Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 08:05:31 πμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ελληνικά νομίσματα  (Αναγνώστηκε 17610 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
zafeiris1988
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 599



Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Μάρτιος 05, 2017, 04:55:06 μμ »

Ερωτηση. Για νομισματα μικρης αξιας οπως τα συγκεκριμένα  η εκτιμηση της τιμης γινεται με βαση το ποσο πουλιουνται στους παγκους? Γιατι πολλες φορες , υστερα απο καποια εκτιμηση, εχω πιασει τον εαυτο μου να αναρωτιεται : " Ο ταδε εκτιμητης που τα βρισκει τοσο φθηνα? " θελω να πω οτι η καποιες εκτιμησεις υπερβαλουν ως προς το χαμηλο κοστος του νομισματος η εγω δεν κανω καλη εερευνα αγορας. Η και τα δυο Γλώσσα
Καταγράφηκε

τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Μάρτιος 05, 2017, 05:25:14 μμ »

Για νομισματα χαμηλης αξιας οπως λες,δεν υπαρχει καν λογος συζητησης για το αν κανουν 30-40-50 λεπτα το κομματι.επισης,ο καθε ενας δινει μια τιμη εκτιμησεις συμφωνα με τα δικα του δεδομενα.αυτα τα δεδομενα ειναι η τιμη που βρισκει να πωλουνται,οι τιμες της πιατσας,κλεισμενες αγοραπωλησιες.τωρα για χαμηλες τιμες ειναι αναξιο λογου για νομισματα του κιλου.αν μιλουσαμε για ενα νομισμα αξιας 100 ευρω να το συζηταγαμε αν κανει 100 η 150 η 200. Τωρα να συζητησουμε αν ενα νομισμα κανει 30-45-60 λεπτα (ιδια προσαυξηση) το θεωρω ανουσιο.
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Μάρτιος 06, 2017, 01:01:51 πμ »

Λόγω σ/κ επανέρχομαι τώρα, έχοντας διαβάσει διάφορες παρεμβάσεις, κάποιες εκ των οποίων ( τύπου "σε συμπαθώ και τα φούσκωσα" ή άλλες σχετικές με ...μενού) θα αφήσω ασχολίαστες και απαντώντας- άνευ ουδεμίας διάθεσης λόγω του γενικότερου κλίματος- για τις ανάγκες του διαλόγου μόνο στον Corvus και αυτο διότι μου απευθύνθηκε σοβαρότατα. θεωρώ όμως ότι υπέπεσε στο ατόπημα να μου παρουσιάσει στην επιχειρηματολογία του μόνο την πρώτη και την τελευταία εκτίμηση, εξάγοντας και τα ανάλογα συμπεράσματα και προσπερνώντας τις υπόλοιπες. Δεν θα καθήσω να παραθέσω ο,τι είχαν πει οι προηγούμενοι, ας τα διαβάσει κι ας βγάλει άκρη ποια νομίσματα έχουν αξία κ ποιου ύψους  για τον καθένα φορουμίστα με βάση τα όσα ειπώθηκαν.
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
corvus
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 241

The Empire is Law. The Law is sacred.


Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Μάρτιος 06, 2017, 01:55:11 πμ »

Πραγματι εβαλα μονο αυτες σε οσα εγραψα, καποιες τις παρελειψα. Ορισμενες εδιναν μια σουμα μονο, αλλες εδιναν γενικες πληροφοριες, καποιες μου διεφυγαν και τις αφησα εκτος.

Συνονοματε moderator, δες ομως εδω τι γινεται, που ο φιλος μας εχει 15 τετοια νομισματα, και δεν μπορει να βγει ακρη αν τα νομισματα ολα μαζι σαν πακετο εχουν 2 ευρω το κιλο ή με ομοιες τυχαιες τιμες που αναφερεις σαν αντιπαραδειγμα να πω 2-5-8 ευρω.
Καταγράφηκε

Long forgotten, forged anew
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences