Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 08:22:55 πμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 18
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΟΘΩΝΑΣ 1832-1862  (Αναγνώστηκε 130749 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Μάιος 24, 2019, 10:40:23 πμ »

Το επιχείρημα ότι κάποια μουσεία έχουν τα "χωρίς μίσχο" σηκώνω πραγματικά τα χέρια.
Μπορώ να αραδιάσω εκατοντάδες περιπτώσεις μουσείων ή οίκων δημοπρασιών να αναρτούν πλαστά έργα ή να πωλούν πλαστά έργα εν αγνοία τους.
Αυτό μπορούν να το επιβεβαιώσουν γεγονότα, αλλά και άνθρωποι που ασχολούνται και μερικοί είναι εδώ στο  forum.
Ο καθένας βεβαίως και μπορεί να πιστέψει ότι θέλει και να αγνοεί ότι δεν εξυπηρετεί τον ίδιο. Επειδή είτε από θέμα γνώσης είτε "δεν το κατάλαβα άρα το αγνοώ", συμπτωματικά, εφημερίδα την Κυριακή εκδίδει με το φύλλο, την πρώτη πτώχευση του 1843. Καλό θα είναι πέρα από τα "κοκόνια" να αποκτηθεί και κάτι περισσότερο.
(Τελικά καταντήσαμε το 20ρικο του 1876 πιο σπάνιο από του 1833...)

Eννοείται πως γίνονται λάθη και στα μουσεία και αντικείμενα που θεωρούνταν γνήσια τελικά αποδεικνύεται ότι είναι αντίγραφα (όπως το βάζο Piranesi και άλλα), αλλά όταν διαπιστώσουν ότι είναι αντίγραφο δεν το'χουν εκεί να το καμαρώνουν σαν να μην τρέχει τίποτα!!!! Βγάζουν ανακοινώσεις, ενημερώνουν το κοινό, αποσύρουν το αντικείμενο (όσο και αν πληγώνεται το πρεστίζ τους). Και μιλάμε για αντικείμενα που αν αγοράστηκαν ως γνήσια αρχικά, όπως αυτό που ανέφερα, μιλάμε για τρελά ποσά και όχι για 1000-2000 ευρώ που εκτιμάται σήμερα το 20άρικο.

Ορίστε και τα mail που ανταλλάξαμε τότε:

From: Larry King [mailto:calidor25@yahoo.com]
Sent: 12 March 2018 17:29
To: Coins
Subject: 20 drachmai 1833 Greece

Hello

My name is ... and i live in Athens, Greece. I am writing to you because i have a question about the 20 drachmai 1833 gold greek coin. This coin, which appears on your website under number 1842,1129.1, has its branches incomplete on the reverse side meaning that on the left laurel there is a small gap between the leaves and the branch. However, there are a lot of pictures on the web which show this coin with its branches complete (the branch touches the leaves on the left laurel). I would like to ask if both types of coins are genuine. I am looking forward to hearing from you.

On Tuesday, March 13, 2018, 6:17:54 PM GMT+2, Thomas Hockenhull <THockenhull@britishmuseum.org> wrote:


Dear Mr

Thank you for your email. I would have thought that both types would have a claim to be genuine. Certainly I am of the opinion that our example is authentic – there is nothing else suspicious about the coin and, besides, it entered the British Museum collections in November 1842.

I wonder if our example might be an early trial strike – the die could have been re-worked later on. Alternatively there might be more than one reverse die, which may account for the design variation. I believe the mintage for these coins was about 17,000. A single die would probably not last the entire issue.

I hope this helps.

Kind regards

Tom Hockenhull

Curator of Modern Money

Λέει ο έφορος ότι το απέκτησαν το 1842. Και προφανώς απαντώντας ως εκπρόσωπος του μουσείου η απάντηση του έχει βαρύτητα (αν έχει για σένα). Να πούμε λοιπόν ότι λέει ψέματα για τη χρονολογία απόκτησης?Απορία Για ποιο λόγο?Απορία

Για να μου απαντήσει υποθέτω ότι μάλλον ξανακοίταξε το νόμισμα. Και δεν βρήκε κάτι ύποπτο. Να πούμε λοιπόν ότι δεν ξέρει τη δουλειά του?Απορία? Βέβαια ως Έλληνες που είμαστε, είμαστε και πολυπράγμωνες οι περισσότεροι και ξέρουμε καλύτερα από τους ίδιους τους επαγγελματίες- όλοι έχουμε γίνει νομισματολόγοι, εκτιμητές έργων τέχνης, graders κτλ. ΑΣ ΠΑΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ - ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ!!!

Και για να το κλείσω: σε όλα τα νομίσματα αργά η γρήγορα κατά την παραγωγή τους εμφανίζονται ατέλειες. Αν εσύ υποστηρίζεις ότι τα ''ατελή'' χωρίς μίσχο είναι ΟΛΑ ΠΛΑΣΤΑ ΜΗΔΕΝΟΣ ΕΞΑΙΡΟΥΜΕΝΟΥ, ε τότε εγώ τώρα είμαι αυτός που ΣΗΚΩΝΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ!!!!

ΥΓ. Και το δικό μου 20άρικο είναι με τους μίσχους πλήρεις, επειδή βλέπω την περιρρέουσα ατμόσφαιρα που υπάρχει ακόμα γύρω από αυτό το νόμισμα. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι αποδέχομαι την άποψη ότι όλα τα χωρίς μίσχο είναι πλαστά, ιδίως όταν ένα τέτοιο μουσείο σαν το Βρετανικό βεβαιώνει για τη γνησιότητά του.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2019, 10:49:22 πμ από Lary » Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Μάιος 24, 2019, 11:30:19 πμ »

εγω παντως αν αγοραζα 20 δρχ χρυσο 1833 οθωνα θα επερνα με μισχο..και αν ειχα στην συλλογη μου διχως μισχους θα μου αρεσε αλλα ποτε δεν θα κοιμομουν ησυχος ,σιγουρος για την γνησιοτητα του
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Μάιος 24, 2019, 06:13:53 μμ »

Αγαπητέ Lary,

Επειδή ασχολούμαι με το Ελληνικό νόμισμα επισταμένα εδώ και πενήντα χρόνια εκτός καποδιστριακών, θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι υπάρχουν πολλοί σαν κι εμένα στην Ελλάδα και πολύ καλύτεροι μάλιστα  σε γνώση από μένα.

Εάν μου λες ότι ένας έφορος (φύλακας δηλαδή) του οποιουδήποτε μουσείου του κόσμου, γνωρίζει καλύτερα τα έλληνικά νομίσματα και μάλιστα καλύτερα από συγκεκριμένους συλλέκτες, τότε καταλαβαίνω γιατί τους χρυσοχόους και μεσίτες που χρησιμοποιεί η PCGS  και η NGC ως αξιολογητές χαίρουν την εκτίμησή σου.

Να σου μεταφέρω την ελάχιστη γνώση, ότι οι δικοί μας αρχαιολόγοι είναι άσχετοι από κινεζικό πολιτισμό και ΔΕΝ μπορούν να τον αξιολογήσουν. Πραγματογνώμονες πινάκων είναι ειδικοί σε ένα δύο το πολύ τρεις καλλιτέχνες.

Εάν ο κύριος που σου έγραψε γνωρίζει τα ελληνικά νομίσματα, τότε σίγουρα να τον φέρουμε και διευθυντή ελληνικού μουσείου.

(Σ.Σ. Το ιστορικό της μόνης φωτογράφισης που δεν έκανα στο βιβλίου του Γιάννη Βασιλάκη και αφορά το 40δραχμο, θα την γράψω άλλη στιγμή για να καταλάβετε πόσο άσχετοι είναι ΚΑΙ οι δικοί μας έφοροι. Το καθάρισμα/γυάλισμα  του 5δραχμου του 1846 που έκαναν οι "ειδικοί" του νομισματικού μουσείου την ξέρετε όλοι... ).
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2019, 06:16:49 μμ από ukobke » Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Μάιος 24, 2019, 07:12:09 μμ »

Αγαπητέ ukobke,

Κατ'αρχήν σε συγχαίρω για τις γνώσεις σου.

Στα υπόλοιπα τώρα...

Πρώτον: αν νομίζεις ότι ο έφορος σε ένα μουσείο είναι φύλακας, νυχτοφύλακας, ''βαράει'' απλά πρωτόκολλα ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο και δεν έχει τις απαιτούμενες γνώσεις πάνω στο αντικείμενο του οποίου είναι έφορος, τότε καταλαβαίνω και εγώ με τη σειρά μου ποιά είναι η σχέση σου με αυτούς τους χώρους............

Δεύτερον: εγώ προφανώς και εκτιμώ τους ''μεσίτες και χρυσοχόους'' της PCGS και της NGC και στέλνω αλλά και αγοράζω πιστοποιημένα. Εσύ έχεις ή δεν έχεις νομίσματα σλαμπαρισμένα από τους μεσίτες?Απορία? Αν δεν έχεις καλώς (ως ένα βαθμό) κάνεις και με μέμφεσαι. Αν έχεις όμως, άστο καλύτερα!!!

Τρίτον: Δεν ξέρω αν οι Έλληνες αρχαιολόγοι είναι ''άσχετοι'' σε σχέση με τα κινέζικα ή οι Άγγλοι είναι ''άσχετοι'' σε σχέση με τα ελληνικά, αλλά αντί να φέρουμε τον Άγγλο να διευθύνει ελληνικό μουσείο, δεν στέλνουμε καλύτερα κανά Έλληνα να διευθύνει το βρετανικό?ΑπορίαΑπορία? Απορώ βέβαια πως τα μεγάλα μουσεία της Ευρώπης και της Αμερικής κάνουν τεκμηρίωση στα δεκάδες χιλιάδες αντικείμενα των συλλογών τους από άλλους πολιτισμους. Μάλλον παίρνουν χιλιάδες αρχαιολόγους από τις χώρες προέλευσης για την τεκμηρίωση και προφανώς δεν υπάρχει ούτε ένας Αμερικάνος, ή Άγγλος ή Γερμανός που να ειδικεύεται σε ξένους πολιτισμούς!!!!!!!! Το ότι αυτοί βέβαια κάνανε και συνεχίζουν να κάνουν ακόμα και σήμερα ανασκαφές σε Αίγυπτο, Μέση Ανατολή και αλλού, ακόμα και στην Ελλάδα εσένα δεν σου λέει τίποτα.......... Σιγά τώρα τι μπορεί να ξέρουν τα Αμερικανάκια και οι Αγγλογάλλοι - ''άσχετοι'' είναι.....

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2019, 07:21:33 μμ από Lary » Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Μάιος 24, 2019, 07:20:23 μμ »

Αγαπητέ Lary,

Επειδή ασχολούμαι με το Ελληνικό νόμισμα επισταμένα εδώ και πενήντα χρόνια εκτός καποδιστριακών, θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι υπάρχουν πολλοί σαν κι εμένα στην Ελλάδα και πολύ καλύτεροι μάλιστα  σε γνώση από μένα.

Εάν μου λες ότι ένας έφορος (φύλακας δηλαδή) του οποιουδήποτε μουσείου του κόσμου, γνωρίζει καλύτερα τα έλληνικά νομίσματα και μάλιστα καλύτερα από συγκεκριμένους συλλέκτες, τότε καταλαβαίνω γιατί τους χρυσοχόους και μεσίτες που χρησιμοποιεί η PCGS  και η NGC ως αξιολογητές χαίρουν την εκτίμησή σου.

Να σου μεταφέρω την ελάχιστη γνώση, ότι οι δικοί μας αρχαιολόγοι είναι άσχετοι από κινεζικό πολιτισμό και ΔΕΝ μπορούν να τον αξιολογήσουν. Πραγματογνώμονες πινάκων είναι ειδικοί σε ένα δύο το πολύ τρεις καλλιτέχνες.

Εάν ο κύριος που σου έγραψε γνωρίζει τα ελληνικά νομίσματα, τότε σίγουρα να τον φέρουμε και διευθυντή ελληνικού μουσείου.

(Σ.Σ. Το ιστορικό της μόνης φωτογράφισης που δεν έκανα στο βιβλίου του Γιάννη Βασιλάκη και αφορά το 40δραχμο, θα την γράψω άλλη στιγμή για να καταλάβετε πόσο άσχετοι είναι ΚΑΙ οι δικοί μας έφοροι. Το καθάρισμα/γυάλισμα  του 5δραχμου του 1846 που έκαναν οι "ειδικοί" του νομισματικού μουσείου την ξέρετε όλοι... ).


Θα συμφωνησω απολυτα και θα προσθεσω και παλι οτι την εχω  βαρεθει οικτρα την ιστορια αυτη με το εικοσαρικο, που δεν οδηγει ποτε πουθενα.
Αυτο που εχω να πω ειναι οτι οι παλιοι χανονται συχνα μαζι με τις γνωσεις ,την λογικη και την εμπειρια τους.
Γενικως την  ιστορια την γραφουν οι <δυνατοι> κατα τα συμφεροντα των καιρων.
Συνηθως οι νεοτεροι <χωνευουν>ευκολοτατα  οτι σερβιριστει στο τραπεζι ............
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Μάιος 24, 2019, 07:34:09 μμ »

Φίλε coll σερβιρισμένη πάντως απάντηση από το μουσείο που κατέχει το εν λόγω 20άρικο υπάρχει στο τραπέζι. Τώρα ποιος μπορεί να την ''χωνέψει'' δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #96 στις: Μάιος 24, 2019, 07:40:37 μμ »

Φίλε coll σερβιρισμένη πάντως απάντηση από το μουσείο που κατέχει το εν λόγω 20άρικο υπάρχει στο τραπέζι. Τώρα ποιος μπορεί να την ''χωνέψει'' δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια.

Lary μου ειναι γνωστη η ιστορια σχετικα με το εικοσαρικο του μουσειου και η αποψη σχετικα με το απο ποτε ειναι εκει. Τωρα βεβαια θα μου φαινοταν και τρομερα αστειο αν απαντουσαν κατι αλλο απο την στιγμη που βρισκεται εκει. Οπως ......Αγαπητε Lary , δυστυχως μη εχοντας την οικονομικη δυνατοτητα να αγορασουμε ενα αλλο βαλαμε ενα faux στην βιτρινα μας Σαρκασμός
Για να το χαρακτηριζουν παλαιοτεροι συλλεκτες πλαστο ,το μονο που μπορω με την λογικη μου να συμπερανω ειναι οτι τα χωρις μισμο(και πιθανοτατα με καποιες ποικιλες ελλειψης επιπλεον) εμφανιστηκαν αργοτερα στην πιατσα σε καποιο ανυποπτο χρονο και ενδεχομενων σε μεγαλη ποσοτητα. Αυτο με προβληματιζει.
Και οσο πιο ευκολα εμφανιζονται εναντι των αλλων τοσο περισσοτερο θα προβληματιζομαι!
Και φυσικα τρεμω στην  ιδεα οτι μπορει καποια στιγμη να πιστοποιηθει ως γνησια και μια οποια κινεζικη συχρονη και αψεγαδιστη κοπια, και φανταζομαι φυσικα τι θα λεει η επομενη γενια γι αυτο  Αναποφασιστικότητα
Θα φωναζουν ζητω οσοι την εχουν και θα κλαιει ο συλλεκτισμος
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2019, 07:51:42 μμ από coll » Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #97 στις: Μάιος 24, 2019, 08:28:09 μμ »

Aγαπητέ φίλε μου coll επειδή έχω πάει στο Βρετανικό Μουσείο και έχω αγοράσει ένα πλήρη αρχαιολογικό οδηγό, μπορώ να σου πώ ότι έχει μια ενότητα που αναφέρει ορισμένα από τα fake αντικείμενα που αρχικά αποκτήθηκαν ως original ανά τα χρόνια. Δηλαδή παραδέχονται με τον πιο επίσημο τρόπο ότι κάποιες φορές την πάτησαν και μάλιστα πουλάνε και τον οδηγό σε εκατομμύρια επισκέπτες από την Αμερική ως την Κίνα! Θεωρείς λοιπόν ότι αν πίστευαν ότι αυτό το έρμο το 20άρικο είναι πλαστό θα ''κώλωναν'' να το παραδεχτούν?Απορία??

Εγώ ξαναβάζω το link του νομίσματος στο Μουσείο να υπάρχει και ο καθένας ας πιστεύει ότι θέλει. Δικαίωμα του καθενός είναι άλλωστε. Απλά όσο ακούγεται η μία άποψη θα πρέπει να ακούγεται και η άλλη.

https://www.britishmuseum.org/research/collection_online/collection_object_details.aspx?assetId=596432001&objectId=1037589&partId=1
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2019, 08:33:23 μμ από Lary » Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Μάιος 24, 2019, 08:32:19 μμ »

Aγαπητέ φίλε μου coll επειδή έχω πάει στο Βρετανικό Μουσείο και έχω αγοράσει ένα πλήρη αρχαιολογικό οδηγό, μπορώ να σου πώ ότι έχει μια ενότητα που αναφέρει ορισμένα από τα fake αντικείμενα που αρχικά αποκτήθηκαν ως original ανά τα χρόνια. Δηλαδή παραδέχονται με τον πιο επίσημο τρόπο ότι κάποιες φορές την πάτησαν και μάλιστα πουλάνε και τον οδηγό σε εκατομμύρια επισκέπτες από την Αμερική ως την Κίνα! Θεωρείς λοιπόν ότι αν πίστευαν ότι αυτό το έρμο το 20άρικο είναι πλαστό θα ''κώλωναν'' να το παραδεχτούν?Απορία??

Εγώ ξαναβάζω το link του νομίσματος στο Μουσείο να υπάρχει και ο καθένας ας πιστεύει ότι θέλει. Δικαίωμα του καθενός είναι άλλωστε. Απλά όσο ακούγεται η μία άποψη θα πρέπει να ακούγεται και άλλη.

https://www.britishmuseum.org/research/collection_online/collection_object_details.aspx?assetId=596432001&objectId=1037589&partId=1

Φυσικα και να ακουγεται , αλλα εγω εχω μαθει να ειμαι καλως ειτε κακως διστακτικος.
Παντα(πλην των πρωτων Ελληνικων αξιων) αυτα κοβοντας υπο την εποπτεια ή σε νομισματοκοπεια αλλων χωρων. μεχρι και σημερα.
Συχνα ακουμε ιστοριες για μητρες ,υποπτα αναμνηστικα ,δοκιμια κλπ.
Παντα οι <αθωοι>ξενοι ειχαν τον οικονομικο ελεγχο της χωρας . Στις συλλεκτικες αξιες θα κολησουμε τωρα;;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2019, 08:34:05 μμ από coll » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Μάιος 24, 2019, 09:04:27 μμ »

Έναν παράγωντα πού βγαίνει συχνά στο προσκήνιο γιατί δεν τον λαμβάνατε ποτέ σάς υπόψιν;;
Χανιώτης βρίσκεται από τόν παπού τού με δώδεκα πλαγιές ανατροπές Κρητικής Πολιτείας και βγάζει μέχρι καί 58 βαθμό!!!
Άλλος Χανιώτης βρίσκει στο πατάρι του 200 χάλκινα κρητική πολιτείας τα οποία ήταν ακυκλοφόρητα αλλά πολλά με στίγματα.
Αθήνα βρίσκονται πολλά μόνο λεπτά τού 1879 και βγάζουν μέχρι και 66 Ρεντ !!!
Πιστοποιούσαν αβερτα για δύο μήνες άτομα.
Κάποιος πάει στην λέσχη με μια ποσότητα χαλκονικελινα πενταλεπτα!!!
Τής τρελής έγινε πάλι τότε.
Πρόσφατα βγήκαν ταληρα τού Όθωνα ποσότητα πάλι ακυκλοφόρητο ή σχεδόν ακυκλοφόρητο.
Δλδ όλα αυτά είναι γνήσια και το ότι ξεφυτρώνουν τα τελευταία είκοσι χρόνια σιγά σιγά χρυσά σας πείραξε;;
Η ιστορία είναι γεμάτη με νομισματικές ανατροπές. Πάρτε το χαμπάρι.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #100 στις: Μάιος 24, 2019, 09:32:49 μμ »

Απορία??   Μένω άφωνος !!!   Τι συζητάτε ;; Αναλύουμε υποθέσεις και απόψεις και ξεχνάμε ότι...

Υπάρχουν στοιχεία για 17.550 νομίσματα στα αρχεία του νομισματοκοπείου της Βαυαρίας, στην αναφορά του 1926 της Νομισματικής Ένωσης της Βαυαρίας και εγγραφές σε μουσεία (και όχι απόψεις εφόρων... * θα το αναλύσω παρακάτω). Και επειδή κάποιοι συλλέκτες ''παλιοί'' και ''νεώτεροι'' είχαν και έχουν πει ότι είναι κάλπικα πρέπει να ασχοληθούμε με υποθετικά σενάρια ;;  Όταν κι αν βρεθούν νέα στοιχεία που θα καταρρίπτουν τα ήδη υπάρχοντα, τότε θα ασχοληθούμε μ' αυτά.

* Το νόμισμα στο Βρετανικό Μουσείο ( https://www.britishmuseum.org/research/collection_online/collection_object_details.aspx?assetId=596432001&objectId=1037589&partId=1 ), αποκτήθηκε το 1842 μετά από δωρεά μέρους της συλλογής του William Cole ( https://en.wikipedia.org/wiki/William_Cole,_3rd_Earl_of_Enniskillen ) ο οποίος πέθανε το 1886. Συνολικά έκανε δωρεά 79 αντικειμένων, που μέσα σ'αυτά ήταν και αρκετά νομίσματα από διάφορες χώρες. Εκτός από το 20 Δρχ 1833 δόθηκαν και ακόμη 6 ελληνικά νομίσματα του Όθωνα.

ΥΓ Ας κάνει τον κόπο κάποιος και να ρωτήσει στο Νομισματικό Μουσείο Αθηνών πότε αποκτήθηκε το 20 Δρχ 1833 που έχουν. Ίσως αυτό μας βοηθήσει, μιας και είναι της ποικιλίας 'χωρίς μίσχους'... Αλλά αν σας πουν ότι το απέκτησαν παλιά, να μην τους πιστέψετε.  Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2019, 09:36:34 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #101 στις: Μάιος 25, 2019, 07:45:09 πμ »

Απορώ με κάποιους που δεν μπορούν να καταλάβουν την διαφορά στο 5 λεπτο του 1895 τη διαφορά μεγάλου με μικρού πέντε στη χρονολογία και ασχολούνται με το εικοσάρικο...

Ευχαριστώ πάντως τον GKollect για την σωστή πληροφορία που αφορά από που βγήκε το θέμα των 17550. Από μέλος της Βαυαρικής λέσχης που το ονόμασε φάκελο ΧΧΧ (ανέλυσα τα νούμερα για τα άλλα νομίσματα του "φακέλου" πόσο άσχετα ήταν) αλλά ΔΕΝ έχει εμφανιστεί αρχείο του Νομισματοκοπείου του Μονάχου για τον αριθμό έκδοσης. Τουλάχιστον μέχρι σήμερα. Το μοναδικό αρχείο που υπάρχει είναι το ΦΕΚ του ελληνικού κράτους και τα αρχεία του ελληνικού κράτους που μιλάνε για άλλη ποσότητα.

Εάν το κάθε μουσείο, που έχει ένα αντικείμενο συνεπάγεται η αυθεντικότητά του, δικό σας θέμα. Προφανώς οι δωρητές ήταν γνώστες νομισματολόγοι της εποχής και διέκριναν τα πλαστά από τα γνήσια...

Ελπίζω όλοι να αντιλαμβανόσαστε ότι ούτε έμπορος είμαι, ούτε κρυφοέμπορος, ούτε βιβλίο μου προωθώ με απόψεις, ούτε τιμοκατάλογο εκδίδω. Παρουσιάζουμε απόψεις με υγεία και ο καθένας με τα επιχειρήματά του. Σίγουρα όλων οι απόψεις είναι στη θετική κατεύθυνση και απλό μυαλό έχουμε για να κάνουμε τις επιλογές μας.

@Lary. Ναι φίλε μου, έχω πιστοποιημένα νομίσματα, χωρίς να σημαίνει ότι αποδέχομαι την ασχετοσύνη τους. Τους παραδέχομαι στην πιστοποίηση των αμερικανικών νομισμάτων αλλά όχι στα ελληνικά. Στο μέλλον ισως.. Ο λόγος που έχω τα πιστοποιημένα είναι ότι σαν συλλέκτης πρέπει να τα ανταλλάξω (όποια από αυτά) με άλλους που θέλουν τα κουτιά. Ποτέ μου δεν έχω κατηγορήσει κάποιον που θέλει τα κουτιά. Κατηγορώ κάθετα τα αμερικανάκια που δεν σέβονται τα χρήματά μας (ένα slabάρισμα ισούται με ένα μεροκάματο και στα χρυσά δύο) και δεν κάνουν τη δουλειά τους όπως πρέπει. Υπάρχει διαφορά στο τι γράφω και το τι θέλει να καταλάβει ο καθένας.   
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #102 στις: Μάιος 25, 2019, 11:18:19 πμ »

Ευχαριστώ πάντως τον GKollect για την σωστή πληροφορία που αφορά από που βγήκε το θέμα των 17550. Από μέλος της Βαυαρικής λέσχης που το ονόμασε φάκελο ΧΧΧ (ανέλυσα τα νούμερα για τα άλλα νομίσματα του "φακέλου" πόσο άσχετα ήταν) αλλά ΔΕΝ έχει εμφανιστεί αρχείο του Νομισματοκοπείου του Μονάχου για τον αριθμό έκδοσης. Τουλάχιστον μέχρι σήμερα. Το μοναδικό αρχείο που υπάρχει είναι το ΦΕΚ του ελληνικού κράτους και τα αρχεία του ελληνικού κράτους που μιλάνε για άλλη ποσότητα.

Εάν το κάθε μουσείο, που έχει ένα αντικείμενο συνεπάγεται η αυθεντικότητά του, δικό σας θέμα. Προφανώς οι δωρητές ήταν γνώστες νομισματολόγοι της εποχής και διέκριναν τα πλαστά από τα γνήσια...

Παρακαλώ... αλλά...
Ας ξεκινήσουμε από τα απλά, επειδή αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχει κάποιο ''θέμα'' με την ανάλυση που έκανες στους αριθμούς. Δεν είναι ανώτερα μαθηματικά, είναι αριθμητική δημοτικού. Αν διαιρέσεις το σύνολο σε δραχμές που εκδόθηκαν με την αξία του νομίσματος, καταλήγεις στον αριθμό νομισμάτων που τυπώθηκαν. π.χ. Στην αξία των 20 Δραχμών, εκδόθηκαν συνολικά 351.000 Δρχ => 351.000/20 = 17.550 νομίσματα Στην αξία των 5 Δραχμών, εκδόθηκαν συνολικά 1.890.000 Δρχ => 1.890.000/5 = 378.000 νομίσματα κοκ.

Ως δια μαγείας, οι αριθμοί των νομισμάτων σε όλες τις αξίες είναι τα γνωστά τιράζ. Γιατί άραγε να υπάρχει αμφισβήτηση μόνο για το 20 Δρχ 1833 ;; ... Ίσως κάποιοι να θεωρήσουν ότι υπάρχει κάτι πίσω απ' όλο αυτό παρά να πιστέψουν ότι έχει στηθεί πλεκτάνη ; Δεν μας αρκεί μια προσωπική άποψη περί πλεκτάνης που έστησε το νομισματοκοπείο της Βαυαρίας μαζί με την Βαυαρική Νομισματική Ένωση και το Βρετανικό μουσείο και όλους τους άσχετους. Διότι μέχρι πριν λίγο καιρό ήταν πλεκτάνη της δεκαετίας του 1960, αλλά ω του θαύματος, έφτασε να είναι πλεκτάνη της εποχής του Όθωνα.

Είπαμε, δεκτή η αμφισβήτηση, διότι αυτή προάγει τον διάλογο, τη συζήτηση και την έρευνα. Αλλά μην σταματάς στον διάλογο και την συζήτηση. Κάνε έρευνα και παρουσίασε στοιχεία και όχι απόψεις.

Υπάρχει η ''κατάρα του δασκάλου'', που σε πολλές περιπτώσεις είναι καταδικασμένος, κάποια στιγμή να δει να τον ξεπερνά ο μαθητής του. Κάποιοι δε θέλουν όμως να πιστέψουν ότι η μελέτη δεν σταμάτησε πριν 20-30-50 χρόνια και ότι υπάρχουν κι άλλοι που ασχολούνται και επόμενοι που θα ασχοληθούν μετά απ' αυτούς.

Εγώ σταματώ εδώ, παρόλο που ξέρω ότι θα γίνουν προσωπικές επιθέσεις. Μακάρι να κάνουμε λάθος και να βρεθούν νέα στοιχεία που να απορρίπτουν όσα έχουμε βρει μέχρι στιγμής. Μακάρι να βρεθούν κι άλλοι να κάνουν έρευνα και τεκμηρίωση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2019, 11:25:40 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Μάιος 25, 2019, 12:24:30 μμ »


Το ερώτημα λοιπόν γύρω από το πρώτο ελληνικό χρυσό νόμισμα παραμένει… ή μάλλον τα ερωτήματα. Προς  το παρόν μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε και να τις απορρίπτουμε ή να τις δεχόμαστε καταλήγοντας στην επικρατέστερη ή επικρατέστερες.

Υ1: Τα νομίσματα με μίσχους είναι γνήσια
Υ2: Τα νομίσματα χωρίς μίσχους είναι γνήσια
Υ4: Τα νομίσματα χωρίς μίσχους είναι αντίγραφα εκείνης της εποχής
Υ5: Τα νομίσματα χωρίς μίσχους είναι σύγχρονα αντίγραφα.
Υ6: Η ποσότητα κοπής των 20 Δραχμών 1833 είναι 17550
Υ7: Η ποσότητα κοπής των 20 Δραχμών 1833 είναι 958


Τα στοιχεία που έχουν παραθέσει οι προλαλήσαντες αρκετά για να μας βάλουν σε σκέψη και να αρχίσουμε να απορρίπτουμε ή να δεχόμαστε τις παραπάνω υποθέσεις. Θα θέσω ένα ακόμη στοιχείο προς συζήτηση.

Στο φωτογραφικό μου αρχείο των 20 δραχμών 1833 παρατηρώ ότι στα "με μίσχους" νομίσματα εμφανίζεται το φαινόμενο των adjustment marks απόλυτο τεκμήριο γνησιότητας σε αντίθεση με τα νομίσματα "χωρίς μίσχους" στα οποία σε κανένα δεν υπάρχουν τα  adjustment marks, δίχως να σημαίνει ότι δεν είναι γνήσια. Γιατί όμως δεν εμφανίζεται αυτό το φαινόμενο στα νομίσματα "χωρίς μίσχους"? Θα ήθελα να δείτε όλοι όσοι τηρείτε φωτογραφικό αρχείο αν έχετε νόμισμα "χωρίς μίσχους" με adjustment marks. Αν βρεθεί θα αποτελεί ένα σημαντικό στοιχείο που θα συνηγορεί υπέρ της γνησιότητάς τους (και σε συνδυασμό με νόμισμα που βρίσκεται στο Βρετανικό Μουσείο).

Όσο να αφορά τις υποθέσεις για την ποσότητα κοπής θα είναι πολύ πιο εύκολο να τις δεχτούμε ή να τις απορρίψουμε αν απαντηθούν οι τέσσερις πρώτες
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Μάιος 25, 2019, 12:36:10 μμ »

adjustment marks τι ειναι αυτο?
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 18
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences