Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 03:24:29 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ακυκλοφόρητα από Β.Κορέα  (Αναγνώστηκε 13791 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 17, 2017, 02:20:07 μμ »

Οτι κ να λετε εγω αν και δεν μαζευω χαρτονομισματα θελω ναχω εστω ενα απο αυτα.
ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ
Αν ο φιλος η καποιος αλλος εχει παρακαλω να μου στειλει πμ
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 17, 2017, 02:21:14 μμ »

δεν πηγαινε στο τελευταιο σχολιο σου douglas
Πηγαινε γενικα στην τροπη που πηρε η συζητηση στην τελευταια σελιδα
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 17, 2017, 02:54:50 μμ »

Αυτός ο ορισμός καλός μου φαίνεται.

https://en.wikipedia.org/wiki/Border

Borders are geographic boundaries of political entities or legal jurisdictions, such as governments, sovereign states, federated states, and other subnational entities. Some borders—such as a state's internal administrative border, or inter-state borders within the Schengen Area—are often open and completely unguarded. Other borders are partially or fully controlled, and may be crossed legally only at designated border checkpoints and border zones may be controlled. Mostly contentious, borders may even foster the setting up of buffer zones.

Θα προσθέσω και αυτό:
http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%BF%CF%81%CE%BF&dq=

----------------------------

Με τον DW θα παίξουμε την κολοκυθιά, με τους Σταλινικούς την "συνεννόηση τσιμέντο".

@dsp Πολιτική μπορεί να είναι, αλλά... "συζήτηση" σίγουρα δεν είναι. :-)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 17, 2017, 03:26:09 μμ από sac » Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 17, 2017, 03:17:52 μμ »

σενγκεν often open για ποιους?αυτο ειναι τσιμεντο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
douglas αυτο που ειπες για να μπει η κατασταση σε μια ταξη εκει ειναι η ουσια για να ξεκινησει κατι αλλα εκει πρεπει να χεις και εξουσια ...ειδες τι εγινε στην παρισινη..ναι οκ θελει πολλες σελιδες και ωρες..
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 17, 2017, 03:29:17 μμ »

σενγκεν often open για ποιους?αυτο ειναι τσιμεντο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Ο ορισμός του συνόρου είναι η πρώτη πρόταση. Τα υπόλοιπα είναι συμπληρωματικά και τα άφησα σχετικά με τον λανθασμένο ορισμό του DW.
Αυτό ακριβώς είναι το τσιμέντο. :-)

---------------------

Θα σου δώσω και ένα παράδειγμα από τη δουλειά σου:

Στον ορισμό της πίτσας μπορεί κάποιος να συμπληρώσει ότι παραδοσιακά η πίτσα τρώγεται με τα χέρια.

Συνεννόηση τσιμέντο είναι αν κολλήσουμε στον αν η πίτσα τρώγεται με τα χέρια ή με μαχαίρι και πηρούνι.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 18, 2017, 02:04:34 πμ »

Ο ορισμός του συνόρου είναι η πρώτη πρόταση. Τα υπόλοιπα είναι συμπληρωματικά και τα άφησα σχετικά με τον λανθασμένο ορισμό του DW.



Στον ορισμό της πίτσας μπορεί κάποιος να συμπληρώσει ότι παραδοσιακά η πίτσα τρώγεται με τα χέρια.
Συνεννόηση τσιμέντο είναι αν κολλήσουμε στον αν η πίτσα τρώγεται με τα χέρια ή με μαχαίρι και πηρούνι.

Λοιπόν αφού θέλεις να το συνεχίσουμε, να το συνεχίσουμε.
Πρώτα (και για να τελειώνουμε με το γλωσσολογικό) σου βάζω εδώ από κάτω 3 εικόνες που είναι α) ο ορισμός του συνόρου από 2 Ελληνικά λεξικά, β) ο ορισμός από το Oxford και για τις δυο λέξεις (border & frontier) και γ) η μετάφραση από το Penguin και για τις δυο.
Πάνω σ' αυτά, δε νομίζω να έχουμε κάτι να μοιράσουμε, αυτά είναι και τέλος. Αν τα ίδια λέει και η Wiki, με γεια της με χαρά της - δε θα φέρω αντίρρηση.

Πάμε τώρα στη δικιά μου έννοια. Είπα (ή μάλλον έγραψα - επί λέξει) :

Παράθεση
Όταν ήμουν νέος μαθαίναμε ότι τα "σύνορα" της χώρας μας την ξεχωρίζουν από τις άλλες, γειτονικές χώρες, ότι έχουμε το στρατό μας για να φυλάει αυτά τα σύνορα, και αν κάποιος ήθελε να μπει στη χώρα μας έπρεπε να πάει στα ειδικά σημεία εισόδου (αεροδρόμιο, λιμάνι, συνοριακός σταθμός κλπ) και να μπει από κει. Αν προσπαθούσε να μπει από το βουνό ή κολυμπώντας, είχε κάποιες πιθανότητες να το πετύχει, αλλά ήταν τόσο μικρές που σχεδόν κανείς δεν το αποφάσιζε.
Αυτή η έννοια των "συνόρων" δεν υπάρχει πια.

Πες μου λοιπόν τα εξής:
α) Που και γιατί η ανωτέρω έννοια έρχεται σε αντίθεση με τους ορισμούς των λεξικών. Δηλαδή είναι "λανθασμένη", όπως είπες.
β) Αν όταν ήσουν κι εσύ νέος (ή αν είσαι και τώρα, τώρα), η δικιά σου έννοια συμβαδίζει με την ανωτέρω δικιά μου (την τότε). Ή αν δεν συμβαδίζει. Αν δηλαδή εσύ κάτι άλλο έχεις μάθει για την έννοια του "σύνορο χώρας".
γ) Αν συμφωνείς με την τελευταία μου πρόταση (τη bold): Ότι δηλαδή αυτή η έννοια των συνόρων δεν υπάρχει πια. Η έννοια "Τα επίσημα αναγνωρισμένα όρια της εδαφικής κυριαρχίας ενός κράτους" που την γράφει το λεξικό και τα οποία (το επεκτείνω) το κράτος μπορεί να τα "κλείσει" αν για κάποιο λόγο κρίνει ότι πρέπει, δεν ισχύει. Δεν μπορεί πια να τα κλείσει (χρησιμοποιώντας το στρατό του γι' αυτό το σκοπό).
δ) Αν τρως την πίτσα σου με το χέρι ή με μαχαιροπήρουνα.


Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 18, 2017, 02:07:18 πμ »

δυο γαιδαροι μαλωνανε σε ξενο αχυρωνα...  Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 18, 2017, 11:37:00 πμ »

(το επεκτείνω)

Το επεκτείνεις μόνος σου με το "έτσι θέλω".
Όπως και ο άλλος επέκτεινε μόνος του την έννοια της "λίρας" σε όλα τα χρυσά νομίσματα (από άγνοια ή από παραδρομή).

Νομίζεις ότι οι λέξεις έχουν χάσει το νόημά τους, γιατί διαπιστώνεις ότι δεν έχουν το νόημα που νόμιζες ότι είχαν ή το νόημα που θα ήθελες να τους δώσεις (ένα νόημα που δεν το είχαν ποτέ).

---------------------

Να κάνει η μάνα...
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 18, 2017, 11:48:47 πμ »

παιδια εγω την πιτσα την τρωγω κ με το χερι κ με το περουνι που λεμε στην χιος μας..καλημερα φιλοι νταγλας κ σακ..βρε σεις το θεμα το διαλυσαμε Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 18, 2017, 02:15:27 μμ »

διαπιστώνεις ότι δεν έχουν το νόημα που νόμιζες ότι είχαν ή το νόημα που θα ήθελες να τους δώσεις (ένα νόημα που δεν το είχαν ποτέ).

Α, εν τάξει.
"Δεν το είχαν ποτέ".

Κατάλαβα.

(Μήπως είσαι τόσο νέος που δεν έχεις πάει ακόμα φαντάρος?)
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 18, 2017, 02:16:52 μμ »

βρε σεις το θεμα το διαλυσαμε

Ντάξει ρε Μάνο, τι άλλο να πούμε για τα χαρτάκια του Κιμ?
Άμα βρω κανένα, θα στο δώκω!
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 18, 2017, 02:46:43 μμ »

Η "συζήτηση" (εντός εισαγωγικών) μου θυμίζει Αστερίξ:
_ Πώς σου φάνηκε η Ελβετία, Οβελίξ;
_ Επίπεδη.

-----------------------

Από την άλλη... θα μπορούσα να απαντήσω: "Έχω υπηρετήσει στον στρατό του Λουξεμβούργου."
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 18, 2017, 03:08:24 μμ από sac » Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 19, 2017, 07:20:53 μμ »

οταν η μονη λυση ειναι ο αρραβωνας...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences