Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 11:51:01 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙ’ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ???  (Αναγνώστηκε 7076 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
G.Mylonas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 25



Προφίλ
« στις: Αύγουστος 01, 2012, 04:53:10 μμ »

Θα ήθελα την βοήθεια σας για αυτό το μετάλλιο. Ψάχνω στο Internet εδώ και 3 χρόνια και δεν μπορώ να βρω πληροφορίες?
Θα ήθελα να μου πει καποιος εάν γνωρίζει αυτό το μετάλλιο,

http://imageshack.us/photo/my-images/860/p1090198j.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/405/p1090195f.jpg/

Ποσα κομμάτια κοπήκαν?
Τι περιεκτικότητα σε ασημι έχει?
Ποια είναι η τιμή του εάν θελήσω να το πουλήσω?

Το μετάλλιο αυτό το αγόρασα πριν 3 χρόνια από το εξωτερικό που βρισκόμουν από μια λαϊκή αγορά μαζί με το κουτάκι του αλλα δεν υπήρχε το πιστοποιητικό του μαζί.
Καταγράφηκε
G.Mylonas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 25



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 02, 2012, 12:19:10 μμ »

Παιδία τίποτα δεν το ξέρει κανείς τελικά από το στέκι αυτό το μετάλλιο?ΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορία
Καταγράφηκε
antvou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 96


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 02, 2012, 12:35:01 μμ »

Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι το εκτύπωσε το νομισματοκοπείο της Ελλάδας το 1988. Την ίδια χρονιά εκδόθηκε και αργυρό αναμνηστικό μετάλλιο για τη «Σύνοδο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου» στη Βουλή των Ελλήνων. Αυτά από το βιβλίο <Η ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ ΣΤΗΝΕΑΑΑΔΑ> 2002.
Καταγράφηκε
G.Mylonas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 25



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 02, 2012, 01:04:47 μμ »

Ξέρει κάποιος  εάν υπάρχει κανένας κατάλογος με Ελληνικά μετάλλια που ίσως να μπορώ να βρω περισσότερες πληροφορίες Απορία

Πρέπει να είναι δύσκολο κομμάτι για να το βρει κάποιος τι λέτε εσείς???

Πιστεύω ότι έχουν  κοπεί κάτω από 1000 κομμάτια ώστε να μην υπάρχει πουθενά, ξέρω ότι κοπήκαν για τους παρευρισκόμενους της συνόδου της ρόδου το 1988 πόσοι να ήταν όλοι τους  πάνω από 1000 άτομα???
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 02, 2012, 01:36:54 μμ »

Γιωργο καλησπερα ,σε οτι αφορα τα μεταλλια εχω διαπιστωσει οτι υπαρχει μικρο αγοραστικο ενδιαφερον απο συλλεκτες εκτως αν προκειται για ιδιαιτερα παλιες και μικρες κοπες ιδιαιτερα απο ευγενη μεταλλα και σε εξαιρετικες και πανω καταστασεις,εψαξα αρκετα στο διαδυκτιο χωρις να βρω καποια στοιχεια,θαλεγα να το δημοπρατησεις οπουδηποτε απο 1 ευρω με επιθυμητη τιμη για να δεις ποιες ειναι οι δυνατοτητες πωλησης του,καλο σου απογευμα.
Καταγράφηκε
G.Mylonas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 25



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 02, 2012, 05:35:04 μμ »

Φιλε Diaylosark μιας και δεν ξερω το μικρό σου Για σου.
 
Δεν θα δημοπρατούσα ποτε εγώ προσωπικά κάτι το οποιο δεν έχω αρκετές πληροφορίες για το τι ακριβώς  είναι και κατι το οποιο παρα μα παρα πολύ λίγοι το ξέρουν.

Και γιατί το λέω αυτό ότι λίγοι το ξέρουν πριν  10 μέρες συνάντησα στην βόρεια Ελλάδα όπου και κατάγομαι  έναν πολύ κάλο  γνωστη νομισμάτων – χαρτονομισμάτων - μεταλλιων και γραμματοσήμων - και στην συζήτηση που είχαμε του ανέφερα για το συγκεκριμένο μετάλλιο και έδειξε άμεσος ενδιαφέρον λέγοντας μου ότι το μετάλλιο αυτό το ξέρει πολύ καλά αλλα κατά ένα περίεργο τρόπο δεν ήθελε να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες σχετικά με αυτά που θέλω να μάθω, το μονο που μου υπε είναι ότι εάν θέλω να το πουλήσω μου δίνει 150 ευρώ για να το αγοράσει και γι’αυτό ξεκίνησα πάλι να το ψάχνω, κάτι μου λέει ότι το μετάλλιο αυτό είναι κάτι το ιδιαίτερο.

Να ξεκαθαρίσω ότι το μετάλλιο αυτό δεν το πουλαω το έχω στην συλλογή μου απλός θέλω να μάθω της βασικές πληροφορίες για το Ποσα κομμάτια κοπήκαν? Τι περιεκτικότητα σε ασημι έχει? Και ποια είναι η πραγματική τιμή του πάνω κάτω.

Μου έχει γίνει έμμονη ιδέα αυτό το μετάλλιο μέχρι και στην τράπεζα της Ελλάδος έστειλα πριν 1 χρονο  Mail με της απορίες μου για το μετάλλιο και δεν μου έστειλαν καμια απάντηση.
 
Παντος σε ευχαριστώ  για τον χρονο που αφιέρωσες ώστε να το ψάξεις.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 02, 2012, 06:56:15 μμ »

Βασιλη με λενε Γιωργο,εχουμε και συνεργαστει αν θυμασαι ,τελος παντων,καλα κανεις και ψαχνεις ,ο τροπος σκεψης σου με βρισκει συμφωνο,για την τιμη ομως πρεπει αν σκεφτεις να ξεκινησεις διαδικασια πωλησης να εχεις καποιες απαντησεις απο πιθανους αγοραστες να εχεις μια αποψη ποσα; ειναι διατιθειμενοι να δωσουν,Σε καθε περιπτωση ευχομαι να εχεις κατι ιδιαιτερο στα χερια σου ,καλο σου βραδυ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 02, 2012, 11:08:30 μμ »

φιλε γιωργο,αν διαβαζες λεπτομερως τι γραφει επανω? το ομορφο κατα τα αλλα,(με το  διασημο σε ολον τον αρχαιο κοσμο,ροδιακο  τετραδραχμο),θα καταλαβαινες οτι δεν υπαρχει λογος να δημιουργουμε μυθους,σε απλα πραγματα.ο δημος ροδου που τα εκοψε ως επετειακα,και δοθηκαν σε διαφορους μεγαλοσχημονες επισκεπτες, η και παραγοντες του νησιου,μπορει να σου εξηγησει οτι ειναι ιδιωτικες κοπες,γιαυτο αλλωστε δεν τα αναφερουν οι συλλεκτες του ειδους!!!αν καθε επετειο,καθε τοπος που κοβει και αναμνηστικα μεταλλια,δημιουργει και σπανιωτητες,τοτε πολλοι θα ηταν πλουσιοι.σιγουρα ειναι ομορφο για συλλογη,η για ενα δωδεκανησιο!!!αλλα για εναν συλλεκτη μεταλλιων θα ηταν υπερβολη!!!καθε κρατικη κοπη αναφερεται στην ιστοσελιδα,η στο γραφειο ενημερωσης,της τραπεζας της ελλαδος!!!σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
G.Mylonas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 25



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 03, 2012, 03:35:23 μμ »

Γιάννη το μετάλλιο δεν το έχει κόψει ο δήμος ρόδου και δεν είναι ιδιωτική κοπή, το μετάλλιο είναι επίσημη έκδοση της τράπεζας της Ελλάδος, μέχρι και ένα χρόνο πριν υπήρχε στην σελίδα της τράπεζα το συγκεκριμένο μετάλλιο, μπήκα πολλές φορές στην σελίδα της τράπεζας με την ελπίδα να βρω κάποιες πληροφορίες παραπάνω αλλα δυστυχώς το μονο που έγραφε ήταν ΑΡΓΥΡΟ ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΣΤΗΝ ΡΟΔΟ 2-3 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 1988 αυτό το έγραφε στις εκδόσεις μεταλλείων και είχε και κάποια αλλα μετάλλια εκεί εάν δεν κάνω λάθος γύρο στα 4-5 ακόμα  γι’αυτό αλώστε έστειλα και Mail στην τράπεζα ζητώντας περισσότερες πληροφορίες.

Δεν θέλω να δημιουργήσω μύθους ούτε και σπανιοτητες ούτε και  να γίνω πλούσιος από ένα μετάλλιο έχω αρκετά νομίσματα Ελληνικά και ξένα στην κατοχή μου και οικονομικά δόξα τον θεώ καλά είμαι, αλώστε όπως ανέφερα ποιο πάνω το μετάλλιο δεν είναι για πώληση είτε κάνει 1 ευρώ είτε κάνει ένα εκατομμύριο.

Αυτό που θέλω είναι να μάθω είναι τα βασικά στοιχεία του μεταλλίου.

Το ότι κάποιοι συλλέκτες δεν το ξέρουν δεν σημαίνει ότι είναι ιδιωτική κοπή δεν είναι κριτήριο αυτό, οι καλοί συλλέκτες μεταλλίων που ίσως στην Ελλάδα δεν είναι πολλοί αλλα στο εξωτερικό είναι  και καλά διαβασμένοι  ξέρουν και τοις επίσημες εκδόσεις και τοις ιδιωτικές.

Και από την άλλη εάν είναι όπως τα λες που δεν είναι εάν τα έκοψε ο δήμος ρόδου και τα έδωσε σε τόσους πολλούς όπως λες ακόμα και σε ροδίτες δεν  θα έβγαινε τόσα χρόνια σε κάποια σελίδα στο Interne προς πώληση έστω και ένα κομμάτι εδώ υπάρχουν στο internet τόσα πολλά νομίσματα μετάλλια τοκεν  νομίσματα βασιλόπιτας κτλ επίσημα και ανεπίσημα ?

Πάντως εάν μπορείς να επιβεβαιώσεις τα όσα γράφεις με στοιχεία  σίγουρα θα με έκανες να πιστέψω ότι είσαι μεγάλος γνώστης στον συλλεκτικό κόσμο.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 03, 2012, 10:20:26 μμ »

το οτι εχουν κοπει στην τραπεζα της ελλαδος,για παραγελλια καποιου φορεα δεν σημαινει επισημη κρατικη κοπη,και ειδικα συνχρονη-1988!!!αν καποιος φορεας?παραγγειλε εναν αριθμο μεταλλιων,(δημος,κρατικος φορεας,κλπ),αυτο δεν σημαινει επισημη Κρατικη κοπη!!!που ειναι? το Εθνοσημο που φερουν ολα!!!γιατι τοσοι καταλογοι? πληρως ενημερωμενοι σε ολες  τις επισημες κρατικες κοπες, δεν το αναφερουν?γιατι αναγραφει μονο, Ροδος.δεν ειπα οτι σκοπιμα προσπαθησες να δημιουργησεις υπεραξια!!!αλλα χωρις στοιχεια?καποιοιος μου ειπε?κλπ.ουτε επισης εθιξα την οικονομικη σου κατασταση,δεν με ενδιαφερει αλλωστε,και σου ευχομε να εισαι παντα ευκαταστατος!!!χαιρομε που να αναφερεις οτι σε ενδιαφερει ο συλλεκτισμος και οχι  η επενδυση οπως οι πιο πολλοι,που κοπτονται για τα ιδεωδη? της συλλογης νομισματων,αλλα οι πραξεις τους,αλλα δειχνουν!!!σιγουρα ενα φθηνο νομισμα του ενος ευρω,δεν παυει να εχει συλλεκτικη αξια και ισως?σπουδαιοτερη απο υπερμεγεθη αλλα, κοινοτυπα αλλα απο  ευγενη μεταλλα.σε καληνυχτω δεν εχω τιποτε προσωπικο μαζι σου,καλη συλλεκτικη πορεια γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 03, 2012, 10:29:53 μμ »

το αν ειμαι γνωστης,μαλλον?αυτοι που εχω συναναστραφει μπορουν να στο επιβεβαιωσουν.αλλα δεν εχω αναγκη επιβεβαιωσης,ουτε αλλης ματαιοδοξιας.αυτα ειναι μαλλον παιδικα η του ελληνικου τυπου,ξερεις ποιος ειμαι εγω?σε χαιρετω χωρις ιχνος αντιπαραθεσης η αντιδικιας,καλο καλοκαιρι,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 04, 2012, 04:37:44 πμ »

Γιάννη το μετάλλιο δεν το έχει κόψει ο δήμος ρόδου και δεν είναι ιδιωτική κοπή, το μετάλλιο είναι επίσημη έκδοση της τράπεζας της Ελλάδος, μέχρι και ένα χρόνο πριν υπήρχε στην σελίδα της τράπεζα το συγκεκριμένο μετάλλιο, μπήκα πολλές φορές στην σελίδα της τράπεζας με την ελπίδα να βρω κάποιες πληροφορίες παραπάνω αλλα δυστυχώς το μονο που έγραφε ήταν ΑΡΓΥΡΟ ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΣΤΗΝ ΡΟΔΟ 2-3 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 1988 αυτό το έγραφε στις εκδόσεις μεταλλείων και είχε και κάποια αλλα μετάλλια εκεί εάν δεν κάνω λάθος γύρο στα 4-5 ακόμα  γι’αυτό αλώστε έστειλα και Mail στην τράπεζα ζητώντας περισσότερες πληροφορίες.

Δεν θέλω να δημιουργήσω μύθους ούτε και σπανιοτητες ούτε και  να γίνω πλούσιος από ένα μετάλλιο έχω αρκετά νομίσματα Ελληνικά και ξένα στην κατοχή μου και οικονομικά δόξα τον θεώ καλά είμαι, αλώστε όπως ανέφερα ποιο πάνω το μετάλλιο δεν είναι για πώληση είτε κάνει 1 ευρώ είτε κάνει ένα εκατομμύριο.

Αυτό που θέλω είναι να μάθω είναι τα βασικά στοιχεία του μεταλλίου.

Το ότι κάποιοι συλλέκτες δεν το ξέρουν δεν σημαίνει ότι είναι ιδιωτική κοπή δεν είναι κριτήριο αυτό, οι καλοί συλλέκτες μεταλλίων που ίσως στην Ελλάδα δεν είναι πολλοί αλλα στο εξωτερικό είναι  και καλά διαβασμένοι  ξέρουν και τοις επίσημες εκδόσεις και τοις ιδιωτικές.

Και από την άλλη εάν είναι όπως τα λες που δεν είναι εάν τα έκοψε ο δήμος ρόδου και τα έδωσε σε τόσους πολλούς όπως λες ακόμα και σε ροδίτες δεν  θα έβγαινε τόσα χρόνια σε κάποια σελίδα στο Interne προς πώληση έστω και ένα κομμάτι εδώ υπάρχουν στο internet τόσα πολλά νομίσματα μετάλλια τοκεν  νομίσματα βασιλόπιτας κτλ επίσημα και ανεπίσημα ?

Πάντως εάν μπορείς να επιβεβαιώσεις τα όσα γράφεις με στοιχεία  σίγουρα θα με έκανες να πιστέψω ότι είσαι μεγάλος γνώστης στον συλλεκτικό κόσμο.

αγαπητε φιλε μου σαν το μεταλιο σου δημοπρατιθηκε απο τον καραμητσο θεσσαλονικη στις 11/6/2011 auction 403 νουμερο λοτ 7420 με τιμη εκινησης 290 ευρω και εκλεισε στα 331 ευρω + 22 % προμηθεια.
ειναι 900/1000 silver και βαρος 18 γραμμαρια φιλοτεχνιθηκε απο τον ΚΩΝ/ΝΟ ΚΑΖΑΚΟ. κυκλοφορισε με κασετινα και certificate. ποσοτητα κοπης αγνωστη.

ελπιζω να βοηθησα με της λιγες γνωσης μου.
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 04, 2012, 04:52:19 πμ »

http://www.karamitsos.com/imgauction/403/pdf/text.pdf
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 04, 2012, 04:56:16 πμ »

http://www.karamitsos.com/view_closed_auctions.php?auc=403&cat=405&id=202120&st=details
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 04, 2012, 07:46:17 πμ »

αρα δικαιωνομε!!!αν και δεν συλλεγω μεταλλια!πως ο φιλος γιωργος εφαγε? ολον το κοσμο τρια χρονια!!!χωρις να βρει,κανενα στοιχειο?μονο σχολια απο καποιον συλλεκτη βορειοελλαδιτη γνωστη?που μαλιστα εβγαλε πορισμα,οτι ισως ειναι ενδιαφερον απο τα μισολογα και την προσφορα 150 ευρω,του συλλεκτη.τωρα πως η τραπεζα ελλαδος το ειχε αναρτημενο μεχρι περσι!!!και ο φιλος γιωργος δεν προσπαθησε μεσω γνωστων καταστηματων,της πνε,και αλλων να βρει στοιχεια?μου κανει εντυπωση?εν πασει περιπτωσει,σε ολα υπαρχει εξηγηση,και οποιος εχει τα γενεια εχει και τα χτενια.παντως δεν πρεπει να ειναι και τοσο ενδιαφερον,περα απο την αναπαρασταση,του ομορφου  αρχαιου νομισματος με το ροδο εμβλημα της αρχαιας ροδου!!!οπως εκαναν αρκετες ελληνικες πολεις κρατη.επισης στον καταλογο του καραμιτσου,ποσα επισημα? μεταλλια,τοπικου ενδιαφεροντος αλλα κρατικης κοπης υπαρχουν?αλλα σιγουρα πολλοι απο εμας,αγνοουν και  την υπαρξη τους!!!σιγουρα ομορφαινει μια συλλογη συλλεκτη μεταλλιων,αλλα εχασε την αιγλη του μυστηριωδους και χωρις στοιχεια μεταλλιου!!!ισως?αν με ενδιεφεραν και τα μεταλλια,θα το ειχα δει και εγω,οπως πολλοι αλλοι,αλλα ο φιλος δημητρης41 εριξε φως!!! στο μυστηριο.χαιρετω ολην την παρεα οπως και τον φιλο γιωργο,δεν μου αρεσει να δημιουργω αντιπαλλοτητες,και φυσικα δεν υπαρχει λογος!!!οσο για το αν ειμαι μεγαλος η μικρος γνωστης!!!των  νομισματων,το αφηνω στην κριση του καθενος!!!γιαννηςτ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2012, 08:00:15 πμ από giannist » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences