Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:09:40 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κυπριακός Φιλοτελισμός  (Αναγνώστηκε 25647 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
SimouK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 125

The less you give a f4kk, the happier you'll be.


Προφίλ WWW
« στις: Μάρτιος 30, 2017, 10:56:00 πμ »

Χαιρετίζω,

Με αφορμή τον ΦΠΗΚ τηλεόρασης ΡΙΚ 60 χρόνια είπα να περάσω απο το ταχυδρομείο να τον πάρω.
Τους τελείωσαν και θα μου φέρουν 2 (ελπίζω).

Δεν έχω ασχοληθεί ξανά με φιλοτελισμό (εκτός απο κάτι γραμματόσημα που αγόρασα κάποιου θείου ως δώρο που ασχολείται - απο Νέα Ζηλανδία σε μια επίσκεψη).

Στο θέμα μας... Νοιώθωντας κάπως αμήχανα στο ταχυδρομείο μιας και δεν είχα ιδέα τι μου γίνεται και τι να ζητήσω η κοπέλα με ρωτάει θέλεις κάποιο άλλο γραμματόσημο? Μη ξέρωντας τι να πώ ρώτησα τη αλλο έχουν...  Κλείσιμο ματιού

Κατέληξα να πάρω τα γραμματόσημα για το ΠΑΦΟΣ 2017 4Χ3, και για τον Ιατρικό σύλλογο 2Χ4 εάν θυμάμε σωστα.

Το 1ο μου ερωτημα ειναι: Τώρα τι γίνεται? Τα βάζω σε ενα φάκελο/συρτάρι και τελείωσε? Ποια τα επόμενα βήματα?

2ο ερώτημα. Πως προχωρω? Να συνεχίσω να αγοράζω? Γραμματόσημα, ΦΠΗΚ ή και τα 2?

3ο. Να σταματησώ?  Έκπληξη

Φευγοντας απο το ταχυδρομείο λέω "Tι σακαλαμ είμαι? Αφού δεν έχω ιδέα τι να κάνω"


Βοήθεια!

Συλλέγω διευρα...
Καταγράφηκε

It's all lies. Don't worry.
SimouK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 125

The less you give a f4kk, the happier you'll be.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 30, 2017, 10:43:36 μμ »

http://i67.tinypic.com/r74odw.jpg
Καταγράφηκε

It's all lies. Don't worry.
SimouK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 125

The less you give a f4kk, the happier you'll be.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 30, 2017, 10:44:36 μμ »

http://i68.tinypic.com/wwexw9.jpg
Καταγράφηκε

It's all lies. Don't worry.
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 31, 2017, 09:42:40 πμ »

Καλώς ήρθες στο θαυμαστό κόσμο του φιλοτελισμού τότε αγαπητέ!  Σαρκασμός


Τι μπορείς να κάνεις? οι απορίες σου είναι εύλογες αλλά με τη συλλογή γραμματοσήμων μπορείς να κάνεις πάρα πολλά, αρκει να σου αρέσει.

Τι συλλέγεις? οτι θέλεις! μπορείς να μαζέψεις τα γραμματόσημα τα γραμματόσημα της Κύπρου για το 2017 και μετά να πας προς τα πίσω σε χρονιές.

Μαζεύοντας τα μαθαίνεις διάφορα ιστορικά γεγονότα της Κύπρου, μορφές, τοποθεσίες κλπ και μετά πας σε πιο βαθιά θέματα για το γραμματόσημο αυτό καθαυτό (χαρτιά, επισημάνσεις, ποικιλίες, σφραγίδες κλπ)

Τα ταχυδρομεία πέρα απο το γραμματόσημο το οποίο ειναι το μόνο πραγματικό φιλοτελικό προιόν (δηλαδή κατασκευάζεται για να εξυπηρετήσει ταχυδρόμηση) όλα τα άλλα είναι παραπροιόντα φιλοτελιτκά το οποία συλλέγει ο καθένας οτι θέλει. ΦΠΗΚ εγώ για παράδειγμα μαζεύω όσους μου αρέσουν άλλοι όμως ειναι φανατικοί και τους μαζεύουν, είναι τι σου αρέσει το ίδιο ισχύει και για τα άλλα φυλλαράκια, αλμπουμάκια κλπ που βγάζουν.

Πέρα απο τον παραδοσιακό που είναι το συλλέγεις γραμματόσημα, μπορείς να μαζεύεις θέματα που σου αρέσουν (σου αρέσουν τα πλοία μαζεύεις γραμματόσημα σχετικά με πλοία θάλασσα κλπ.) ή μπορείς να συλλέγεις ταχυδρομικές σφραγίδες πχ να έχεις ταχυδρομικές σφραγίδες απο όλες τις πόλεις της Κύπρου μετά απο όλα τα ταχυδρομικά γραφεία κλπ (αλλά αυτά είναι πιο μετά βήματα όχι για τώρα απλά σου δίνω ιδέες)

Που τα μαζεύεις? Πας σε ένα φιλοτελικό κατάστημα και ζητάς ένα άλμπουμ γραμματοσήμων τα βάζεις για αρχή εκεί και όσο μεγαλώνει η συλλογή σου παίρνεις και άλλα  Σαρκασμός

Να σταματήσεις? Όχι  Σαρκασμός αλλά δε μπορώ να σου κάνω και κουμάντο στην τσέπη σου ο φιλοτελισμός είναι ένα χομπύ που έχει γενικά ελεγχόμενα έξοδα εκτός αν το μικρόβιο του συλλέγειν σε πάει σε μονοπάτια κλασσικής Κύπρου που αρχίζουν και φεύγουν χιλιάρικα (η περίοδος της βρετανικής αποικιοκρατίας στη κύπρο έχει κάτι φοβερά κομμάτια και πανάκριβα όμως)

1-2 προτάσεις: Αν είσαι Λευκωσία εκεί σε κάποιο παράδρομο της Λύδρας είναι το Μουσείο Κυπριακού Φιλοτελισμού κάνε μια βόλτα αν δεις οτι σε εξιτάρουν αυτά που βλέπεις και σου δημιουργούν περιέργεια είναι ενα καλό τέστ για να δεις αν θες να συνεχίσεις.

Γενικά έχει ψιλοενεργό φιλοτελικό κόσμο η Κύπρος νομίζω υπάρχει η Κυπιρακή Φιλοτελική Εταιρεία που κυκλοφορεί και συνδρομητικό περιοδικό και ενδεχωμένως να υπάρχει και στην περιοχή σου κάποιο φιλοτελικό σωματείο.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
SimouK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 125

The less you give a f4kk, the happier you'll be.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 31, 2017, 01:28:13 μμ »

Αγαπητέ φίλε, ευχαριστώ πάρα πολυ για την απάντηση σου.

Άρα πρώτο βήμα αρχίζει η ταξινόμηση και η απόφαση του τι θα μαζεύω.

Δυστηχώς ή και Ευτυχώς είμαι απο Πάφο, Πόλη Χρυσοχούς. Αν τύχει καμια μέρα με την δουλειά να πάω Λευκωσία θα το κοιτάξω, γνωρίζεις κάποιο μαγαζί Πάφο?

Επίσης, μπορείς να το κάνεις και για επένδυση ή όχι? Αν ναί τι είναι πιο καλά να μαζεύω?

Ευχαριστω!
Καταγράφηκε

It's all lies. Don't worry.
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 31, 2017, 08:55:16 μμ »

Το πρώτο βήμα είναι να μαζεύεις οτι σου είναι πιο εύκολο, αν ειναι εύκολο να παίρνεις κάθε μήνα μια σειρά απο τα κυπριακά ταχυδρομεία άρχισε με αυτό, μετά πας σε προηγούμενες χρονιές κλπ. Η ταξινόμηση τώρα στην αρχή θα είναι εύκολη δύσκολη θα γίνει αμα αρχίσεις και παίρνεις μαζικά οτι βρεις μπροστά σου.

Δεν ειμαι απο Κύπρο, απλά είχα πάει στο μουσείο όταν ήμουν ΕΛΔΥΚ  μαγαζία θα υπάρχουν λογικά με ένα ψάξιμο στο internet θα βρεις και κοντά σε σένα.

Να κάνεις επένδυση με γραμματόσημα? πάρε καλύτερα καμια λίρα!

Οκ τα Κυπριακά γραμματόσημα κρατάνε γενικά την τιμή τους σε σχέση με τα Ελληνικά αλλά ως εκεί, για να κάνεις επένδυση με γραμματόσημα μιλάμε οτι πρέπει να αγοράζει εκθεσιακά κομμάτια πρώτων βραβείων αν μπορείς να αγοράζεις τέτοια κομμάτια μάλλον είσαι ήδη πλούσιος  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 01, 2017, 04:30:25 μμ »

Αγαπητέ φίλε, ευχαριστώ πάρα πολυ για την απάντηση σου.

Άρα πρώτο βήμα αρχίζει η ταξινόμηση και η απόφαση του τι θα μαζεύω.

Δυστηχώς ή και Ευτυχώς είμαι απο Πάφο, Πόλη Χρυσοχούς. Αν τύχει καμια μέρα με την δουλειά να πάω Λευκωσία θα το κοιτάξω, γνωρίζεις κάποιο μαγαζί Πάφο?

Επίσης, μπορείς να το κάνεις και για επένδυση ή όχι? Αν ναί τι είναι πιο καλά να μαζεύω?

Ευχαριστω!


δες και αυτό εδώ το site http://www.cyprusvictorianstamps.com είναι του Άκη Χρίστου έχει εξαιρετικό περιεχόμενο και θα σε γνωρίσει καλά με την κλασσική Κύπρο (στο θέμα φιλοτελισμού)
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
SimouK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 125

The less you give a f4kk, the happier you'll be.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 03, 2017, 07:02:11 πμ »

Ευχαριστώ για την κατατόπιση.

Θα επανέλθω πιο μετά όταν πάρω και αλλα Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

It's all lies. Don't worry.
SimouK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 125

The less you give a f4kk, the happier you'll be.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 08, 2017, 10:08:57 πμ »

Ερώτηση.

Όταν θα αγοράσω σειρά γραμματόσημα έχω επιλογή σφραγισμένα ασφράγιστα.

Η διαφορά τους ξέρω τι ειναι  Σαρκασμός

Τί πρεπει να πάρω όμως. Ποιο θα διατηρήσει/πάρει αξιά ποιο όχι? Η το ίδιο είναι?
Καταγράφηκε

It's all lies. Don't worry.
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 08, 2017, 04:20:07 μμ »

Σφραγισμένα σκέτα, ειναι αυτά που λέμε χαριστικά σφραγισμένα. Τα προσφραγίζει το ταχυδρομείο, φιλοτελικά δεν έχουν ιδιαίτερη αξία για το λόγο οτι έχουν σφραγιστεί χαριστικά (νομίζω έχει διαφορετική σφραγίδα, το προσφραγισμένο είναι απο  εκτυπωτή ενώ το άλλο είναι απο σφραγίδα κανονική, χρονολογικού σήμανδρου).

Ασφράγιστα ειναι η σίγουρη επιλογή γενικά και από εκεί και πέρα επειδή το επιστολικό ταχυδρομείο χρησιμοποιείτε όλο και πιο λίγο αν μπορείς όποτε πέφτουν στα χέρια σου μάζευε και με σφραγίδες ταχυδρομείου (ειδικότερα τις μεγάλες αξίες)
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
SimouK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 125

The less you give a f4kk, the happier you'll be.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 09, 2017, 01:51:12 μμ »


Gracias
Καταγράφηκε

It's all lies. Don't worry.
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences