Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 19, 2024, 03:59:11 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: μεταπολιτευση-usa-χαρτι  (Αναγνώστηκε 25996 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 25, 2016, 12:01:07 μμ »

Βρε Κωστάκη;
Ολα αυτά ακυκλοφορητα δεν μπορούσες να τα βρεις; ;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 25, 2016, 12:55:16 μμ »

Γιωργο μου μιλας για τα παυλακια??αν τα εβρισκα ακυκλ θα εμπαιναν στο ντουλαπι χωρις ψαξιμο.τωρα ομως ψαχουλευω τσουβαλακια με νομισματα!! Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4133


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 25, 2016, 01:08:18 μμ »

Γιωργο μου μιλας για τα παυλακια??αν τα εβρισκα ακυκλ θα εμπαιναν στο ντουλαπι χωρις ψαξιμο.τωρα ομως ψαχουλευω τσουβαλακια με νομισματα!! Μεγάλο χαμόγελο

 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΑΣ ΤΊΠΟΤΑ ΜΙΚΡΈ! φαταούλα...  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 25, 2016, 01:25:20 μμ »

η φωτο που χρωσταγα για το διδραχμο.ελπιζω να ειναι οκ.αν χρειαζεσαι αλλη πες μου να ανεβασω..

Δεν είμαι 100% σίγουρος και δεν το ρισκάρω. Από τις μετρήσεις φαίνεται ότι δεν είναι, αλλά στα μάτια μου φαίνεται ότι είναι. Σε τόσο χαμηλή κατάσταση AG-G και grader να ήμουν, δε θα μπορούσα να πιστοποιήσω ποικιλία, οπότε... ότι έχω πει πιο πάνω ας θεωρηθεί άκυρο... Δεν έχω άποψη.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 25, 2016, 06:29:45 μμ »

κωστα πολυ βοηθητικη η φωτο που εβαλες.αν μπορουσες να βαλεις και στην αριστερη μερια το ιδιο αλλα με το κανονικο μαγουλο πιστευω θα μπορουσε να γινει καλυτερη συγκριση..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 25, 2016, 06:34:48 μμ »

παρατηρω και πιο μαζεμενο πηγουνι στο δικο μου?η εχει μαζεψει τοσο απο την αλλοιωση? Απορία
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 25, 2016, 07:05:47 μμ »

Κάτι δεν μου βγαίνει στις μετρήσεις, έχει πολύ φθορά και δεν είμαι 100% σίγουρος. Στις παρακάτω φωτό, αριστερά είναι το κανονικό και δεξιά είναι το ρουφηγμένο μάγουλο. Αποκλείουμε απ' ευθείας να ασχοληθούμε με τον κρόταφο ή τα μαλλιά, διότι έχει πολύ φθορά και δεν μας δίνει κάποιο στοιχείο. Οπότε θα ασχοληθούμε με τις μετρήσεις χαμηλότερα.
Αν παρατηρήσετε στο κανονικό έχουμε 2 'προγούλια' που το ένα είναι περίπου το μισό από το άλλο (κόκκινη γραμμή). Επίσης τα 'προγούλια' είναι το ένα χαμηλότερα από το άλλο. Στο ρουφηγμένο μάγουλο το μπροστά 'προγούλι' είναι πολύ μικρότερο από το πίσω και βρίσκονται και τα 2 ψηλότερα στην ίδια ευθεία (μπλε γραμμή).
Στις μετρήσεις που έκανα φαίνεται ότι του Κώστα ανήκει στην ποικιλία με το κανονικό μάγουλο. Αλλά όπως είπα και πιο πάνω, δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος, διότι σαν γενική εικόνα μου φαίνεται ρουφηγμένο... Οπότε... νίπτω τας χείρας μου.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 25, 2016, 07:25:01 μμ »

Το νομισμα ηταν ρουφηγμενο με την απλη αναλογικη σκεψη διχως μετρησεις κτλ κτλ:
Παντα φθειρωνται πρωτα τα υψηλοτερα σημεια (δειτε πχ το αυτι του συγκεκριμενου που εχει εξαφανιστει σχεδον.
Το ρουφηγμενο κανει το εσωτερικο μαγουλο ενα υψηλο σκαλοπατι.
Εαν ηταν κανονικο βαση της φθορας θα ειχε γινει πλατεια να προσγειωθει αεροπλανο.
Η αλλαγη υψομετρου ειναι ακομη εμφανη παρα την τριβη που ειχε τοσα χρονια.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 25, 2016, 07:28:28 μμ »

κωστα ηταν οτι ακριβως χρειαζοταν αυτη η συγκριση..με τα αλλα δυο μαζι φαινεται καλυτερα πως ανηκει στην κανονικη ποικιλια,παροτι με το ματι δειχνει ρουφηγμενο..αρα λοιπον χαρακτηριζεται κανονικο με μικρη υποψια για ρουφηγμενο.σε ευχαριστω για τον χρονο που αφιερωσες για τις φωτο καθως και για την επεξηγηση της υποθεσης..αντε,να μαθαινουμε και τιποτα..οχι μονο λιρες και αγορες!! Γλώσσα Γλώσσα απο εβδομαδα οπως ειπα ερχονται νεα αποκτηματα με πολυ περισσοτερο ψαξιμο!! Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Άνεση

ευχαριστω και παλι!καλες γιορτες να εχουμε!!! Φιλί
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 25, 2016, 07:58:19 μμ »

Το νομισμα ηταν ρουφηγμενο με την απλη αναλογικη σκεψη διχως μετρησεις κτλ κτλ:
Παντα φθειρωνται πρωτα τα υψηλοτερα σημεια (δειτε πχ το αυτι του συγκεκριμενου που εχει εξαφανιστει σχεδον.
Το ρουφηγμενο κανει το εσωτερικο μαγουλο ενα υψηλο σκαλοπατι.
Εαν ηταν κανονικο βαση της φθορας θα ειχε γινει πλατεια να προσγειωθει αεροπλανο.
Η αλλαγη υψομετρου ειναι ακομη εμφανη παρα την τριβη που ειχε τοσα χρονια.

σε μπελαδες με βαζετε παλι!!θα πρεπει να βγαλω παλι τις κουτες με τους παυλους να βρω τα διδραχμα 54 και να κοιταξω αντιστοιχης φθορας νομισματα πως φαινονται!!!
γιωργο,ολοι δεχομαστε οτι δειχνει ρουφηγμενο αλλα γιατι δεν βγαινει στις μετρησεις??το σεναριο αλλης μητρας το ξεχναμε υποθετω αλλιως θα υπηρχαν πληθωρα και απο τα ρουφηγμενα...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 25, 2016, 08:14:35 μμ »

Παλεύει το τι βλέπω με το τι μπορώ να αποδείξω... Οπότε, δεν έχω άποψη.

Μην δένετε σκοινί κορδόνι τις μετρήσεις. Φωτό είναι και μάλιστα όχι οι ιδανικότερες για σύγκριση. Συμφωνώ και με τον Γιώργο, ότι φαίνεται σαν ρουφηγμένο, αλλά το δύσκολο της υπόθεσης λόγω μεγάλης φθοράς είναι να αποδειχθεί ότι είναι. Αν μου ζητούσαν να πιστοποιήσω ποικιλία, σαν Κώστας θα το έδινα λόγω εμφάνισης, αλλά αν θα έπρεπε να πιστοποιήσω 100% την ποικιλία, δε θα το έδινα λόγω αμφιβολιών (ineligible for grading). Επίσης, δεν πιστεύω ότι αυτή η ποικιλία θα μπορούσε να πιστοποιηθεί σε κατάσταση κάτω του 40-45.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 06:28:07 μμ »

οπως υποσχεθηκα για αυτες τις μερες θα ανεβαζα και καποια ακομα..αλλα κοινα,αλλα οχι τοσο..ειτε ποικιλιες ειτε 'περιεργα'... Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού θα ξεκινησω με την ευρεση των δυο ποικιλιων του 20δραχμου 1982..εκεινο με τις 4εσω και εκεινο με τις 6εσω γραμμες..τελικα ειναι μεγαλη χαρα να ψαχνεις ξανα κ ξανα τα ιδια πραγματα και καθε φορα να ανακαλυπτεις και κατι νεο..εκτος απο την ευρεση αυτων των ποικιλιων,βρηκα και την υπαρξη μικρης κ μεγαλης γραμματοσειρα στην κοπη της ημερομηνιας αυτης..δεν ξερω αν υπαρχει και σε αλλες χρονολογιες του 20αρικου αυτου, (βαρεθηκα να ξαναβγαλω και να ψαξω καμποσες δεκαδες κιλα για να το εξακριβωσω,αλλα θα το κανω καποια στιγμη)...

στην τελευταια φωτο ειναι μονο 20αρικα 82.απο ολα αυτα,μονο τα 5-6 κατω ειναι με 4εσω ενω τα αλλα δυο πανω ειναι με 6εσω..ολα τα υπολοιπα ειναι με 5εσω..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 06:34:00 μμ »

συνεχιζω με ενα ταπεινο 10λεπτο 1922..μαλλον ειναι το κανονικο παχος.πως το βλεπετε?? Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 07:20:29 μμ »

θα συνεχισω παλι με μερικα 20δραχμα,αυτη την φορα χρονολογιων 1984 (το οποιο το βλεπω για μπουκωμενο-διορθωμενο 4) και το αλλο του 1988.αυτο του 88 εχει μια περιεργη 'υφη'..δεν ειναι λειο αλλα σαν 'πορωδες'?? ολο το νομισμα ειναι ετσι παρολο που δειχνει ακυκλοφορητο..απο ενα προχειρο ζυγισμα (με ζυγαρια που χανει) μου το βγαζει περι τα 1-1,5 γραμμαρια ελαφρυτερο απο ενα 'κανονικο'..αποτυχια κραματος η πλαστο?? Απορία
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 07:25:23 μμ »

συνεχιζω με μια ακομα φωτο απο το 20αρικο του 88 και με ενα 5δραχμο 1973β ποικιλιας 'δραχμα'.σωστα ετσι?μια ερωτηση..η ποικιλια 'δραχμα' υπαρχει και στο 10ρικο η μονο στο ταληρο?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo