Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 09, 2020, 11:55:05 μμ
Σελίδες: 1 ... 28 29 [30]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τάληρα της συλλογής μου  (Αναγνώστηκε 46202 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
dsp
όταν μιλάω ως συντονιστής το δηλώνω ότι είμαι
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« Απάντηση #435 στις: Μάρτιος 24, 2020, 05:36:44 μμ »

Ο παππούς μου (πατέρας μεριά) ήταν αμερικανός πολίτης που ήρθε στην Ελλάδα το 1912 για να βοηθήσει στους Βαλκανικούς πολέμους. Τα ελληνικά του λιγοστά, πολέμησε, επέζησε, παρασημοφορήθηκε, παντρεύτηκε και έκανε 6 παιδιά. Έτσι από τον φιλελληνισμό του παππού μου γεννήθηκα και εγώ......

αυτον τον παππου που λες τον θεωρω πιο ελληνα απο τους μισους που δηλωνουν ετσι
γτ ετσι το παω εγω στο μυαλο μου τλχστν, οπως παλια στην ρωμαϊκη αυτοκρατορια που συζηταμε εδω, και οχι οπως λενε μερικοι μερικοι τωρα. ελληνας(ρωμιος) δηλωνεις και ζεις ως τετοιος για να εισαι, δε γεννιεσαι
αυτα τλχστν οσο ειχαμε αξιοζηλευτο πολιτισμο και ιδανικα
τωρα πια εχω και γω τις αμφιβολιες μου
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2020, 05:39:42 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
malef13
Αργυρό μέλος
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« Απάντηση #436 στις: Μάρτιος 24, 2020, 06:11:18 μμ »

Μια παρατήρηση τμήμα, των Σφακιών είχαν και οι Μελισσινοί όπως και τμήμα της επαρχίας Σελίνου.

δυστυχως ειχα βρει καπου καποια γενεαλογικα, γτ πολλες φορες αλλαζε το "επωνυμο" και εμπαινε ονομα ή παρατσουκλι και "χωριζοτανε" η γενια σε δεντρα, αλλα ειχα κρατησει μονο αυτα που μ ενοιαζαν και οχι τους μελισσηνους

λιγα πραγματα που βρηκα σε μια ιστοσελιδα που ειχα κρατησει :

μελισσηνοι εκ μερους της μονης Αγ Ρωμανου

ανδρεας, δημητριος, βασιελειος, θεοδωρος, κοσμας, παντολεων, ιωαννης, δαμιανος, ρωμανος
η οικογενια εδωσε τους αρχηγους της επαναστασης του 1230 εναντιον των βενετσιανων , ενω απο τον κλαδο της στην νικαια προερχονταν ο αλεξιος στρατηγοπουλος (με τ ονομα συμπληρωνω εγω) που ανακατελαβε το 1261 την κωνσταντινουπολη απο τους φραγκους

αι επαρχιαια και γονικα των ανωθεν 12
παρουσιασθηκαν εμου
μπλα μπλα μπλα
ο εντιμος και ευγενης αρχων κυριος Θεοδωρος ο μελισσηνος υιος του κυριου Ανδρεου με τους αδερφους του.
μπλα μπλα μπλα
και εδοθησαν τα μεριδια
μπλα μπλα μπλα
οι δε αρχοντες και στρατιωται μελισσηνοι να εχουν ταις μεριδες και τα συνορα αυτων απο του πετρου το ποταμι εως του αλμυρου το ποταμι να εβγη τας λιβαδας και χαλεπας εως τα ασκυφια να γυρισει εις τα συνορα του βαμενου ποταμου
μπλα μπλα μπλα

ΥΓ: συμπληρωνω εγω: μην πας τωρα και τσακωθεις για το χωραφι στα συνορα του βαμμενου ποταμου, εχουν περασει χρονια, ξεχνα το, μην το χω και στη συνειδηση μου.  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Τα συγκεκριμένα τα έχω όλα καταγεγραμμένα. Και τις τοποθεσίες και τα ονόματα. Και τον κύκλο από πίσω. Συγκεκριμένα από την Φρυγία. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η μετέπειτα πορεία στην Κρήτη. Έχω βρει και μερικά επίθετα που άλλαξαν από μελλισινούς σε κάτι παραπλήσιο κλπ.κλπ. εκ των οποίων είναι και το δικό μου. Να δούμε τι έχει να μας πει και ο thaler μπας και προσθέσω τίποτα άλλο γιατί ψάχνω πολύ με λίγο αποτέλεσμα όμως.
Καταγράφηκε

dsp
Συντονιστής
Χρυσό μέλος

Προφίλ WWW
« Απάντηση #437 στις: Μάρτιος 24, 2020, 07:03:09 μμ »

δειτε τωρα πως κολλησε, εδω που βρηκα στο wiki, το θεμα που ανοιξε ο malef με αυτα που λεγαμε πριν
(@malef αμα βρω τπτ για την συνεχεια κρητη εκει που ειχα κρατησει και τα "δικα μου" θα το αναρτησω εδω)

"Τον 13ο αιώνα αναφέρεται κλάδος της οικογένειας στην Μαγνησία με αρχηγό της τον Νικόλαο. Γιος του ήταν ο τοπάρχης της Δημητριάδας, Κωνσταντίνος, με τη σύζυγό του Άννα Μελισσηνή και ο επίσης τοπάρχης και γιος του Νικόλαος (1255-1275)[25]. Επόμενοι τοπάρχες ήταν οι Ιωάννης (1275-1285) γιος του Νικολάου, ο Γαβριήλ (1285-1318) γιος του Ιωάννη, ο Στέφανος (1318-1333) γιος του Γαβριήλ [26]. Ο Στέφανος παντρεύτηκε την αδελφή του Ότο Δενόβελ (Odo de Novelles) ενός από τους αρχηγούς της Καταλανικής Εταιρείας, ήταν ο γενάρχης του Οίκου των Μελισσηνών-Νόβε
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2020, 07:04:22 μμ από dsp » Καταγράφηκε

thaler
Αργυρό μέλος

Φύλο: Άντρας

Προφίλ
« Απάντηση #438 στις: Μάρτιος 24, 2020, 07:56:36 μμ »

Φίλε malef13 και dsp, διαβάστε το βιβλίο "Η ιστορία της Κρητικής Επαναστάσεως. Εκεί έχει αρκετά στοιχεία τόσο για τους Σκορδίλους όσο και για τους Μελισσινούς.

http://www.apostoliki-diakonia.gr/gr_main/catehism/theologia_zoi/category_lib/Afieromata/Eikosiena/text1821/Ιστορία%20της%20Κρητικής%20Επαναστάσεως1821-1866-1888,%20Τηλεμάχου%20Μ.%20Τσιχλάκη.pdf

Επίσης, αρκετές πληροφορίες και βιβλιογραφία μπορείτε να βρείτε εδώ:
http://agonaskritis.gr/τα-12-αρχοντόπουλα-της-κρήτης-μύθος-και/

Υπάρχει και ένα βιβλίο:
https://catalogue.nlg.gr/Record/b.302463

Επίσης η παρακάτω εργασία (δες σελ. 65 για βιβλιογραφία):
http://ikee.lib.auth.gr/record/113686/files/Binder1.pdf

Τέλος υπάρχουν αρκετές πληροφορίες στο έργο του Θοδωρή Παπαδέρου "Τοπωνύμια Κρήτης" (επισυνάπτω το έργο).

Καταγράφηκε
thaler
Αργυρό μέλος

Προφίλ
« Απάντηση #439 στις: Μάρτιος 24, 2020, 07:59:10 μμ »

Βρε dsp για ψάξε μπας και έχεις κληρονομιά στη Γαλλία κανένα κάστρο και δεν το ξέρεις?  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
dsp
Συντονιστής
Χρυσό μέλος

Προφίλ WWW
« Απάντηση #440 στις: Μάρτιος 24, 2020, 09:21:25 μμ »

Βρε dsp για ψάξε μπας και έχεις κληρονομιά στη Γαλλία κανένα κάστρο και δεν το ξέρεις?  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

μπα, ενα στην παρο ειχα μονο αλλα μου το φαγανε στη μεταπολιτευση

να σε πω, το pdf κατι εχει και δεν ανοιγει, ελπιζω οχι κορωνοϊο

και γενικα και τα λινκ που εβαλες για τσεκαρε τα λιγο, δεν θελω να τα πειραξω εγω, αλλα μονο το λινκ για το βιβλιο και η εργασια μου ανοιγουν
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2020, 09:24:34 μμ από dsp » Καταγράφηκε

thaler
Αργυρό μέλος

Προφίλ
« Απάντηση #441 στις: Μάρτιος 25, 2020, 12:02:09 πμ »

Αυτό εμένα μου ανοίγει.

http://agonaskritis.gr/τα-12-αρχοντόπουλα-της-κρήτης-μύθος-και/

Και αυτό μου ανοίγει (κάν' το αντιγραφή και επικόλληση αρκετές φορές στο google επάνω γιατί κι εμένα δεν μου ανοίγει με την πρώτη)

http://www.apostoliki-diakonia.gr/gr_main/catehism/theologia_zoi/category_lib/Afieromata/Eikosiena/text1821/Ιστορία%20της%20Κρητικής%20Επαναστάσεως1821-1866-1888,%20Τηλεμάχου%20Μ.%20Τσιχλάκη.pdf

Τα άλλα δύο, το βιβλίο και η εργασία είπες πως ανοίγουν.

Όσο για το έργο που επισυνάπτω, εμένα μου ανοίγει αλλά φαίνεται πως είναι προστατευμένο και δεν μπορείτε να το ανοίξετε. Πρόκειται για την διπλωματική εργασία του Ιωάννη Φαντάκη με τίτλο "Οι οικισμοί της Κρήτης κατά την Β΄ Βυζαντινή περίοδο". Αν μπορείς βρες την εργασία στο ιντερνετ. Θα προσπαθήσω κι εγώ να του αλλάξω μορφή ώστε να το στείλω.
Καταγράφηκε
dsp
Συντονιστής
Χρυσό μέλος

Προφίλ WWW
« Απάντηση #442 στις: Μάρτιος 25, 2020, 12:10:14 πμ »

αυτο στο αποστολικη-διακονια παει να ανοιξει αλλα πεφτει
ε, μπηκαμε ολοι μαζι και ειχανε καιρο να δουνε κοσμο και πρεπει να ετοιμασουνε τσιπουρακι και λουκουμακι και στο ενδιαμεσο το κρασαραμε το σάιτ φαινεται

απντέιτ: οκ το καταφερα και κατεβηκε κι αυτο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 25, 2020, 12:20:03 πμ από dsp » Καταγράφηκε

thaler
Αργυρό μέλος

Προφίλ
« Απάντηση #443 στις: Μάρτιος 25, 2020, 01:36:08 πμ »

Παράθεση
ο τοτε ντοπιος κοσμος εφτασε σε σημειο να μην τον νοιαζει πια ποιος τον εχει κατακτησει, μιας και ολοι λιγο πολυ ηταν τα ιδια χαλια! απλα προσπαθουσε να επιβιωσει.... οσο αυτο ηταν δυνατον! ετσι εχουμε καποιες φορες το γνωστο.... καλυτερα τουρκικο φεσι παρα παπικη τιαρα που ειχε ειπωθει και κατα την πτωση της Πολης το 1453.

Πράγματι φίλε Νίκο, η φράση "καλύτερα τούρκικο φέσι παρά παπική τιάρα" έχει βαθιές ρίζες. Οι Τούρκοι, κατά τους πρώτους αιώνες της προέλασής τους στα Βυζαντινά εδάφη, έδειξαν αξιοθαύμαστη διπλωματία έναντι του ντόπιου πληθυσμού, ο οποίος είχε υποστεί μεγάλη κακομεταχείριση από το Βυζαντινό κράτος (υπερφορολογία, διώξεις, συνεχής στράτευση κλπ.).

Έτσι, οι Τούρκοι, θέλοντας να "καλοπιάσουν" τους ντόπιους και να προβάλλουν την εικόνα ενός "καλού" κατακτητή, με σκοπό να αμβλύνουν την αντίστασή τους, έδιναν στους χριστιανικούς πληθυσμούς που κατακτούσαν πλήρη θρησκευτική ελευθερία, σεβασμό της ζωής και της περιουσίας τους, και πολλά άλλα δικαιώματα, έναντι ενός μικρού, σχετικά, φόρου. Έτσι πολλοί χριστιανικοί πληθυσμοί βρήκαν πιο εύκολη την επιβίωσή τους κάτω από την Τουρκική διοίκηση παρά από την Βυζαντινή.

Αυτές οι "καλές" συνθήκες διαβίωσης ήρθαν να τονιστούν περισσότερο με την βάρβαρη συμπεριφορά των σταυροφόρων κυρίως κατά την άλωση και λεηλασία της Πόλης το 1204. Εδραιώθηκε, έτσι, στη μνήμη των ντόπιων Χριστιανών ότι είναι προτιμότερη η υποταγή στους Τούρκους παρά η υποταγή στους Λατίνους.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 28 29 [30]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: