Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 08:56:12 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: πλαστα κατοχικα χαρτονομισματα!!!!  (Αναγνώστηκε 11173 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 10:06:56 μμ »

Άσ' το...
Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 11:01:46 μμ »

Κύριε Sac, εν αντιθέσει με εσάς,  επιχείρησα να διατυπώσω την απορία μου διακριτικά και ιδιωτικώς - η απάντησή σας όμως στο ερώτημά μου  σχετικά με το υποτιμητικό "ασ'το" που εκφράσατε προηγουμένως ήταν το μπλοκάρισμά μου. Εξακολουθώ -αφελώς- να μην καταλαβαίνω γιατί οι πληροφορίες σχετικά με τα χαρτονομίσματα της εποχής είναι άσχετες και εξακολουθώ να απορώ και με το αχαρακτήριστο ύφος σας, δεδομένου ότι δεν έχει προηγηθεί συνομιλία μεταξύ μας εξ όσων θυμάμαι...
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 11:05:33 μμ »

Κα Μαρίνα, θα σας έλεγα να μην παρεξηγήσετε το Γιώργο, από την άλλη έχετε κάθε δικαίωμα να το κάνετε! Γιώργο σεμνά!
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 11:22:29 μμ »


------------------------------------------------

Θανάση, μόλις φτιάξει οκαιρός θα σε ξεναγήσω. Στο μεταξύ... καμαρώνουμε Αναστόπουλο!
Τι να το κάνεις...το αποτέλεσμα μετράει.

Μαρίνα μπορείς να συνεχίσεις να γράφεις αυτό που θέλεις, χωρίς να επηρεάζεσαι από τίποτε. Δεν σου το απαγορεύει κανένας. Ο Γιώργος, επίσης, το ίδιο στα καλώς εννοούμενα πλαίσια. Και να ξέρεις ότι ο γραπτός λόγος συχνά παρεξηγείται. Αυτό δεν θα πρέπει να μας εμποδίσει.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 11:58:22 μμ »

Θανάση μου, είναι ξεκάθαρο αυτό που έγραψα και δεν φταίει κανένας γραπτός λόγος.

Αν κάτι άσχετο με το θέμα (όπως τα κάρα!) προκαλέσει το ενδιαφέρον του Ηρακλειώτη, τότε είναι ωραίο και καλό. Αν δεν του προκαλέσει το ενδιαφέρον, όπως τα αντίγραφα λιρών ή δολαρίων, τότε βάζει τις φωνές.

Επειδή εγώ δεν μπορώ να είμαι μέσα στο μυαλό του Ηρακλειώτη (δεν ξέρω πόσοι μπορούν να είναι) και να καταλαβαίνω τι του αρέσει και τι δεν του αρέσει, αποφεύγω να γράφω. Έκανα μια εξαίρεση για τον Νίκο, μπορεί να κάνω και στον μέλλον για δυο-τρεις σοβαρούς ανθρώπους, και μέχρι εκεί.
Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 12:05:49 πμ »

Τα κάρα;;;;;;;;   Αν ειχες καθήσει να δεις ΟΛΟΚΛΗΡΟ  το ντοκυμαντέρ θα εβλεπες και τις υπόλοιπες σχετικές πληροφορίες - μάλιστα παρέθεσα και τα ακριβή λεπτά όπου γίνονται οι σχετικές αναφορές.
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 12:07:25 πμ »

(το σχόλιο περί σοβαρών ανθρώπων το προσπερνάω για ευνόητους λόγους )
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 10:23:58 πμ »

Αγαπητη Μαρίνα αστο  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Απο την μία Επειδή γνωριζω το πως σκέφτεται ο Αγαπητός Γιώργος αυτη την στιγμη εχει εν μέρη δικιο διοτι οι συζητήσεις εδω μεσα έχουμε πει να μην αποκλειννουν και να επικεντρώνεται πάντα στο συζητηθεν ποστ.
Και στο συγκεκριμένο βίντεο δεν γίνεται κουβέντα για τα επ"αυτού χαρτονομίσματα τα ελληνικά κατοχικα αλλά των Γερμανών.

Και τωρα δόθηκαν οι εξηγήσεις ας συνεχισουμε.

Υ.Γ Βλεπωντας και τον Βαγγέλη να λέει οτι και αυτός θα ήθελε να δει αυτά τα κατοχικα
Πλαστα που κάνει Χρόνια μελέτη στο ελληνικό χαρτονόμισμα σε κάνει να αναρωτιεσε τα παρακάτω:
Τι στο καλό γίνεται εδώ;
Τόσα πλαστα χαρτονομίσματα θα τυπώθηκαν και μονο αυτά στο μουσείο διασώθηκαν; ;
Η τα έχουμε στα χερια μας και δεν γνωρίζουμε οτι είναι πλαστα;
Διοτι σε ολο το φάσμα της Ελληνικής πλαστογραφιας έχουμε δείγματα και ανάμεσα στιυς συλλέκτες φυλαγμενα.
Μονο στα κατοχικα δεν είδα ακόμη! !!
Γιατί; ;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 11:54:00 πμ »


......Η τα έχουμε στα χερια μας και δεν γνωρίζουμε οτι είναι πλαστα;....

Τίποτε δεν αποκλείεται.

....Διοτι σε ολο το φάσμα της Ελληνικής πλαστογραφιας έχουμε δείγματα και ανάμεσα στιυς συλλέκτες φυλαγμενα.
Μονο στα κατοχικα δεν είδα ακόμη! !!
Γιατί; ;
Ασε να με ξεναγήσει ο Γιώργος τον άλλο μήνα να τα δω δια ζώσης και θα επανέλθω .
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 02:27:17 μμ »

Εγω παντως ακομα διατηρω τις επιφυλαξεις μου αν ολα τα χαρτονομισματα στο μουσειο αυτα ειναι πλαστα. Αν καποιος μπορεσει και το επισκεφθει θα μας βοηθησει πολυ.
Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 02:32:39 μμ »

Βαγγέλη, αν με βοηθήσει ο Γιώργος, όπως λέει παραπάνω, θα γίνει η επίσκεψη. Αλλωστε δίπλα μένει η κόρη μου.
Απορώ πως δεν το ήξερα!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 02:36:05 μμ »

Υ.Γ Βλεπωντας και τον Βαγγέλη να λέει οτι και αυτός θα ήθελε να δει αυτά τα κατοχικα
Πλαστα που κάνει Χρόνια μελέτη στο ελληνικό χαρτονόμισμα σε κάνει να αναρωτιεσε τα παρακάτω:
Τι στο καλό γίνεται εδώ;
Τόσα πλαστα χαρτονομίσματα θα τυπώθηκαν και μονο αυτά στο μουσείο διασώθηκαν; ;
Η τα έχουμε στα χερια μας και δεν γνωρίζουμε οτι είναι πλαστα;
Διοτι σε ολο το φάσμα της Ελληνικής πλαστογραφιας έχουμε δείγματα και ανάμεσα στιυς συλλέκτες φυλαγμενα.
Μονο στα κατοχικα δεν είδα ακόμη! !!
Γιατί; ;

Στα κείμενο του ρεπορτάζ που γίνεται για το μουσείο λέει μέσα σε όλα οτι όλα τα εκθέματα είναι "προιόν" ή για να το πω διαφορετικά έχουν συμμετάσχει σε κάποιο έγκλημα. Το ίδιο και αυτά τα πλαστά είναι κάποια χαρτονομίσματα απο κάποιους που πιάσανε. Στο μουσείο της ΤΤΕ δεν έχει κανένα δείγμα πλαστών και δεν χρειάζεται να έχει μάλιστα (άλλο που εμάς θα μας κατεύναζε την περιέργεια μας). Μπορεί να υπάρχουν σε τίποτα υπόγεια κατασχεμένα ξεχασμένα.

Το θέμα των πλαστών κατοχικών είναι δύσκολο γιατί πέρα απο όσα λέμε και εικάζουμε για την εποχή περι πλυθωρισμών κλπ (που ισχύουν) νομίζω πρέπει να υπολογίσουμε οτι για τη συγκεκριμένη περίοδο δεν υπήρχαν και συγκεκριμένες τεχνικές περιγραφές και μόνο που υπήρχαν διάφορα τυπογραφία που τύπωναν ταυτόχρονα αυτό απο μόνο του κάνει 2 χαρτονομίσματα απο 2 διαφορετικά τυπογραφία διαφορετικά.

Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 03:08:30 μμ »

Βρε Θανάση, εννοούσα θα σου δείξω το μουσείο, όχι θα σε ξεναγήσω μέσα. :-)))))))))))))))))))

Την ήξερα την ύπαρξή του από παλιά, από άλλα ρεπορτάζ. Αλλά ήξερα ότι χρειάζεται ειδική διαδικασία να το επισκευτεί κανείς.

Το θέμα αλλάζει τώρα με τα πλαστά χαρτονομίσματα. Αυτά δεν ήξερα ότι υπήρχαν.
Μπορούμε να δοκιμάσουμε να ζητήσουμε να το επισκευτούμε, αλλά το πρόβλημα είναι το εξής:
Άντε και μπήκαμε και είδαμε. Άντε και βγάλαμε και μερικές φωτογραφίες. Δεν έγινε τίποτα...

Νομίζω ότι το σημαντικό θα ήταν να μιλήσουμε με τους υπεύθυνους, να τους εξηγήσουμε το ενδιαφέρον μας, ενδεχομένως να τους ζητήσουμε να σκανάρουν (αυτοί) τα χαρτονομίσματα (για να μην φοβηθούν ότι θα τους ανακατέψουμε τα εκθέματα), ώστε να έχουμε "δημοσιοποιήσιμα" στοιχεία.

Φυσικά, καλό θα ήταν να τα πιάναμε και στα χέρια μας, αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι.

Επειδή το να επισκευτείς αυτό το μουσείο (μάλλον) χρειάζεται πολλή διαδικασία, το λογικό θα ήταν να φτιάξουμε μια "επιτροπή", κυρίως από Αθηναίους, να αποφασίσουμε τι θέλουμε να κάνουμε (όχι απλώς να το "επισκευτούμε") και να προσπαθήσουμε να πείσουμε τους υπεύθυνους. Ας μην ξεχνάμε ότι οι υπεύθυνοι θα παραξενευτούν από το αίτημά μας και θα χρειαστούν τον χρόνο τους για να το σκεφτούν (μαζί με τις άλλες δουλειές τους).

Αν η ΠΝΕ θέλει να μας δενείσει το "κύρος" της, θα ήταν πολύ χρήσιμο.

Παράλληλα, θα ήταν χρήσιμο να μιλήσουμε για το θέμα των πλαστών και με το μουσείο της ΤτΕ και με το αρχείο της ΕΤΕ (κτήριο Μελά, απέναντι από το κεντρικό). Οι τραπεζικοί "βλέπουν" αλλιώς τα πλαστά, οπότε θα χρειαστεί αρκετό ψήσιμο...

Να πάμε εγώ κι εσύ ως ιδιώτες, δεν θα καταφέρουμε πολλά, εκτός από μια ευχάριστη κουβεντούλα...

--------------------------------

Εγώ είμαι διαθέσιμος για οποιαδήποτε πρωτοβουλία. Το email μου φαίνεται, τα τηλέφωνά μου διαθέσιμα. Δηλώστε συμμετοχή...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 03:22:36 μμ »

Στα κείμενο του ρεπορτάζ που γίνεται για το μουσείο λέει μέσα σε όλα οτι όλα τα εκθέματα είναι "προιόν" ή για να το πω διαφορετικά έχουν συμμετάσχει σε κάποιο έγκλημα. Το ίδιο και αυτά τα πλαστά είναι κάποια χαρτονομίσματα απο κάποιους που πιάσανε.

Αυτό που λες είναι λάθος, αγαπητέ.

Παράθεση
Το μουσείο μας φιλοξενεί επίσης μια συλλογή πλαστών χαρτονομισμάτων που μας είχε παραχωρήσει η Τράπεζα της Ελλάδος.

Δεν διευκρινίζεται πού τα βρήκε η ΤτΕ...
Το τονίζω γιατί αν ξέραμε αυτό, θα μας λύνονταν κάποιες απορίες.

Από την άλλη όμως, τα έγγραφα της "εκχώρησης" των χαρτονομισμάτων αυτών στο Εγκληματολογικό Μουσείο θα υπάρχουν στο αρχείο της ΤτΕ. Ίσως σε αυτά αναφέρεται κάτι... Τρέχα γύρευε μεν, αλλά...

-------------------------------------

Τι στα κομμάτια, τόσοι έχετε "μέσα" στην ΤτΕ (ονόματα δεν λέμε, κυρίους δεν εκθέτουμε), δεν βάζετε κάποιον να ψάξει στα αρχεία...
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 03:26:04 μμ »

Τα κάρα;;;;;;;;   Αν ειχες καθήσει να δεις ΟΛΟΚΛΗΡΟ  το ντοκυμαντέρ θα εβλεπες και τις υπόλοιπες σχετικές πληροφορίες - μάλιστα παρέθεσα και τα ακριβή λεπτά όπου γίνονται οι σχετικές αναφορές.


Kαλησπερα θα προσπαθησω να βοηθησω.

Οταν διαβασα το ποστ σου θεωρησα κι εγω οτι το βιντεακι κανει αναφορα στα πλαστα κατοχικα ως και ο τιτλος του ποστ οριζει. Χρειαστηκε να το δω ολο για να καταλαβω οτι το βιντεο ειναι ΑΣΧΕΤΟ με τα πλαστα κατοχικα.

Θα συμφωνησω επισης με τον Βαγγελη καθως κι εγω αμφιβαλω αν τα της βιτρινας του μουσειου ειναι ολα πλαστα
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences