Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 02:59:03 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Παλια ξυλινα σπιρτοκουτα ( Πυρεια )  (Αναγνώστηκε 83884 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 25, 2017, 11:14:53 μμ »

Πολυ κοντα σε σπανιοτητα με τον Τυπο Α' "Τσιγαρο ή Υγεια" ειναι και η σειρα "Οδηγων Προσκοπων", που εκδοθηκε μονο σε Τυπο Α' με τιραζ μολις  3 εκατομμυρια . Την φωτο δεν την εχω προχειρη ,θα σας το φωτογραφησω με πρωτη ευκαιρια.

Πάνο, εξαιρετική δουλειά, συνέχισε!

Νίκος
Καταγράφηκε

panosk
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 25, 2017, 11:31:07 μμ »

   Μπραβο Νικο ! Αν και εχω την σειρα,δεν ειχα προχειρη την φωτο..σε ευχαριστω πολυ! Δυσκολη σειρα !
Ανεβασε κι εσυ υλικο αν διαθετεις..Ειδικα στο ξυλινο σπιρτοκουτο 1884-1961 ,πριν την Βελπεξ δηλ,  υπαρχουν ελαχιστα στοιχεια ,και οι φωτος των πιο παλιων (1884 - 1910) ανυπαρκτες!
Καταγράφηκε
Αλεξη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 111



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 25, 2017, 11:42:02 μμ »

Εχω σχεδον  ολες της σειρες ολοκαινουριες. Δωσε υλικο Πανο εισαι εξερετικος.
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 25, 2017, 11:55:19 μμ »


 Μπραβο παιδια! Χαιρομαι πολυ που υπαρχουν κι αλλοι με το ιδιο μικροβιο με μενα !  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Πολυ ενδιαφερουσα συλλογη ,και βαζοντας ο καθενας απο μερικα στοιχεια,μπορουμε να χτισουμε μια πολυ αξιολογη βαση δεδομενων! Αλεξη δεν το εχω ξαναδει το σπιρτοκουτο σου με τις Καρυατιδες! Ειναι ξυλινο? Εχεις καποια στοιχεια για το ποτε εκδοθηκε?! Βαλε κι αλλα τετοια αν διαθετεις!
Καταγράφηκε
Αλεξη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 111



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 12:11:08 πμ »

Ναι ειναι ξυλινο και ειναι το μοναδικο που εχω σε αυτη την κατηγορια.Πανο  δυστυχως δεν εχω βρει  καποια στοιχεια μεχρει τωρα.Αν καποιος ξερει πληροφοριες για το σπιρτοκουτα ευχαρίστως να τον ακουσουμε.
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 12:22:13 πμ »


  Βαζω αλλη μια φωτογραφια ,συγκεντρωμενα ολα τα ξυλινα που καταφερα να βρω.. Μαζι και οι χαρτινοι φακελισκοι του 1915  με την Κρητη σε δυο μεγεθη , και ενας χαρτινος τυπος "21η Απριλιου"
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 03:42:15 μμ »

Ένα ακόμα μάλλον μεμονωμένο κουτί (Τράπεζα Πίστεως) και 5 φακελίσκοι του ελληνικού Μονοπωλίου. Θέατρο Διονύσου, Ακρόπολη Αθηνών, Κοτόπουλα Μιμίκου, Εθνική Ασφαλιστική, Τράπεζα Πίστεως.
Οι φακελίσκοι των αρχαιοτήτων φαίνεται πως είναι μέρος σειράς ενώ τα διαφημιστικά εικάζω πως είναι μεμονωμένα και σε σχετικά μικρές ποσότητες.
Καταγράφηκε

xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 28, 2018, 06:03:18 μμ »

Αυτό καρφιτσώστε το οι διαχειριστές να το βρίσκουμε πιο εύκολα.
Καταγράφηκε
eliaschania
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 08, 2021, 04:39:02 μμ »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΜΟΛΙΣ ΕΓΙΝΑ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΛΛΟΓΗ ΣΠΙΡΤΟΚΟΥΤΩΝ. ΒΛΕΠΩ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΤΑ ΣΠΙΡΤΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΜΟΝΟΠΩΛΙΟΥ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΕΛΛΕΙΨΗΣ.
ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ (ΣΧΕΔΩΝ ΟΛΑ ) ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΑΝ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΤΑ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 08, 2021, 06:45:40 μμ »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΜΟΛΙΣ ΕΓΙΝΑ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΛΛΟΓΗ ΣΠΙΡΤΟΚΟΥΤΩΝ. ΒΛΕΠΩ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΤΑ ΣΠΙΡΤΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΜΟΝΟΠΩΛΙΟΥ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΕΛΛΕΙΨΗΣ.
ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ (ΣΧΕΔΩΝ ΟΛΑ ) ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΑΝ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΤΑ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ
Καλώς μας ήρθες.
Φυσικά και μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφίες απο την συλλογή σου και να ανταλλάξεις απόψεις με ανθρώπους που έχουν σχέση με το αντικείμενο.
Σε παρακαλώ μόνο να γράφεις με μικρούς χαρακτήρες κάτι που είναι και στους κανονισμούς του φόρουμ.
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 09, 2021, 10:00:03 μμ »


  Φίλε Ηλία καλωσήλθες κι από μένα! Με μεγάλη χαρά,να απολαύσουμε την συλλογή σου,
αλλά και να μάθουμε
απ'αυτήν! Δυστυχώς τα στοιχεία και η πληροφόρηση που υπάρχει γύρω απ'το σπιρτόκουτο
είναι ελάχιστη!
 ..και είναι κρίμα γιατί είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα συλλογή..Η βοήθεια σου θα είναι κάτι παραπάνω
από πολύτιμη,
από την στιγμή που έχεις σχεδόν συμπληρωμένη συλλογή!
   Προσωπικά ,πριν 4 χρόνια είχα κάνει μια προσπάθεια να συλλέξω ότι παραπάνω μπορούσα γυρω απ'το
σπιρτόκουτο ...Κουτσά στραβά κατάφερα να συγκεντρώσω κάποια λίγα στοιχεία,τα ανέβασα εδώ υπό
μορφή απλής παρουσίασης, αλλά δυστυχώς από ένα σημείο και μετά ,δεν μπόρεσα να βρω κάτι παραπάνω...
    Οτι στοιχεία διαθέτεις ,θα βοηθήσουν πολύ ,να πάμε ένα βήμα παραπερα!
Καταγράφηκε
eliaschania
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 14, 2021, 02:17:52 μμ »

Έχω πρόβλημα με την αποστολή φωτογραφιών μάλλον είναι υψηλής ανάλυσης και δεν ανεβαίνουν θα προσπαθήσω να ξανά φωτογραφίσω και να επανέλθω. Συγνώμη για την καθυστέρηση των απαντήσεων μου αλλά λόγου φόρτου εργασίας δεν έχω πολύ ελεύθερο χρόνο.
Καταγράφηκε
nasos79
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 14, 2021, 05:48:38 μμ »

Έχω πρόβλημα με την αποστολή φωτογραφιών μάλλον είναι υψηλής ανάλυσης και δεν ανεβαίνουν θα προσπαθήσω να ξανά φωτογραφίσω και να επανέλθω. Συγνώμη για την καθυστέρηση των απαντήσεων μου αλλά λόγου φόρτου εργασίας δεν έχω πολύ ελεύθερο χρόνο.

νομίζω οτι μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τρίτη υπηρεσία εκτος φορουμ οπως για παράδειγμα

https://postimages.org/

πχ
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences