Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 04:05:01 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νεο χαρτονομισμα 50 ευρο  (Αναγνώστηκε 21569 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 06, 2017, 09:00:32 μμ »

αυτο που λεει ο sac εννοει οτι οταν παιρνεις ενα χαρτονομισμα απο νέα δεσμιδα απο την τραπεζα ή από το ΑΤΜ τις περισσοτερες φορες το χαρτονομισμα εχει τσακισματα ή ψιλο τσαλακώματα που γίνονται ή απο την συσκευασία ή από μηχανημα πακεταρισματος ή από διαφορους άλλους λογους , ετσι μπορει να φαινεται ακυκλοφορητο αλλα αν το στειλουμε για πιστοποιήση δεν προκειται να πιάσει βαθμό πάνω απο 62-64

δειτε εδώ τους βαθμους

https://www.pmgnotes.com/paper-money-grading/grading-scale/
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 06, 2017, 09:19:53 μμ »

Αγαπητέ μου Μιχάλη, αναφέρομαι ειδικά στα χαρτονομίσματα από ΑΤΜ.

Η λογική: "Είναι από καινούρια δεσμίδα στο ΑΤΜ, άρα είναι ακυκλοφόρητο" είναι λάθος. Πολλές φορές τα ΑΤΜ αφήνουν σημάδια πάνω στα χαρτονομίσματα. Εγώ συνήθως βλέπω πέντε "χαρακιές". (Το είχαμε συζητήσει κιόλας.)

Σε αντίθεση με μια δεσμίδα που θα πέρεις από την τράπεζα στο χέρι, που "μάλλον" όλα είναι ακυκλοφόρητα, τα χαρτονομίσματα του ΑΤΜ "μάλλον" δεν είναι.

Μου είχες πει τότε "ακυκλοφόρητα με σημάδια από ΑΤΜ". Κάτι παρόμοιο είχαμε συζητήσει και με τον Θανάση.
Το "ακυκλοφόρητα με σημάδια από ΑΤΜ" συζητιέται. Σκέτο "ακυκλοφόρητο" από ΑΤΜ... θέλει προσεκτικό κοίταγμα... (Αν μου πέσει κανένα στα χέρια, θα προσπαθήσω να βγάλω φωτογραφίες.)

----------------------

Το πρόβλημα δεν είναι τι βαθμό θα πάρει, όπως το θέτεις. Το πρόβλημα είναι ότι κάποιος θα πουλήσει κάποιο, ο άλλος θα δει τις χαρακιές και θα το γυρίσει πίσω. Και θα αρχίσει ο καυγάς... με επιχειρήματα σαν αυτά που διάβασες παραπάνω.

-----------------------

Πόσες φορές δεν έχουμε ακούσει "Και για αυτό το κάτι-τις εσύ λες ότι δεν είναι ακυκλοφόρητο;" Εμ... αν έχει "κάτι-τις", δεν είναι ακυκλοφόρητο.
(Μη με μπλέκεις με MS-διάφορα...) :-)))
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 06, 2017, 09:33:39 μμ »

ναι τα ειπαμε ξανά Χαμόγελο τα ιδια λεμε πανω-κατω, απο ταμειο ειναι λιγοτερες ή πιθανοτητες για μικρο προβληματα οσο απο ΑΤΜ. όμως σωστα το διευκρινιζεις γιατι πολλες φορες ο ορος ακυκλοφορητο χαρτονομισμα παρερμηνευεται. Την πιστοποιηση την έβαλα για να δειτε τις διαφοροποιησεις στους βαθμους και επισης θεωρητικά δεν θα υπάρχει διαφωνια σημαντική οταν ενα ευρω χαρτονομισμα είναι πιστοποιημένο.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 06, 2017, 10:24:44 μμ »

αυτο που λεει ο sac εννοει οτι οταν παιρνεις ενα χαρτονομισμα απο νέα δεσμιδα απο την τραπεζα ή από το ΑΤΜ τις περισσοτερες φορες το χαρτονομισμα εχει τσακισματα ή ψιλο τσαλακώματα που γίνονται ή απο την συσκευασία ή από μηχανημα πακεταρισματος ή από διαφορους άλλους λογους , ετσι μπορει να φαινεται ακυκλοφορητο αλλα αν το στειλουμε για πιστοποιήση δεν προκειται να πιάσει βαθμό πάνω απο 62-64

δειτε εδώ τους βαθμους

https://www.pmgnotes.com/paper-money-grading/grading-scale/

Κύριε Αργυρίου
(αν αυτό σημαίνει το margiriou),

Εγώ δεν είμαι ούτε συλλέκτης, ούτε ειδικός χαρτονομισμάτων.
Όταν λοιπόν λέω "ακυκλοφόρητο" εννοώ αυτό που λέει η λέξη. Ένα χαρτονόμισμα που βγήκε απ' τη δεσμίδα του τυπογραφείου, η δεσμίδα από το πακέτο των δεσμίδων, και το πήρα στο χέρι μου ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΑΛΛΟΣ, χωρίς να έχει μπει σε πορτοφόλι, χωρίς να έχει ταλαιπωρηθεί, και χωρίς να έχει υποστεί καμία ταλαιπωρία απ' αυτές που θα μπορούσε να υποστεί κατά τη διαδρομή που περιέγραψα, που να του αφήνει ίχνη, ή να το τσακίζει.
(Τυπογραφείο > μεταφορά στην τράπεζα > τοποθέτηση στο ΑΤΜ > στο χέρι σου).
Θα μπορούσε π.χ. να έχει χυθεί ο καφές αυτού που γεμίζει το μηχάνημα πάνω στα χαρτονομίσματα.
Αν μάλιστα μόλις βγει απ' το μηχάνημα το πιάσω κι εγώ με προσοχή και όχι με γυμνό χέρι (που αφήνει υποθέτω κάποιο αποτύπωμα) και το βάλω σε μια ζελατίνα, τότε είναι πραγματικά ακυκλοφόρητο.
Πρόσθετα είπα, ότι αν ένα ΑΤΜ ξερνάει χαρτονομίσματα με serial numbers στη σειρά, τότε πιθανολογώ ότι αυτά είναι από καινούρια δεσμίδα, έχουν έρθει δηλαδή στην τράπεζα από το τυπογραφείο. Δεν είναι μαζώματα από τα γκισέ της.

Επειδή η λέξη "ακυκλοφόρητο" έχει 12 γράμματα και έναν τόνο, και η λέξη "UNC" έχει μόνο τρία, αντί για 13, και οι δυο το ίδιο σημαίνουν, προτιμώ να γράφω "unc".
Το ίδιο σημαίνει (για μένα). Δε θα μπορούσε να σημαίνει (εδώ που γράφουμε) "University of Northern Colorado", ή "Universal Network Controller".

Το ότι υπάρχουν διάφορες κατηγορίες "UNC" χαρτονομισμάτων, όπως μας διδάσκει το λινκ που παρέθεσες, ούτε το αμφισβητώ, ούτε το αρνούμαι. Εξακολουθώ να πιστεύω πάντως ότι ένα χαρτονόμισμα που ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΧΕΡΙ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΣΑΚΙΣΜΑΤΑ, round edges κλπ που περιγράφει το λινκ σου, είναι (γενικώς) unc. Ακυκλοφόρητο.
Είδα τώρα στο λινκ σου ότι υπάρχουν 15 (!) κατηγορίες UNC. Εντυπωσιακό. Ούτε το αμφισβητώ, ούτε μπορώ να διαφωνήσω. Αυτό λένε οι κανόνες.
Αυτό που λέω εγώ, είναι ότι το χαρτονόμισμα που παίρνεις από το ΑΤΜ της Πειραιώς ή της Εθνικής και έχει ακολουθήσει τη διαδρομή που περιέγραψα, είναι σε μια απ' αυτές τις 15. Όχι πιο κάτω.

Και του κυρίου sacούλα το λινκ, χρήσιμο ήταν.
Και κάθε πληροφορία που γράφεται, χρήσιμη είναι.
Αυτό που δεν είναι χρήσιμο είναι το να θέλει κάποιος να υποβιβάζει το συνομιλητή του και μάλιστα χωρίς να λέει γιατί.
Έτσι, γιατί "αυτός ξέρει καλύτερα". Και να πετάει εξυπνάδες, τύπου "θα κλαίνε τα λεφτά τους" (και μάλιστα με γράμματα μεγέθους 30pt), λες και η τράπεζα χρεώνει διαφορετικά το λογαριασμό αυτού που του ξερνάει κοσάρικο unc, απ' ότι χρεώνει του άλλου, που του ξερνάει κοσάρικα μεταχειρισμένο!
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 06, 2017, 10:29:23 μμ »

με μια δεσμίδα που θα πάρεις από την τράπεζα στο χέρι

"Δεσμίδα" κοσάρικα, αγαπητέ sac, είναι 2.000 ευρώ.
Πάνε οι εποχές που έπαιρνες δεσμίδα από το γκισέ της τράπεζας. Πέρασαν. Και μάλλον ανεπιστρεπτί.

Για την ώρα, €840 κάθε 14 μέρες.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 06, 2017, 10:36:50 μμ »

Κάποιος να τον μαζέψει...

edit: Το λερωμένο χαρτονόμισμα είναι το πολύ VG.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2017, 10:50:05 μμ από sac » Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 06, 2017, 10:43:08 μμ »

Κάποιος να τον μαζέψει...

Γιατί το αναθέτεις σε άλλον?
Εσύ δεν μπορείς?
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 06, 2017, 10:51:26 μμ »

Κάποιος να τον μαζέψει...

Γιατί το αναθέτεις σε άλλον?
Εσύ δεν μπορείς?

Έχω βαρεθεί να ξεσκατίζω το "μαγαζί" του Ηρακλειώτη.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 06, 2017, 10:56:48 μμ »

Έχω βαρεθεί να ξεσκατίζω το "μαγαζί" του Ηρακλειώτη.

Εγώ είμαι καινούριος, και δεν τα ξέρω αυτά τα δικά σας.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 06, 2017, 11:06:31 μμ »

Δεν έχουμε "δικά μας" με τον Ηρακλειώτη.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 06, 2017, 11:07:37 μμ »

Δεν έχουμε "δικά μας" με τον Ηρακλειώτη.

Ούτε κι εγώ με σένα.
Καταγράφηκε
chrisvas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 859



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 06, 2017, 11:09:35 μμ »

Κάποιος να τον μαζέψει...

Γιατί το αναθέτεις σε άλλον?
Εσύ δεν μπορείς?
Κυκλοφορούσα και σε φόρα γαύρων, αλλά κι εκεί τα θέματα εξαντλήθηκαν. Φέτος έβαλε ο Μαρινάκης τις μεταγραφές σε άλλη βάση και περιμένουμε να δούμε τη συνέχεια. Τα δύο προηγούμενα χρόνια είχαμε να πούμε αρκετά εκεί, αλλά τώρα... περιμένουμε να δούμε τι κρασί θα βγει...

Κι έτσι ξέπεσα εδώ. Για το μέλλον, θα δείξει.


Δεν μπορεί ο κριτής των πάντων να κάνει αυτά τα πράγματα,ο κύριος κάνει κριτική και σε λίγο κάνει τροποποίηση των γραπτών του.Και παραπάνω έβαλα τα γραπτά του όταν ξανά ήρθε  και μας συστήθηκε.

Έχω βαρεθεί να ξεσκατίζω το "μαγαζί" του Ηρακλειώτη

Αν έχεις βαρεθεί το κουβαδάκι και σε άλλο forum άλλωστε σαν περιφερόμενος γνωρίζεις τους δρόμους.
Καταγράφηκε

Πας λόγος εστί μάταιος ο μη τετελεσμένος
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 06, 2017, 11:16:21 μμ »

και σε λίγο κάνει τροποποίηση των γραπτών του.

Για αυτό με έχουν κατηγορήσει πολλές φορές.



Για τα υπόλοιπα... ξυδάκι...
Καταγράφηκε
chrisvas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 859



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 06, 2017, 11:32:23 μμ »

και σε λίγο κάνει τροποποίηση των γραπτών του.

Για αυτό με έχουν κατηγορήσει πολλές φορές.



Για τα υπόλοιπα... ξυδάκι...
Εγώ να πάρω ...ξυδάκι....για τους αρουραίους στο χωριό μου έχουμε ποντικοφάρμακο...και για τις οχιές μαγκούρες... Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Πας λόγος εστί μάταιος ο μη τετελεσμένος
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 06, 2017, 11:43:50 μμ »

Χαλάρωσε λίγο, ρε δικέ μου. Ούτε φτυσμένη γκόμενα δεν κάνει έτσι...
Πω, πω, λύσσα... ;-)
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences