Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 01:49:09 μμ
Σελίδες: 1 ... 11 12 [13] 14 15 16
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ποικιλίες, σφάλματα , κακέκτυπα  (Αναγνώστηκε 137110 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #180 στις: Απρίλιος 09, 2020, 12:13:12 μμ »

Ομορφούλι πολύ είναι. Έχει ακριβώς το ίδιο σπάσιμο μήτρας στο δεύτερο από κάτω φύλλο δεξιά, με το δικό μου που έχω ανεβάσει στα νομίσματα του Όθωνα. Επίσης το δεύτερο 3 στο 1833 είναι εμφανώς ψηλότερα από τα υπόλοιπα ψηφία της ημερομηνίας! Αυτά είναι τα ωραία στα νομίσματα του Όθωνα, αν θες να παίξεις το παιχνίδι βρες τις διαφορές!
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #181 στις: Απρίλιος 14, 2020, 07:11:51 μμ »

Ένα δίλεπτο 2008, με ολική έλλειψη επιχάλκωσης, είναι έτοιμο για πιστοποίηση, άντε να ελαφρύνουν λίγο τα μετρά, μπας και ανοίξει κάνα μαγαζί........ 
Καταγράφηκε
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 308


Προφίλ WWW
« Απάντηση #182 στις: Απρίλιος 14, 2020, 07:45:40 μμ »

Ο χαλκός και τα κράματα του εκτος από την εξαιρετική αντοχή στην φθορά έχουν και αντιμικροβιακη ιδιότητα.
Τα κερματα των 1,2 και 5 λεπτών κατασκευαζονται από χαλυβα αλλά έχουν και επίστρωση χαλκού για λόγους υγιεινής.
Οπότε το συγκεκριμένο είναι επίφοβο για κοροναιο.
Καλύτερα να το πετάξετε, αλλά να μου πείτε σε ποιον κάδο...  Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Όμορφο σφαλαματακι!!
Ήθελα όμως να ρωτήσω και κάτι. Πως καταλαβαίνουν οι εταιρείες ότι έλλειψη επιχαλκωσης δεν είναι τεχνητή; 
Καταγράφηκε

dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #183 στις: Απρίλιος 14, 2020, 09:27:54 μμ »

καλη ερωτηση και μ εκανες λιγο να σκεφτω (λιγο, οχι πολυ γτ κανω δουλεια)
λογικα για να βγαλεις την επιστρωση του χαλκου εχεις 2 τροπους
1. ξυσιμο -> δυσκολο να το κανεις με ακριβεια "γλυψιματος", οποτε θ αφησει σημαδια
2. οξυ και ξέπλυμα/διαλυση/"τραβηγμα"  -> αυτο λογικα γινεται και αμα πειραματιστεις αρκετα δεν θα φαινεται στο νομισμα, τλχστν οχι σε ενα κυκλοφορημενο

θα πρεπει να ψαξουμε καποιον που να το χει δοκιμασει για να παρουμε μια ιδεα, αμα το χει κανει και κανεις πετυχημενα και το χει στειλει τοτε θα μαστε και σιγουροι  Μεγάλο χαμόγελο

έχουμε κανεναν χημικο/χημικο μηχανικο εδω μεσα να μας πει αν βγαζει νοημα αυτο που λεω, αν εχει στο μυαλο του δλδ τι οξυ θα εβαζε για να αφηνει κουκλι το σιδηρο πισω ?
(οχι να μας κανει μαθημα να κρατησουμε σημειωσεις, δεν θελουμε να δινουμε τετοιες οδηγιες πουθενα, ποσο μαλλον εδω μεσα, απλα αν πιστευει οτι γινεται πρακτικα το νουμερο 2)

αλλιως αμα ανοιξουν τα μαγαζια αρχιστε τα πειραματα και πειτε μου

και αν γινεται χωρις να αφησει σημαδια, θα αφησει πισω κατι που να ανιχνευεται για να μπορει να το καταλαβει καποιος οτι ειναι φτιαχτο ?
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 14, 2020, 09:29:00 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #184 στις: Απρίλιος 14, 2020, 09:36:58 μμ »

Σας ανεβάζω δυο φωτογραφίες που μου τις έστειλε κάποιος φίλος. Η μια δείχνει κέρμα με μερική έλλειψη επιχάλκωσης και η άλλη με ολική. Όπως βλέπετε συμβαίνουν και αυτά Κλείσιμο ματιού. Τώρα, πως ξέρουμε αν είναι γνήσιο η οχι;.....απλά το στέλνουμε για πιστοποίηση μιντ ερρορ, αν είναι γνήσιο μας το κουτιαζουν, αν οχι επιστρέφει και κλαίω τα 45 γιούρια. Το ρισκάρω με ευκολία Άνεση
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #185 στις: Απρίλιος 14, 2020, 09:42:51 μμ »

Ο χαλκός και τα κράματα του εκτος από την εξαιρετική αντοχή στην φθορά έχουν και αντιμικροβιακη ιδιότητα.
Τα κερματα των 1,2 και 5 λεπτών κατασκευαζονται από χαλυβα αλλά έχουν και επίστρωση χαλκού για λόγους υγιεινής.
Οπότε το συγκεκριμένο είναι επίφοβο για κοροναιο.
Καλύτερα να το πετάξετε, αλλά να μου πείτε σε ποιον κάδο...  Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Όμορφο σφαλαματακι!!
Ήθελα όμως να ρωτήσω και κάτι. Πως καταλαβαίνουν οι εταιρείες ότι έλλειψη επιχαλκωσης δεν είναι τεχνητή;  




Για αυτό θα πρέπει να ρωτήσεις τις εταιρίες. Κάποιον τρόπο θα έχουν, δεν πιστεύω να το βλέπουν με το μάτι. Εδω υπάρχουν φασματογραφοι....




Υγ... Για χημικά όλο και κάτι θα υπάρχει..... αλλά, για πες μου; γίνετε να φύγει ο χαλκός, και να μείνει το λούστρο Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο; μμμ;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 14, 2020, 09:46:41 μμ από exmim » Καταγράφηκε
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 308


Προφίλ WWW
« Απάντηση #186 στις: Απρίλιος 14, 2020, 09:52:40 μμ »

καλη ερωτηση και μ εκανες λιγο να σκεφτω (λιγο, οχι πολυ γτ κανω δουλεια)
λογικα για να βγαλεις την επιστρωση του χαλκου εχεις 2 τροπους
1. ξυσιμο -> δυσκολο να το κανεις με ακριβεια "γλυψιματος", οποτε θ αφησει σημαδια
2. οξυ και ξέπλυμα/διαλυση/"τραβηγμα"  -> αυτο λογικα γινεται και αμα πειραματιστεις αρκετα δεν θα φαινεται στο νομισμα, τλχστν οχι σε ενα κυκλοφορημενο

θα πρεπει να ψαξουμε καποιον που να το χει δοκιμασει για να παρουμε μια ιδεα, αμα το χει κανει και κανεις πετυχημενα και το χει στειλει τοτε θα μαστε και σιγουροι  Μεγάλο χαμόγελο

έχουμε κανεναν χημικο/χημικο μηχανικο εδω μεσα να μας πει αν βγαζει νοημα αυτο που λεω, αν εχει στο μυαλο του δλδ τι οξυ θα εβαζε για να αφηνει κουκλι το σιδηρο πισω ?
(οχι να μας κανει μαθημα να κρατησουμε σημειωσεις, δεν θελουμε να δινουμε τετοιες οδηγιες πουθενα, ποσο μαλλον εδω μεσα, απλα αν πιστευει οτι γινεται πρακτικα το νουμερο 2)

αλλιως αμα ανοιξουν τα μαγαζια αρχιστε τα πειραματα και πειτε μου

και αν γινεται χωρις να αφησει σημαδια, θα αφησει πισω κατι που να ανιχνευεται για να μπορει να το καταλαβει καποιος οτι ειναι φτιαχτο ?
Αυτό είχα κ γω στο μυαλό μου ότι με κάποιο διάλυμα πιθανότατα θα γινεται.
Καταγράφηκε

dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #187 στις: Απρίλιος 14, 2020, 10:37:10 μμ »

Υγ... Για χημικά όλο και κάτι θα υπάρχει..... αλλά, για πες μου; γίνετε να φύγει ο χαλκός, και να μείνει το λούστρο Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο; μμμ;

άλλη ωραια ερωτηση
(οκ προφανως το λουστρο του χαλκου θα φυγει αφου θα φυγει ο χαλκος)
την ερωτηση δλδ εγω την μεταφραζω ως εξης: το λουστρο ειναι αποτελεσμα του χτυπηματος. αν υπαρχει στρωση απο αλλο μεταλλο(χαλκος), η διεπιφανεια μεταξυ του κατω(σιδηρου) και του πανω(χαλκου) επιτρεπει τη δημιουργια λουστρου και κει ? και αν ναι, τοτε υπαρχει τροπος να φυγει το απο πανω μεταλλο (χαλκος) και να διατηρηθει το λουστρο του απο κατω ?

στο γρηγορο μου ρχεται να πω ναι, θα υπαρχει καποιας μορφης λουστρο απο κατω, αλλα οχι τοσο... πετυχημενο και θα εχει και "αποτυπωματα" της διεπιφανειας. (οι ανομοιομορφιες δλδ της διεπιφανειας θα επιτρεψουν ή οχι την δημιουργια και θα μορφοποιησουν το "πλεγμα" του λουστρου). και μαλλον οχι, θα ειναι δυσκολο να φυγει ο χαλκος και να μεινει το απο κατω λουστρο. αλλα αυτο ειναι ετσι απο "ενστικτο" και οχι με δεδομενα.
αν εχει κανεις πληροφοριες για την παρασκευη των μητρων θα ηταν χρησιμο.

απντέιτ: το λουστρο δημιουργειται απο τα διαμηκη κυματα της προσκρουσης. το συζητησα στο γρηγορο με μια φιλη μου (οσοι σκεφτουν "καλα τι στο καλο συζητας με τις γυναικες, θα τις κανεις ολες να τρεχουν", τι να πω εχετε δικιο) και (ψιλο)διαφωνησαν τα "ενστικτα" μας. απλα εμενα στο δικο μου μυαλο η στρωση χαλκου στα χαλκοευρωνομισματα μου φαινεται αρκετα μικρη ωστε να το κυμα να "χωνεται" και στο σιδηρο, ενω στο δικο της οχι. καπου υπαρχει αυτο τωρα, το παχος στρωσης χαλκου, θυμαμαι που το ξανασυζητουσαμε δλδ, αλλα που να το βρω τωρα. οχι οτι απο μονο του λυνει το προβλημα, αλλα θα βοηθουσε.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 14, 2020, 11:05:55 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #188 στις: Απρίλιος 15, 2020, 07:02:39 πμ »

Ψοφαω για μια επίσκεψη στο νομισματοκοπείο, αλλά ο μόνος τρόπος για κάτι τέτοιο είναι μέσω της πνε, αλλά από ότι ξέρω δεν επιτρέπεται από τον μέχρι πριν λίγο διευθυντή. Πρέπει να έχει αλλάξει τώρα;....τες παν, από όσο μου έχουν πει η επιχαλκωση γίνεται πριν χτυπήσει η μήτρα, οπότε ότι λούστρο μένει στο άσπρο μέταλο, δεν προϋπήρχε δηλαδή χαλκός και έφυγε μετά,  είναι βασικό αυτό νομίζω, για την υπόθεση πάντα που κάνουμε για το τι μπορεί να συνέβη.  Πάντως θα το στείλω με την πρώτη ευκαιρία, για εμένα είναι ο μόνος τρόπος για να εξασφαλίσω του τι έχω.

Υγ... Δεν κρύβω ότι και εγώ είχα επιφύλαξη για αυτό, το εχω άλλωστε αρκετό καιρό και δεν του είχα δώσει σημασία, μέχρι που είδαν ένα ίδιο (ίδια χρονιά), στο ίντερνετ, και έτσι άρχισα να το ψάχνω και να ρωτάω φίλους και γνωστούς..
Καταγράφηκε
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 308


Προφίλ WWW
« Απάντηση #189 στις: Μάιος 05, 2020, 09:52:08 πμ »

Πολύ ωραίο θέμα πάντως με πολλές και καλές πληροφορίες, φωτογραφικό υλικό κτλ.
Συστήνεται σε όλους τους νέους συλλέκτες να το διαβάσουν. Θα σας οδηγήσει και σε άλλα θέματα εξίσου ενδιαφέροντα και καλά.
Εγώ έφαγα 2-3 βράδια ξενυχτωντας, διαβάζοντας και παράλληλα ψάχνοντας στα νομίσματα μου.
Μπράβο σε όλους όσους βοήθησαν ώστε να τα βρούμε εμείς έτοιμα!!!
Κάτι που ήθελα να ρωτήσω είναι από θέμα σπανιότητας τι γίνεται, κυρίως στις ποικιλίες του Κωνσταντίνου Β αλλά και της μεταπολιτευσης.
Καταγράφηκε

exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #190 στις: Ιούλιος 15, 2020, 10:11:56 πμ »

Μια βλακιουλα ακόμα, έτσι μην ξεχνιόμαστε Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #191 στις: Ιούλιος 15, 2020, 10:14:04 πμ »

όι και βλακειουλα
πολυ ωραιο κομματι ειναι
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #192 στις: Ιούλιος 15, 2020, 10:21:32 πμ »

Πολύ όμορφο σφάλμα!!!
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #193 στις: Ιούλιος 15, 2020, 12:11:02 μμ »

Καλό είναι, χμ, μου κάνει για τρία σε ένα.....
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #194 στις: Ιούλιος 15, 2020, 12:23:56 μμ »

ενα διπλοχτυπημα, ενα γυριστροχτυπημα και τον δισκο ?
αυτα εννοεις με το "τριπλο" ?
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Σελίδες: 1 ... 11 12 [13] 14 15 16
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences