Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 01:50:37 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ακυκλοφόρητα από Β.Κορέα  (Αναγνώστηκε 13830 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 02, 2017, 01:08:30 πμ »

η ΤτΕ πρέπει να διαθέτει εμπορεύματα που δεν αγοράζει κανένας;

Η ΤτΕ αγαπητέ sac δεν είναι εμπορική επιχείρηση, ώστε να δρα με κριτήριο την εμπορικότητα των αντικειμένων που διαχειρίζεται. Είναι θεσμός.
Και σαν τέτοιος υπόκειται σε κανόνες λειτουργίας.
Δεν τους ξέρω, αλλά αν μέσα σ' αυτούς υπάρχει και ένας που λέει "Η τράπεζα διαθέτει συνάλλαγμα για όλες τις αναγνωρισμένες χώρες" θα έπρεπε να έχει ένα (μικρό έστω - γιατί όπως λες δεν υπάρχει ζήτηση) απόθεμα.

Δεν θα πάθαιναν τίποτα αν το είχαν.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 02, 2017, 02:26:00 πμ »

Αν υπάρχει κανόνας στην ΤτΕ να ψήνουν λουκάνικα, θα έπρεπε να ψήνουν, συμφωνούμε.
Καταγράφηκε
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 02, 2017, 03:52:17 πμ »

μου σβηνει το "κομ.μ.ου.νι.στικη" 

Γράφε το "κομμουniστική", και δε θα στο σβήνει.

Ή κομμουvιστική απλά.
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 17, 2017, 12:31:37 πμ »

Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 17, 2017, 01:06:57 πμ »

Η ΕΣΣΔ είχε τη μεγαλύτερη συμβολή στη συντριβή του φασισμού. Αυτή την ιστορική αλήθεια προσπαθούν να παραχαράξουν σήμερα οι ιμπεριαλιστές (στη φωτογραφία, σοβιετική αφίσα του 1937)η εξομοιωση του φασισμου με τον κομ#####σμο
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 17, 2017, 01:31:19 πμ »

1ο και βασικότερο: Ο κομου.νισμός ΔΕΝ ήταν ιδιοκτησία της ΕΣΣΔ. (Ούτε του ΚΚΕ.) Το σοβιετικό σύστημα είναι ΜΙΑ ΜΟΝΟ άποψη περί κομου.νισμού.
Ο μόνος θεσμός που είχε "πνευματικά δικαιώματα" πάνω στον κομου.νισμό ήταν η Α΄ Διεθνής.

2ο: Ο κρατισμός είναι βασικό συστατικό στοιχείο και των δύο συστημάτων. Ότι πολέμησαν μεταξύ τους δεν αποδεικνύει το αντίθετο.

Και για να μπω στην ουσία, έβαλα το σκίτσο του Αρκά ακριβώς γιατί πιστεύω ότι οι Έλληνες έχουν μπερδέψει τα μπούτια τους σε πολλά πράγματα. Μας διακρίνει ένας χαρακτηριστικότατος κρατισμός που (κατά τη γνώμη μου) δεν έχει ούτε δεξιά ούτε αριστερή προέλευση.

Παράδειγμα: Όταν έγινε ό,τι έγινε στη Φουκουσίμα, δεν ακούστηκε κανένας να λέει στα Ιαπωνικά "Πού είναι το κράτος, τι κάνει η κυβέρνηση" κλπ...

---------------------

ΥΓ. Ακόμα χαφιέδες ψάχνετε;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 17, 2017, 01:44:56 πμ από sac » Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 17, 2017, 03:19:51 πμ »

Μην παίζετε με τις λέξεις, και για να το πω κι αλλιώς, μην την πατάτε οχυρωνόμενοι ή επιτιθέμενοι στοιχισμένοι πίσω από λέξεις που έχουν χάσει πια το νόημα τους.
-Κομμoυνισμός
-Εθνικισμός
-Φασισμός
-Καπιταλισμός
-Σοσιαλισμός
-Εθνικοσοσιαλισμός
-Δημοκρατία
-Φιλελευθερισμός
-Νεοφιλελευθερισμός
-Κίνημα
-Κόμμα
-Παράταξη
και ένα σωρός άλλες δεν σημαίνουν τίποτα.

Δεν ξέρω αν κι άλλες το έχουν χάσει, και ελπίζω ότι δεν. Π.χ. η λέξη "σύνορα":
Όταν ήμουν νέος (τώρα δεν είμαι πια) μαθαίναμε ότι τα "σύνορα" της χώρας μας την ξεχωρίζουν από τις άλλες, γειτονικές χώρες, ότι έχουμε το στρατό μας για να φυλάει αυτά τα σύνορα, και αν κάποιος ήθελε να μπει στη χώρα μας έπρεπε να πάει στα ειδικά σημεία εισόδου (αεροδρόμιο, λιμάνι, συνοριακός σταθμός κλπ) και να μπει από κει. Αν προσπαθούσε να μπει από το βουνό ή κολυμπώντας, είχε κάποιες πιθανότητες να το πετύχει, αλλά ήταν τόσο μικρές που σχεδόν κανείς δεν το αποφάσιζε.
Αυτή η έννοια των "συνόρων" δεν υπάρχει πια. Δεν ξέρω αν κάνω λάθος ειδικά γι' αυτό. Και δεν ξέρω (στην περίπτωση που ΔΕΝ κάνω) αν αυτό που συμβαίνει είναι κακό ή καλό.

Για τις προηγούμενες όμως λέξεις, είμαι βέβαιος ότι δε σημαίνουν τίποτα.
Και όσοι τις χρησιμοποιούν το κάνουν για να πείσουν άλλους ότι κάτι σημαντικό είναι αυτό που κάνουν.
Τρίχες. Όλες οι θεωρίες (που έχουν σχέση με την πολιτική) βγήκαν για να βοηθήσουν κάποιους να πάρουν στα χέρια τους την εξουσία, που με τη σειρά της φέρνει στα χέρια τους ισχύ και πλούτο, δηλαδή τους δίνει τη δυνατότητα να ζουν σε βάρος άλλων. Μη παράγοντας οι ίδιοι τίποτα.

Δηλαδή τα πάντα όσα γίνονται και μαθαίνονται (αυτά που ΔΕΝ μαθαίνονται είναι πολύ περισσότερα) έχουν να κάνουν με την κονόμα.
Δηλαδή με τη μεταφορά πλούτου από κάποιους σε κάποιους άλλους.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 17, 2017, 10:59:26 πμ »

Ότι εσύ προσωπικά δεν ξέρεις τους ορισμούς (και τις έννοιες) κάποιων λέξεων, δεν σημαίνει τίποτα.

Η έννοια (και η λέξη) "σύνορα" δεν ορίζεται έτσι. Δηλαδή, "σύνορα" είναι άλλο πράγμα από αυτό που νομίζεις.

Κατά πάσα πιθανότητα και οι άλλες λέξεις έχουν άλλη έννοια από αυτή που νομίζεις εσύ.

edit: Υπάρχει και η wikipedia, που είναι η πρόχειρη λύση για πολλά πράγματα. Δεν είναι πάντα η καλύτερη λύση, αλλά... αξιοποίησέ την όσο μπορείς...

-----------------------------------

Ας προσθέσω και ένα παράδειγμα που με εντυπωσίασε:
Για αρχη, σταματα να αποκαλεις "λιρες" τα χρυσα νομισματα γενικως.
Λιρες (χρυσες) Αγγλιας ειναι μονο τα Βρεττανικα sovereigns, κανενα αλλο.
Ότι υπάρχει κάποιος που αποκαλεί "λίρες" όλα τα χρυσά νομίσματα, δεν σημαίνει ότι η λέξη λίρα "έχει χάσει πια το νόημά της".

(Βάζω το σχόλιο του χάρου, για να μην τον κάνω "βούκινο" τον άνθρωπο, δεν υπάρχει λόγος...)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 17, 2017, 11:30:49 πμ από sac » Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 17, 2017, 11:40:33 πμ »

1ο και βασικότερο: Ο κομου.νισμός ΔΕΝ ήταν ιδιοκτησία της ΕΣΣΔ. (Ούτε του ΚΚΕ.) Το σοβιετικό σύστημα είναι ΜΙΑ ΜΟΝΟ άποψη περί κομου.νισμού.
Ο μόνος θεσμός που είχε "πνευματικά δικαιώματα" πάνω στον κομου.νισμό ήταν η Α΄ Διεθνής.

2ο: Ο κρατισμός είναι βασικό συστατικό στοιχείο και των δύο συστημάτων. Ότι πολέμησαν μεταξύ τους δεν αποδεικνύει το αντίθετο.

Και για να μπω στην ουσία, έβαλα το σκίτσο του Αρκά ακριβώς γιατί πιστεύω ότι οι Έλληνες έχουν μπερδέψει τα μπούτια τους σε πολλά πράγματα. Μας διακρίνει ένας χαρακτηριστικότατος κρατισμός που (κατά τη γνώμη μου) δεν έχει ούτε δεξιά ούτε αριστερή προέλευση.

Παράδειγμα: Όταν έγινε ό,τι έγινε στη Φουκουσίμα, δεν ακούστηκε κανένας να λέει στα Ιαπωνικά "Πού είναι το κράτος, τι κάνει η κυβέρνηση" κλπ...

---------------------

ΥΓ. Ακόμα χαφιέδες ψάχνετε;;;
περι ιδιοκτησιας της λεξης εχει κρινει και κρινει η ιστορια (εκτος αν εισαι αντικο#####στης η' γκεμπελς)ποιος ειναι-ηταν κομ#####στης ..σε τετοια λεξη καπηλεμα,κατοχυρωση και πνευματικα δικαιωματα δεν χωρανε..οσο για το κκε ρωτα τον μιχαλολιακο και τον λαγο που βγαιναν στα καναλια για τα αφεντικα τους τους εφοπλιστες κ.α. και φωναζαν για τα συνδικατα του παμε που τους χαλανε την μανεστρα ..τους διεταξαν να δωσουν λιγο μαρς και σφαξαν τον φυσσα και ξυλοκοπησαν κο#####στες γιατι μετα οι φιλοι τους η τωρινη κυβερνηση δεν θα τους πειραζε...και αυτοι των μονοπωλειων ειναι...αρα ας κρινουμε με τις πραξεις πιοι ειναι κομ#####σται..............και χαφιεδες δεν υπαρχουν.... η' με το κεφαλαιο η' με τους εργατες, ετσι παει.
Οσο αναφορα το κρατος των 2 συστηματων που λες καπιταλισμος(ναζισμος,εθνικοσοσιαλισμος,νεοφιλελε κ.α.)και κο#####σμος στο ενα υπηρχουν οι καπιταλιστες στο αλλο δεν υπαρχουν...
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 17, 2017, 11:53:25 πμ »

douglas εχεις να προτεινεις κατι?...να σιχτιριζω(σακ εχεις να πεις κατι για την λεξη?)και να ριχνω ευθυνες σε αλλους ειναι παρωχημενο πλεον..εκτος αν δεν θες νομους και εξουσια κανενος,δλδ σκεψου την κοινωνια που εχουμε μεγαλωσει ολοι να κανουμε κατι τετοιο(απτο αλφα γρηγορη μεταβαση στο λαμδα)..εδω στο βητα δεν μπορουμε...
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 17, 2017, 11:59:47 πμ »

και οι 2 λενε οτι ειναι κοmmουνισται...multiple choice?οχι η ιστορια κρινει
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 17, 2017, 01:55:28 μμ »

douglas εχεις να προτεινεις κατι?...
Όχι, φίλε μου.
Έτσι δηλαδή, σε μια εξυπναδίτσα μέσα σε 5-10 γραμμές, δεν έχω.

Αν το δεις διαφορετικά, έχω, αλλά θα είναι 500-1.000 πράματα από τα 1.000.000 πράματα που πρέπει να γίνουν για να μπει η κατάσταση σε μια τάξη.
Δυστυχώς, αυτά είναι τα νούμερα. Και με συνθήματα, τα συσσωρευμένα προβλήματα δεν λύνονται.

Θα μπορούσα να επεκταθώ, και να σου δώσω ΕΝΑ (μόνο) παράδειγμα από τις ιδέες που έχω. Αλλά το κείμενο θα τράβαγε ακόμα 30-40 γραμμές, και δε νομίζω ότι κανείς εδώ μέσα έχει διάθεση να διαβάζει τέτοια.


Ότι εσύ προσωπικά δεν ξέρεις τους ορισμούς (και τις έννοιες) κάποιων λέξεων, δεν σημαίνει τίποτα.
Η έννοια (και η λέξη) "σύνορα" δεν ορίζεται έτσι. Δηλαδή, "σύνορα" είναι άλλο πράγμα από αυτό που νομίζεις.
Υπάρχει και η wikipedia
Sac, άσε τη wikipedia, δεν μου προσφέρεις κάτι. Έχω (στη διάθεση μου) καλύτερες πηγές γνώσης απ' αυτήν για να ψάξω να μάθω κάτι, αν δεν το ξέρω.

Αλλά αφού έχεις βγάλει το συμπέρασμα ότι εγώ "δεν ξέρω τους ορισμούς και τις έννοιες κάποιων λέξεων", πες μου εσύ σε παρακαλώ, το ΔΙΚΟ ΣΟΥ ορισμό για τη λέξη σύνορο. Όπως εσύ τον καταλαβαίνεις.
Που ξέρεις? Μπορεί να μάθω και κάτι.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 17, 2017, 01:57:34 μμ »

και οι 2 λενε οτι ειναι κοmmουνισται

Κι εγώ λέω ότι είμαι ο Πάπας της Ρώμης.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 17, 2017, 02:10:52 μμ από Douglas Whittacker » Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 17, 2017, 02:05:48 μμ »

νομιζω ειχαμε πει να μην γινονται πολιτικες συζητησεις ή κανω λαθος ?
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 17, 2017, 02:10:26 μμ »

νομιζω ειχαμε πει να μην γινονται πολιτικες συζητησεις ή κανω λαθος ?

Ούτε ο "Πάπας της Ρώμης", ούτε "τα σύνορα" είναι πολιτικά θέματα, φίλε dsp.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences