Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 01:48:28 πμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 14
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τα νέα αποκτήματα της συλλογής μας !  (Αναγνώστηκε 45166 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Μάιος 09, 2017, 09:56:36 πμ »

Πρωτο μου ποστ σε αυτη την ενοτητα, μια ωραια τετραδα που αποκτησα προσφατα  Χαμόγελο


Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Μάιος 09, 2017, 11:30:45 πμ »

Νατος ο Heretic77 ! .. Το πιστεύεις οτι αυτή την τετράδα την μελετάω και την έχω βάλει και εγώ στο μάτι για να την αγοράσω ?
Έχει γόμα ?
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Μάιος 09, 2017, 11:37:51 πμ »

Μπράβο Δημήτρη,σπέσιαλ !
Και ασφαλώς έχει γόμμα φίλε μου midili και ας μη φαίνεται καλά,ε,δεν νομίζω να μας το δειχνε ο Δ.αν ήταν ''πλυμμένο'',απλά το δείχνει για να δούμε ότι δεν έχει σαρνιέρα και ότι τα ''αγαθά κόποις κτόνται'' Χαμόγελο
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Μάιος 09, 2017, 12:20:01 μμ »

Εχει μια στην καινουρια δημοπρασια του Καραμιτς τον Ιουνιο. 180 συν προμηθεια φυσικα.
Βεβαια εχει γομμα, φαινονται τα χαρακτηριστικα σπασιματα στην πισω φωτο , την πηρα λιγο με διαγωνια ληψη γιατι φαινοταν η σκια απο τη φωτογραφικη μηχανη.
Ειναι ωραιο κομματι, μου λειπουν παρα πολλα βεβαια, σιγα σιγα θα τα καταφερουμε Χαμόγελο Ευχαριστω για τα καλα λογια!
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Μάιος 09, 2017, 12:40:37 μμ »

Και πολύ καλά την πήρες αφού το μεμονωμένο ,αναλόγως την οδόντωση{το δικό σου υποθέτω θα είναι 11.1/2}κάνει κάπου 200ε?,βάλε και την υπεραξία της παλιάς τετράδας....

Εν το μεταξύ μου έβαλε ιδέα ο φίλος μου midili να ανοίξουμε μια κουβέντα,με κάποιο καινούργιο τόπικ,για τις γόμμες !Η περίοδος 1924-1951 έχει τρομακτική ποικιλία και θέλει πολύ μεγάλη προσοχη για τυχόν αναγομμαρίσματα,τα ιχνη σαρνιέρας,τους πόρους των χαρτιών,τις κακές γόμμες,χρωματισμοί ,παρα πολλά γιατι μιλάμε για ένα γραμμ που κάνει ,ας πούμε ,το 7δρχ μυθολογικό 85ε και με προβληματική γόμμα 6ε...
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Μάιος 09, 2017, 12:41:09 μμ »

Εχει μια στην καινουρια δημοπρασια του Καραμιτς τον Ιουνιο. 180 συν προμηθεια φυσικα.
Αγαπητέ heretic77 επειδή αναφέρθηκες σε τιμή αν θέλεις πές μας πόσο το πήρες και απο πού Χαμόγελο
Και για την οδόντωση αν είναι 11 1/2 γιατί υπάρχει μεγάλη διαφοροποίηση στις τιμές
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #96 στις: Μάιος 09, 2017, 12:44:47 μμ »

Γιατι GSHH ? Της εφορίας εισαι ?  Σαρκασμός
Η αλήθεια είναι οτι αυτό το γραμματόσημο είναι ακριβό και πολύ εμπορικό. Και εγώ μόνο τετράδα θα το αγόραζα ..
 
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #97 στις: Μάιος 09, 2017, 12:46:58 μμ »

Γιατι GSHH ? Της εφορίας εισαι ?  Σαρκασμός
Η αλήθεια είναι οτι αυτό το γραμματόσημο είναι ακριβό και πολύ εμπορικό. Και εγώ μόνο τετράδα θα το αγόραζα ..
 

Εγώ το έχω μονό δεξί πλάι φύλλου και είναι μιά χαρά.Αν θέλετε το ανεβάζω το βράδυ Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Μάιος 09, 2017, 01:14:11 μμ »

https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=580&lot=469835

Οσοι το θελουν, παρομοιο με ιδια τιμη βγαινει και στην δημοπρασια του Ιουνιου οπως ειπα κ πριν Χαμόγελο
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Μάιος 09, 2017, 01:24:10 μμ »

https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=580&lot=469835
Οσοι το θελουν, παρομοιο με ιδια τιμη βγαινει και στην δημοπρασια του Ιουνιου οπως ειπα κ πριν Χαμόγελο

heretic-heraldic σας μπέρδεψα Χαμόγελο
Νόμιζα οτι ήταν απο ebay η αγορά και ήθελα να κάνω σύγκριση,τώρα που σκέφτομαι το να μπώ και εκεί Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Μάιος 09, 2017, 02:05:08 μμ »

μιας και το θεμα ειναι 'τα νεα μας αποκτηματα', ας ανεβασω και εγω ενα σημερινο αποκτημα..οχι του βεληνεκους των παραπανω ποστ αλλα συμπαθητικο και για μενα πολυ ιδιαιτερο! Χαμόγελο

επισης ειμαι σε αναζητηση και για ενα φυλλο του 1972 με την εορτινη φορεσια των μεγαρων.ο LHH γνωριζει.. Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #101 στις: Μάιος 09, 2017, 02:22:10 μμ »

μιας και το θεμα ειναι 'τα νεα μας αποκτηματα', ας ανεβασω και εγω ενα σημερινο αποκτημα..οχι του βεληνεκους των παραπανω ποστ αλλα συμπαθητικο και για μενα πολυ ιδιαιτερο! Χαμόγελο

επισης ειμαι σε αναζητηση και για ενα φυλλο του 1972 με την εορτινη φορεσια των μεγαρων.ο LHH γνωριζει.. Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο

Kostakis88   join the club!
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Μάιος 09, 2017, 02:28:19 μμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
ευχαριστω για την υποδοχη παιδια!αν και εχω πολυ ψωμι να φαω για να σας φτασω,ειτε σε συλλογη ειτε σε γνωσεις..σιγα σιγα..επειδη ασχολουμαι με ολα τα ειδη συλλεκτικων (εκτος τηλεκαρτας ακομα),δεν μπορω να βαλω μια σειρα στο τι θα κλεινω και παω αναλογα τα κεφια μου...βεβαια,αν ταιριαξει,θα ηθελα να συμμετεχεις και εσυ σε μια συναντηση που σκεφτομαι με τον πανο ωστε να συζητησουμε καποια πραγματα περι φιλοτελισμου.φυσικα ευπροσδεκτοι ειναι και οσοι θελουν..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Μάιος 09, 2017, 02:31:21 μμ »

Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
αν ταιριαξει,θα ηθελα να συμμετεχεις και εσυ σε μια συναντηση που σκεφτομαι με τον πανο ωστε να συζητησουμε καποια πραγματα περι φιλοτελισμου.φυσικα ευπροσδεκτοι ειναι και οσοι θελουν..

Πάντα ανοικτός σε προσκλήσεις-προκλήσεις Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #104 στις: Μάιος 10, 2017, 06:57:49 πμ »

Ο παραλήπτης (και αρκετά πιθανό και αποστολέας) Στάμος (Σταμάτης) Γλύκας του φακέλου από Ηράκλειο προς Χίο ήταν διευθυντής της Παιδαγωγικής Ακαδημίας Ηρακλείου και δημιουργός πολλών ανάλογων φιλοτελικών κατασκευασμάτων της εποχής. Θεωρείται ο πρώτος εμπνευστής της ιδέας της εισαγωγής του φιλοτελισμού στα σχολεία ενώ υπήρξε σύμβουλος και αργότερα Πρόεδρος της Φ. Ε. Ηρακλείου Κρήτης. (Η γιαγιά μου υπήρξε μαθήτρια του).


Και εδώ φαίνεται ξεκάθαρα και μέσα απο το πολύ ωραία θέμaτα του Νίκου{helios} πως ταχυδρομούσε φιλοτελιστής προς φιλοτελιστή και μάλλον γι'αυτο τόσα γραμμ.στους φακέλλους.
Κάτι που θα έκανα και εγώ αν σας ταχυδρομούσα κάτι,το έκαναν και παλιά οι έμποροι με την αποστολή καταλόγων,φανταστήτε έχω μεγάλο φάκελλο απο τον Βλαστό του 2001 με μέσα στα πολλά γραμμ είχε βάλει και Παπανικολάου του 1973 !


Πάνο, ο Σταμάτης στέλνει ευχές σε συγγενή του στην Χίο (Γεώργιο Γλύκα) και τον προτρέπει να φροντίσει για σφραγίδα αφίξεως, όπως και έγινε.

"Φρόντισε να σφραγισθεί με σφραγίδα Χίου αφίξεως αριστερά της δ/νσεως (του ονόματος σου δηλαδή...)"

Πηγή:
http://www.ebay.com/itm/1939-First-Flight-card-Greece-Irakleio-Candia-Crete-to-Chio-Hios-via-Athens-/122487091782?hash=item1c84ccb246:g:VaoAAOSw42JZBXLt
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 14
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences