Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 09:53:27 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 oz. Pure Gold Football-Shaped and Curved Coin – Mintage: 550 (2017)  (Αναγνώστηκε 4214 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
acal
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 12, 2017, 09:22:34 μμ »

http://www.mint.ca/store/coins/1-oz.-pure-gold-footballshaped-and-curved-coin-%E2%80%93-mintage-550-2017-prod2811349?#.WKC00fmLSbg

Specifications

No.                           155900
Mintage                     550
Composition               99.99% pure gold
Finishproof
Weight (g)                31.32
Diameter (mm)         44 mm x 26.4 mm
Edgeplain
Certificate               serialized
Face value              200 dollars
Artist                      RCM engravers (reverse), Susanna Blunt (obverse)





Special features:
A MINT FIRST! Our first football-shaped curved coin in pure 99.99% gold! Also available in silver, order both!
CONVEX ON REVERSE SIDE! Your coin is also convex on the reverse for added dimension!
UNIQUE KEEPSAKE! Your coin showcases the latest, cutting-edge capabilities in minting and includes a remarkable level of texture and detail.
ORIGINAL PIECE OF SPORTS MEMORABILIA! Your coin is an upscale and original piece of sports memorabilia that sports fans everywhere will cherish.
LOW MINTAGE: Only 550 coins will be made available worldwide. A limited and highly collectible keepsake that celebrates one of North America's most popular sports!
ONE-OUNCE 99.99% PURE GOLD COIN! Your coin is GST/HST exempt!
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 12, 2017, 10:45:19 μμ »

Μμμμμ δεν μ αρεσει  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 01:08:42 πμ »

"Football" στην αμερική και τον Καναδά λένε αυτό που εμείς εδώ το λέμε "Ράγκμπυ". Είναι αυτό που παίζεται με τη μπάλλα-πεπόνι. American football για την ακρίβεια.

(Το δικό μας ποδόσφαιρο αυτοί νομίζω ότι το λένε soccer).




Ένα άλλο version (πάλι με πεπόνι) λέγεται Rugby.



Παίζει ράγκμπυ η βασίλισσα?

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 03:30:40 μμ »

Πριν μια δυο μερες εγραψα καπου εδω

Φιλε Μιχαλη η αληθεια ειναι πως τα ευρω τα σταματησα να τα μαζευω το 2011 ή 12 , δεν θυμαμαι ποτε πηρα το τελευταιο.
Και ο λογος ειναι πως δεν ανεχωμε το Ελληνικο νομισματοκοπειο πρωτο πρωτο να θελει να μου πιασει τον Πωπο.
Διοτι ΤΟΤΕ αλλες τιμες ειχαμε εδω στην Ελλαδα και ΑΛΛΕΣ τιμεσ εβλεπα στα υποιλοιπα κρατη.
Τωρα δε βλεπω μια μαζικη υστερια ΟΛΩΝ των κρατων να εκδιδουν της παναγιας τα ματια προκειμενου να εκμεταλευτουν τους συλλεκτες.
Κυνηγωντας το δεντρο χανεις το δασος λοιπον οπως ελεγα παντοτε.
Βαση λοιπον των νεων δεδομενουν που βλεπω τωρα στην αγορα μελεταω πολυ το τι θα αγορασω και δεν πεφτω στα οσα μου πασαρουν καθημερινα!!
Σε πολιορκουν καθημερινα τουλαχιστον 20 με 30 χωρες  εκ των οποιων οι 20 ειναι στο ευρω!!
Που θα αντεξει ο συλλεκτης;;
Η τσεπη του;;
Αρα αρχιζει η αποθαρυνση μετα.
Οι υπολοιπες δεκα χωρες πχ στηροζωνται στο μεταλλο (ασημι ή χρυσο) και σε πολιορκουν και αυτες για να εχουν μεριδιο στη πιτα του κερδους!!
Που θα αντεξει παλι ο συλλεκτης;;

Και το κουφο της υποθεσης;;;
Πολλες φορες τα μεταλλα που χρησημοποιουν για αυτα τα νεα νομισματα ειναι ΑΝΑΚΥΚΛΩΜΕΝΑ απο παλια νομισματα που καταληγουν στο χυτηριο!!
Χανετε ενα ενδοξο παρελθονωνομισματων  για να ερθει το βιομηχανικο νομισμα και  επενδυση να αντικαταστισει την ποιοτητα.
Εδω λοιπον χρειαζετε συνεση. Μελετη, Του τι ειναι ομορφο , του τι ειναι οντως ιστορικο , του τι πραγματι αντιπροσωπευει παλιο νομισμα ή παλια ιστορια-παραδοση και να ξερουμε τι πραγματι αγοραζουμε.
Νομισματα σαν τα παρακατω εμενα με κανουν και γελαω!! Μου θυμιζουν παλιες εποχες οπου μια εταιρια απο την γερμανια αγοραζε απο παντου νομισματα (και απο την Ελλαδα ειχε παρει ταα 20δρχ Περικλη Και Αθηνα) και τα εβαφε και τα πουλουσε 5 φορες πανω την αξια τους!!
Οι τοτε συλλεκτες τα γελουσαν και τα κοροιδευαν.
Τωρα βλεπω τους νεους συλλεκτες να τα μαζευουν μετα μανιας!!
Ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα αλλα επρεπε να υποθουν και αυτα καποτε καπου.

Νομισμα σημαινει αισθητικη!! Ομορφια πανω στο μεταλλο, οχι ζωγραφικη με χρωματα!!
Οι παλιοι πανω σε ενα ψυχρο μεταλλο αποτυπωναν την ομορφια και ζωντανευε ο δισκος διχως χρωμα!!
Τετοια νομισματα να συλλεγετε. Που να αναδικνειουν την ομορφια στην σχεδιαση και μονο!!

Ειτε ειναι λοιπον χρυσο , ειτε ασημενιο ειτε απο νικελινο ΜΕΛΕΤΑΤΕ ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΟΜΟΡΦΟ ΕΙΝΑΙ , ΤΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ , ΟΡΑΜΑΤΙΣΤΙΤΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΤΕ ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ ΤΟ ΚΟΥΜΑΝΤΟ ΣΑΣ ΠΩΣ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΑΣ!!
Εαν ολοι καναμε τα παραπανω δεν θα γινωταν καθολου αυτη η κουβεντα σημερα για αισχροκερδεια.

Και σας λεω;
Τι ειναι αυτο νομισμα σε σχημα μπαλας φουτ μπολ;
Για ποιον σοβαρο συλλεκτη βγηκε αυτο;;
Και συνεχιζω τον λογο μου παραπανω:
Καποιες φορες καποια κρατη βγαζουν κατι εξω απο τα τετριμενα του στρογγυλου.
ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!
Πχ και η Κυπρος καποτε εβγαλε κατι το οποιο δεν ηταν στρογγυλο σαν νομισμα!!
Αλλα σημερα αυτα που εβγαλε η Κυπρος ειναι δυσευρετα και τα θελουν ΟΛΟΙ ακομη και εγω!!
Γιατι;
Διοτι εβγαλε ενα αντιγραφο του αρχαιου Ταλαντου!!
Χαλκινο
Ασημενιο
Χρυσο!!
Μπορειτε να βρειτε ενα χρυσο ταλαντο να το βαλετε στην συλλογη σας;;
ΝΑΙ
Οχι αυτες τις βλακειες που βλεπω εδω οι οποιες βγηκαν μονο και μονο διοτι δεν ειχαν τι να βγαλουν!!
herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 04:05:34 μμ »

Πριν μια δυο μερες εγραψα καπου εδω

Φιλε Μιχαλη η αληθεια ειναι πως τα ευρω τα σταματησα να τα μαζευω το 2011 ή 12 , δεν θυμαμαι ποτε πηρα το τελευταιο.
Και ο λογος ειναι πως δεν ανεχωμε το Ελληνικο νομισματοκοπειο πρωτο πρωτο να θελει να μου πιασει τον Πωπο.
Διοτι ΤΟΤΕ αλλες τιμες ειχαμε εδω στην Ελλαδα και ΑΛΛΕΣ τιμεσ εβλεπα στα υποιλοιπα κρατη.
Τωρα δε βλεπω μια μαζικη υστερια ΟΛΩΝ των κρατων να εκδιδουν της παναγιας τα ματια προκειμενου να εκμεταλευτουν τους συλλεκτες.
Κυνηγωντας το δεντρο χανεις το δασος λοιπον οπως ελεγα παντοτε.
Βαση λοιπον των νεων δεδομενουν που βλεπω τωρα στην αγορα μελεταω πολυ το τι θα αγορασω και δεν πεφτω στα οσα μου πασαρουν καθημερινα!!
Σε πολιορκουν καθημερινα τουλαχιστον 20 με 30 χωρες  εκ των οποιων οι 20 ειναι στο ευρω!!
Που θα αντεξει ο συλλεκτης;;
Η τσεπη του;;
Αρα αρχιζει η αποθαρυνση μετα.
Οι υπολοιπες δεκα χωρες πχ στηροζωνται στο μεταλλο (ασημι ή χρυσο) και σε πολιορκουν και αυτες για να εχουν μεριδιο στη πιτα του κερδους!!
Που θα αντεξει παλι ο συλλεκτης;;

Και το κουφο της υποθεσης;;;
Πολλες φορες τα μεταλλα που χρησημοποιουν για αυτα τα νεα νομισματα ειναι ΑΝΑΚΥΚΛΩΜΕΝΑ απο παλια νομισματα που καταληγουν στο χυτηριο!!
Χανετε ενα ενδοξο παρελθονωνομισματων  για να ερθει το βιομηχανικο νομισμα και  επενδυση να αντικαταστισει την ποιοτητα.
Εδω λοιπον χρειαζετε συνεση. Μελετη, Του τι ειναι ομορφο , του τι ειναι οντως ιστορικο , του τι πραγματι αντιπροσωπευει παλιο νομισμα ή παλια ιστορια-παραδοση και να ξερουμε τι πραγματι αγοραζουμε.
Νομισματα σαν τα παρακατω εμενα με κανουν και γελαω!! Μου θυμιζουν παλιες εποχες οπου μια εταιρια απο την γερμανια αγοραζε απο παντου νομισματα (και απο την Ελλαδα ειχε παρει ταα 20δρχ Περικλη Και Αθηνα) και τα εβαφε και τα πουλουσε 5 φορες πανω την αξια τους!!
Οι τοτε συλλεκτες τα γελουσαν και τα κοροιδευαν.
Τωρα βλεπω τους νεους συλλεκτες να τα μαζευουν μετα μανιας!!
Ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα αλλα επρεπε να υποθουν και αυτα καποτε καπου.

Νομισμα σημαινει αισθητικη!! Ομορφια πανω στο μεταλλο, οχι ζωγραφικη με χρωματα!!
Οι παλιοι πανω σε ενα ψυχρο μεταλλο αποτυπωναν την ομορφια και ζωντανευε ο δισκος διχως χρωμα!!
Τετοια νομισματα να συλλεγετε. Που να αναδικνειουν την ομορφια στην σχεδιαση και μονο!!

Ειτε ειναι λοιπον χρυσο , ειτε ασημενιο ειτε απο νικελινο ΜΕΛΕΤΑΤΕ ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΟΜΟΡΦΟ ΕΙΝΑΙ , ΤΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ , ΟΡΑΜΑΤΙΣΤΙΤΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΤΕ ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ ΤΟ ΚΟΥΜΑΝΤΟ ΣΑΣ ΠΩΣ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΑΣ!!
Εαν ολοι καναμε τα παραπανω δεν θα γινωταν καθολου αυτη η κουβεντα σημερα για αισχροκερδεια.

Και σας λεω;
Τι ειναι αυτο νομισμα σε σχημα μπαλας φουτ μπολ;
Για ποιον σοβαρο συλλεκτη βγηκε αυτο;;
Και συνεχιζω τον λογο μου παραπανω:
Καποιες φορες καποια κρατη βγαζουν κατι εξω απο τα τετριμενα του στρογγυλου.
ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!
Πχ και η Κυπρος καποτε εβγαλε κατι το οποιο δεν ηταν στρογγυλο σαν νομισμα!!
Αλλα σημερα αυτα που εβγαλε η Κυπρος ειναι δυσευρετα και τα θελουν ΟΛΟΙ ακομη και εγω!!
Γιατι;
Διοτι εβγαλε ενα αντιγραφο του αρχαιου Ταλαντου!!
Χαλκινο
Ασημενιο
Χρυσο!!
Μπορειτε να βρειτε ενα χρυσο ταλαντο να το βαλετε στην συλλογη σας;;
ΝΑΙ
Οχι αυτες τις βλακειες που βλεπω εδω οι οποιες βγηκαν μονο και μονο διοτι δεν ειχαν τι να βγαλουν!!
herakliotis
Πες τα χρυσοστομε + 100000000000000000000
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
acal
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 11:06:40 μμ »

https://www.coininvest.com/en/gold-coins/1-oz-football-coin-gold-2017-mintage-only-550-pieces/

1 oz Football Coin | Gold | 2017 | Mintage only 550 pieces

Price per item Gross /
2.793,28 €

Πάνω από 2800 με τα μεταφορικά , για μια πιστοποιημένη ουγκιά, καθότι έχει και ΦΠΑ .


Βλέπω ότι το νομισματοκοπείο του Καναδά , έχει βγάλει και άλλα διαφορετικά σχήματα .







και από την Valcambi κάτι διαφορετικό.



Καταγράφηκε
bas
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 11:11:02 μμ »

Αυτό με την Ελισάβετ στον Αστρόστολο το θέλω  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 11:47:20 μμ »

Αυτο της Valcambi το πουλουσαν και σαν κοσμημα. Εχει εξαντληθει τωρα. Ειναι των cook islands κατι μεταξυ νομισματος,κοσμηματος και δεν ξερω και εγω τι αλλο. Αναφερομαι σε αυτο γιατι κατα την αποψη μου εχει καλη αισθητικη. Νομισμα παντως δεν ειναι
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences