Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 01:42:09 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Lei DOUA MII 2000  (Αναγνώστηκε 4609 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
goldman
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 30


ΛΑΤΣΑΤΑ


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 28, 2012, 09:11:15 πμ »

Παιδια καλημερα
Μπορει να μου πει καποιος τη αξια εχει αυτο το χαρτονομισμα?
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 28, 2012, 05:01:30 μμ »

φιλε μου.. το χαρτονομισμα ειναι πολυ φτηνο και στην κατασταση που το εχεις.... αστο....

Το χαρτονομισμα ειναι Ρουμανικο του 1999 και κοπηκε σαν αναμνηστικο κυκλοφοριας!  ηταν για την εκλειψη Ηλιου που θα γινοταν το 2000 αν θυμαμαι καλα, και θα ηταν ορατη απο τη Ρουμανια! πανω στο χαρτονομισμα βλεπεις και την πορεια του ηλιου κατα την εκλειψη... πανω απο την ρουμανια...

Μαλιστα το χαρτονομισμα ειναι το πρωτο καθαρα πολυμερες χαρτονομισμα στην ευρωπη αν θυμαμαι καλα!

η ονομαστικη αξια 2000 λει ειναι με το παλιο νομισματικο συστημα της Ρουμανιας! το 2005 εγινε αλλαγη και τα 10000 λει εγιναν 1 νεο λει... οποτε το χαρτονομισμα σου ανταλλαζοταν (αν ανταλλαζοταν καν...) με 5 μπανι (100 μπανι = 1 λει).

το χαρτονομισμα ειναι πολυ ευκολο και φτηνο! ο κραους το δινει σε very good = 0.30$ Very fine 0.75$ UNCIRCULTATED = 3$... αν τα κανεις σε ευρω... θα καταλαβεις.... 

το δικο σου ειναι πολυ ταλαιπωρημενο.. οποτε....   υποψιν... τα 0.30$ ειναι σχεδον 24 λεπτα του ευρω....


το χαρτονομισμα κοπηκε σε 45 εκατομμυρια τεμαχια και το πρωτο εκατομμυριο που εφερε κωδικο 001Α ηταν στα καθαρα συλλεκτικα, και δινονταν μεσα σε ειδικο φολντερ και το φολντερ ηταν μεσα σε φακελλο της Τραπεζας!

ο κραους εχει το φολντερ στα 12$.... αλλα εγω το εχω παρει και με τον φακελλο που ειναι αρκετα δυσκολο να το βρεις ετσι...., με λιγοτερο απο 2 δολλαρια πριν λιγα χρονια! νομιζω 1.5 δολλαρια..

και τωρα ακομα βρισκεις και το φολντερ πολυ φτηνα.. με 3-4 δολλαρια.. ισως και λιγοτερο (αλλα χωρις και τον φακελλο!), και το απλο χαρτονομισμα που βγηκε στην κυκλοφορια... με λιγοτερο απο 1 ευρω... σε ακυκλοφορητο!

κατι αλλο... στην ρουμανια στα πολυμερ χαρτονομισματα τουλαχιστον... τα 2 πρωτα ψηφια της σειρας..μας λενε την χρονια κοπης... πχ... 053Β.... 123456  μας λεει οτι κοπηκε το (20)05.

μονο σε αυτο το χαρτονομισμα δεν ισχυει αυτο... και εχει 00 ενω κοπηκε το 1999....

Καταγράφηκε
goldman
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 30


ΛΑΤΣΑΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 28, 2012, 08:06:38 μμ »

Σε ευχαριστώ να είσαι καλά φίλε μου.
Καταγράφηκε
Ellinaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 112

SI VIS PACEM PARA BELLUM


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 28, 2012, 08:12:44 μμ »

Καλησπέρα και από εμένα,
και μια πληροφορία εγκυκλοπαιδικού ενδιαφέροντος για το συγκεκριμένο χαρτονόμισμα: το σημείο που υπάρχει ο ήλιος με διαφανές μωβ πλαστικό χρησιμοποιήθηκε για να προστατευτούν τα μάτια κατά την παρατήρηση της Ηλιακής έκλειψης. Προσφέρει παρόμοια προστασία με το σκούρο γυαλί που χρησιμοποιείται στις οξυγονοκολλήσεις.

Ηλίας
Καταγράφηκε
jimse
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 384

End Of An Era


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 28, 2012, 10:08:59 μμ »

Καλησπέρα και από εμένα,
και μια πληροφορία εγκυκλοπαιδικού ενδιαφέροντος για το συγκεκριμένο χαρτονόμισμα: το σημείο που υπάρχει ο ήλιος με διαφανές μωβ πλαστικό χρησιμοποιήθηκε για να προστατευτούν τα μάτια κατά την παρατήρηση της Ηλιακής έκλειψης. Προσφέρει παρόμοια προστασία με το σκούρο γυαλί που χρησιμοποιείται στις οξυγονοκολλήσεις.

Ηλίας


πολυ καλο... και εξυπνο.
Καταγράφηκε

From Wishes To Eternity
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 29, 2012, 03:01:27 πμ »

για να πω την αληθεια.. δεν το ηξερα αυτο και δεν ξερω κι αν αληθευει κιολας..  δεν θα τολμουσα να το ελεγξω ετσι.... και να χασω την οραση μου..... Χαμόγελο

κατι αλλο... η ονομαστικη αξια 2000.... ειναι για τον εορτασμο της χιλιετηριδας...  ετσι με ενα σμπαρο.. εκαναν 3 τριγωνια..  Μεγάλο χαμόγελο και για το millenium, και για την ολικη εκλειψη ηλιου τοτε... αλλα και εφτιαξαν και το πρωτο polymer χαρτονομισμα στην ευρωπη... (γιατι για το πρωτο στον κοσμο... παμε αρκετα πισω... στο 1988, στην αυστραλια...)
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 01:40:32 μμ »

σορρυ... λαθος υπολογισμος... η ανταλλαξιμοτητα του αν περνουσε (δεν περναει πια ουτε ανταλλαζετε ακομα και στην Ρουμανια...) δεν θα ηταν 5 μπανι αλλα 20 μπανι... φυσικα... αυτο ειναι και παλι... 4 λεπτα του ευρω....
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences