Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:53:44 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ατομικά βιβλιάρια Ε.Σ. περιόδου 1936-1941  (Αναγνώστηκε 8686 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 11:47:48 μμ »

Ξεκινάω ένα θέμα για τα ατομικά βιβλιάρια της περιόδου 1936-1941, καθώς έπεσε σχετικά πρόσφατα στα χέρια μου ένα υπόδειγμα διαφορετικό από αυτά που έχει τύχει να δω μέχρι τώρα.

Πρώτο ένα βιβλιάριο ενός στρατιώτη του ΧΙ Συντάγματος Ορειβατικού Πυροβολικού (με έδρα τη Θεσσαλονίκη). Ο στρατιώτης υπηρέτησε το 1937-1939 σαν πυροτεχνίτης σε πυροβόλα Schneider Mle 1919 των 105mm.

Μάλλον το συγκεκριμένο υπόδειγμα είναι το πιο συνηθισμένο. Ενδεικτικά μερικές σελίδες.







Μεταβολές και ποινές.



Αιτιολογίες των ποινών.



Αποτελέσματα βολής.



Μαζί με ένα βιβλιάριο του ΒΕΣΜΑ και ένα της περιόδου του Εμφυλίου. Είναι εμφανής η φθορά στο απλό, χάρτινο εξώφυλλο σε σχέση με τα αντίστοιχα σκληρά των άλλων δυο.

Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 22, 2017, 12:02:14 πμ »

Και το βιβλιάριο του δεύτερου υποδείγματος, με γαλάζιο εξώφυλλο, ελαφρώς μεγαλύτερο σε μέγεθος και διαφορετικό αριθμό και διάταξη σελίδων.

Ανήκε σε έναν ΔΕΑ του Φαρμακευτικού της περιόδου 1937-1938, είναι δηλαδή της ίδιας περιόδου με το προηγούμενο. Δεν πρόκειται όπως φαίνεται για χορήγηση αποκλειστικά σε ΔΕΑ, καθώς μέσα στις σελίδες υπάρχει σχετική πρόβλεψη για τις ειδικότητες στρατιωτών όλων των Όπλων.







Μεταβολές





Ποινές



Αποτελέσματα βολών με διάφορα όπλα.













Και τέλος τα δυο βιβλιάρια μαζί, όπου οι εξωτερικές διαφορές ως προς το χρώμα, το μέγεθος και τη γραμματοσειρά είναι εμφανείς. Όπως προαναφέρθηκε, είναι διαφορετικός τόσο ο αριθμός σελίδων, όσο και η διάταξή τους.

Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 22, 2017, 06:39:23 μμ »

Υπεροχο θεμα.και υπεροχες οι φωτο
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 22, 2017, 09:05:01 μμ »

Πολύ ωραία όντως.
Απο μόνα τους μια ξεχωριστή κατηγορία θα έλεγα  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 19, 2017, 03:17:44 μμ »

Ένα ακόμη βιβλιάριο, του 1939 αυτήν τη φορά. Και πάλι διαφορετικό στο εξώφυλλο από τα άλλα δυο, διαφορετικό και στο μέγεθος, με ίδιο αριθμό σελίδων όμως και διάταξη με το δεύτερο. Το ενδιαφέρον είναι ότι το εσώφυλλο είναι γαλάζιο, ενώ το εξώφυλλο είναι σαν του πρώτου υποδείγματος.

Κάνω μια σκέψη ότι ίσως να ήταν όλα γαλάζια και από τη χρήση ή τη φυσική φθορά του χαρτιού, αυτά να αποχρωματίζονταν.

Το συγκεκριμένο ανήκε σε Λοχία που παρουσιάστηκε αρχικά στο 34ο Σύνταγμα Πεζικού (Αθήνα), αργότερα στο Χ Συνοριακό Τομέα (Αρδέα) και το 28ο Σύνταγμα Πεζικού (Φλώρινα).

















Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 24, 2017, 09:00:10 πμ »

Πολύ ωραία βιβλιάρια Γιώργο (και χρόνια πολλά για τη γιορτή σου).
Θεωρούνται σπάνια; δεν έχω δει πουθενά προς πώληση.
Πλάκα έχει και ο χαρακτηρισμός στις πρώτες βολές, σαν στόχευση : Aπαράδεκτή!!  Σαρκασμός Σαρκασμός Γλώσσα
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 24, 2017, 11:16:04 μμ »

Ευχαριστώ, Στρατή! Κι εσύ ό,τι επιθυμείς!

Το πρώτο που είχα δει ήταν σε αντίγραφο που μου είχε στείλει κάποιος φίλος από Αμερική. Είχε επικοινωνήσει μαζί μου μέσω WAF, όπου είχα ανεβάσει μια φωτογραφία, στην οποία είχε αναγνωρίσει τον πατέρα του! Μου έστειλε αντίγραφα του προπολεμικού βιβλιαρίου του και άλλα έγγραφα από την περίοδο του Εμφυλίου, μαζί με διάφορες φωτογραφίες.

Από τότε έψαχνα ένα, αλλά για χρόνια δεν είχε τύχει να δω κάποιο προς πώληση... Μέχρι ένα εξάμηνο πριν, μέσα στο οποίο βρήκα τρία. Κλασικά εικονογραφημένα θα μου πεις...  Μεγάλο χαμόγελο

Οι τιμές στις οποίες βρίσκονται είναι καλές πάντως, χαρακτηριστικές της ζήτησης των εγγράφων εντός Ελλάδας.

Το παρατήρησες αυτό με την "απαράδεκτη" βολή στα 30 μέτρα, "γονυπετώς επί υποστηρίγματος"...  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 25, 2017, 08:23:53 μμ »

Φοβερή ιστορία !!
Εχω δεί ένα στο ebay αλλά μετά τη ''χαρά'' διάβασα πως έλεγε ''φωτογραφία του βιβλιαρίου'' και έτσι..
Αυτό που ψάχνεις κάτι και δε κάθεται και μετά βρίσκεις διάφορα είναι εκνευριστικό, ειδικά όταν έχει πει
να κάνεις κράτει... Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 21, 2018, 02:58:57 μμ »

Μια επαναφορά του θέματος, καθώς μπόρεσα να βρω κάποια στοιχεία σχετικά με την τύχη του κατόχου του τελευταίου βιβλιαρίου. Από τα αρχεία της ΔΙΣ προκύπτει ότι ο Λοχίας Παντελής Αντώνιος σκοτώθηκε στην Πεστάνη στις 28 Φεβρουαρίου 1941, υπηρετώντας στο 34ο Σύνταγμα Πεζικού.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences