Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 09:47:19 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 33
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: The Queen's Beasts From Royal Mint 2016-2021  (Αναγνώστηκε 141240 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 04, 2017, 05:22:36 μμ »

Το γράφω να υπάρχει οτι είμαι μέσα ήδη όσα έχετε δείξει σαν ιδέες τις βρίσκω εξαιρετικές
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 04, 2017, 05:27:45 μμ »

Είτε με τζάμι είτε χωρίς, είναι φανταστική ιδέα !!!  Έκπληξη

Μπράβο στα παιδιά που έχουν την διάθεση και το μεράκι να το υλοποιήσουν !!

Επειδή το όλο εγχείρημα θα έχει ένα κόστος, είμαι σίγουρος ότι όλοι οι συμμετέχοντες
(και εμού του ιδίου φυσικά) είναι πρόθυμοι να το καλύψουν και με το παραπάνω  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
gio-chemeng
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 131



Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 04, 2017, 07:25:20 μμ »

οσοι εχετε δηλωσει ενδιαφερον,λεω να το κανουμε απλο ,δλδ υψος περιπου στα 3εκ και 15εκεπι40εκ
αυτο στην περιπτωση που παει 2 5αδες( μια πανω και μια κατω)...αλλη προταση?

Επειδη μας ρωτησατε για αλλη προταση, οχι τιποτα αλλο, προσωπικα θα μου αρεσε πολυ ξυλινο καπακι με σχετικη εκτυπωση του θεματος και με μια σειρα απο 10 θεσεις αντι για 2 απο 5, ωστε να τα καμαρωνω ολα μαζι. Αλλα εννοειται πως δεν εχω ιδεα να το φτιαξω, οποτε να κανετε ο,τι σας ειναι πιο ευκολο ή πιο λογικο. Και φυσικα ειμαι προθυμος να καλυψω το κοστος και με το παραπανω, προθυμος να υπογραψω και προσυμφωνο με τους αλλους συμμετεχοντες.
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 04, 2017, 08:20:34 μμ »

Μπορεί κάποιος κάτοχος να μου δώσει εξωτερική διάμετρο και ύψος της κάψουλας;
Καταγράφηκε
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 04, 2017, 11:40:27 μμ »

Ύψος κάψουλας : 8,5 χιλιοστά.
Διάμετρος (εξωτερική) : 45 χιλιοστά
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 04, 2017, 11:48:40 μμ »


Επειδη μας ρωτησατε για αλλη προταση, οχι τιποτα αλλο, προσωπικα θα μου αρεσε πολυ ξυλινο καπακι με σχετικη εκτυπωση του θεματος και με μια σειρα απο 10 θεσεις αντι για 2 απο 5, ωστε να τα καμαρωνω ολα μαζι.
....................

Απλά αν είναι και τα 10 σε σειρά, η κασετίνα θα μοιάζει σαν ... βαγόνι τρένου !!
Και επειδή θα είναι μεγάλη σε μήκος θα έχουμε θέμα και στην αποθήκευση.
Η κασετίνα με 2 πεντάδες, νομίζω είναι και πιο πρακτική σαν κατασκευή.

Βεβαίως και εγώ την προσωπική μου άποψη εκφέρω. Ας μας πουν τα παιδιά που θα την
κατασκευάσουν τι τους είναι πιο πρακτικό ...
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 05, 2017, 12:29:26 πμ »

10 στην σειρα θα βγει λιγο σαν σπαθα....νομιζω επικρατει οριακα το στανταρ 2επι 5...η φωτο του νικου ειναι κατι οπως περιπου το φανταζομαι εγω...(χωρις τζαμι)
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 05, 2017, 12:35:59 πμ »

υπαρχει ενα θεμα πως να φτιαξουμε το εσωτερικο για τις καψουλες ..σφουγγαρι χοντρο η' ξυλινο?
Καταγράφηκε
gio-chemeng
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 131



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 05, 2017, 01:02:31 πμ »

Εσείς οι πιο έμπειροι ξέρετε καλύτερα, προσωπικά δεν είμαι κάτοχος ΚΑΜΙΑΣ κασετίνας οπότε τόσα ξέρω τόσα λέω. Εμπιστεύομαι όσους ασχοληθούν με την κατασκευή του. Άσχετο αλλά η coininvest τα στέλνει με κάψουλες τα beasts; Να ξέρω γιατί με έχετε ψήσει πολύ.
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 905


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 05, 2017, 08:04:39 πμ »

προτεινω χαμηλο κουτι, καλο ξυλο(εδω περιμενω προταση για τι ξυλο μιλαμε),βρηκα στο ιμπει vintage μεντεσεδες και ιδιο χρωμα για διακοσμο(θα ψαξω στο κεντρο αθηνα για κατι καλυτερο),χτυπημα στο κεντρο το σχεδιο που χω δειξει πιο πανω του 1998(θα παρω ενα για κοπυ πειστ),τωρα το βερνικι πρεπει να συμβαδισει με το ξυλο που θα παρουμε,μεσα θα φτιαχτουν 10 θεσεις ξυλινες για να μπουν με καψουλα που θα χει κολληθει πανω τους υφασμα βελουτε(οχι βελουδο)χρωμα βλεπουμε...(αν ειναι σκουρο ξυλο -βερνικι να βαλουμε μπορντοκοκκινο)θα στειλω φωτο τους μεντεσεδες  και κανα κουτι στο περιπου

Υπάρχει ο Φράγκος επί της Αθηνάς,στο ρεύμα προς Ομόνοια.Εχει τεράστια ποικιλία σε μεντεσέδες, κουμπώματα,βερνίκια και γενικά προιόντα για ξύλο.
Πήρα πρόσφατα για κάποια κουτάκια που ετοιμάζω.


Προσοχή ο Φράγκος  έιναι κλειστός το Σάββατο ... το διαπίστωσα όταν πήγα από εκεί .

Δείτε και αυτόν που έχει ποικιλία , καλές τιμές , έχει και eshop :  http://www.xeiropoiein-deco.gr/index.php/%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC/%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%BC%CF%80%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%BC%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%83%CE%AD%CE%B4%CE%B5%CF%82  απότι φαίνεται στο site έχει μαγαζί πειραια .
Καταγράφηκε

sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 05, 2017, 11:50:14 πμ »

Εφτιαξα ένα πρόχειρο σχέδιο για την εσωτερική θήκη και θέλω γνώμες.Διαστάσεις,32εκ×13εκ×0,4εκ.Κενό ανάμεσα στις κάψουλες,1 εκ.Διάμετρος τρύπας 5 εκ.Υπολογίζω το πάχος του βελούδου που θα επενδυθεί,περίπου 1mm.
Αρχισα απο το εσωτερικό,για να εξασφαλίσω πρώτα  την άνεση των νομισμάτων(που σημειωτέον,δεν έχω ακόμα, γιατί είδα το θέμα αργά Κλάμα)
Επαναλαμβάνω,είναι πρόχειρο και το θέτω προς "διαβούλευση".Κάθε γνώμη-προσθήκη  ευπρόσδεκτη,μπορώ να το ξεκινήσω απο την αρχή,τζάμπα είναι... Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
billath
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 82


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 05, 2017, 11:55:37 πμ »

Εφτιαξα ένα πρόχειρο σχέδιο για την εσωτερική θήκη και θέλω γνώμες.Διαστάσεις,32εκ×13εκ×0,4εκ.Κενό ανάμεσα στις κάψουλες,1 εκ.Διάμετρος τρύπας 5 εκ.Υπολογίζω το πάχος του βελούδου που θα επενδυθεί,περίπου 1mm.
Αρχισα απο το εσωτερικό,για να εξασφαλίσω πρώτα  την άνεση των νομισμάτων(που σημειωτέον,δεν έχω ακόμα, γιατί είδα το θέμα αργά Κλάμα)
Επαναλαμβάνω,είναι πρόχειρο και το θέτω προς "διαβούλευση".Κάθε γνώμη-προσθήκη  ευπρόσδεκτη,μπορώ να το ξεκινήσω απο την αρχή,τζάμπα είναι... Μεγάλο χαμόγελο

Εμένα μου φαίνεται μια χαρά......

Ούτε σαν σιδηρόδρομος ούτε μικρό. Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι μέσα θα έχει "θηρία στο κλουβί"!!!!!
Καταγράφηκε
ntzoun
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 128


"εν οίδα ότι ουδέν οίδα"


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 05, 2017, 02:05:08 μμ »

Παραθέτω την δική μου πρόταση με ένα σχεδιάκι.
Λίγο τροποποιημένη από του φίλου sabby όσον αφορά τις διαστάσεις της τρύπας και τις αποστάσεις.
Ρίξτε μια ματιά και περιμένω προτάσεις για βελτιώσεις... Χαμόγελο
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 05, 2017, 08:16:19 μμ »

Προτιμώ τη δική σου,ταιριάζει καλύτερα.Είναι ήδη κομμένο,ή απλά σχέδιο;
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 05, 2017, 08:24:44 μμ »

περiπου ιδια μου φαινονται απλα εχει λεπτομερεια ο ntzoun...να εχει και λιγο καμπυλη στη καθε θεση για να βγαινουν ευκολα οι καψουλες και ολα οκ...διαστασεις το καθε ξυλου...του πανω και του κατω.....Για να μπει η θηκη.. μεσα η θηκη για τις καψουλες θελει ενα υψος 3εκ το κατω ξυλο ετσι δεν ειναι?
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 33
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences