Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 01, 2024, 01:46:36 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση ταυτοποίηση νομίσματος.  (Αναγνώστηκε 6190 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
tsilo
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 18, 2012, 07:01:22 πμ »

Καλησπέρα! Ονομάζομαι  Γιώργος και είμαι καινούργιος στο forum θα ήθελα μια ταυτοποίηση του παρακάτω νομίσματος σχετικά με την προέλευση του και την αξία του ίσως οι φωτο να σας δυσκολέψουν  δεν έχουν μεγάλη ανάλυση . Ευχαριστω
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 18, 2012, 07:06:45 πμ »

το νομισμα σου Γιωργο εμπιπτει στο νομο περι αρχαιοτητων και το καλυτερο θα ηταν να το  δηλωσεις στην τοπικη σου εφορια αρχαιοτητων.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 18, 2012, 07:08:11 πμ »

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=2661.0
διαβασε προσεκτικα το παραπανω θεμα
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 18, 2012, 05:49:12 μμ »

για να πω την αληθεια.... δεν ξερω αν το πιανει ο νομος αυτο αναργυρε! καλο ειναι να το ελεγξει ο φιλος αλλα αν πας τον νομο κατα γραμμα... δεν το πιανει απλα γιατι δεν ειναι ουτε ελληνικο ουτε ρωμαικο ουτε βυζαντινο... και ουτε κυκλοφορησε σε ελλαδικο χωρο!

το νομισμα σαν σχεδιο παντα.... ειναι εβραικο... και κοπηκε στην 3η μεγαλη θρησκευτικη επανασταση των Ισραηλιτων  (που ηταν και η τελευταια τους...) το 132-135 μΧ...

ειναι γνωστη σαν Bar Kochba revolution... απο το ονομα του αρχηγου της επαναστασης... τον simon ben Kosiba.

πανω εχει τον ναο του σολομωντα νομιζω (την μπροστινη οψη... με τις κολωνες) και σε εβραικα το ονομα Σιμων απο την αλλη ενα κλαδι φοινικα ή κατι τετοιο... δεν ξερω ακριβως..... και γραφει στα εβραικα. 2ος χρονος απο την απελευθερωση του Ισραηλ!

υποψιν... υπαρχουν ουκ ολιγα πλαστα... μοντερνες κοπιες... αυτων των νομισματων!! (η μοντερνα κοπια μπορει να ειναι και του 1950 που λεει ο λογος.. δεν σημαινει οτι επειδη το εχεις χρονια ειναι και γνησιο... ουτε και οτι το αγορασες απο εκει... ή απο το ιντερνετ οτι ειναι και γνησιο! εχει πολλα πλαστα.. ακομα καισε μικρα και φτηνα νομισματα... οπως τα widow's mites.... αν τα ξερεις...).

αν ψαξεις στο ιντερνετ... με τα στοιχεια που σου εδωσα.. θα βρεις παρομοια... αν ειχες καλυτερη αναλυση στη φωτογραφια... ισως... να μπορουσαμε να σου πουμε αν ειναι γνησιο...

κατι αλλο... κανονικα ειναι τετραδραχμο αυτο... και ασημενιο! το δικο σου τι ειναι;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2012, 05:58:48 μμ από NMS » Καταγράφηκε
γιαννηςτ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 56


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 19, 2012, 09:46:03 πμ »

παιδια η νομοθεσια γραφει ακριβως,οτι απαγορευονται ολα τα νομισματα,πριν το 1453!!!χωρις αδεια φυσικα,και ολα του ελλαδικου χωρου μεχρι το 1828,δηλαδη την συσταση του νεοελληνικου κρατους.το ισραιλινο αργυρο shekel(σιγκλος στην καθομιλουμενη),φυσικα και απαγορευεται χωρις την σχετικη δηλωση-αδεια κατοχης.παρα πολλες φορες δεν εφαρμοζεται? κατα γραμμα ο νομος,και αλλες? εφαρμοζεται με μεγαλη αυστηρωτητα,αναλογως των περιστασεων,δεν ξερω τι να πω?παντως στεναχωριεμαι,οταν σχεδον,ολοι οι ευρωπαιοι συλλεκτες,εχουν και ενα μερος της συλλογης τους με πανεμορφα αρχαιοελληνικα νομισματα,και εγω που ειμαι ελληνας,αν συλληφθω,εστω για ενα βυζαντινο χαλκινο,που τα πουλουν στο εξωτερικο 16 ευρω!!!!ειμαι αρχαιοκαπηλος!!! με ολα τα επακολουθα.ισως? καποτε αυτος ο τοπος,γεννησει κανεναν σοβαρο πολιτικο,και να μην φυγαδευονται αυτα τα υπεροχα εργα τεχνης στο εξωτερικο,οπως τοσους αιωνες!!!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 19, 2012, 02:28:52 μμ »

Γιαννη μου νομιζω οτι ελληνικα μεχρι το 1830 ειναι αν ειναι μερος θυσαυρου... ενω τα νομισματα του ελλαδικου χωρου μεχρι το 1453 ειναι αρχαια... τα πιανει ο νομος!

αλλιως... ειναι δυνατον να πιανουν εδω ως αρχαιο ενα νομισμα του 1300 της Κινας.. ή της Ινδιας; τα  punchmark του ασοκα; τα νομισματα των Chola, αγγλικες πενες μεσαιωνικες; αραβικα νομισματα και τοσα αλλα;
νομισματα που ποτε δεν κυκλοφορησαν στην ελλαδα; ασε που ουτε οι ιδιοι οι αρχαιολογοι εδω δεν θα ξερουν τι ειναι...

λογικα για τα ελληνικα νομισματα, τα ρωμαικα, βυζαντινα, μαλλον τα βενετικα (οχι ολα), και γενικα νομισματα που κοπηκαν για χρηση στον ελλαδικο χωρο.  φυσικα... ειναι και εδω νομιζω φλου ο νομος....
 
υποψιν καθε κρατος εχει και τους δικους του νομους! στην τουρκια απαγορευεται ναεχει νομισματα μεχρι το 1839! μονο των 6 τελευταιων σουλτανων μπορεις να εχεις!

οντως στο εξωτερικο γινεται χαμος και με τρελλαινει κι εμενα αυτο! να εχουν ολοι οι αλλοι νομισματα των προπαππουδων μου εκτος απο εμενα! να θελω αδειες κτλ και πολλα αλλα εμποδια... ενω οι ξενοι τα παιρνουν με το κιλο και μαλιστα πειραματιζονται πανω τους σε θεματα καθαρισμου...

θα πρεπει να αλλαξει και σε εμας αυτο... να επιτρεψει την κατοχη ελευθερα.. αλλα να απαγορευσει την πωληση στο εξωτερικο! μονο εσωτερικα.....
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 19, 2012, 04:17:56 μμ »

Γιαννη μου νομιζω οτι ελληνικα μεχρι το 1830 ειναι αν ειναι μερος θυσαυρου... ενω τα νομισματα του ελλαδικου χωρου μεχρι το 1453 ειναι αρχαια... τα πιανει ο νομος!

αλλιως... ειναι δυνατον να πιανουν εδω ως αρχαιο ενα νομισμα του 1300 της Κινας.. ή της Ινδιας; τα  punchmark του ασοκα; τα νομισματα των Chola, αγγλικες πενες μεσαιωνικες; αραβικα νομισματα και τοσα αλλα;
νομισματα που ποτε δεν κυκλοφορησαν στην ελλαδα; ασε που ουτε οι ιδιοι οι αρχαιολογοι εδω δεν θα ξερουν τι ειναι...

λογικα για τα ελληνικα νομισματα, τα ρωμαικα, βυζαντινα, μαλλον τα βενετικα (οχι ολα), και γενικα νομισματα που κοπηκαν για χρηση στον ελλαδικο χωρο.  φυσικα... ειναι και εδω νομιζω φλου ο νομος....
 
υποψιν καθε κρατος εχει και τους δικους του νομους! στην τουρκια απαγορευεται ναεχει νομισματα μεχρι το 1839! μονο των 6 τελευταιων σουλτανων μπορεις να εχεις!

οντως στο εξωτερικο γινεται χαμος και με τρελλαινει κι εμενα αυτο! να εχουν ολοι οι αλλοι νομισματα των προπαππουδων μου εκτος απο εμενα! να θελω αδειες κτλ και πολλα αλλα εμποδια... ενω οι ξενοι τα παιρνουν με το κιλο και μαλιστα πειραματιζονται πανω τους σε θεματα καθαρισμου...

θα πρεπει να αλλαξει και σε εμας αυτο... να επιτρεψει την κατοχη ελευθερα.. αλλα να απαγορευσει την πωληση στο εξωτερικο! μονο εσωτερικα.....


εσωτερικά στην μπουζού σε βλέπω και έχει κατι αράπακλες λαθρομετανάστες πουχουν να ######ν καμια πενταετία,γιαυτό χαλάρωσε και μαζεψε κανα Γεωργιο Α.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
γιαννηςτ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 56


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 19, 2012, 04:33:32 μμ »

εχει δικιο ο βασιλης,καλλιο γαιδουροδενε παρα,την στιρελλα!!!παντως στα νομισματα του 1828,το κρατος δειχνει καποια ανοχη,μιας και οι δυο επομενες χρονολογιες επιτρεπονται.για τα υπολοιπα,οντως ειναι κριμα για μερικα νομισματα,(αφου η νομοθεσια ειναι πολυ δαιδαλωδης)να βρεθεις σε μπελαδες με εισαγγελειες,κλπ.ας τα θαυμαζουμε απο το ιντερνετ,η απο το νομισματικο μουσειο,χαιρετω την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 19, 2012, 05:44:48 μμ »

χαχαχαχαχα παιδια... δεν μαζευω ετσι κι αλλιως τετοια... δεν με ενδιαφερουν αυτα!

προτιμω να τα βλεπω ειτε σε φωτογραφιες στο ιντερνετ ειτε στις προθηκες μουσειων... σε αιθουσες που ειμαι υπευθυνος ή φυλαω! Κλείσιμο ματιού

απλα αναφερα κομματια που ειναι πολυ ευκολα και φτηνα στο εβαυ αλλα πουλουνται και σε ελληνικα site κατα καιρους!!

καποια στιγμη θα ρωτησω για το ακριβες... αν ο νομος πιανει μονο τα του ελλαδικου χωρου... και τι γινεται ακριβως... αν ξερουν ακριβως κι εκεινοι..... γιατι.... ακομα και αυτο με το 1453... μη το παιρνεται ακριβως... σε καποια μερη... υπηρχαν μεσαιωνικα νομισματα (δεν αναφερομαι σε σολδια και γκαζετες....του 1600) ακομα και στο 1500..... νομιζεται οτι δεν τα πιανει ο νομος;; τα πιανει...... Κλείσιμο ματιού

οπωες εχω δει να βρισκουν να καθαριζουν και να κρατανε νομισμα 5 καπικια της Αικατερινης Β.... απο ανασκαφη....

οσο αφορα του Γεωργιο... προσπαθω εστω και σε χαμηλες καταστασεις λογο ελλειψης χρηματων... μου λειπουν καποια ακομα... απο τα φτηνα.. αρκατα απο τα ακριβα... και φυσικα.. δεν παω καν κοντα στα χρυσα του 1876.... ειναι εκτος οριων μου... στανταρ.... Λύπη
αλλα μου λειπουν και νεωτερα νομισματα... και μαζευω σε καταστασεις και κυκλοφορημενα αρκετα...

εγω ειμαι περισσοτερο στο χαρτονομισμα το ξενο... εχω και καποια ελληνικα αλλα απο τα φτηνα...

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2012, 09:25:14 μμ από NMS » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences