουστακι που να διακρινεται παραπανω,το λενε πολυ καλο,και απο 50 σου λεει 150-200!σε αυτο ειναι και θεμα υποκειμενικο του καθε συλλεκτη,κανεις δεν υποχρεωνει κανεναν,αλλα μας τρωει και λιγο η μοδα των αριθμων και τελος να τα αποκτησουμε ολα BU.μερικες φορες η δεν γινεται η δεν μπορουμε!εγω προτιμω να παρω ενα ομορφο εξαιρετικο 10,παρα ενα ακυκλοφορητο 1000!ετσι εχει γινει δυστηχως η αγορα,αν παρατηρησεις!σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 03:09:15 μμ »

Στρατο μου επετρεψε μου να πω οτι συμφωνω με τα οσα τελευταια εγραψες μονο για το ταληρακι λονδινου ειδικα απο την στιγμη δε που εχει  αναφερθει οτι βρεθηκαν μασουρια η μασουρι ,δεν θυμαμαι καλα,τα υπολοιπα ειναι αστερια κατα την αποψη μου,τωρα για τις τιμες εγω και αλλοι εχουμε την αποψη πως ο καθε ενας ζητα οσα θελει αρκει να μην ειναι προκλητικες οι τιμες κατα το κοινο αισθημα αντιληψης των περισσοτερων σχετικα,του Ηλια το ταλληρο ειπαμε ειναι καταπληκτικο αλλα στα κρητικα λογο χαραξης ειδικα του εμπροσθοτυπου της κεφαλης το au 55 ειναι σχεδον κορυφη για μενα,δεν ξερω αν ειναι ακριβο,αλλα αξιζει χιλιαρικακια ,τωρα ποσο; ,ας κρινουν και αλλοι
Καταγράφηκε
strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 04:27:32 μμ »

Θα συμφωνήσω μαζί σας,στο ότι ο πωλητής πουλάει όσο γουστάρει.Δικά του είναι τα νομίσματά όσο γουστάρει πουλάει.Δεν έχω πρόβλημα σε αυτό.Δικαίωμά του είναι.Απλώς εγώ δεν θα αγοράσω ποτέ και τίποτα από τον μεσιέ.
Για το τάλιρο του 1930,αυτός ζητάει 255 δολάρια.Ωραία.Λέει ότι είναι ΜΣ-64+.Ας το στείλει για πιστοποίηση.Να χρεωθεί άλλα 45 δολάρια.Μετά θα ζητάει 300 δολάρια.Και λέμε ότι έχει βγει ΜΣ-65.Πολύ ωραία.Αγόρασα πρόσφατα τάλιρο του 1930 σλαμπαρισμένο ΜΣ-65 με 70 ευρώ και 5 ευρώ τα έξοδα αποστολής.75 ευρώ δηλαδή.Τι να μας πει ο μεσιέ λοιπόν.Πάει αυτό.
Στρατάρας vs Μεσιέ = 3-0.Καλώς τα παιδιά,3-0,καλώς τα!Πάρτον κάτω.
Θα συμφωνήσω σε ότι λέτε για καιρό κρίσης.Σε άλλο θέμα,όταν μου δοθεί ευκαιρία,θα τοποθετηθώ.Γιατί έχουμε βγει τελείως εκτός θέματος.
Τώρα όσον αφορά το τάλιρο το Κρητικό.Το ξέρω ότι για το τάδε νόμισμα AU-55 μπορεί να έχει διαφορά σε χιλιάρικα ευρώ με ένα άλλο δείνα νόμισμα που είναι σε  AU-50.Μιλάμε για 2 βαθμίδες κατάστασης.AU-50-53-55.Όπως για το συγκεκριμένο 1.391 δολάρια με 4.820 δολάρια.Δηλαδή 3.429 δολάρια διαφορά.Ας το βάλει ο μεσιέ σε δημοπρασία με 0,99 δολάρια,να δούμε πόσα θα πιάσει.Θα γελάνε και οι πέτρες.
Εσείς είστε οι ειδικοί και οι γνώστες.Μην βλέπετε τις ετικέτες.Δείτε τα νομίσματα και αξιολογείστε τα.
Σε πολλά νομίσματα που πιστοποιήθηκαν και από τις 2 εταιρίες,εσείς το λέτε αυτό στα θέματα που ανοίγετε(γενικά μιλάω)γκρινιάζετε ότι σας υποτίμησαν τα νομίσματα από την τάδε εταιρία,και σε κάποιες άλλες περιπτώσεις χαίρεστε που σας υπερτίμησαν τα νομίσματά σας από την δείνα εταιρία.Από ότι έχω δει σε βίντεο και από τις 2 εταιρίες πιστοποίησης,ποια είναι η διαδικασία πιστοποίησης,που είναι περίπου η ίδια,κάθε εταιρία έχει 10-12 εκτιμητές κατάστασης νομισμάτων,μπορεί και παραπάνω.Να κάνουμε ένα πείραμα.Ας πούμε ότι είναι 12.Βάλτους όλους σε ξεχωριστό δωμάτιο να εκτιμήσουν όλοι το ίδιο νόμισμα.Βάζετε στοίχημα ότι μπορεί να δούμε και 2,ή και παραπάνω διαφορετικές εκτιμήσεις(βαθμούς);Οι άνθρωποι είναι άλα-ντάλον!!!
Βρε,εδώ μέχρι και πλαστά πιστοποιούν,τι να μου πείτε τώρα!!!
Το ίδιο πείραμα γίνεται και εδώ.Βάζει κάποιος ένα νόμισμα που έχει πιστοποιηθεί,να το εκτιμήσετε και δίνετε 5,6 διαφορετικούς βαθμούς.Το ίδιο γίνετε και στις εταιρίες πιστοποίησης.
Παιδιά,σιγά-σιγά να το κλείνουμε εδώ μην φάω και καμιά κίτρινη κάρτα για εκτός θέματος.Δεν θα αναφερθώ ξανά στο θέμα.Ότι είχα να πω,τόπα!Εσείς μπορείτε να σχολιάσετε τα γραφόμενά μου και να τα κρίνετε.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences