Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 09:40:52 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γεωργιος Α φωτο  (Αναγνώστηκε 7274 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 21, 2012, 02:11:45 μμ »

Λαθος Αναργυρε.Εγω πριν ξεκινησω την συλλογη χρυσων νομισματων  ξεσκονισα το στεκι και αφου διαβασα τα παντα δυο πραγματα μου εμειναν.ΠΡΩΤΟΝ ο οθωνας αξιζει μονο αν φαινεται η πυτιριδα στα μαλλια του και δευτερον ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν καθαριζουμε τα νομισματα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Παντα μα παντα αγαπητε ιωαννη υπαρχουν και οι φωτεινες εξαιρεσεις Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 21, 2012, 08:51:05 μμ »

εξαρτατε και ποτε ξεκινησες να μαζευεις.... αν το εκανες πριν 30 ή 50 χρονια... σου ελεγα εγω... που ουτε καλα καλα βιβλια υπηρχαν ή δεν τα εβρισκες ευκολα και φυσικα... ουτε ιντερνετ...

τωρα.. ολα ειναι ποιο ευκολα να το ψαξεις...
Καταγράφηκε
Jimmy Jump
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 141



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 21, 2012, 10:54:35 μμ »

Εγω έχω τη συλλογή μου 8 χρόνια την πήρα από τον πατέρα μου αλλά είμαι συλλέκτης τα τελευταία 2 χρόνια.
Πιο πρίν την έκανα και εγώ την μ@*@**@ μου με 2-3 νομίσματα ευτυχώς χαμηλής αξίας.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 23, 2012, 02:07:24 μμ »

Λαθος Αναργυρε.Εγω πριν ξεκινησω την συλλογη χρυσων νομισματων  ξεσκονισα το στεκι και αφου διαβασα τα παντα δυο πραγματα μου εμειναν.ΠΡΩΤΟΝ ο οθωνας αξιζει μονο αν φαινεται η πυτιριδα στα μαλλια του και δευτερον ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν καθαριζουμε τα νομισματα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Παντα μα παντα αγαπητε ιωαννη υπαρχουν και οι φωτεινες εξαιρεσεις Κλείσιμο ματιού

Που επιβεβαιώνουν τον κανόνα.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 23, 2012, 05:37:37 μμ »

Συμφωνώ ότι δεν πρέπει να καθαρίζουμε τα νομίσματα/χαρτονομίσματα.
Σύμφωνα όμως  με το παρακάτω άρθρο είναι φορείς μικροβίων, συνεπώς θα πρέπει  να τα απολυμαίνουμε με κάποιον τρόπο που θα προτείνετε εσείς.

ΜΙΚΡΟΒΙΑ ΣΕ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΑ: ΚΙΝΔΥΝΟΙ ΚΑΙ ΠΡΟΦΥΛΑΞΗ.

Μικρόβια σε νομίσματα και χαρτονομίσματα: Κίνδυνοι και προφύλαξη
Τα νομίσματα και χαρτονομίσματα, που περνούν από πολλά χέρια, έχουν πάνω τους διάφορα μικρόβια. Πολλοί διερωτώνται τι είδους μικρόβια είναι αυτά, πόσο επικίνδυνα είναι και ποιες ασθένειες μπορούν να προκαλέσουν.

Η μετάδοση μικροβίων στον άνθρωπο είναι πιθανή, από οποιαδήποτε επιφάνεια στην οποία υπάρχουν μικρόβια. Τα μικρόβια αυτά μπορεί να είναι βακτήρια, ιοί, μύκητες ή παράσιτα.

Ο αριθμός των μικροβίων που μεταφέρονται από τα νομίσματα ή τα χαρτονομίσματα στον άνθρωπο, εξαρτάται από διάφορους παράγοντες. Σε αυτούς περιλαμβάνονται η συνολική ποσότητα μικροοργανισμών που υπάρχουν όταν γίνεται η επαφή και η ικανότητα των συγκεκριμένων μικροβίων να επιβιώνουν στο ξηρό περιβάλλον των χρημάτων.

Ο κίνδυνος μόλυνσης του ατόμου που έρχεται σε επαφή με μικρόβια των χαρτονομισμάτων και των νομισμάτων, εξαρτάται από το είδος και την επιθετικότητα των μικροβίων, τον αριθμό των μικροβίων που μεταφέρονται στα χέρια και την κατάσταση της άμυνας ου σώματος του ατόμου (ανοσοποιητικό σύστημα).

Ακόμη ένας παράγοντας, που είναι σημαντικό για τον κίνδυνο μόλυνσης, είναι ο τρόπος επαφής των ανθρώπων με τα λεφτά και η πόρτα εισόδου των μικροβίων στον οργανισμό τους. Η επαφή με τα χέρια και τα δάκτυλα είναι ο κυριότερος και συνηθέστερος τρόπος, με τον οποίο τα μικρόβια μεταφέρονται στο ανθρώπινο σώμα.

Ωστόσο υπάρχουν και οι περιπτώσεις ανθρώπων που εισπνέουν ναρκωτικά, όπως η κοκαΐνη, δηλαδή σνιφάρουν ουσίες, χρησιμοποιώντας χαρτονομίσματα. Σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο, τα μικρόβια από το χαρτονόμισμα εισέρχονται ευθέως στη μύτη, στο άνω αναπνευστικό σύστημα και στους πνεύμονες, δημιουργώντας μεγαλύτερους κίνδυνους μόλυνσης.

Ο αριθμός των μικροβίων σε διάφορα νομίσματα ή χαρτονομίσματα μπορεί να ποικίλει πολύ. Για παράδειγμα, στους ιούς, ο αριθμός τους, δυνατόν να κυμαίνεται από 10 έως 100.000. Στις περιπτώσεις βακτηρίων, σε νομίσματα δυνατόν να υπάρχουν μέχρι 1000, ενώ στα χαρτονομίσματα ο αριθμός αυτός, μπορεί να ανέλθει σε μερικά εκατομμύρια.

Ο αριθμός των μικροβίων στα χρήματα εξαρτάται βέβαια από το υλικό από το οποίο αυτά είναι κατασκευασμένα. Η δυνατότητα των μικροβίων να επιβιώνουν στο περιβάλλον που μεταφέρονται, καθορίζει και τη δύναμή τους, να προκαλούν μολύνσεις.

Δεν έχουμε σήμερα πλήρη εικόνα, για τα διάφορα είδη των μικροοργανισμών που υπάρχουν σε νομίσματα και χαρτονομίσματα. Επίσης δεν υπάρχουν αρκετά στοιχεία, για τη διάρκεια επιβίωσης τους.

Ωστόσο, πρόσφατες έρευνες έδειξαν ότι εκκρίσεις από τη μύτη, που έφτασαν σε χαρτονομίσματα, περιείχαν ιούς της γρίπης, που ήσαν ικανοί να επιβιώνουν σε αυτά για 17 μέρες.

Βλέπουμε λοιπόν ότι ο πρόβλημα των μικρόβιων σε νομίσματα και χαρτονομίσματα χρειάζεται προσοχή.

Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 23, 2012, 05:38:54 μμ »

παντως οπως και να εχει,συνφωνω,οτι σημερα τουλαχιστον,υπαρχουν πολλες επιλογες.το να μην κανει κανεις λαθος?το βλεπω λιγο τραβηγμενο.απλως δεν υπαρχει αυτο το παλιο χαλι,να γιαλιζουν ομορφες πατινες,η να αγοραζουν οι νεοι συλλεκτες τζουφια,που λεει και ο μπιλ!!!η με τιμες στα υψη,τα λιωματα!!!χαιρετω την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 23, 2012, 05:42:50 μμ »

Συμφωνώ ότι δεν πρέπει να καθαρίζουμε τα νομίσματα/χαρτονομίσματα.
Σύμφωνα όμως  με το παρακάτω άρθρο είναι φορείς μικροβίων, συνεπώς θα πρέπει  να τα απολυμαίνουμε με κάποιον τρόπο που θα προτείνετε εσείς.

ΜΙΚΡΟΒΙΑ ΣΕ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΑ: ΚΙΝΔΥΝΟΙ ΚΑΙ ΠΡΟΦΥΛΑΞΗ.

Μικρόβια σε νομίσματα και χαρτονομίσματα: Κίνδυνοι και προφύλαξη
Τα νομίσματα και χαρτονομίσματα, που περνούν από πολλά χέρια, έχουν πάνω τους διάφορα μικρόβια. Πολλοί διερωτώνται τι είδους μικρόβια είναι αυτά, πόσο επικίνδυνα είναι και ποιες ασθένειες μπορούν να προκαλέσουν.

Η μετάδοση μικροβίων στον άνθρωπο είναι πιθανή, από οποιαδήποτε επιφάνεια στην οποία υπάρχουν μικρόβια. Τα μικρόβια αυτά μπορεί να είναι βακτήρια, ιοί, μύκητες ή παράσιτα.

Ο αριθμός των μικροβίων που μεταφέρονται από τα νομίσματα ή τα χαρτονομίσματα στον άνθρωπο, εξαρτάται από διάφορους παράγοντες. Σε αυτούς περιλαμβάνονται η συνολική ποσότητα μικροοργανισμών που υπάρχουν όταν γίνεται η επαφή και η ικανότητα των συγκεκριμένων μικροβίων να επιβιώνουν στο ξηρό περιβάλλον των χρημάτων.

Ο κίνδυνος μόλυνσης του ατόμου που έρχεται σε επαφή με μικρόβια των χαρτονομισμάτων και των νομισμάτων, εξαρτάται από το είδος και την επιθετικότητα των μικροβίων, τον αριθμό των μικροβίων που μεταφέρονται στα χέρια και την κατάσταση της άμυνας ου σώματος του ατόμου (ανοσοποιητικό σύστημα).

Ακόμη ένας παράγοντας, που είναι σημαντικό για τον κίνδυνο μόλυνσης, είναι ο τρόπος επαφής των ανθρώπων με τα λεφτά και η πόρτα εισόδου των μικροβίων στον οργανισμό τους. Η επαφή με τα χέρια και τα δάκτυλα είναι ο κυριότερος και συνηθέστερος τρόπος, με τον οποίο τα μικρόβια μεταφέρονται στο ανθρώπινο σώμα.

Ωστόσο υπάρχουν και οι περιπτώσεις ανθρώπων που εισπνέουν ναρκωτικά, όπως η κοκαΐνη, δηλαδή σνιφάρουν ουσίες, χρησιμοποιώντας χαρτονομίσματα. Σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο, τα μικρόβια από το χαρτονόμισμα εισέρχονται ευθέως στη μύτη, στο άνω αναπνευστικό σύστημα και στους πνεύμονες, δημιουργώντας μεγαλύτερους κίνδυνους μόλυνσης.

Ο αριθμός των μικροβίων σε διάφορα νομίσματα ή χαρτονομίσματα μπορεί να ποικίλει πολύ. Για παράδειγμα, στους ιούς, ο αριθμός τους, δυνατόν να κυμαίνεται από 10 έως 100.000. Στις περιπτώσεις βακτηρίων, σε νομίσματα δυνατόν να υπάρχουν μέχρι 1000, ενώ στα χαρτονομίσματα ο αριθμός αυτός, μπορεί να ανέλθει σε μερικά εκατομμύρια.

Ο αριθμός των μικροβίων στα χρήματα εξαρτάται βέβαια από το υλικό από το οποίο αυτά είναι κατασκευασμένα. Η δυνατότητα των μικροβίων να επιβιώνουν στο περιβάλλον που μεταφέρονται, καθορίζει και τη δύναμή τους, να προκαλούν μολύνσεις.

Δεν έχουμε σήμερα πλήρη εικόνα, για τα διάφορα είδη των μικροοργανισμών που υπάρχουν σε νομίσματα και χαρτονομίσματα. Επίσης δεν υπάρχουν αρκετά στοιχεία, για τη διάρκεια επιβίωσης τους.

Ωστόσο, πρόσφατες έρευνες έδειξαν ότι εκκρίσεις από τη μύτη, που έφτασαν σε χαρτονομίσματα, περιείχαν ιούς της γρίπης, που ήσαν ικανοί να επιβιώνουν σε αυτά για 17 μέρες.

Βλέπουμε λοιπόν ότι ο πρόβλημα των μικρόβιων σε νομίσματα και χαρτονομίσματα χρειάζεται προσοχή.



Γιαυτο ειμαι εδώ εγω΄Νίκο και η PCGS ,ΣΤΑ ΣΛΑΜΠΑΡΩ ΚΑΙ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.

Επισης ειναι καλυτερα οπως βλεπετε να μαζευουμε ακυκλοφόρητα,δεν εχει ακουμπηση κανενα χερι ,οποτε κανενα μικροβιο.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 23, 2012, 05:48:21 μμ »

Μα γιαυτο τα έγραψα, για να σου κάνω τον αβανταδόρο. Θέλω ποσοστά.  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 23, 2012, 05:51:57 μμ »

κυριε νικο εχετε απολυτο δικιο,ως προς την μεταδοση μικροβιων,ειδικα στα χαρτονομισματα.αλλα πλεον!!! εχουν μπει τοσο πολυ στην ζωη μας,που η μολυνση ειναι παντου!!!στους δρομους,στα καταστηματα,στα μεσα συγκοινωνιας,στο νερο που πινουμε(το εμφιαλομενο ακομη χειροτερα),στα τροφιμα,κλπ.αλλα αν μας πιασει  το συνδρομο της μικροβιοφοβιας,πρεπει να ζουμε σε μια γυαλινη σφαιρα!!!και ας μην ξεχναμε οτι ολοι μας,λιγο πολυ,εχουμε συμβαλει σε αυτην την κατασταση.σιγουρα πρεπει να προσεχουμε,αλλα ας μην γινουμε και υποχονδριοι!!!σε χαιρετω,γιαννηςτ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2012, 06:05:56 μμ από giannist » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 23, 2012, 06:03:37 μμ »

βασιλη,τα πεντε ρουβλια το unc,υπαρχει?σου εχω στειλει πμ,τηλ,αλλα μαλλον ειναι λαθος τηλ.εγω εχω παλι τα ιδια με την υγεια μου,και δεν μπορω να κατεβω στην λεσχη,χαιρετω,και συγνωμη στην παρεα,για την προσωπικη παρεμβαση,μαλλον εχω προβλημα με τον υπολογιστη μου,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 23, 2012, 10:54:49 μμ »

Γεια σου Γιαννη!Το ανκ εφυγε την Κυριακη στη λεσχη,εμειναν 3 τεμαχια ,δυο εξαιρετικα και ενα σχεδον ανκ,στα δυο κατοσταρικα εκαστο τα εχω.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences