Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 08:33:02 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ποια πιστεύετε ότι είναι η λογική τιμή;  (Αναγνώστηκε 2558 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 17, 2017, 11:22:52 μμ »

Χαιρετώ! Θα ενδιαδερόμουν να αγοράσω τη σειρά Μονακό 2006, την πρώτη με τον Αλβέρτο. Απ' όσο ξέρω, εκείνη τη χρόνια το Μονακό δεν είχε εκδώσει καθόλου μασούρια. Μόνο σε BU κασετίνα υπάρχει, σωστά; Οι τιμές που βλέπω στο eBay είναι αρκετά τσιμπημένες (450-500 ευρώ, συμπεριλαμβανομένων των εξόδων αποστολής για ασφαλισμένο δέμα)! Έτσι, ρωτάω ποια θεωρείτε ότι είναι λογική τιμή γι' αυτή τη σειρά; Να μπω στη διαδικασία να ψάξω για καλύτερη τιμή ή να αποδεχτώ ότι πρέπει να βάλω τόσο βαθιά το χέρι στην τσέπη;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2017, 11:37:33 μμ από chronos » Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 11:35:08 μμ »

Μια διόρθωση αρχικά. Είναι Proof σειρά και όχι BU με τιράζ 11.180
Είναι η πρώτη σειρά του Αλβέρτου (και η μοναδική σε Proof ως τώρα) και δεν είχαν βγει καθόλου νομίσματα σε BU ή μασούρια.
Λογική τιμή σε αυτά δεν υπάρχει... είναι προσφορά και ζήτηση.
Το Γερμανικό ebay που είναι η μεγαλύτερη αγορά Ευρώ είναι αρκετά ενδεικτικό.
Συνήθως εκεί βρίσκεις και τις χαμηλότερες τιμές.
Δες ενδεικτικά πόσο περίπου κλείνουν... (300-350 είναι τα περισσότερα νομίζω)
http://www.ebay.de/sch/Monaco/31130/i.html?_from=R40&_nkw=kms+2006&_in_kw=1&_ex_kw=&_sacat=31130&LH_Complete=1&_udlo=&_udhi=&_samilow=&_samihi=&_sadis=10&_fpos=&LH_SALE_CURRENCY=0&_sop=12&_dmd=1&_ipg=50

Και στο Γαλλικό ebay ίσως βρεις καλές τιμές για Μονακό.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 11:53:59 μμ »

Κατάλαβα! Στις δημοπρασίες κλείνει συνήθως περίπου 100 ευρώ κάτω από τις τιμές άμεσης αγοράς!

Πάντως, αυτό που κάνω για να βρω την καλύτερη τιμή, είναι να μπω στο ebay.com (το αμερικάνικο) και να κάνω αναζήτηση advanced, με φίλτρο item's location: worldwide. Με αυτόν τον τρόπο, ουσιαστικά ενσωματόνωνται όλα τα eBay τού κόσμου σε μία σελίδα, εμφανίζοντας μόνο προϊόντα που μπορούν να σταλούν στην Ελλάδα! Έτσι, δεν χάνεις ποτέ την καλύτερη ευκαιρία, ακόμα και αν βρίσκεται στο ολλανδικό, το αυστραλιανό ή ακόμα και το ινδικό eBay!

Παρ' όλα αυτά, ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν το θέλω, δεδομένου ότι τα proof νομίσματα δεν με ενθουσιάζουν (τα θεωρώ λίγο "ψεύτικα" - προτιμώ τα UNC και BU). Λόξες είναι αυτές! Όσες φορές πήρα proof, το έκανα με βαριά καρδιά, γιατί δεν έβρισκα ή γιατί δεν κυκλοφορούσαν UNC ή έστω BU!

Ευχαριστώ Βαγγέλη!
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 18, 2017, 12:09:39 πμ »

Πάντως, αυτό που κάνω για να βρω την καλύτερη τιμή, είναι να μπω στο ebay.com (το αμερικάνικο) και να κάνω αναζήτηση advanced, με φίλτρο item's location: worldwide. Με αυτόν τον τρόπο, ουσιαστικά ενσωματόνωνται όλα τα eBay τού κόσμου σε μία σελίδα, εμφανίζοντας μόνο προϊόντα που μπορούν να σταλούν στην Ελλάδα! Έτσι, δεν χάνεις ποτέ την καλύτερη ευκαιρία, ακόμα και αν βρίσκεται στο ολλανδικό, το αυστραλιανό ή ακόμα και το ινδικό eBay

Έτσι χάνεις τη δυνατότητα να δεις πωλήσεις/δημοπρασίες που ο πωλητής δεν έχει δηλώσει ότι στέλνει παντού.
Πάρα πολλές φορές έχω ρωτήσει αν στέλνουν Ελλάδα και μου απαντούν πως στέλνουν παρόλο που δεν το γράφουν στην δημοπρασία. Συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις πετυχαίνεις και τις καλύτερες τιμές, γιατί οι περισσότεροι δεν μπαίνουν στην διαδικασία να ρωτήσουν.
Επίσης κάθε χώρα τα ονομάζει διαφορετικά τα BU/Proof κτλ όπως επίσης και τα ονόματα των χωρών.
Όταν ψάχνω κάτι σε ευρώ κοιτάω στο Γερμανικό και σε ελάχιστες περιπτώσεις πχ Μονακό και Ανδόρα (Γαλλία και Ισπανία).
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 18, 2017, 07:49:38 μμ »

Συμφωνώ με το Ευάγγελο. Πολλές φορές θα ''πετύχεις'' τιμές πολύ καλές, ρωτώντας αν στέλνει Ελλάδα,
παρόλο που δεν το αναφέρει ότι στέλνει.
Εγώ κάποιες φορές(λίγες) κέρδισα δημοπρασία σε δημοπράτη που δεν έστελνε Ελλάδα. Και με λίγο πίεση κλπ
το έστειλε. Η τιμή που έπιασα ήταν πολύ καλή. Προσοχή όμως,διότι κάποιοι Γερμανοί δεν στέλνουν με
τίποτα Ελλάδα. 
Καταγράφηκε
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 18, 2017, 08:56:04 μμ »

Προφανώς όταν το κάνω αυτό, φροντίζω να βάλω όσο ποιο γενικές λέξεις αναζήτησης γίνεται, έτσι ώστε να πιάσω όσο περισσότερες γλώσσες γίνεται. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα, δεν θα κάνω αναζήτηση "Proof set Monaco 2006", αλλά θα κάνω σκέτα "Monaco 2006", με φίλτρο "coins and paper money". Θα μου βγάλει γύρω στα 700 αποτελέσματα, οπότε θέλει λίγο υπομονή να βρω αυτό που ψάχνω. Όμως, σε ό,τι γλώσσα και αν έχει γράψει ο εκάστοτε πωλητής τη λίστα του, θα έχει σίγουρα συμπεριλάβει τις λέξεις "Monaco" και "2006"! Έτσι, δεν υπάρχει περίπτωση να μην μου εμφανιστεί! Βέβαια, κάποιες φορές χρειάζεται να κάνω περισσότερες από μία αναζητήσεις, προκειμένου να σιγουρευτώ ότι έχω βρει την καλύτερη προσφορά, δοκιμάζοντας το όνομα της χώρας σε διάφορες γλώσσες (π.χ. Germany, Deutschland, Allemagne, Germania, Alemania).

Γνωρίζω κι εγώ ότι κάποιοι πωλητές επιλέγουν να μην στείλουν έξω από τη χώρα τους! Το eBay, απ' όσο ξέρω, δεν δίνει τη δυνατότητα να εξαιρέσουν μία χώρα από ένα προεπιλεγμένο σύνολο. Έτσι, αν δεν κάνω λάθος, δεν μπορεί π.χ. ο Γερμανός να δηλώσει ότι στέλνει στην Ευρωπαϊκή Ένωση, εκτός από την Ελλάδα. Έτσι, το μόνο που μπορούν να κάνουν, αν δεν θέλουν όλες τις χώρες τού προεπιλεγμένου συνόλου, είναι να δηλώσουν ρητά μία ή δυο - τρεις χώρες που εξυπηρετούν μόνο! Μερικές φορές έχει τύχει, σε ακριβά κομμάτια, να ρωτήσω κι εγώ πωλητές που είχαν δηλώσει μόνο τη χώρα τους, αν θέλουν να στείλουν Ελλάδα, πριν αγοράσω όμως! Κάποιοι μου έχουν απαντήσει ότι δέχονται, μάλιστα προτείνοντάς μου καλύτερη τιμή, μόνο με την προϋπόθεση να πληρωθούν μέσω τράπεζας, για να αποφύγουν τις προμήθειες! Ριψοκίνδυνο, βέβαια, αυτό!

Πάντως δεν θα το ρίσκαρα ποτέ να αγοράσω ή να πλειοδοτήσω σε δημοπρασία, αν δεν ήμουν σίγουρος ότι ο πωλητής στέλνει Ελλάδα! Μπορεί μετά αυτός να καταγγείλει στο eBay τη συναλλαγή και να αρνηθεί την αποστολή, επιστρέφοντας, ελπίζω, τα λεφτά! Εν τω μεταξύ, εγώ θα έχω χάσει άλλες προσφορές που τρέχουν παράλληλα!

Ένα ακόμα κέρδος που μπορεί να έχεις με το αμερικάνικο eBay είναι μέσω της συναλλαγματικής ισοτιμίας ευρώ - δολλαρίου. Υπάρχουν πωλητές, ακόμα και Έλληνες, που επείδη δεν ξέρουν άλλες ξένες γλώσσες παρά μόνο αγγλικά, πωλούν αναγκαστικά στο αμερικανικό eBay. Τις περιόδους που το δολλάριο είναι αρκετά πιο φτηνό έναντι του ευρώ, ίσως συμφέρει να αγοράσεις από το αμερικάνικο eBay σε δολλάριο, από τέτοιους πωλητές (αν και βέβαια, υπάχει και το ιρλανδικό eBay πλέον, που είναι στα αγγλικά και χρησιμοποιεί το ευρώ)!
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 18, 2017, 11:15:13 μμ »

Προφανώς όταν το κάνω αυτό, φροντίζω να βάλω όσο ποιο γενικές λέξεις αναζήτησης γίνεται, έτσι ώστε να πιάσω όσο περισσότερες γλώσσες γίνεται. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα, δεν θα κάνω αναζήτηση "Proof set Monaco 2006", αλλά θα κάνω σκέτα "Monaco 2006", με φίλτρο "coins and paper money". Θα μου βγάλει γύρω στα 700 αποτελέσματα, οπότε θέλει λίγο υπομονή να βρω αυτό που ψάχνω. Όμως, σε ό,τι γλώσσα και αν έχει γράψει ο εκάστοτε πωλητής τη λίστα του, θα έχει σίγουρα συμπεριλάβει τις λέξεις "Monaco" και "2006"! Έτσι, δεν υπάρχει περίπτωση να μην μου εμφανιστεί! Βέβαια, κάποιες φορές χρειάζεται να κάνω περισσότερες από μία αναζητήσεις, προκειμένου να σιγουρευτώ ότι έχω βρει την καλύτερη προσφορά, δοκιμάζοντας το όνομα της χώρας σε διάφορες γλώσσες (π.χ. Germany, Deutschland, Allemagne, Germania, Alemania).

Γνωρίζω κι εγώ ότι κάποιοι πωλητές επιλέγουν να μην στείλουν έξω από τη χώρα τους! Το eBay, απ' όσο ξέρω, δεν δίνει τη δυνατότητα να εξαιρέσουν μία χώρα από ένα προεπιλεγμένο σύνολο. Έτσι, αν δεν κάνω λάθος, δεν μπορεί π.χ. ο Γερμανός να δηλώσει ότι στέλνει στην Ευρωπαϊκή Ένωση, εκτός από την Ελλάδα. Έτσι, το μόνο που μπορούν να κάνουν, αν δεν θέλουν όλες τις χώρες τού προεπιλεγμένου συνόλου, είναι να δηλώσουν ρητά μία ή δυο - τρεις χώρες που εξυπηρετούν μόνο! Μερικές φορές έχει τύχει, σε ακριβά κομμάτια, να ρωτήσω κι εγώ πωλητές που είχαν δηλώσει μόνο τη χώρα τους, αν θέλουν να στείλουν Ελλάδα, πριν αγοράσω όμως! Κάποιοι μου έχουν απαντήσει ότι δέχονται, μάλιστα προτείνοντάς μου καλύτερη τιμή, μόνο με την προϋπόθεση να πληρωθούν μέσω τράπεζας, για να αποφύγουν τις προμήθειες! Ριψοκίνδυνο, βέβαια, αυτό!

Πάντως δεν θα το ρίσκαρα ποτέ να αγοράσω ή να πλειοδοτήσω σε δημοπρασία, αν δεν ήμουν σίγουρος ότι ο πωλητής στέλνει Ελλάδα! Μπορεί μετά αυτός να καταγγείλει στο eBay τη συναλλαγή και να αρνηθεί την αποστολή, επιστρέφοντας, ελπίζω, τα λεφτά! Εν τω μεταξύ, εγώ θα έχω χάσει άλλες προσφορές που τρέχουν παράλληλα!

Ένα ακόμα κέρδος που μπορεί να έχεις με το αμερικάνικο eBay είναι μέσω της συναλλαγματικής ισοτιμίας ευρώ - δολλαρίου. Υπάρχουν πωλητές, ακόμα και Έλληνες, που επείδη δεν ξέρουν άλλες ξένες γλώσσες παρά μόνο αγγλικά, πωλούν αναγκαστικά στο αμερικανικό eBay. Τις περιόδους που το δολλάριο είναι αρκετά πιο φτηνό έναντι του ευρώ, ίσως συμφέρει να αγοράσεις από το αμερικάνικο eBay σε δολλάριο, από τέτοιους πωλητές (αν και βέβαια, υπάχει και το ιρλανδικό eBay πλέον, που είναι στα αγγλικά και χρησιμοποιεί το ευρώ)!

Απλά να κάνω δύο επισημάνσεις... οι κατηγορίες δεν είναι ίδιες σε όλα τα ebay. Έτσι υπάρχει περίπτωση αν βάλεις coins and paper money να μην σου τα βγάλει όλα. Επίσης αν ο άλλος έχει δηλώσει ότι στέλνει μόνο Γερμανία και επιλέξεις το worldwide που είπες δεν θα στα εμφανίσει. Μου έχει τύχει αρκετές φορές με την ίδια αναζήτηση να βρίσκω διαφορετικά αποτελέσματα. Δεν λέω ότι δεν έχεις σε γενικές γραμμές δίκιο, αλλά επειδή μιλάμε για σετ του Μονακό  και 300-500Ε, εγώ στην θέση σου θα το έψαχνα πολύ και σίγουρα δεν θα βιαζόμουν... Συνήθως ρωτάω αυτούς που δεν γράφουν ότι στέλνουν Ελλάδα και χτυπάω αφού πάρω επιβεβαίωση για μεταφορικά εννοείται. Αν είναι καλός ο πωλητής ρισκάρω και το έμβασμα αν έχει σημαντική διαφορά. Όσων αφορά την ισοτιμία που λες... λίγο αφορά την αγορά του Ευρώ... αφού όλες οι μεγάλες χώρες του Ευρώ έχουν το δικό τους ebay και πωλούν σε ευρώ.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 18, 2017, 11:22:34 μμ »

Δες και ένα παράδειγμα τι εννοώ...
Η αναζήτηση στο αμερικάνικο
http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=monaco+2006&_osacat=11116&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xmonaco+2006+kms.TRS0&_nkw=monaco+2006+kms&_sacat=11116
Η αναζήτηση στο Γερμανικό (με τα ίδια ακριβώς κριτήρια).
http://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=monaco+2006+kms&_oac=1

Την σημαντική δημοπρασία θα την έχανες από το Αμερικάνικο...
http://www.ebay.de/itm/Original-KMS-Monaco-2006-PP-Proof-3-88-im-Etui-Coin-Set-/162360341593?hash=item25cd6e3459:g:RwYAAOSw241YfN6E

Τυχαία βγήκαν 14 αποτελέσματα και στα δύο, αλλά έχουν διαφορές. Φυσικά οι περισσότερες είναι ίδιες.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 12:15:19 πμ »

Δες και ένα παράδειγμα τι εννοώ...
Η αναζήτηση στο αμερικάνικο
http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=monaco+2006&_osacat=11116&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xmonaco+2006+kms.TRS0&_nkw=monaco+2006+kms&_sacat=11116
Η αναζήτηση στο Γερμανικό (με τα ίδια ακριβώς κριτήρια).
http://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=monaco+2006+kms&_oac=1

Την σημαντική δημοπρασία θα την έχανες από το Αμερικάνικο...
http://www.ebay.de/itm/Original-KMS-Monaco-2006-PP-Proof-3-88-im-Etui-Coin-Set-/162360341593?hash=item25cd6e3459:g:RwYAAOSw241YfN6E

Τυχαία βγήκαν 14 αποτελέσματα και στα δύο, αλλά έχουν διαφορές. Φυσικά οι περισσότερες είναι ίδιες.


Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις Βαγγέλη! Όντως στο αμερικανικό δεν θα μου βγάλει αυτή τη δημοπρασία, γιατί ο πωλητής έχει επιλέξει αποστολή μόνο εντός Γερμανίας (Versand nach: Deutschland)! Αυτή η δημοπρασία εμφανίζεται μόνο στο γερμανικό eBay, εκτός αν έχεις δηλώσει διεύθυνση κατοικίας στη Γερμανία! Ίσως έχεις δίκιο ότι αξίζει να ψάξεις σε δυο - τρία ευρωπαϊκά eBay (γερμανικό, γαλλικό, ιταλικό, ισπανικό κλπ.), τουλάχιστον για ακριβά κομμάτια!

Αυτό όμως είναι και το ζητούμενο: Ο συγκεκριμένος πωλητής είναι σαφής! Δεν κάνει διεθνή αποστολή! Κατ' ανάλογο τρόπο, όποια δημοπρασία βρεις μόνο σε ένα ευρωπαϊκό eBay και όχι και στο αμερικάνικο, θα είναι γιατί ο πωλητής δεν θέλει να κάνει διεθνή αποστολή! Σε κάθε περίπτωση, θεωρώ ότι πρέπει να τον ρωτήσεις πρώτα, αν δέχεται να παραβιάσει τον όρο του και να στείλει Ελλάδα, πριν πλειοδοτήσεις! Και μάλιστα, θα έλεγα, να τον καλοπιάσεις! Μόνο αν μοιριστεί παραδάκι, θα δεχτεί!

Το έχω κάνει αυτό στο γαλλικό eBay μια φορά, με ένα ακριβό κομμάτι! Ο πωλητής ήταν Βέλγος! Επισήμως έστελνε μόνο εντός Βελγίου συστημένα - ασφαλισμένα δέματα (προφανώς λόγω κόστους), οπότε και η ανάρτησή του βρισκόταν μόνο στο γαλλικό eBay. Η τιμή, όμως, ήταν 20% πιο κάτω από ό,τι άλλο έβρισκα σε κάθε άλλο eBay! Έτσι, αφού έβλεπε ότι το κομμάτι του έμενε απούλητο, δέχτηκε, κατόπιν συνεννόησης πριν την αγορά, να μου το στείλει Ελλάδα, με την προϋπόθεση ότι θα του κατέθετα στο λογαριασμό του στο PayPal, με "αποστολή χρημάτων σε φίλο", ώστε να μην χρεωθεί προμήθεια, επιπλέον το ποσό των 15 ευρώ, για τα παραπάνω έξοδα αποστολής! Είδα ότι και πάλι με συνέφερε, οπότε το έκανα! Άλλωστε, το ρίσκο να χάσω λεφτά, που έπαιρνα, ήταν μόνο για 15 ευρώ (το υπόλοιπο ήταν εγγυημένο από το eBay)!

Συμφωνώ κι εγώ, λοιπόν, ότι αξίζει τον κόπο μια έρευνα αγοράς, όχι μόνο στο γερμανικό και στο αμερικάνικο, αλλά και σε άλλα ευρωπαϊκά eBay, ειδικά όταν πρόκειται για ακριβά κομμάτια!
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 12:32:48 πμ »


Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις Βαγγέλη! Όντως στο αμερικανικό δεν θα μου βγάλει αυτή τη δημοπρασία, γιατί ο πωλητής έχει επιλέξει αποστολή μόνο εντός Γερμανίας (Versand nach: Deutschland)! Αυτή η δημοπρασία εμφανίζεται μόνο στο γερμανικό eBay, εκτός αν έχεις δηλώσει διεύθυνση κατοικίας στη Γερμανία! Ίσως έχεις δίκιο ότι αξίζει να ψάξεις σε δυο - τρία ευρωπαϊκά eBay (γερμανικό, γαλλικό, ιταλικό, ισπανικό κλπ.), τουλάχιστον για ακριβά κομμάτια!

Αυτό όμως είναι και το ζητούμενο: Ο συγκεκριμένος πωλητής είναι σαφής! Δεν κάνει διεθνή αποστολή! Κατ' ανάλογο τρόπο, όποια δημοπρασία βρεις μόνο σε ένα ευρωπαϊκό eBay και όχι και στο αμερικάνικο, θα είναι γιατί ο πωλητής δεν θέλει να κάνει διεθνή αποστολή! Σε κάθε περίπτωση, θεωρώ ότι πρέπει να τον ρωτήσεις πρώτα, αν δέχεται να παραβιάσει τον όρο του και να στείλει Ελλάδα, πριν πλειοδοτήσεις! Και μάλιστα, θα έλεγα, να τον καλοπιάσεις! Μόνο αν μοιριστεί παραδάκι, θα δεχτεί!


Κάτι τελευταίο. Στο 95% των περιπτώσεων που έχω ρωτήσει σε ανάλογες περιπτώσεις μου απαντούν ότι στέλνουν. Απλά δεν έχουν δηλώσει μεταφορικά για εξωτερικό (γιατί δεν μπαίνουν συνήθως στην διαδικασία να το ψάξουν). Δεν είναι ότι δεν θέλουν να στείλουν εξωτερικό το κύριο θέμα τους. Αν τους ρωτήσεις όμως ειδικά σε τέτοια κομμάτια που θέλουν να τα πουλήσουν όσο περισσότερο γίνεται, συνήθως δέχονται.  Έχω πάρει πάρα πολλά κομμάτια έτσι. Ούτε να τους καλοπιάσεις ούτε τίποτα χρειάζεται... ελάχιστες φορές μου έχει τύχει απλά να μου απαντήσουν στην γλώσσα τους.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences